Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

katja: Ολα μια χαρα θα πανε.γιατι να μην μπορεσεις να θηλασεις; απ'οτι καταλαβα θα εισαι 36 βδομαδες ακριβως η 35; αν το μωρο γεννηθει πανω απο 2400 εισαι μια χαρα κ συνηθως δεν θελουν θερμοκοιτιδα.τωρα και με την κορτιζονη που κανουν ειναι ακομα λιγοτερες πιθανοτητες για προβλημα στο αναπνευστικο..και αν παλι χρειαστει βγαζεις με το θηλαστρο οσες μερες χρειαστει που παλι δεν νομιζω να ειναι πολλες κ συνεχιζεις μετα τον θηλασμο.σ'αυτη τη βδομαδα δεν θεωρειται πολυ προορο ωστε να μην μπορει να πιασει.καλυτερα που πηγες σε δημοσιο νοσοκομειο νομιζω θα αντιμετωπισουν την κατασταση σου καλυτερα απ'οτι στο ιδιωτικο

εγω παλι εχω τρομερο πονο στο ισχιο απο χθες περπαταω κουτσαινοντας .κ δεν μπορω να κανω τιποτα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

On 9/11/2017 at 12:43 ΜΜ, katja είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!

Ξέρω χάθηκα, αλλά σας διαβάζω ανελλειπώς! 

@elenakith εσύ πώς το είπες;;;; απο τηλεφώνου ή από κοντά;;; εγώ η γαιδούρα δεν τον έχω πάρει τηλ εδώ και τρεις εβδομάδες και νιώθω φοβερές ενοχές!!!!

Από κοντά το είπαμε Κάτια μου, πήγαμε στο ιατρείο κανονικά, κάναμε τον υπέρηχο και μετά που πήγαμε να συζητήσουμε το είπε ο άντρας μου..εντάξει, κοκκίνισε όταν το άκουσε αλλά του εξηγήσαμε ότι το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και κατά τ'άλλα είμαστε ευχαριστημένοι μαζί του...πάρε μια βαθιά ανάσα και πες το, άλλωστε δεν τον απορρίπτεις σαν επιστήμονα, επικεντρώσου στους οικονομικούς λόγους... σε καταλάβαίνω, κι εγώ νιώθω περίεργα

23 ώρες πρίν, Kalfeli είπε:

Τι να πω τώρα σχετικά με την καμπύλη σακχάρου και το ντοπλερ που μου λέτε.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και δεν έχουν μια γενική γραμμή. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να το ρισκάρει κάποιος και να πει μην τα κάνεις αν όντως χρειάζονται. Τώρα αν του τα ξανααναφέρω θα με λέει πάλι υπερβολική. Σκεφτομαι να πάω να κάνω μόνη μου καμπύλη όμως δε θέλω να κάνω αυτή τη μεγάλη διαδικασία που περιγράφετε γιατί έχω ακόμη πρόβλημα με εμετούς. Υπάρχει και πιο σύντομη και πως το ζητάω?

Καλφέλι, η καμπύλη ζαχάρου είναι μια απλή εξέταση αίματος. απλά έχει λίγη αναμονή, δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο κόπος να κάνει κανείς μια προληπτική εξέταση που δεν επιβαρύνει σε τίποτα και μπορεί να προλάβει κάποιες παθήσεις και επιπλοκές της εγκυμοσύνης και του μωρού..υπάρχει η μικρή καμπύλη που έχει μόνο δύο μετρήσεις, μία νηστική και μία μέτρηση μία ώρα  αφού πιεις τη γλυκόζη... αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα την δίωρη για να είμαι σίγουρη. 

2 ώρες πρίν, katja είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Κορίτσια, μου φαίνεται θα είμαι η πρώτη της παρέας που θα γεννήσω, καθώς θα πάω μάλλον (θα το ξέρω με σιγουριά στις 20 Νοεμβρίου πουθα παω στο γιατρό) να κάνω καισαρική στις 10 Δεκεμβρίου, αν και έχω ΠΗΤ 14 Ιανουαρίου! Πρώτο και βασικό ερώτημα: Θα μπορέσω να θηλάσω;;;;

Αχ πόσο συγκινητικό είναι τώρα αυτό? δηλαδή σε έναν μήνα ακριβώς θα κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!! Με το καλό!!! :) Λογικά θα μπορέσεις να θηλάσεις, γιατί όχι?κι αν το μωράκι είναι αδύναμο στην αρχή, μπορείς να βγάζεις με το θήλαστρο και όταν δυναμώσει να το βάλεις στο στήθος...φαντάζομαι ότι γίνεται αυτό, αλλά θα μας πουν οι πιο έμπειρες...

