Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Γεια σε ολες!! Μετραω τις μερες αναποδα μεχρι να σαραντισουμε για να βγουμε καμια βολτα! Οπως σας ειχα πει ετοιμαζουμε ενα σπιτι και τωρα πρεπει να βγω να κανω τις τελευταιες αγορες! Πρωτα ο Θεος λεμε να μπουμε πριν το καλοκαιρι! Επιτελους γιατι εδω που μενουμε δε χωραμε να περασουμε!! Να εχει και ο μπεμπης το δικο του δωματιο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESκαλοριζικο κοριτσακι μου το σπιτι σου.ποσο σε ζηλευω για τις αγορες κ για τις βολτες που θα πας εγω κ που σαραντησα τις πιτζαμες δεν τις εβγαλα.

Γιατι; η βολτιτσα κανει καλο και σε σενα και στο παιδι!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αν κ δεν σαραντησα πηγα δυο βολτες... Ωραια ηταν απλα θα προτιμουσα να εχω κ τη μπεμπα για να ειναι πιο μεγαλες..αυριο κλεινουμε ενα μηνα...πως περασε...!!

εγω εχω αλλο θεμα τωρα τελευταια αρχισε να μη μου ρευεται οποτε την κραταω μοα ωρα αγκαλια...χαμενος χρονος...γιατι κοιμαται αλλα φοβαμαι να τη ξαπλωσω..ειδικα υο βραδυ που κουτουλαω..με πιανει τρομος μην δεν ρευτει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , rainbow είπε:

εγω αν κ δεν σαραντησα πηγα δυο βολτες... Ωραια ηταν απλα θα προτιμουσα να εχω κ τη μπεμπα για να ειναι πιο μεγαλες..αυριο κλεινουμε ενα μηνα...πως περασε...!!

εγω εχω αλλο θεμα τωρα τελευταια αρχισε να μη μου ρευεται οποτε την κραταω μοα ωρα αγκαλια...χαμενος χρονος...γιατι κοιμαται αλλα φοβαμαι να τη ξαπλωσω..ειδικα υο βραδυ που κουτουλαω..με πιανει τρομος μην δεν ρευτει...

Δεν ρευονται παντα. Εγω και την κορη μου με συμβουλη του παιδιατρου την κρατουσα 20 λεπτα και μετα την ξαπλωνα εχει δεν εχει ρευτει. Και σε αυτον το ιδιο εφαρμοζω, αν ομως εχει κανει ενα δυνατο ρεψιμο και ειναι νυχτα μπορει να κλεψω λιγο και να τον ξαπλωσω στο 10λεπτο!

Λοιπον σημερα βρηκα τυχαια το τετραδιο που σημειωνα ποτε και ποσο τρωει η κορη μου, η οποια θηλαζε και επινε συμπληρωμα για 7 εβδομαδες και μετα μονο ξενπ. Συνειδητοποιησα πως ετρωγε τις διπλασιες ποσοτητες απο οτι ο μπεμπης! Αρα προφανως εχω περισσοτερο γαλα τωρα και τη διαφορα την παιρνει απο το θηλασμο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ γτ εχουμε ξεμεινει απο αμαξι τρακαραμε μια μερα πριν παρουμε το παιδι απο τη ΜΕΝΝ κ ειναι ακομα συνεργειο.κ εκτος αυτου εδω βρεχει κ κανει κρυο δεν εχει κ κατι να παμε (κολοχωρι) ο αντρας μου παει για ψωνια ουτε ενα σουπερ μαρκετ βρε αδερφε να πω οτι βγηκα για ψωνια.ολο αναποδιες μας συμβαινουν λες κ μας εχουν μουτζωσει.εχω κανονισει ομως να κανω αγιασμο στο σπιτι τωρα που σαραντησαμε.αυριο ομως εχει γεννεθλια ο αντρσς μου θα δανειστουμε το αμαξι ενος φιλου θα κρατησει η πεθερα μου το παιδι κ θα παμε βολτα.η αληθεια ειναι οτι θελω κ το μωρο μαζι μου

