Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα μανουλες! Σημερα ειμαστε 31 ημερων και ο μπεμπης μου εχει δυο βδομαδες τωρα ταλαιπωρειται απο κολικους. Ειδικα το βραδυ αποτις 10 ως τις 1 τον πιανουν πολυεντονοι πονοι.. Δεν εχω τι να τον κανω με τον αντρα μου. Του δωσαμε σταγονες infacolic αλλα δεν εκαναν τιποτε. Σημερα του ξεκινησα κατι αλλες σταγονιτσες τις infacalm. Εχει καμια αναλογη εμπειρια!;; ποτε θα ηρεμησει το μωρο μου;;

@fanouli εγω επειδη εχω αρκετο γαλα αντλω οποτε αρχιζει και σταζει το στηθος μου. Συνηθως ανα 3 ωριτσες. Το θηλαστρο που χρησιμοποιω ειναι της medela to mini electric και ειμαι ευχαριστημενη!!


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

dimitroula 30: Τι τυχερη που εισαι που εχεις τοσο γαλα! Να φανταστω δεν εδωσες καθολουβξενο απο την αρχη.εμεις της δινουμε κατι σταγονες biogaia protectis που ειναι προβιοτικα και ευτυχως την πιανουν .ενταξει ποναει μια φορα τη μερα αλλα σχετικα υποφερτα και εχω κ τη μανα μου με κυνηγαει να εχω συνεχεια τυλιγνενη την κοιλιτσα της να μην κρυωνει.απο οσο ξερω μεχρι τον 3 εχουν κολικους οποτε καλη υπομονη .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 Από την ανιψιά μου ξέρω οτι βοηθάει να τους κανεις μασαζακι στην κοιλιτσα και να του λυγιζεις και να τεντωνεις τα ποδαρακια του. Επίσης μπορεις να δοκιμασεις να τον ξαπλωνεις στο χερι σου μπρούμυτα. Καλό κουράγιο. Σε κάθε παιδάκι διαφέρει το πότε σταματάνε οι κολικοί. Δεν κρατανε πάντως περα απο τους 3 μηνες.

Απο περιέργεια ποσο γαλα βγάζεις τη φορα;

Και να ρωτησω και κάτι ασχετο. Πηρατε κανενα δωρο απο τις εταιριες με βρεφικα ειδη (pampers κλπ). Σε μενα δεν περασε κανείς στο μαιευτήριο, ενω στην κορη μου ειχαν ερθει και μου εστειλαν σπιτι μετα ενα βαλιτσακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@dimitroula30κ εμεις εχουμε κολικους εδω κ καιρο κ ο παιδιατρος μου εδωσε τις colicare κ κανουν δουλεια η αληθεια ειναι.ο δικος μου βεβαια εχει πολλα αερια κ δεν ρευεται κ ευκολα αλλα με τις σταγονες ειδαμε βελτιωση.ρωτα τον παιδιατρο σου αν ειναι να τις παρεις

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 ο δικος μου δεν εχει κανει ακομα κολικους, η κορη μου ομως ειχε ταλαιπωρηθει πολυ. Δεν της ειχα δωσει καποιο φαρμακο, ομως οταν την επιανε της εκανα μασαζ. Εκει που εκλαιγε την εβαζα ανασκελα, εβαζα λιγο αμυγδαλελαιο στην κοιλια της και της εκανα μασαζ κυκλικα με τη φορα των δεικτων του ρολογιου. Επισης εφερνα τα  ποδια λυγισμενα στην κοιλια, τεντωμα και παλι λυγισμα. Αυτο το εκανα για 5 λεπτα οπου σπαραζε και χαλαγε τον κοσμο. Μετα λιγο αγκαλια και μετα παλι μασαζ. Συνηθως μετα τη δευτερη φορα ηρεμουσε.

Εγω βαζω θηλαστρο 3-4 φορες την ημερα ομως μεσο ορο βγαζω γυρω στα 30ml καθε φορα. Οποτε ουσιαστικα το μαζευω και το δινω μια φορα την ημερα ως συμπληρωμα, τις υπολοιπες φορμουλα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου. Με τις infacalm που του εδωσα χθες περασαμε λιγο καλυτερα. Εκλαψε σπαρακτικα απο τις 11 ως τις 12 κ μετα κοιμηθηκαμε αγκαλια με ενωμενες τις μουσουδες μας σαν την σκυλιτσα με το κουταβακι της!! Για να δουμε κ σημερα....

Οσον αφορα τις αντλησεις μου τωρα ας πουμε το πρωι που εχωνα βγαω απο τις 12 εβγαλα 250 ml γενικα ομως ανα 3 ωρες βγαζω γυρω στα 150 ml ενα μπουκαλακι δηλ γεματο. Τοσο τρωει κ ο μπεμπης πια.

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου. Με τις infacalm που του εδωσα χθες περασαμε λιγο καλυτερα. Εκλαψε σπαρακτικα απο τις 11 ως τις 12 κ μετα κοιμηθηκαμε αγκαλια με ενωμενες τις μουσουδες μας σαν την σκυλιτσα με το κουταβακι της!! Για να δουμε κ σημερα....

Οσον αφορα τις αντλησεις μου τωρα ας πουμε το πρωι που εχωνα βγαω απο τις 12 εβγαλα 250 ml γενικα ομως ανα 3 ωρες βγαζω γυρω στα 150 ml ενα μπουκαλακι δηλ γεματο. Τοσο τρωει κ ο μπεμπης πια.

Ουαου!! Φερτε λιγο γαλατακι κι απο δω!!! Εγω το καλυτερο που εχω πετυχει πρωι που δεν εχω κανεο αντληση ουτε θηλασει για 5-6 ωρες ειναι 50 ml μετα απο 20 λεπτα στο θηλαστρο και κανω και παρτυ!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@rainbow και @dimitroula30 Θηλαζει κιολας ή μονο το μπουκαλι; εμενα που θηλαζει περιπου ενα μισαωρο σε καθε γευμα πινει 90ml με το μπουκαλι ως συμπληρωμα μετα. Το καταβροχθιζει, και περισσοτερο να του εδινα θα το επινε σιγουρα. Εμεις σημερα ειμαστε 1 μηνα!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Συνηθως τη θηλαζω πρωτα κ μετα μπουκαλι .αλλα οταν λεω πινει 70-80 ειναι καθαρα μπουκαλι χωρις θηλασμο πριν.

εμενα παντως μου βγηκε πολυ γκρινιαρα...αμα δεν κοιμηθει αμεσως μετα το φαγητο την εχω δυο ωρεςωμε γκρινια δεν ξερει τι θελει...

ποτε αρχιζουν να καθονται να παρατηρουν..χωρις να κλαινε...;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Συνηθως τη θηλαζω πρωτα κ μετα μπουκαλι .αλλα οταν λεω πινει 70-80 ειναι καθαρα μπουκαλι χωρις θηλασμο πριν.

εμενα παντως μου βγηκε πολυ γκρινιαρα...αμα δεν κοιμηθει αμεσως μετα το φαγητο την εχω δυο ωρεςωμε γκρινια δεν ξερει τι θελει...

ποτε αρχιζουν να καθονται να παρατηρουν..χωρις να κλαινε...;;

Να δωσεις πιπιλα, θα σε σωσει!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι: τα μωρα σας κανουν τιποτα κινησεις; ο δικος μου εδω καο 10 μερες οταν τον βαζω μπρουμυτα γυρναει μονος του ανασκελα! Δεν ειναι λιγο μικρος για γυμναστικες;;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...