Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Recommended Posts

Γειά σας !

κάνατε το τέστ χοριακής και έχετε τιμές, που δεν ξέρετε εάν είναι στο πλαίσιο της φυσιολογικής εγκυμοσύνης, ή έχετε αμφιβολίες για την ορθότητα της πληροφορίας που έχετε ; 

Αυτό είναι το θέμα ακριβώς για αυτό το σκοπό! 

Καλή επιτυχία σε όλες/όλους! 

Πληροφορίες σχετικά με τις τιμές χοριακής γοναδοτροπίνης

 Εάν θέλετε να ξέρετε εάν η εγκυμοσύνη σας εξελίσσεται φυσιολογικά, τότε το πιο σημαντικό θα είναι να βρείτε αν η χοριακή στο αίμα σας αυξάνεται φυσιολογικά  - με επαναλαμβανόμενες χοριακές, εάν το κρίνει απαραίτητο ο γιατρός σας. 

Δεν είναι μία μόνο συγκεκριμένη τιμή η σωστή, περισσότερη σημασία έχει η αύξησή της.!

times_xoriakis.png.05fe96319a71efe2703c74d63cb2ef76.png

Επεξεργάστηκαν by CoffeeMaker
  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Πρώτη φορά έγκυος στα 32 μου και όπως καταλαβαίνομαι αγχώνομαι αρκετά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη χοριακή κι αν πρέπει να με αγχώνει ή όχι.

Σήμερα μπήκα στην 7η εβδομάδα κύησης. Η γυναικολόγος μου με έχει δει μια φορά όπου επιβεβαίωσε πριν 10 μέρες την εγκυμοσύνη και μου έγραψε τις πρώτες εξετάσεις. Όλες καλές εκτός (κατά τη γιατρό που μου λέει ναι μεν, αλλά) της χοριακής! Είμαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές αλλά δεν ανεβαίνουν τόσο όσο θα ήθελε η γιατρός!

Για να μη πολυλογώ άλλο θα σας πω εν συντομία τη περιπέτεια μου:

Πέμπτη 25/5 (5η εβδομάδα) Χοριακή 19100

Τρίτη 30/5 (6η εβδομάδα) Χοριακή 39100. Εκείνη τη μέρα μου είπε να πάω σε ένα νοσοκομείο να κάνω καλού κακού έναν ενδομήτριο υπέρηχο, όπως και έκανα. Είδαμε έμβρυο στη μήτρα και καρδιά να χτυπάει (δε την ακούσαμε, απλά την είδαμε).

Πέμπτη 1/6 (6η εβδομάδα) Χοριακή 49400. Μας είπε ότι περίμενε ψηλότερη τιμή και να την επαναλάβουμε την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη. 

Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί πολύ κι έτσι πήρα τον γυναικολόγο της νύφης μου που τη παρακολουθεί και τώρα είναι στον 4ο μήνα. Μου είπε ότι θεωρεί λάθος από τη στιγμή που είδαμε καρδιακό παλμό και δεν έχω κάποια αιμορραγία κτλ να συνεχίζουμε να κοιτάμε τις χοριακές. Μου είπε να μη ξανακάνω και απλά να πάω σε εκείνον σε 10 μέρες.

Τελικά να ανησυχώ ή όχι;;; Το ότι ανεβαίνει αλλά δε διπλασιάζεται να με ανησυχεί ή όχι; όντως παρακολουθούμε τόσο τη χοριακή ή όχι όπως η νύφη μου που και στο 1ο παιδί (με άλλο γυναικολόγο) έκανε μόνο μια χοριακή για επιβεβαίωση εγκυμοσύνης και μετά μόνο υπερήχους;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι ειναι δυνατον να κανεις χοριακη πλεον;πλεον βλεπεις την εξελιξη υπερηχογραφικα

Ολα να πανε καλα!