@rainbowκ εμενα το κανει καποιες φορες κ επειδη την πρωτη φορα που το επαθα τρομαξα πηρα τον παιδιατρο τηλ.μου ειπε να τον κραταω 20 λεπτα κ αν δεν ρευτει μπορει να μην εχει πιει αερα κ να μην το βασανιζω το παιδι.απλα να τον ξαπλωσω στο πλαι κ με λιγο υπερυψωμενο το κεφαλακι του(παντα ετσι τον βαζω να κοιμαται βεβαια)οποτε μην σε αγχωνει

Link to comment
Share on other sites

Καλε κοριτσια οταν λεω βολτα εννοειται οτι λεω με το παιδι μαζι! Βαλτε το στο καροτσι και ξεκινηστε περιπατο!! Ειδικα οσες ειστε επαρχια δεν χρειαζεστε κατι αλλο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλε κοριτσια οταν λεω βολτα εννοειται οτι λεω με το παιδι μαζι! Βαλτε το στο καροτσι και ξεκινηστε περιπατο!! Ειδικα οσες ειστε επαρχια δεν χρειαζεστε κατι αλλο!

Μακαρι να μπορουσα εχει συνεχεια βροχη κ γενικα εχει κρυο εδω εχει κ ενα υψομετρο.καλαβρυτα ειμαστε.οταν εχει ηλιο βγαινουμε στην αυλη αλλα μεχρι εκει.κ τριπολη που παμε βολτα κανει πιο πολυ κρυο απο οτι εδω.θα δω σημερα αν δεν βρεχει να τον παρουμε τριπολη για καφε χαχα.αν κ απο οτι βλεπω βρεχει διχως αυριο παλι.

Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο: Πολυ γναντεμια κ εσεις..καλα θα κανεις με τον αγιασμο!! Κ σε εμας βρεχει..τουλαχιστον γεννησαμε καλη εποχη και απο την ανοιξη πιυ θα ειναι πιο μεγαλα θα μπορουμε να βγαινουμε συνεχεια..σκεφτειται να ερχοταν χειμωνας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημερα! 

τι κανετε? Δεν εχω διαβασει τιποτα εκτος της τελευταιας σελίδας! Δεν προλαβαίνω να μπω και όταν ο μπέμπης κοιμάται προσπαθώ ή να κοιμάμαι ή να κάνω κάποια δουλειά...ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εμείς θα σαραντίσουμε το άλλο Σάββατο και το περιμένουμε πώς και πώς! Είμαστε καλά, πολύ λαίμαργοι, έχουμε φτάσει στα 4.900! Θηλάζουμε αποκλειστικά και ό,τι και να μας συμβαίνει βρίσκουμε παρηγοριά στο βυζί... Έχουμε κολικούς που τους περνάμε σχετικά ελαφριά, αλλά παίρνουμε και σταγονίτσες..έχουμε και λίγο τσιμπλίτσα στα μάτια από το μαιευτήριο, από τη γέννα μου είπαν, που επειδή επέμενε βάζουμε τώρα και κολύριο! Κατά τ'άλλα είμαστε μια χαρά! Έχουμε αρχίσει να θέλουμε να κρατάμε το κεφάλι μας όρθιο όλο και περισσότερο και προσπαθούμε να δούμε τον κόσμο γύρω μας :) 

Για το ρέψιμο που είδα ότι γράφετε, ο μπέμπης μου πολλές φορές θέλει και 20λεπτο και μισάωρο για να ρευτεί, αλλά εξαρτάται από το πόσο έφαγε..αν ας πούμε θηλάσει ένα 10λεπτο μπορεί να μη ρευτεί καθόλου ή να ρευτεί αμέσως..αν θηλάσει 20λεπτο  και πάνω πάντα τον κρατάω αρκετή ώρα όρθιο...από το μαιευτήριο μου είχαν πει ότι με το μητρικο γάλα μπορεί ν μην ρευτεί, και να τον ξαπλώνω...όμως έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει φαει πολύ και τον ξαπλώσω είναι ανήσυχος και βγάζει γουλιές...

