Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

1 hour ago, ZinaLove είπε:

Τα φτυσαμε.. εχω κλεισει μηνα με τις αντλησεις κ ειμαι να τρελαθω...ασε κ αυτο με τα ml που πρεπει να πιει..πλεον πρεπει βα πινει 90 ml κ πινει τα 70..αυριο 95ml ...κ σε 2 μερεςς 100..κ εμεις δυσκολευομστε.. παντως 8 φορες την ημερα αυτη η ιστορια δεν μενει λεπτο..στηθος επιασε αλλα δεν ξερω πως να το συνδυασω για να παμε αποκλσιστικα στηθος..πινουμε κ σιδηρο κ δυσκολευομσι να το δωσω..εχουν γρμισει ολα τα ρουχα σιδηρο...καμια ιδεα πως να το δινουνε;;

Στην ιδια φαση ειμαστε! Εμενα παντως τρωει ανετα 100αρια, αλα εγω βγαζω κατα μεσο ορο 70. το απογευμα σπανια πανω απο 50. οποτε εχω και συμοληρωμα μετα. και τη μερα πειναει συχνοτερα απο το τριωρο, αρα περιπου 10 αντλησεις τη μερα. τωρα θελω να μαθει να τρωει απο το στηθος εστω και για λιγο, δλδ να ξερω οτι θα κανει τουλαχιστον μισα γευματα στηθος κ ας δινω μετα κ μπουκαλακι, αλλα να μην εχω αγχος οτι περασε το διωρο και δεν εβγαλα γαλα - οπως τωρα που κοιμαται πανω μου κ τον λυπαμαι να τον ταραξω για να καλωδιωθω. 

 

θα σου πω τι εκανα σημερα το πρωι: σντι να δωσω συμπληρωμα ξενο, τον εβαλα στο στηθος κ εκανα μαλαξεις. μονος του ελαχιστα ρουφηξε, λογικα ομως κατι καταπιε. το αποτελεσνα βεβαια ηταν το μεσημεριανο γευμα να ειναι μπουκαλι ξενο γιατι ειχε πλεον εκβευριστει, αλλα το πρωι πηρε μονο δικο μου. καπως ετσι θα το προσπαθησω στην αρχη κ βλεπουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχατε δωσει ξενο απο το μαιευτηριο ; η απλα δεν εχετε αρκετο γαλα; γιαγι εχω μια αντιπαραθεση μρ καποιες φιλες μου που θηλασαν αλλα χωρις να δωσοη. Καθολου ξενο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δωσαμε ξενο στη βδομαδα επειδη δεν επαιρνε βαρος. Αυτο παντως που συστησε ο παιδιατρος σου να πινει ξενο απο το μαιευτηριο γιατι δεν χορταινει χωρις να υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος πρωτη φορα το ακουσα και μου εχει κανει πολυ εντυπωση. 

Εγω θηλαζω κανα 40λεπτο και ταυτοχρονα βγαζω απο το αλλο στηθος με το θηλαστρο. Στη συνεχεια πινει μπουκαλι ειτε ξενο ειτε δικο μου. Επειδη ομως εγω δεν βγαζω πανω απο 30-40 ml τη φορα τα μαζευω και του δινω ανα 2-3 θηλασμους, τις υπολοιπες φορες πινει ξενο. Βεβαια δεν τρωει πολυ συχνα, στις 3-4 ωρες απο την εναρξη του γευματος, ομως η διαδικασια θηλασμος+ μπουκαλι+ρεψιμο κραταει 1,5 ωρα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

ξενο ειχα δωσει απο το πρωτο βραδυ γιατι δν επιανε στηθος. επειδη ομως τη μερα τον ειχα στο δωματιο για να προσπαθουμε, ηπιε μονο τα δυο πρωτα βραδια, το τριτο ειχα αρχισει αντλησεις. μετα δυο μερες στο σπιτι διναμε μονο σε στιγμες απελπισιας γιατι παλι προσπαθουσαμε κ μετα περασαμε μια βδομαδα χωρις ξενο, με προσπαθεια για θηλασμο κ λιγες αντλησεις οσο εμενε χρονος. τοτε εκανε ικτερο κ ειχε χασει πανω απο το 15% του βαρους γεννας. μετα το γυρισαμε σε αντλησεις κυριως, με καθοδηγηση παιδιατρου  ibclc, με μικρο αποτελεσμα, και καταληξαμε στο συμπληρωμα ξενου μεχρι να παρει βαρος κ να ρυθμιστει η παραγωγη μου. 