 

κορίτσια εμείς χθες πήραμε κούνια και συρταριέρα! πήραμε και αλλαξιέρα, φόρμα εξόδου και μερικά άλλα μικροπράγματα...μας μένει το καρότσι και το μπανάκι...και να πάρω και μια βαλιτσούλα για τα πράγματά του...τι ωραίες αγορές...αλλά μεγάλη κούραση βρε κορίτσια, οι αντοχές μου έχουν μειωθεί πάρα πολύ...

 

  • Μου αρέσει 3

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε τον υπέρηχο, η μπέμπα είναι τώρα 1050. Το θέμα βέβαια με την καρδιά παραμένει, οπότε θα επισκευθούμε και παιδοκαρδιολόγο.. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Επίσης, έχει καμία θέμα με αυξημένη αντίσταση σε μητριαία αρτηρία?

@elenakith  Το πρωί έχω έντονη ναυτία και ειδικά αν δεν φάω δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω επί ένα δίωρο χωρίς να βγάλω τη γλυκόζη που θα πίνω. Γι' αυτό λέω μήπως να κάνω τη μικρή καμπύλη. 


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katja είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Κορίτσια, μου φαίνεται θα είμαι η πρώτη της παρέας που θα γεννήσω, καθώς θα πάω μάλλον (θα το ξέρω με σιγουριά στις 20 Νοεμβρίου πουθα παω στο γιατρό) να κάνω καισαρική στις 10 Δεκεμβρίου, αν και έχω ΠΗΤ 14 Ιανουαρίου! Πρώτο και βασικό ερώτημα: Θα μπορέσω να θηλάσω;;;;

Με το καλό... έχεις αυτό που λένε επιπωματικό πλακούντα; καλή επιτυχία... μπορεί να μη θηλάσεις άμεσα αλλά πάλι θα εδραιωθεί ο θηλασμός με λίγη βοήθεια από σύμβουλο. Στις κλινικές μπορείς να νοικιάσεις κ θήλαστρο. Κι εγώ με καισαρική ζορίστηκα πολύ να εδραιωθεί ο θηλασμός(σχεδόν 2 μήνες) αλλά οκ. Ο Άγιος Βασίλης θα ρθει νωρίτερα για σας...γιούπι!!!

Υ.γ έκανες τις ενέσεις για τα πνευμόνια; 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια  :-) !

14 ώρες πρίν, Kalfeli είπε:

Κάναμε τον υπέρηχο, η μπέμπα είναι τώρα 1050. Το θέμα βέβαια με την καρδιά παραμένει, οπότε θα επισκευθούμε και παιδοκαρδιολόγο.. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Επίσης, έχει καμία θέμα με αυξημένη αντίσταση σε μητριαία αρτηρία?

@elenakith  Το πρωί έχω έντονη ναυτία και ειδικά αν δεν φάω δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω επί ένα δίωρο χωρίς να βγάλω τη γλυκόζη που θα πίνω. Γι' αυτό λέω μήπως να κάνω τη μικρή καμπύλη. 

Καλφελι αφου δεν εισαι τοσο καλα το πρωι κανε την μικρη καμπυλη. Εμενα παντως και η μικρη ειχε βγει παθολογικη, μετα βεβαια εκανα κ τη μεγαλη.. απλα θα πεις στο γιατρο οτι για να νιωθεις εσυ σιγουρη θελεις να την κανεις, ε πιστευω να μην εχει αντιρηση, τι τον πειραζει αλλωστε? Να σου πει με ποσα γραμμαρια γλυκοζης θα την κανεις, 75 η 100.. με την καρδουλα τι προβλημα υπαρχει? Εξεταση για θρομβοφιλια εχεις κανει? 

 

Κοριτσια το πρωτο πλυσιμο στα βρεφικα ρουχαλακια να ειναι στους 60 βαθμους? Υπαρχει λετε φοβος να ξεβαψουν? Γιατι ακομα κ τα φανελακια τα εχω παρει χρωματιστα...αν βαλω χρωμοπαγιδες λετε να βοηθησουν? Επισης στους 60 πλενουμε κ παντα, παπλωμα κουβερτες? 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φούσκες. Από κιλά πώς πάτε κορίτσια εγώ είμαι ήδη +11 που σημαίνει μια 17αρα πάλι θα την χτυπήσω :)

@elenakith δεν ξεβάφει τίποτα στους 60. Αλλά και το 40 μια χαρά είναι γιατί τ απορρυπαντικά τώρα είναι πολύ ισχυρά. Οι παγίδες είναι για να δεσμεύουν το χρώμα και να μην αλλοιώνεται αυτό των πιο ευαίσθητων. Εγώ βαζω πάντα στα σκούρα/χρωματιστά. 

