Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@dimitroula30 ποσο ειναι ο μπεκπης σου κ πινει 150; εμενα ειναι 50 ημερων κ σε καποια γευματα το ζηταει αλλα γενικα προσπαθουμε να μην ξεπερασει τα 120-130. μπορει να κανει ομως κ των 100. Η γιατρος ειπε οτι 150 ειναι το μαξιμουμ που μπορει να πιει αλλα να μην ανησυχουμε ανωτο ζητησει, αρκει να μην το περασουμε. Εγω φυσικα σε αντληση πανω απο 110 δεν εχω βγαλει, κι αυτο πρωι που μπορει μα εχουν περασει 4 ωρες απο την προηγουμενη. Και με νοσοκομειακο αυτα, με αντλησεις των 20 λεπτων καθε δυο αντε το πολυ τρεις ωρες. Παραπανω δεν μοορω οποτε πινει και ξενο... Ποσο σε ζηλευω για το γαλα που βγαζεις! Εσυ κανεις αποκλειστικη αντληση; Θα δοκιμασεις να θηλασεις η θα συνεχισεις ετσι;

 

@fanouliστο μαιευτηριο μας εδωσαν ενα βαλιτσακι babyspace με δειγματα frezyderm κ στο σπιτι εστελαν προχθες ενα πακετο pampers κ ενα μπιμπερακι κ πιπιλα της mam που μου αρεσε πολυ (το μπιμπερο, πιπιλα ακομα δεν εχω δωσει). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπερος ο μπεμπης μου ειναι  32 ημερων σημερα, του δινω μονο δικο μου γαλα και μονο μπουκαλακι. Στηθος σπανια γιατι μολις σαραντισω επιστρεφω στη δουλεια και δε νομιζω οτι υπαρχει λογος. Νομιζω πως και για εκεινον πιο ευκολο ειναι να τρωει απο το μπιμπερο. 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

dimitroula30: Τοσο νωρις θα γυρισεις;κριμα..δεν μπορεις να παρεις καμια αδεια ακομα;

βρε κοριτσια δηλαδη ποσα γευματα κανετε τη μερα κ τρωνε απο 100 ml;γιατι με ανχωνετε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει 6-7 γεύματα την ημέρα. Κάθε γεύμα είναι θηλασμός + 90ml συμπλήρωμα. Το μωρό όμως είναι μεγάλο και έχει μεγαλύτερες ανάγκες από το μέσο όρο της ηλικίας του (30 ημερών)


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CMES είπε:

Να ρωτησω κατι: τα μωρα σας κανουν τιποτα κινησεις; ο δικος μου εδω καο 10 μερες οταν τον βαζω μπρουμυτα γυρναει μονος του ανασκελα! Δεν ειναι λιγο μικρος για γυμναστικες;;

Κοριτσακι εμενα ο δικος μου απο την μερα που γεννηθηκε κουναει το κεφαλι του κ τα χερια του.κ οταν ηταν 27 ημερων ημερων μου γυρισε απο ανασκελα μπρουμητα κ τρελαθηκα.τα χερακια μας κ αυτα τα κουναμε πολυ κ γενικα την εχει δει λιγο μαεστρος το παιδι μου με την μουσικη κ οχι μονο.ο παιδιατρος που τον ειδε οταν ηταν 3 ημερων μου ειπε οτι εχει πολυ καλα αντανακλαστικα.κ οσο ηταν στη μενν ολοι νοσοκομες κ γιατροι μου ελεγαν οτι ειναι πολυ ησυχος αλλα ζωηρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@dimitroula30 ποσο ειναι ο μπεκπης σου κ πινει 150; εμενα ειναι 50 ημερων κ σε καποια γευματα το ζηταει αλλα γενικα προσπαθουμε να μην ξεπερασει τα 120-130. μπορει να κανει ομως κ των 100. Η γιατρος ειπε οτι 150 ειναι το μαξιμουμ που μπορει να πιει αλλα να μην ανησυχουμε ανωτο ζητησει, αρκει να μην το περασουμε. Εγω φυσικα σε αντληση πανω απο 110 δεν εχω βγαλει, κι αυτο πρωι που μπορει μα εχουν περασει 4 ωρες απο την προηγουμενη. Και με νοσοκομειακο αυτα, με αντλησεις των 20 λεπτων καθε δυο αντε το πολυ τρεις ωρες. Παραπανω δεν μοορω οποτε πινει και ξενο... Ποσο σε ζηλευω για το γαλα που βγαζεις! Εσυ κανεις αποκλειστικη αντληση; Θα δοκιμασεις να θηλασεις η θα συνεχισεις ετσι;

 

@fanouliστο μαιευτηριο μας εδωσαν ενα βαλιτσακι babyspace με δειγματα frezyderm κ στο σπιτι εστελαν προχθες ενα πακετο pampers κ ενα μπιμπερακι κ πιπιλα της mam που μου αρεσε πολυ (το μπιμπερο, πιπιλα ακομα δεν εχω δωσει). 

