Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 hours ago, elenakith said:

@mariachi να σου ζήσει το μωράκι, να είναι γερό και τυχερό! Πώς είστε?

Κορίτσια από το πρωί με έχει πιάσει ένας πόνος από κάτω όχι συνέχεια, όταν είμαι καθισμένη ή ξαπλωμένη και σηκώνομαι, δεν είναι μυικός πόνος, είναι σαν να πονάνε τα κόκαλα δεξιά και αριστερά από το αιδοίο...πολύ παράξενη αίσθηση...συν μια ενόχληση στη μέση...έχει συμβεί σε καμία? 

Κι εγώ πονάω από κάτω αρκετά. Και όταν πιέζεται η κύστη αλλά και όταν κάθομαι και σηκώνομαι ή όταν πάω τουαλέτα αισθάνομαι σαν να πάνε να μετακινηθούν τα κόκκαλά μου της λεκάνης και των ισχύων. Αφού φοβάμαι μήπως πάθω καμιά εξάρθρωση εκείνη την ώρα και αλλάζω στάση αμέσως. 


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

@elenakith και γω το νοιωθω αυτο πιο εντονα τις τελευταιες μερες και επιπλεον κ σουβλιες χαμηλα σαν να ναι μεσα βαθια στον κολπο... αλλα κ εκει στα πλαινα που λες...στο περπατημα κ γενικα σε ορθια θεση.. μας πιεζουν τα μπεμπακια φαινεται ... προσπαθουν να κατεβουν..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, χαίρομαι που δεν το έχω μόνο εγώ, εμένα σήμερα μου συνέβη πρώτη φορά, αφού όταν δ=σηκώνομαι περπατάω σαν συγκαμμένη...

4 ώρες πρίν, Rosa Maria είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!! Γεννησα κι εγω την Τριτη το πρωι το κοριτσακι μου, 3100 γρ και 52 ποντους!! Με καισαρικη , ολα πηγαν πολυ καλα, το λεω γιατι το ειχα μεγαλο αγχος!! Οι δυο πρωτες μερες ειναι δυσκολες. Την κοιταζω την μπεμπα και δεν το πιστευω!

Το παλευουμε τωρα με τον θηλασμο, ελπιζω να τα παμε καλα!

Συγχαρητηρια και σε οσα κοριτσια γεννησαν, ευχομαι και στις επομενες εναν ομορφο τοκετο και με γερα μωρα!

 

Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου κορίτσι μου και να είστε  και οι δύο γερές κι ευτυχισμένες! Οι 2 πρώτες μέρες ήταν δύσκολες λόγω πόνου? εύχομαι να τα καταφέρεις και μμε το θηλασμό! 

 

Άντε κορίτσια να παίρνουμε σειρά !


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Rosa Maria να σου ζησει κι εσενα!!!

Εμενα ο μικρος μεχρι στιγμης εχει δειξει πολυ καλη διαγωγη, τουλαχιστον πολυ καλυτερη απο οτι η κορη μου τις πρωτες ημερες στο μαιευτηριο!!! Τρωει αρκετα αλλα κοιμαται και καμποσο ενδιαμεσα!!

Λοιπον περασε ο γιατρος μου σημερα και μου ειπε πως μπορει να ειμαι και η μοναδικη αυτον τον καιρο που γεννησε φυσιολογικα μεγαλο μωρο! Ολοι οι γιατροι εχουν φοβηθει μετα το περιστατικο με την κοπελα και τα πανε ολα για καισαρικη! Αφου ο αντρας μου συναντησε σημερα στο κυλικειο εναν γνωστο του γυναικολογο, που οταν του ειπε οτι γεννησα φυσιιλογικα ενα παιδι 4200 του λεει: α δηλαδη σου αρεσει η ρουλετα;;;;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , CME2205 είπε:

@Rosa Maria να σου ζησει κι εσενα!!!

Εμενα ο μικρος μεχρι στιγμης εχει δειξει πολυ καλη διαγωγη, τουλαχιστον πολυ καλυτερη απο οτι η κορη μου τις πρωτες ημερες στο μαιευτηριο!!! Τρωει αρκετα αλλα κοιμαται και καμποσο ενδιαμεσα!!

Λοιπον περασε ο γιατρος μου σημερα και μου ειπε πως μπορει να ειμαι και η μοναδικη αυτον τον καιρο που γεννησε φυσιολογικα μεγαλο μωρο! Ολοι οι γιατροι εχουν φοβηθει μετα το περιστατικο με την κοπελα και τα πανε ολα για καισαρικη! Αφου ο αντρας μου συναντησε σημερα στο κυλικειο εναν γνωστο του γυναικολογο, που οταν του ειπε οτι γεννησα φυσιιλογικα ενα παιδι 4200 του λεει: α δηλαδη σου αρεσει η ρουλετα;;;;

Αυτό που έπαθε η κοπέλα μπορείς να το πάθεις και σε καισαρική και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το βάρος του παιδιού. Απλά στην Ελλάδα οι αναίτιες καισαρικές ζουν και βασιλεύουν. Βλέπεις ότι είσαι η μόνη που γέννησε φυσιολογικά από τις κοπέλες του Ιανουαρίου. 