@Kalfeli δεν έχεις κανένα μικροβιολογικό κοντα στο σπίτι σου να έρχονται σ' εσένα να κάνουν την αιμοληψία; 

 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλημερα κοριτσια  :-) !

Καλφελι αφου δεν εισαι τοσο καλα το πρωι κανε την μικρη καμπυλη. Εμενα παντως και η μικρη ειχε βγει παθολογικη, μετα βεβαια εκανα κ τη μεγαλη.. απλα θα πεις στο γιατρο οτι για να νιωθεις εσυ σιγουρη θελεις να την κανεις, ε πιστευω να μην εχει αντιρηση, τι τον πειραζει αλλωστε? Να σου πει με ποσα γραμμαρια γλυκοζης θα την κανεις, 75 η 100.. με την καρδουλα τι προβλημα υπαρχει? Εξεταση για θρομβοφιλια εχεις κανει? 

 

Κοριτσια το πρωτο πλυσιμο στα βρεφικα ρουχαλακια να ειναι στους 60 βαθμους? Υπαρχει λετε φοβος να ξεβαψουν? Γιατι ακομα κ τα φανελακια τα εχω παρει χρωματιστα...αν βαλω χρωμοπαγιδες λετε να βοηθησουν? Επισης στους 60 πλενουμε κ παντα, παπλωμα κουβερτες? 

Καλημέρα! πάπλωμα κουβέρτα στους 60 νομίζω είναι υπερβολή,συν του ότι θα χαλάσουν την ποιότητα τους.40 είναι καλά λέω.τα πρώτα ρούχα και γω τα πλένω στους 50-60, δεν μου έχει ξεβαψει κάτι,αν είναι βαμβακερά δεν παθαίνουν τίποτα...

 


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενέσεις ηπαρίνης όχι δεν κάνω. Γιατί πράγμα είναι? Για θρομβοφιλία είχα κάνει νομίζω στην αρχή, δεν υπήρχε κάποιο θέμα. Απλώς μου είπε ότι πρέπει να ελέγχω την πίεσή μου, να μην ανέβει. 

Δεν φαίνεται κάποιο ανατομικό πρόβλημα στην καρδιά, απλώς είναι λίγο αυξημένη η ταχύτητα ροής στην αορτή. Αλλά αυτό πρέπει να το εκτιμήσει κάποιος ειδικός αν είναι πρόβλημα. 

@SFSI81 Έχω μικροβιολογικό κοντά, δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να έρθει κάποιος σπίτι, θα το δω.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalfeli: Νομιζα πως εχεις προβλημα με τις μητριαια γι'αυτο ρωτησα.γιατι εχω διαβασει οτι καποιες κοπελες που ειχαν αυτο το προβλημα τους εδωσαν η σαλοσπιρ η ενεσεις.

ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο με την καρδουλα .σιγουρα καποιος εξιδεικευμενος θα σας πει σιγουρα πως εχουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rainbow said:

kalfeli: Νομιζα πως εχεις προβλημα με τις μητριαια γι'αυτο ρωτησα.γιατι εχω διαβασει οτι καποιες κοπελες που ειχαν αυτο το προβλημα τους εδωσαν η σαλοσπιρ η ενεσεις.

Ναι έχω αυξημένη αντίσταση σε μία από τις μητριαίες. Αλλά τώρα προέκυψε, δεν το είχα πριν. Και αναρωτιέμαι που μπορεί να οφείλεται. 


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ZinaLove είπε:

Κοριτσια τι θα χρησιμοποιησετε για να πλυνετε τα ρουχαλακια;;;απορρυπαντικό- μαλακτικό 

Καλημέρα! εγώ χρησιμοποιώ προδερμ ή Αρκάδι πράσινο υγρό.. μαλακτικό δεν χρησιμοποιώ..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

kalfeli: Αν ειναι Πηγαινε οσο πιο νωρις στον ειδικο και ισως αυτος σου πει και κατι παραπανω για την αντισταση κ πως να το αντιμετωπισετε .

εγω πηρα proderm υγρο αλλα οχι μαλακτικο.νομιζω στους 40βαθμους ειναι καλα γιατι εγω φοβαμαι μην μαζεψουν.ποτε θα ξεκινησρτε πλησυματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...