Τα ml αυτά τα βγάζεις με άντληση 20 λεπτά στο ένα στήθος ή 20 λεπτά στο ένα+20 λεπτά στο άλλο;

Επίσης τα mam είναι τέλεια, αυτά χρησιμοποιούσα και στην κόρη μου (μπιμπερό, πιπίλες, ποτηράκια κλπ) και αυτά χρησιμοποιώ και στο μωρό τώρα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2018 at 4:04 ΜΜ, CMES είπε:

Να ρωτησω κατι: τα μωρα σας κανουν τιποτα κινησεις; ο δικος μου εδω καο 10 μερες οταν τον βαζω μπρουμυτα γυρναει μονος του ανασκελα! Δεν ειναι λιγο μικρος για γυμναστικες;;

μεσα στα αναπτυξιακά ορόσημα ειναι, ολα καλα :)

  • Μου αρέσει 1

tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε dimitroula30. Tι ποσοτητες ειναι αυτες; Εγω στην καλυτερη των περιπτώσεων 30 ml και απο τα δύο στήθη και πρωί. 

Cmes εσύ πώς ενώνεις τις διαφορετικές αντλήσεις; Γιατί διάβασα ότι πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασια για να ενωθούν, με αποτέλεσμα να γεμιζω το ψυγείο με μπουκαλακια που εχουν 10-20 ml το καθένα, μέχρι να μαζευτούν γύρω στα 50 ml, για να τα ενώσω.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, rainbow είπε:

dimitroula30: Τοσο νωρις θα γυρισεις;κριμα..δεν μπορεις να παρεις καμια αδεια ακομα;

βρε κοριτσια δηλαδη ποσα γευματα κανετε τη μερα κ τρωνε απο 100 ml;γιατι με ανχωνετε..

Εμενα τρωει περιπου 1000 σε 8-9 γευματα. Τωρα τελευταια ομως δν κοιμαται μεταξυ ολων των γευματων κ κανει πολλα σπαστα. Εσας τα μωρα σας ποσο μενουν ξυπνια; Τι κανουν οταν δεν κοιμουνται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , fanouli είπε:

Μπράβο βρε dimitroula30. Tι ποσοτητες ειναι αυτες; Εγω στην καλυτερη των περιπτώσεων 30 ml και απο τα δύο στήθη και πρωί. 

Cmes εσύ πώς ενώνεις τις διαφορετικές αντλήσεις; Γιατί διάβασα ότι πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασια για να ενωθούν, με αποτέλεσμα να γεμιζω το ψυγείο με μπουκαλακια που εχουν 10-20 ml το καθένα, μέχρι να μαζευτούν γύρω στα 50 ml, για να τα ενώσω.

Έχω ένα συτηματάκι που αποτελείται από κουτάκια των 100ml, όταν γεμίζεις ένα κουτάκι το βιδώνεις πάνω από ένα άλλο και φτιάχνουν ένα πυργάκι. Έτσι γεμίζω ένα κουτάκι με 30ml πχ, το βάζω στο ψυγείο, την επόμενη φορά που βάζω θήλαστρο γεμίζω άλλο, το βιδώνω από κάτω, τα ξαναβάζω στο ψυγείο κοκ. Συνήθως έχω 2 κουτάκια των 30ml περίπου στο ψυγείο και πριν ξεκινήσω να θηλάζω τα βγάζω από το ψυγείο να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Κατά το θηλασμό βγάζω με το θήλαστρο άλλα 30 ml και μετά τα ανακατεύω όλα μαζί, τα ζεσταίνω λίγο και του τα δίνω. Δεν ξέρω αν το περιέγραψα κατανοητά!Αυτό όμως με τις διαφορετικές θερμοκρασίες δεν το ήξερα και πολλές φορές αυτό που βγάζω από το ψυγείο είναι ακόμα παγωμένο και το ανακατεύω με αυτό που μόλις άντλησα. Λες να χαλάει;

