Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2017


Recommended Posts

Αχχχ Αννουρ εχω κ εγω τους ιδιους προβληματισμους! Απο εμπιρεια θα σου πω τι εκανα οταν ειχα το τριχρονο κ ηρθε το νεο μωρο...ειναι δυσκολο γιατι χανεις τις ισορροπιες σου κ εσυ.. το μεγαλο παιδι δεν πρεπει να χασει τη μαμα που ηξερε ουτε τη ρουτινα του. Βοηθαει πολυ να αισθανεται υπευθυνος να του λες ελα να κανουμε μπανιο το νινι να αλλαξουμε πανα κλπ. Οσο για το θηλασμο βοηθαει πολυ να θηλαζεις σε καποιο μαρσιπο αγκαλιας για να εχεις ελευθερα χερια να φροντιζεις κ το αλλο παιδι η να παιζεις μαζι του η να εισαι σε θεση να του προσφερεις νερο η φαι τελοσπαντων για να μην αισθανθει οτι παραμειλειται. Αυτα πιστευω λειτουργουν σε ολες τις ηλικιες. Και εμενα ο μικρος τωρα κλεινει τα δυο κ φοβαμαι αρκετα την αντιδραση του. Αλλα θα βρουμε τους ρυθμους μας! Θα πρεπει να βρισκουμε χρονο κ για τα μεγαλα μας παιδια αποκλειστικα σε καθε ευκαιρια... καλη μας τυχη. :-D

 


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κοριτσάκι μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.. σε θαυμάζω! έτσι ακριβώς τα έχω κ εγώ στο μυαλό μου αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι για την πράξη. Δε μπορώ να φανταστώ καθόλου ότι ο γυριστρουλης μου θα νιώθει παραμελημενος  (κ μιλάω για τις ώρες που θα είμαστε μόνοι μας ) από τη μαμά του, αλλά σκέφτομαι πως θα μπορέσω κ εγώ να του αφιερώνω τον χρόνο που θέλει. Το σίγουρο πάντως είναι ότι η μπέμπα μας θα μάθει να κοιμάται σε ένα περιβάλλον με πολληηη φασαρία! Χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου! 

εγω σημερα εκανα τις τελευταιες εξετασεις μαζι με το στρεπτοκ τεστ ...αποτελεσματα σε 2 μερες!! απο Σαββατο ξεκιναμε καθε εβδομαδα καρδιοτοκογραφο...κοριτσια  υπομονη κοντευουμεεε!!! 

  • Μου αρέσει 2

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μυρτουλιτα! Με το καλό τα αποτελέσματα. Κ εγώ αύριο θα κάνω. Να σε ρωτήσω κάτι. .γιατί πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα καρδιοτοκογραφημα; ; έχεις πολλές συσπάσεις; θα γεννήσεις προγραμματισμενα;; σορρυ για τις ερωτήσεις απλά μου  κάνει εντύπωση. . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

τιποτα απο τα 2! χαχα! αυτο μου το ειχε πει ο γιατρος απο την αρχη...η τακτικη του ειναι ραντεβου καθε μηνα (26 μερες περιπου) στο ιατρειο του, τωρα που διανυω την 36 εβδομαδα τελευταιο ραντεβου για υπερηχο που εκανα χθες και εξετασεις αιματος τελευταιες μαζι με στρεπτοκ τεστ που εκανα σημερα...κι απο κει κι υστερα καθε εβδομαδα μονο καρδιοτοκογραφο στο μαιευτηριο...με αυτο τον τροπο λεει βλεπουμε τις συσπασεις καθως και την διαθεση ας πουμε του μωρου δηλ επιβεβαιωνουμε οτι ολα ειναι καλα και αυτο κατα καποιο τροπο μας κατευθυνει στο ποτε θα γινει η γεννα...υπερηχο μπορει να ξανακανουμε αν χρειαστει για να δουμε τη θεση του μωρου! και βασικα απο δω και περα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για παν ενδεχομενο...αυτα!! η βαλιτσουλα μας ειναι σχεδον ετοιμη (μου το επισημανε και ο γιατρος να την εχω ετοιμη σε μια γωνια να μην τρεχω τελευταια στιγμη) για μενα ακομη θελω να παρω κατι τελευταια που δεν εχω βρει ακομα και κλεινει!!