Κατά τα άλλα μπράβο που το παιδί είναι ήσυχο. Ξέρεις πόσο βάρος έχασε; Έχω κι εγώ άγχος ο γιος μου να τα πάει καλύτερα με το θηλασμό απ'οτι η κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fanouli είπε:

Αυτό που έπαθε η κοπέλα μπορείς να το πάθεις και σε καισαρική και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το βάρος του παιδιού. Απλά στην Ελλάδα οι αναίτιες καισαρικές ζουν και βασιλεύουν. Βλέπεις ότι είσαι η μόνη που γέννησε φυσιολογικά από τις κοπέλες του Ιανουαρίου. 

Κατά τα άλλα μπράβο που το παιδί είναι ήσυχο. Ξέρεις πόσο βάρος έχασε; Έχω κι εγώ άγχος ο γιος μου να τα πάει καλύτερα με το θηλασμό απ'οτι η κόρη μου.

Εμαθα διαφορα για το περιστατικο γιατι εγινε στι ιδιο νοσοκομειο που γεννησα κι εγω κι εδω εχει βουηξει ο τοπος. Η κοπελα εκανε ατονια μητρας και κυκλοφορει η φημη οτι αργησαν να αντιδρασουν (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει). Η ατονια σχετιζεται με το μεγεθος του μωρου και αν ηταν καισαρικη θα μπορουσε να αντιμετωπιστει πιο αποτελεσματικα και πιο αμεσα. Τωρα να σας πω την αληθεια νομιζω πως αν δεν εισαι μαρτυρας του περιστατικου δεν μπορεις ποτε σε τετοιες περιπτωσεις να ξερεις αν οι γιατροι αντεδρασαν εγκαιρως ή οχι.

Λοιπον εμενα γεννηθηκε 4195 και σημερα το πρωι ηταν 4010. Μου ειπε η παιδιατρος πως ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια γιατι απο ενα πιο μεγαλο παιδι περιμενεις να χασει περισσοτερο. Το αναμενομενο ειναι να χασει μεχρι το 10% του βαρους του μεχρι να βγει, αρα για μας ειναι 420 γραμμαρια, δηλαδη το Σαββατο που θα βγουμε να ειναι μεχρι 3800 περιπου. Αυτο που κρινω εγω παντως ειναι πως μετα απο καμια ωρα θηλασμο περιπου (καποιες φορες και περισσοτερο) κοιμαται 2-3ωρες. Η κορη μου οσο ηταν στο μαιευτηριο δεν κοιμηθηκε πανω απο 2-3 ωρες την ημερα συνολο. Εκλαιγε ολο το 24ωρο σχεδον.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith οι δυο πρωτες μερες ειναι στην καισαρικη ειναι γενικα λιγο πιο δυσκολες, εισαι καλωδιωμενη, ορος καθετηρας επισκληδιος, πονας λιγακι ενδιαμεσα οχι κατι τραγικο ομως αλλα απο την τριτη μερα πετας!

Εγω βεβαια ειχα ζητησει rooming in και τα πρωτα βραδια ταλαιπωρηθηκα..βασικα ειμαι αυπνη, η μητερα μου με βλεπει ετσι αρχιζει τις φωνες οτι δεν κοιμαμαι, αλλα βρε κοριτσια δεν την χορταινω.. μου αρεσει που το παιδακι ειναι διπλα μου! Τωρα την περιποιουμαι μονη μου, ενοειται βεβαια οτι οι μαιες ανα πασα στιγμη στο παιρνουν εφισον το ζητησεις. 

Παντως αυτο που λετε για την καισαρικη, εχω να πω οτι στην ανανηψη που ημουν ολες οι κοπελες που ηταν εκει ειχαν κανει κτ. Δεν ξερω αν του φτ τις πηγαινανε σε αλλο δωματιο, αλλα μου φανηκε υπερβολικο τοσεε γεννες κτ. 


ufTXp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! Αυτη τη συζητηση την ειχα και με μια φιλη μου και οτι πλεον οι περισσοτερες φτανουν 40 βδομαδες και το μωρο δεν εχει κατεβει.διαβασα επισης οτι τεχνιτους πονους με την αλλαγη των δεδομενων πρεπει να βαζουν στις 41 βδομαδες αλλα πως να το ρισκαρεις;και πρεπει να δινουν κ περισσοτερη ωρα στις γυναικες να γεννησουν απ'οτι παλια.