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμενα τρωει περιπου 1000 σε 8-9 γευματα. Τωρα τελευταια ομως δν κοιμαται μεταξυ ολων των γευματων κ κανει πολλα σπαστα. Εσας τα μωρα σας ποσο μενουν ξυπνια; Τι κανουν οταν δεν κοιμουνται;

Εμένα το μωρό κοιμάται αρκετά μεταξύ των γευμάτων. Η κόρη μου όμως θυμάμαι δεν κοιμόταν καθόλου. Συμπλήρωνε 5-6 ώρες ύνπου το 24ωρο και τις υπόλοιπες ώρες δεν ήξερα τι να την κάνω! Η έκλαιγε ή ήθελε να την έχεις αγκαλιά και κοίταζε γύρω γύρω. 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Τα ml αυτά τα βγάζεις με άντληση 20 λεπτά στο ένα στήθος ή 20 λεπτά στο ένα+20 λεπτά στο άλλο;

Επίσης τα mam είναι τέλεια, αυτά χρησιμοποιούσα και στην κόρη μου (μπιμπερό, πιπίλες, ποτηράκια κλπ) και αυτά χρησιμοποιώ και στο μωρό τώρα.

20 λεπτα ταυτοχρονης αντλησης. Αν δω οτι σταζει ακομα μπορει να κατσω κ 25. Δεν εχω καταληξει αν με εξυπηρετει το ανα δυο η αναψτρεις ωρες βς προς την πισοτητα. Το βραδυ πλεον δεν αντεχω κ περναει τετραωρο κ βαλε. Παιρνω τσαι θηλασμου κ καψουλες τριγωνελλας κ αμφιβαλλω αν μπορω να βγαλω κτ οαραπανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Cmes Αν χαλούσε θα μύριζε. Κιι εγω στην αρχη που δεν ηξερα ενωσα δυο σε διαφορετικη θερμοκρασία. Προσπάθησε ομως να είναι στην ιδια θερμοκρασία αυτα που ενωνεις.

Έσπερος Εμενα περναει συνηθως κανενα 2ωρο ξύπνιος πριν ξανακοιμηθει, στο οποιο συνηθως θηλαζει με διαλείμματα, ακομη κι αν ειναι χορτάτος. Η κορη μου παλι απο νεογεννητη δεν κοιμοταν καθολου μεσα στη μερα, οποτε ή θα θηλαζε ή θα την ειχα αγκαλια ή θα καθόταν λιγο στο λικνο με την πιπίλα. Γενικά ένας αγώνας.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπεροςκ εμενα πλεον εχει σταματησει να κοιμαται τοσο οσο στην αρχη.εμενα απλα καθεται στην καλαθουνα του κ κοιταζει γυρω γυρω.μπορει να κοιμηθει κανα μισαωρο αλλα συνηθως ειναι την ωρα που πρεπει να φαει κ τον ξυπαω.καποιες φορες μπορει να γκρινιαζει κ τον παιρνω αγκαλιτσα κ τοτε βολευεται πανω μου κ κοιμαται.κ το βραδυ κοιμαται ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα το βραδυ κοιμαται. αν τον αφησω περνανε κ 4.5 ωρες ομως μετα ειναι εκνευρισμενος το πρωι. πρεπει να βρω τροπο να σηκωνομαι οταν χτυπαει το ρολοι για να μην πειναει τοσο το πρωι. Με δυσκολευει ομως πλεον στον πρωτο βραδυνο υπνο γυρω στις 9. Εκει μολις τον σφηνω κατω ξυπναει - κι επειδη συνηθως προγουνται κολικοι, οι αντοχες ειναι περιορισμενες. 

Οταν ειναι ξυπνιος καθεται κ εμενα στην καλαθουνα χωρις να ενοχλειται κ απλα κοιταει γυρω. Του μιλαω, του τραγουδαω, αλλα κανω κ τις δουλειες μου κ καμια φορα δεν τον απασχολω μηπως χαλαρωσει. Ελπιζω να μη μας διαβαζει καμια του attachment parenting εδω και με βρισει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα δεν ξερω τι επαθε και κανει συνεχεια κακα.λιγο λιγο..βαεθηκα να την αλλαζω .κατι την πειραξε μαλλον την καημενη αλλα δεν εφαγα κατι περιεργο.ελπιζω αυριο να στρωσει.

ακομα δεν καθετε μονη της θελει αγκαλια .αν την αφησω κλαιει μετα απο 3-4 λεπτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...