  • Μου αρέσει 3

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Myrtoulita είπε:

τιποτα απο τα 2! χαχα! αυτο μου το ειχε πει ο γιατρος απο την αρχη...η τακτικη του ειναι ραντεβου καθε μηνα (26 μερες περιπου) στο ιατρειο του, τωρα που διανυω την 36 εβδομαδα τελευταιο ραντεβου για υπερηχο που εκανα χθες και εξετασεις αιματος τελευταιες μαζι με στρεπτοκ τεστ που εκανα σημερα...κι απο κει κι υστερα καθε εβδομαδα μονο καρδιοτοκογραφο στο μαιευτηριο...με αυτο τον τροπο λεει βλεπουμε τις συσπασεις καθως και την διαθεση ας πουμε του μωρου δηλ επιβεβαιωνουμε οτι ολα ειναι καλα και αυτο κατα καποιο τροπο μας κατευθυνει στο ποτε θα γινει η γεννα...υπερηχο μπορει να ξανακανουμε αν χρειαστει για να δουμε τη θεση του μωρου! και βασικα απο δω και περα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για παν ενδεχομενο...αυτα!! η βαλιτσουλα μας ειναι σχεδον ετοιμη (μου το επισημανε και ο γιατρος να την εχω ετοιμη σε μια γωνια να μην τρεχω τελευταια στιγμη) για μενα ακομη θελω να παρω κατι τελευταια που δεν εχω βρει ακομα και κλεινει!!

Με το καλοοο!! Άντε κοντεύεις εσυ κοριτσάκι!πω πω.. ωραίες στιγμές είναι αυτές οι τελευταίες εβδομάδες..βέβαια τώρα Π τΟ ξανασκεφτομαι Θ Μ λείψει η κοιλιά ρε κορίτσια..Ναι κουραστηκα πολύ είναι αλήθεια..ήταν αγχωτική εγκυμοσυνη..Δεν πρόλαβα ν χαρώ τον μικρό Κ μαθαίνω ότι περιμένω ακόμα πιο μικρο.. αναγούλες στο καπάκι καουρες ζαχαρα πιέσεις ημικρανίες ένας φασαριοζης μογλης ν είναι ΟΛΗ μέρα στη τσιτα με νεύρα.. με πόνους στη τομή λες κ εγχειρηστικα χθες.. μ φάνηκε λίγο Γολγοθάς..γλυκός μεν.. Δεν το μετανιώνω σε καμία περίπτωση.. Δόξα τω Θεώ.. πάντως έκανα πλακα με τον άντρα Μ Κ τ έλεγα πως νιώθω ελεφαντινα.. γτ ένιωθα ότι κυοφορουσα δύο χρόνια.. Δεν πρόλαβα ν ξεφουσκωσω από τη πρωτη εγκυμοσύνη άρχισα ν φουσκωνω για τη δευτερη..Σας έπρηξα.. 

Όσο για τις ζήλιες συμφωνώ με όσα λέτε.. βέβαια θεωρώ ότι δε θ αντιμετώπισω πρόβλημα γτ ο μικρός είναι πολύ μικρός για ν κατάλαβει..Η κάνω λάθος? Για ν πάρω τα μετρα Μ δλδ.. Ποια είναι Η αποψη Σας? Είναι δεκα μηνων.. 

Ερώτηση.. οι συσπάσεις Σας που γίνονται ως επί το πλείστον?εμένα κάτω χαμηλά πολύ..Κ υπάρχουν φορές Π μένω ακίνητη γτ δεν μπορώ ν κουνηθώ Κ περιμένω.. το βράδυ Π ξαπλώνω έχω πολλές συσπάσεις. Επίσης όταν με κλωτσάει Κ κλωτσάει δυνατά!νιώθω σαν ν μ φεύγουν σταγόνες.. Αλλά όταν βλέπω εσώρουχο Δεν είναι Κ Λούτσα.. έχει μια υγρασία.. ολο νιώθω ότι Θ σπάσουν τ νερά έτσι πως κλωτσάει κ όπως τον αισθάνομαι..Μια πίεση τόσο κάτω Κ ηρεμία μετα Κ μετά ξαφνικά κλωτσιά Κ πίεση..βέβαια νωρίς είμαι ακόμα..Στο μήνα μ μπαίνω στις 20.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χα χάχα όνειρα γλυκά έχεις πολύ πλάκα όπως τα λες! Πιστεύω όντως ότι ο μικρός σου δε θα καταλάβει κ μεγάλη αλλαγή γιατί όντως είναι νινουλι ακόμη. ..θα είναι σαν δίδυμα! ! Οπλισου με πολληηηη υπομονή! Και εγώ βέβαια το ίδιο γιατί ο μικρός μου είναι κολλημένος πάνω μου κ δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ αυτό μαζί με τη μπέμπα. Προσπαθεί κ ο μπαμπάς αλλά δεν πολύ έχει επιτυχία. .ειδικά τις νύχτες. Λοιπόν για τις συσπάσεις που λες κ εγώ τα ίδια ξεκινούν από χαμηλά κ κορυφώνονται λίγο πιο πάνω απτον αφαλό ή ως εκεί. Κ πολλές φορές κοκκαλωνω επίσης. Κ τα βράδια το ίδιο με πιάνουν συχνά. Τι θα γίνει όταν μπούμε στον μήνα μας κ κόψουμε μαγνησια κλπ. ... κ εγώ στις  20 μπαίνω!  Σας φιλώ κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε? μου φαινεται απιστευτο οπου να σαι θα αρχισουν τα γεννητούρια ερχεται ο μήνας μας! Εγώ μπαίνω στο μηνα μου επισημα στις 26/10 μερικές θα έχετε πιασει ηδη το μηνα σας!