τι να σας πω εγω επεσα σε υπομονετικο γιατρο που θελει φτ αλλα η μικρη δεν γυρναει με τιποτα και ακομα με αφηνει μηπως και 39 και 2

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 Εγώ διάβασα για εμβολή αμνιακου υγρού. Τελοσπαντων, την αλήθεια όσοι είμαστε απ'έξω δεν μπορούμε να την ξέρουμε. Χαίρομαι που τα πάει τόσο καλά ο γιος σου. Κι εγω ειχα μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο με την κόρη μου από νεογέννητη.

@rainbow Στο εξωτερικό τις αφήνουν μέχρι τις 42 εβδομάδες τις γυναίκες. Και η Μίντλετον μετά τις 40 εβδομάδες γέννησε. Όπως και να έχει, μπορείς να κάνεις πρόκληση στις 40 εβδομάδες ή όποτε κρίνει ο γιατρός σου, ακόμη κι αν δεν έχει κατέβει, και να γεννήσεις φυσιολογικά. Εμένα στην κόρη μου με έπιασαν οι πόνοι στις 39 εβδομάδες και 6 μερες και πάλι ήταν ψηλά. Τελικά, όμως, γέννησα φυσιολογικά. Προσπάθησε το, γιατί αξίζει τόσο για σένα όσο και για το παιδί. Εννοείται, φυσικά, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα, είμαι νοσοκομείο για κορδέλα και θα με βάλουν χειρουργείο το μεσημέρι γιατί έχω πολλές συσπασεις και φοβούνται μην πάθω ζημιά μετά από 3καισαρικες... δεν άντεξα τελικά μέχρι την επόμενη εβδομάδα... θα σας ενημερώσω όταν γεννήσω, σας φιλώ... καλή μας επιτυχία!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

fanouli: Το δικο μου θεμα δεν ειναι οτι ειναι ψηλα αλλα δεν εχει γυρισει καθολου,ειναι πλαγιο και απο την αντιθετη πλευρα.

novemper rain: Με το καλο να υποδεχθεις το νεο μελος.

Link to comment
Share on other sites

@rainbow οσο μενει κερδος ειναι για το μωρο. Ωριμαζει περισσοτερο. Κι εμενα ο γυναικολογος μου στο πρωτο δεν ηθελε να κανει προκληση, το μωρο ηταν παλι μεγαλο και μου ειχε πει πως προτιμαει την καισαρικη απο οτι την προκληση γιατι ειναι πολυ μεγαλο στρες για το μωρο. Μου εσπασαν ομως τα νερα 39+6 οποτε ειπαμε να δοκιμασουμε το φυσιολογικο αφου η φυση ειχε ξεκινησει τη διαδικασια μονη της. Αυτη τη φορα επιλεξαμε την προκληση εναντι της καισαρικης με το κριτηριο οτι την προηγουμενη φορα γεννησα πολυ ευκολα και γρηγορα. Νομιζω οτι την καισαρικη την προτιμουν οι γιατροι γιατι, εκτος της ταχυτητας με την οποια τελειωνει, ειναι πολυ περισσοτερο ελεγχομενη και διαχειρισιμη για αυτους απο οτι ο φυσιολογικος.

@november rain καλη επιτυχια!!! Με το καλο το μωρακι σου!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γυρισα απο το γιατρο πριν λιγο... καναμε εναν τελευταιο ελεγχο τα αμνιακα..ειναι ελαττωμενα αλλα θα το περιμενουμε μεχρι την κυριακη που ναι η πητ μου... βεβαια υπερηχογραφικα με βγαζει ηδη 40κ2.. το μωρο γυρω στα 4 κιλα..την δευτερα το πρωι αν ο μικρος δεν εχει αλλα σχεδια θα μπω μ προκληση... ειναι ψηλα το μωρο ακομα... μου πε θα προσπαθησουμε τον φυσιολογικο κ αν δουμε οτι εξελισσεται το πραγμα ,η διαστολη κλπ θα το περιμενουμε οσο χρειαστει... αν δουμε λεει ομως οτι περνανε ωρες πολλες κ δεν κατεβαινει ή φτασουμε σε σημειο να μιλαμε για βεντουζες κ τετοια θα το παρει με καισαρικη...Για να δουμε... γενικα οτι μου πει εννοειται θα κανω ... κ αυτος κ η μαια του δεν ειναι της καισαρικης ... εχουν ξεγεννησει πολλες συγγενεις μου κ ολες με φυσιολογικο... οποτε αν μου πει καισαρικη στο τελος θα τον ακουσω..

Εχω αγχος αλλα τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησα, όλα καλά, το κορίτσι μου στις 37βδομαδ. 3500κιλα, το θηλάζω είμαι ευτυχισμένη πολύ,σας εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες θα τα πούμε σύντομα πάλι γιατί κλαίει.....

  • Μου αρέσει 3

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...