Επειδη το περασα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη με τις χοριακες σταματα κ βρες αλλο γιατρο.αν θες τωρα,αλλιως απο βδομαδα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vikib είπε:

Μα ναι ειναι δυνατον να κανεις χοριακη πλεον;πλεον βλεπεις την εξελιξη υπερηχογραφικα

Ολα να πανε καλα!

Επειδη το περασα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη με τις χοριακες σταματα κ βρες αλλο γιατρο.αν θες τωρα,αλλιως απο βδομαδα

Με άγχωσαν και η γυναικολόγος αλλά και ο μικροβιολόγος για το ότι δεν διπλασιάζεται η τιμή και απλα ανεβαίνει....θα άλλαξω γιατρο, είναι το μόνο σιγουρο. Απλά όταν στη 1η σου εμπειρια ακούς αυτα σιγουρα σε αγχωνουν...:(

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση..:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι  μου έχω την εντύπωση ότι από κάποιες τιμές και πάνω δεν διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες.Νομίζω από τις 40000 και πάνω.Οπως λέει και vikib μετά παρακολουθείς υπερηχογραφικά την εξέλιξη της εγκυμοσύνης.Επίσης ο μικροβιολόγος να αρκεστεί στην ανάλυση του αίματος και να μην κάνουν διαγνώσεις.Να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και σίγουρα αν χρειαστεί να αλλάξεις γιατρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλά ο γυναικολόγος είναι σοβαρός; σε αγχώνει τσάμπα κορίτσι μου από την στιγμή που έχετε δει έμβρυο και καρδιακό παλμό τέλος. Μια χαρά θα πάει η εγκυμοσύνη σου. Εγώ ξεκίνησα με πολύ χαμηλή χοριακη 4 Η 5 εβδομάδων έκανα άλλη μια χοριακη απο μόνη μου για να σιγουρευτώ ότι διπλασιάζεται εντάξει δεν ανέβηκε και τρελά.και από κει και πέρα τέλος ο γιατρός μου απαγορεψε να ξανά κάνω χοριακη για να μην αγχώνομαι. Δεν υπήρχε λόγος μου έλεγε Από την στιγμή που στον υπέρηχο βλέπουμε να μεγαλώνει το έμβρυο.Επίσης κάθε εργαστήριο έχει διαφορετικές τιμές και κάθε εγκυμοσύνη.Σου εύχομαι μια υγιείς και τελειομηνη εγκυμοσύνη

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και εσένα :)

Μας έλεγαν από τη μια να μη ανησυχούμε και από την άλλη ότι πρέπει να συνεχίσουμε να το παρακολουθούμε γιατί μπορεί να μην αναπτύσσεται σωστά το έμβρυο!

Και ο γιατρός της νύφης μου ήταν χθες καθησυχαστικος λέγοντας μου να μην ασχοληθώ ξανά με τη χοριακη αφού είδαμε καρδούλα.

Βλέποντας όμως το θέμα εδώ σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον φορούν είχα απορία να μάθω τι σας λένε και οι γιατροί σας σχετικά με την αύξηση της χοριακης εκτός των τιμών της!

Μακάρι να πάμε όλα καλά και σας ευχαριστώ και πάλι που με ηρεμείτε μιας και στο νοσοκομείο που πήγα τη Τρίτη είχα πίεση λόγω του αγχους με αυτά που άκουσα!