Συσπάσεις και εγώ έχω αρκετές αυτές τις μέρες χωρίς πόνο αλλά πετρώνω και δεν μπορω να πάρω ούτε ανάσα. Μέχρι χθες ειχα και δυνατους πόνους στο ισχίο/λεκάνη αλλά σημερα δεν με ποναει τόσο ίσως έχει αλλάξει θέση το μωρό. Μ' αρεσει πολύ όταν ξαπλώνω και βλέπω ενα γρομπαλάκι να εξέχει απο τη κοιλιά μου και οταν το χαιδεψω ξαφνιαζεται  και φεύγει. Παίζουμε όλη μέρα με τη μικρή μου! 

Ονειρα γλυκά αυτο με τα υγρά το έχω και εγώ καιρό τώρα.. φεύγουν κολπικά υγρά και μαλλον και λίγα τσισα δεν το ελέγχω καθόλου.. ειναι με τις κινήσεις των μικρών μας. Εφόσον βλέπω στον υπερηχο οτι ειναι οκ τα αμνιακα δεν ανυσηχω. Όσο για το μικρό σου δεν θα έχει ζήλια θα του φανει πολύ φυσικο και θα μεγαλώνουν μαζί, εσεις θα χρειαστείτε πολύ υπομονή και δύναμη γιατι ειναι σαν διδυμα... αλλα μεγαλώνοντας θα ειναι πολυ δεμενα!! 

Καρδιοτοκογραφο έχω ξεκινησει και εγώ για την ώρα καθε 2 βδομάδες και όταν πιασω το μηνα μου καθε βδομάδα και μετά τις 38 εβδ. 2-3 φορές τη βδομαδα! ενα υπερηχο έχω ακομη και εγώ να κανω και μετά μονο ΚΤΓ να βλεπουμε για συσπασεις και για το αν ζοριζεται το μικράκι μου. 

  • Μου αρέσει 3

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!  Εγώ κοριτσια μου είμαι σε μερική ακινησία γιατί έχω αρκετά πονακια και συσπάσεις φυσικά με πονακια περιόδου οπότε ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση. Αντε να μπω στον μήνα μου κ να αρχίσω βόλτες ξανά! Χαχα. Επίσης η καλλιέργεια για στρεπτοκ βγήκε θετική οπότε ξεκινησα μεν αντιβίωση αλλά θα μου βάλουν κ ενδοφλέβια στη γέννα για σίγουρα. Τα υπόλοιπα κορίτσια πως είστε; ; η Ζωή μήπως γέννησε; ;;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ανουρ ξεκούραση λοιπόν!υπομονή.. κοντεύουμε κορίτσια!!!! Ν Σας ρωτήσω κάτι?Γιατί τις τελευταίες Τρεις μέρες νιώθω ανάλαφρη.. Ναι μεν κουράζομαι μέχρι το τέλος της μέρας..Αλλά γενικά νιώθω αλλιώς.. Τι ν πω..ελπίζω μην είναι κακό.. Ο μικρός κουνιέται κανονικά βέβαια.. Αλλά τι ν πω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια μου! Εγω ξεκινησα ΝST, βγηκαν και τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις μου και ολα καλα Δοξα τον Θεο! Εμενα μου ειπε ο γιατρουλης σε 3 εβδομαδες περιπου απο σημερα οτι θα ειμαι ετοιμη! τιποτα δεν εμεινε...ευτυχως τα πραγαματακια της μικρης ειναι ολα ετοιμα και τακτοποιημενα...κατι λεπτομερειες εχουν μεινει που τις τελειωνω αυτες τις μερες! Εμενα κοριτσια ενω στον 8ο μου ελεγε περπατημα τωρα που μπηκα στο μηνα μου ειπε μεν να περπαταω αλλα χαλαρα και να μην κουραζομαι πολυ!