 

παντως εχω πολλες φιλες που ξεκινησαν με μικτη διατροφη κ κατεληξαν αποκλειστικα. μην τρομοκρατειστε απο τις φανατικες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου κουραγιο σε όλες σας ! Εμεις συνεχιζουμε με το θηλασμό ευτυχως με επιτυχια μεχρι στιγμης.. μεχρι τωρα ηταν αρκετα ησυχος, δεν ειχαμε γκρινιες αλλα μαλλον ξεκιναει σιγα σιγα η δυσκολη φαση που ολοι μας λενε οτι θα ρθει.. τον βλεπω ωρες ωρες και κοκκινιζει σα να σφιγγεται και κουναει ποδαρακια.. μαλλον αρχιζουν οι κολικοι υποθετω.. για να δουμε ... κατα τα αλλα νυστα κοριτσια πολυ... προσπαθω οταν κοιμαται να κοιμαμαι κ γω ασχετα με τι ωρα ειναι.. Πραγματικα ειστε ηρωιδες εσεις με νεογεννητα κ μεγαλυτερα παιδακια! 

Επισης κοριτσια τα δικα σας τα πιανει λοξυγγας? Ποσο το λυπαμαι το καημενουλι οταν εχει κ δε μπορω ν κανω κατι ν το βοηθησω..

Τέλος, περνατε και εσεις τοσο ωραια στις αλλαγες πανας? Σημερα μου ριξε 2 φορες τα κακα του στη χουφτα μου... καλα τα τσισα καθημερινα μολις βγαλουμε πανα... με πιανει νευρικο γελιο καθε φορα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , lina!!! είπε:

Κοριτσια μου κουραγιο σε όλες σας ! Εμεις συνεχιζουμε με το θηλασμό ευτυχως με επιτυχια μεχρι στιγμης.. μεχρι τωρα ηταν αρκετα ησυχος, δεν ειχαμε γκρινιες αλλα μαλλον ξεκιναει σιγα σιγα η δυσκολη φαση που ολοι μας λενε οτι θα ρθει.. τον βλεπω ωρες ωρες και κοκκινιζει σα να σφιγγεται και κουναει ποδαρακια.. μαλλον αρχιζουν οι κολικοι υποθετω.. για να δουμε ... κατα τα αλλα νυστα κοριτσια πολυ... προσπαθω οταν κοιμαται να κοιμαμαι κ γω ασχετα με τι ωρα ειναι.. Πραγματικα ειστε ηρωιδες εσεις με νεογεννητα κ μεγαλυτερα παιδακια! 

Επισης κοριτσια τα δικα σας τα πιανει λοξυγγας? Ποσο το λυπαμαι το καημενουλι οταν εχει κ δε μπορω ν κανω κατι ν το βοηθησω..

Τέλος, περνατε και εσεις τοσο ωραια στις αλλαγες πανας? Σημερα μου ριξε 2 φορες τα κακα του στη χουφτα μου... καλα τα τσισα καθημερινα μολις βγαλουμε πανα... με πιανει νευρικο γελιο καθε φορα!

Αν το πιανει λοξυγγας να το βαζεις λιγο στο στηθος να πιπιλησει και σε 3 λεπτα περναει!! Κι εμενα τον πιανει συχνα!

Καλα με τα κακα που να δεις τι εχει μα γινει στη συνεχεια! Θυμαμαι την κορη μου την κραταγα αγκαλια να ρευτει στον ωμο μου κι εκανε ενα πρρρρρ και της φευγαν εξω απο την πανα πανω σε μενα!!! Και επι τη ευκαιρια, για να βγουν τα κακα απο τα ρουχα τα μουλιαζεις πρωτα σε πολυ παγωμενο νερο, μετα σε καυτο νερο και μετα τα πλενεις κανονικα!!

  • Χαχα 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια..οταν μιλατε για χρονο στο στηθος...πινει συνεχομενα 20 λεπτα για παραδειγμα;;;εμενα η παιδιατρος ειπε 10 ρουφηξιες...εμενα καταπιε σημερα 20 που προσπαθησα στο 5λεπτο...δεν ξερω ...