Link to comment
Share on other sites

Nα τον χαιρεσαι η γιαωτην ακριβεια να τον αλλαξεις..η χοριαλη πανω απο την 6 βδομαδα δε διπλασιαζεται..ανεβαινει μεν αλλα με αλλους ρυθμους..επιπλεον δεν ξερω που μενεις κ ποσο ανευθυνος ειναι αλλα 7 βδομαδα βλεπεις εμβριο κ παλμο( μπορει κ να τον ακουσεις αν κ στο νοσοκομειο ο υπερηχος λογω παλαοτητας δεν ακουγεται συνηθως θα την ακουσεις την ρπομενη) πηγαινε σε παρακαλω σε αλλον να φυγει το αγχος γιατι σε βλεπω να αποβαλςις απι αυτο..μια χαρα ειναι το μωρο....ςγω με εξωσωματικη σε σοβαρους γιατρους εκανα 3 χοριακες στην αρχη..δεν ειχα ακριβη διπλασιασμο ..γιατι εμενα λογω αραιωσης αιματος ανεβαινει σε 2,5 μερς..μετα μου ειπε στοπ...6 βδομαδα κ μετα κανεις υπερηχο..εκει βλεπεις πως παβε τα πραγματα..πολυ νευριασα στην κατασταση μου..αδικα αγχωνεσαι..εαν ειχες θεμα κι ησουν χωρις εμβριο χωρις παλμο η να ταν μικρος ο σακος σε σχεση με το ποσο εισαι να καταλαβω την ανησιχια αλλα για τη χοριακη; Κανεις δε μετραει σε αυτη τη βδομαδα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

κι εγω δεν καταλαβαίνω το νοημα των χοριακων αφου η εξελιξη της εγκυμοσύνης σου είναι φυσιολογικοτατη!! εγω δεν εχω κανει ποτε καμμια χοριακη σε καμμια από τις δυο εγκυμοσύνες μου και δεν βρισκω ποιος είναι ο λογος των επαναλαμβανομενων χοριακων αφου σε βλεπει υπερυχογραφικα !

  • Μου αρέσει 3

 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα 1-2 μέρες καθυστέρηση και λόγω ελεύθερων επαφών έκανα σχετικά νωρίς την εξέταση της β χοριακής (παρασκευή) με αποτέλεσμα 18. Η μικροβιολόγος μου μου είπε ότι μεταξύ 5-25 η τιμή δεν είναι επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη οπότε αύριο να επαναλάβω, έχει συμβεί σε κάποια κάτι παρόμοιο; ξέρετε περίπου τι τιμή θα πρέπει να δω ουσιαστικά ένα 48ωρο μετά για να δείχνει υγιής εγκυμοσύνη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Giovanna222 είπε:

Καλησπέρα σας!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα 1-2 μέρες καθυστέρηση και λόγω ελεύθερων επαφών έκανα σχετικά νωρίς την εξέταση της β χοριακής (παρασκευή) με αποτέλεσμα 18. Η μικροβιολόγος μου μου είπε ότι μεταξύ 5-25 η τιμή δεν είναι επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη οπότε αύριο να επαναλάβω, έχει συμβεί σε κάποια κάτι παρόμοιο; ξέρετε περίπου τι τιμή θα πρέπει να δω ουσιαστικά ένα 48ωρο μετά για να δείχνει υγιής εγκυμοσύνη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα πρεπει να εινα ι 36 κ μετα απο ενα 48 ωρο να ξαναδιπλασιαστει τον διπλασιασμο θελουμε δηλαδη να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Θα πρεπει να εινα ι 36 κ μετα απο ενα 48 ωρο να ξαναδιπλασιαστει τον διπλασιασμο θελουμε δηλαδη να πανε ολα καλα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! Απλά διαβάζω για κατι τεράστια νούμερα σε άλλες αναρτήσεις και έχω ανησυχήσει!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Giovanna222 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! Απλά διαβάζω για κατι τεράστια νούμερα σε άλλες αναρτήσεις και έχω ανησυχήσει!!

Να μην ανησυχεις ο διπλασιασμος εχει σημασια ισως εγινε πιο αργα η συλληψη κ γιαυτο να μην προλαβε να δειξει η χοριακη μεγαλο νουμερο καμια φορα γινετε κ αλλη μερα απο αυτη που υπολογιζουμε η ωορηξια κ μπερδευεσε με την καθηστερηση. Ολα καλα να πανε !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...