Επίσης για το θηλασμό να σας πω εμένα με βοήθησε η οδηγία που μου έδωσε η παιδίατρος, γιατί είχε αργήσει να μου κατέβει γάλα αρκετό για να χορταίνει το παιδί. Μου είπε όταν θηλάζω για μία ώρα (μισή από κάθε στήθος περίπου) και μετά ακόμα πεινάει τότε να του δίνω ξένο, αλλά όσο πιει από μόνος του, χωρίς να τον μπουκώνω...οπότε μετά από λίγες μέρες μου κατέβηκε και περισσότερο γάλα και μας έφτανε! Και προχθές που έφαγα χαλβά κορίτσια είχα υπερπαραγωγή, μου τρέχανε και τα δύο στήθη συνέχεια...Α δεν σας είπα, είχα θέμα και με τη μία θηλή, η οποία πληγώθηκε και μου είχε ματώσει, αλλά το παλεύουμε με λανολίνη, αλλαγή στάσης θηλασμού και γενικά προσπαθώ να μην τον αφήνω να κλάψει γιατί τότε πιάνει άγαρμπα...

Σας αφήνω για την ώρα και ελπίζω να καταφέρω να μπω σύντομα! Φιλιά σε όλες και στα μπεμπάκια σας!


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Κοριτσια καλημερα! 

τι κανετε? Δεν εχω διαβασει τιποτα εκτος της τελευταιας σελίδας! Δεν προλαβαίνω να μπω και όταν ο μπέμπης κοιμάται προσπαθώ ή να κοιμάμαι ή να κάνω κάποια δουλειά...ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εμείς θα σαραντίσουμε το άλλο Σάββατο και το περιμένουμε πώς και πώς! Είμαστε καλά, πολύ λαίμαργοι, έχουμε φτάσει στα 4.900! Θηλάζουμε αποκλειστικά και ό,τι και να μας συμβαίνει βρίσκουμε παρηγοριά στο βυζί... Έχουμε κολικούς που τους περνάμε σχετικά ελαφριά, αλλά παίρνουμε και σταγονίτσες..έχουμε και λίγο τσιμπλίτσα στα μάτια από το μαιευτήριο, από τη γέννα μου είπαν, που επειδή επέμενε βάζουμε τώρα και κολύριο! Κατά τ'άλλα είμαστε μια χαρά! Έχουμε αρχίσει να θέλουμε να κρατάμε το κεφάλι μας όρθιο όλο και περισσότερο και προσπαθούμε να δούμε τον κόσμο γύρω μας :) 

Για το ρέψιμο που είδα ότι γράφετε, ο μπέμπης μου πολλές φορές θέλει και 20λεπτο και μισάωρο για να ρευτεί, αλλά εξαρτάται από το πόσο έφαγε..αν ας πούμε θηλάσει ένα 10λεπτο μπορεί να μη ρευτεί καθόλου ή να ρευτεί αμέσως..αν θηλάσει 20λεπτο  και πάνω πάντα τον κρατάω αρκετή ώρα όρθιο...από το μαιευτήριο μου είχαν πει ότι με το μητρικο γάλα μπορεί ν μην ρευτεί, και να τον ξαπλώνω...όμως έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει φαει πολύ και τον ξαπλώσω είναι ανήσυχος και βγάζει γουλιές...

Επίσης για το θηλασμό να σας πω εμένα με βοήθησε η οδηγία που μου έδωσε η παιδίατρος, γιατί είχε αργήσει να μου κατέβει γάλα αρκετό για να χορταίνει το παιδί. Μου είπε όταν θηλάζω για μία ώρα (μισή από κάθε στήθος περίπου) και μετά ακόμα πεινάει τότε να του δίνω ξένο, αλλά όσο πιει από μόνος του, χωρίς να τον μπουκώνω...οπότε μετά από λίγες μέρες μου κατέβηκε και περισσότερο γάλα και μας έφτανε! Και προχθές που έφαγα χαλβά κορίτσια είχα υπερπαραγωγή, μου τρέχανε και τα δύο στήθη συνέχεια...Α δεν σας είπα, είχα θέμα και με τη μία θηλή, η οποία πληγώθηκε και μου είχε ματώσει, αλλά το παλεύουμε με λανολίνη, αλλαγή στάσης θηλασμού και γενικά προσπαθώ να μην τον αφήνω να κλάψει γιατί τότε πιάνει άγαρμπα...

Σας αφήνω για την ώρα και ελπίζω να καταφέρω να μπω σύντομα! Φιλιά σε όλες και στα μπεμπάκια σας!