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα αποφαση οτιδεν θα κανω αποκληστικο θηλασμο κ πλεον δεν θελω να μπω καν στη διαδικασια.θα το κοψω σχετικα νωρις το στηθος σκεφτομαι απλα με κραταει λιγο η μανα μου που λεει ε δωστου 2-3 μηνες οσο εχεις

μολις την αλλαξω μεχρι ναβαλω το αλλο παμπερ με κατουραει αλλα απο κακα ευτυχως μονο λιγο τα φορμακια λερωνουμε που κ που..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ZinaLove είπε:

Βρε κοριτσια..οταν μιλατε για χρονο στο στηθος...πινει συνεχομενα 20 λεπτα για παραδειγμα;;;εμενα η παιδιατρος ειπε 10 ρουφηξιες...εμενα καταπιε σημερα 20 που προσπαθησα στο 5λεπτο...δεν ξερω ...

Κοιτα να δεις, γενικα σε καθε γευμα το καθε μωρο εχει τους δικους του ρυθμους. Πχ ακουω κοπελες που το μωρο θηλαζει μιση ωρα ή μια ωρα.. ενω αλλα μωρα θηλαζουν 10λεπτα κ τεταρτα.. το θεμα ειναι οσο θηλαζει να ρουφαει σωστα.. θα το νοιωθεις και θα το βλεπεις στις κινησεις του αυτιου του κ στο πως θα καταπινει.. Εμένα πχ  καθε φορα που ξυπναει θηλαζει γυρω στο 10λεπτο τεταρτο. Το περισσοτερο που χει θηλασει σε γευμα ειναι 28 λεπτα κ αυτο κανα 2 φορες.. αλλα αυτα τα 10 λεπτα κανει ρυθμικες και καλες θηλαστικες κινησεις, δεν πιπιλαει - κοιμαται κλπ...και μπορει να ακουγεται λιγο αλλα του ειναι αρκετο παιρνει κανονικα βαρος... ξερουν τα μωρακια ποσο χρονο χρειαζονται.. 

Επισης αν βλεπεις οτι δε ρουφαει προσπαθησε να το τσιγκλας λιγο .. χαιδεμα αυτακι πατουσιτσα, επισης αυτο που κανω κ πιανει αμα παει να χαζολογησει στο στηθος κανω μια πολυ πολυ ελαφρια κινηση σα να παω να το απομακρυνω απο το στηθος, πολυ απαλα ομως , κ αυτο αμεσως αντανακλαστικα συνεχιζει κ ρουφαει..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Σας διαβάζω και "γελάω"... Θυμάμαι είχαμε όλες τα στραβά μας στην εγκυμοσύνη και τώρα μας ταλαιπωρούν οι θηλασμοι και τα ξενύχτια... εγώ γάλα έχω, το αριστερό στήθος δεν πιάνει καλά, καλύτερα πιάνει από δεξιά, που δεν με πονάει τόσο...ένα γεύμα ξένο δίνω και γω το βράδυ για να κοιμηθώ λίγο παραπάνω και ίσως ένα ακόμα το μεσημέρι γιατί με ενοχλεί κάθε δύο ώρες στο αρ.βυζι να με δαγκώνει,με πονάει κάμποσο... όντως κορίτσια μην νιώθουμε τύψεις και ενοχές από τις φανατικές του θηλασμού, ότι μπορεί κάνει η κάθε μανούλα... το ίδιο αγαπάμε όλες τα παιδιά μας, δεν υπάρχει περισσότερο ή λιγότερο είτε δίνεις το δικό σου γάλα είτε ξένο..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, rainbow είπε:

εγω το πηρα αποφαση οτιδεν θα κανω αποκληστικο θηλασμο κ πλεον δεν θελω να μπω καν στη διαδικασια.θα το κοψω σχετικα νωρις το στηθος σκεφτομαι απλα με κραταει λιγο η μανα μου που λεει ε δωστου 2-3 μηνες οσο εχεις

μολις την αλλαξω μεχρι ναβαλω το αλλο παμπερ με κατουραει αλλα απο κακα ευτυχως μονο λιγο τα φορμακια λερωνουμε που κ που..

Χαλάρωσε και νιώσε καλα με την απόφαση που πήρες και ό,τι προκύψει. Το βασικό είναι να πάρει όσο μπορεί από το δικό σου γάλα και μετά βλέπεις. Ας είναι και μικτή διατροφή! Εξάλλου όλοι λένε ότι στην πορεία γίνεται πιο εύκολο, μπορεί να είσαι τυχερή και να το διαπιστώσεις!

Μέσα σ' όλα τα στραβά, να και η περίοδος με το που σαράντισα! Τέλεια! Πάω να κάνω δεύτερο παιδί γρήγορα γρήγορα να περάςω μια και καλή την κούραση!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...