  • Μου αρέσει 3

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μυρτουλιτα! Έτσι με ανεβασμένη διάθεση καλό υπόλοιπο κοπέλα μου. Όνειρα γλυκά. ..το  "ανάλαφρη " που λες εννοείς ότι δεν έχεις δυσφορία πια; ; μάλλον γιατί το ζουζούνι σου έχει μπει στην τελική ευθεία έχει κατέβει χαμηλά κ δεν σε πιέζει πια. Καλό είναι αυτό! Εμενα πάλι η ζουζουνιτσα μου δεν είναι και τόσο δραστήρια πια περισσότερο κάποιες κινήσεις της καταλαβαίνω κ ελάχιστες κλωτσιτσες. Πιο περιορισμένη η καημενούλα μου τώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου!!βλεπω ειστε καλα εγκυουλες μου , μπραβο σας!!!!!!!!!!!εχω μπει στον μηνα μου εδω και πολλεεεεςς μερες!! εμεις πηγαμε χτες γιατρο καναμε καρδιοτοκογραφο ολα καλα και στον υπερηχο....ο μπεμπης μας ειναι 3.100 κιλακια!!!!! περιμενουμε απο στιγμη σε στιγμη ...δεν μας εμεινε πολυ ....σχεδον 2 εβδομαδες ακομα..αλλα μου ειπε η γιατρος μου τον βλεπει βιαζεται ο μπομπιρας.... και φαινεται γιατι ξεκινησαν οι συσπασεις μου ...ολο το βραδυ και να μην μπορω καν να κοιμηθω...αφηστε μαρτυριο ο υπνος εχοντας και την μικρη στο κρεβατι...καθως ξυπναει μεσα στην νυχτα κι ερχεται σ εμας... εμεις ξεκιναμε καθε εβδομαδα καρδιοτοκογραφο.... εχω παλι ραντεβου την αλλη τριτη... αχχχχ κοντευει ....εφτιαξα την βαλιτσα...εχουν μεινει μονο για ισδερωμα καποια τελετυτεια ρουχαλακια και σεντονακια.... δεν φανταζεστε ποοοσο χαιρομαι!!!! πηραμε και ενα λικνο next to me ...ειναι απιστευτο κοριτσια...ειδικα για οσες σκοπευουν να θηλασουν, βολευει ...ειναι οτι πρεπει για τους πρωτους μας μηνες!!!!! αυτα απο εμας!!! φιλακια πολλα σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):D 

@Myrtoulita μαζι ειμαστε σχεδον... κι εμενα ετσι μου ειπε η γιατρος να περπαταω , αλλα χι πολυυυ κουραση... που γεννας εσυ; εγω στο αλεξανδρας οπως και την πρωτη μου...που ξες μπορει και να βρεθουμε :P 

@annour moy δεν γεννησα ακομα...αλλα κοντευω...εχω ενα προαισθημα οτι σε λιγες μερες θα γεννησω...καπου μεταξυ 26 με 28... για να δουμε .... @oneira glyka ειναι λογικο να νιωθεις ετσι!!! ειναι γιατι κοντευει η στιγμη  !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

@Linaki2012 καλη δυναμη , λινακι μου!!!!!!!!!!  εισαι δυνατη μανουλα και θα τα καταφερεις τελεια με τα 3 !!!!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 2

[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωή μου με το καλό κορίτσι  κ με έναν πόνο! !! Να καλοδεχτεις το αγοράκι σου κ να λάμπεις από χαρά κ ευτυχία! !! Στην αναμονή όλες μας λοιπόν. ..γεννητούρια παντού! !! Χα χα πόσο γλυκιά προσμονή! Και μένα ο γιος μου τώρα τελευταία όλο κ χωνεται ανάμεσα. ...μαλλον καταλαβαίνει! Ηρεμία κ θετικές σκέψεις σε όλες μας! Φιλιά κ από εμάς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου @annour !!!! μ εναν πονο και τον πιο γλυκο μας ευχομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η πιο τελεια και τρυφερη προσμονη ...να περιμενεις ν αντικρυσεις τα παιδακια σου ...τι πιο υπεροχο...και να τα ζουλας στην αγκαλιτσα σου !!!!!!!!!!!!!!!!!! ναι annour μου , το καταλαβαινει πιθανοτατα γι αυτο και μπαινει αναμεσα σας!! εχουν πλακα...θα ειναι τα τρυφερα αδερφακια , οπως λεω και στην Ειρηνουλα μας... φιλακια πολλαααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :* :*  :):D 


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...