Μπραβο κοριτσακι!!! Πολυ ζηλευω (με την καλη εννοια) που εχεις τοσο γαλα! Εμεις εδω οσες εχουμε απομεινει τα εχουμε βρει σκουρα με το θηλασμο... κι εμεις εφαρμοσαμε αυτο με το συμπληρωμα ομως ο δικος μου εχει τον αχορταγο και δεν μπορω να του το κοψω με τιποτα! Πες μας και ημερομηνια γεννησης να φτιαξουμε πινακακι! Επισης φερε το γιο σου να τον βαλω στην ομαδα μπασκετ που ετοιμαζω!!:-P


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Και εγω αυτο εφαρμοσα με το θηλασμο κ δεν επιασε.οποτε με τα λεγομενα σου οντως αρχιζω να πιστευω πως καποιες γυναικες δεν εχουν γαλα κ ας χτυπιουνται οι υπερμαχες του αποκλειστικου...

να σας πω την αμαρτια μου διαβαζω καποιες ιστοριες οτι 5 μηνων κανουν 15 και 20 θηλασμους και το βραδυ συνεχεια ξυπνανε και λεω δεν πειραζει μια χαρα ειναι κ το μπουκαλι.τωρα βεβαια με τα δοντια που δε θα εχουν παρηγορια δεν ξερω τι θα κανουμε ..

εμει κλεισαμε κ ημερομηνια για βαφτιση γιατι γενικα γινεται χαμος στην συγκεκριμενη εκκλησια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Μπραβο κοριτσακι!!! Πολυ ζηλευω (με την καλη εννοια) που εχεις τοσο γαλα! Εμεις εδω οσες εχουμε απομεινει τα εχουμε βρει σκουρα με το θηλασμο... κι εμεις εφαρμοσαμε αυτο με το συμπληρωμα ομως ο δικος μου εχει τον αχορταγο και δεν μπορω να του το κοψω με τιποτα! Πες μας και ημερομηνια γεννησης να φτιαξουμε πινακακι! Επισης φερε το γιο σου να τον βαλω στην ομαδα μπασκετ που ετοιμαζω!!:-P

Ημερομηνία γέννησης είναι 23.1.18! Υδροχόος τελικά... :) Δεν ξέρω και πολλά για υδροχόους,  ξέρει καμία να με κατατοπίσει? Εγώ είμαι αιγώκερως και είχα ελπίσει σε αιγωκεράκι.

@CMES & @rainbow δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω δυσκολευτεί με το θηλασμό. Κατ'αρχήν θηλάζουμε πολλές φορές και κάθε μία ώρα, ειδικά όταν έχει πονάκια, το καλό είναι ότι το βράδυ κοιμάται ένα τρίωρο και δύο δίωρα συνήθως...μέσα στη μέρα είμαστε με το βυζί στο στόμα... στο μαιευτήριο,στο Έλενα γέννησα, του είχανε δώσει ξένο την πρώτη μέρα γιατί τον είχαν για παρακολούθηση λόγω ζαχάρου και ινσουλίνης που έκανα, και τη δεύτερη μέρα που μου το φέρανε πού να χόρταινε το παιδί!!! Το ζάχαρό του όλο έπεφτε και όλο το μετρούσαμε για να δώσουμε και ξένο, τον είχα 6-7 ώρες την πρώτη μέρα κολλημένο στο στήθος, δεν είχα ιδέα τι έπρεπε να κάνω και τράβηξα πολύ πολύ άγχος!!! Η μια νοσοκόμα έλεγε να το θηλάζω συνέχεια και να μη δώσω ξένο, η άλλη έλεγε είναι μεγάλο παιδί δεν θα χορτάσει χωρίς ξένο, η πεθερά σταθερά υπέρ του ξένου (ακόμα και τώρα πιστεύει ότι το ξένο γάλα είναι η λύση και στους κολικούς) και γενικά έχω ρήξει πολύ κλάμα μέχρι να φτάσουμε στην κατάσταση που είμαστε τώρα. Απλά αν δεν είχα βοήθεια με τις δουλειές του σπιτιού  ή είχα κι άλλο παιδί χωρίς βοήθεια πάλι, δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να θηλάζω συνέχεια όπως έκανα τώρα...Πάντως μέχρι και 10η μέρα του έδινα ξένο 1 φορά τη μέρα, όταν περνούσαν οι ώρες και έβλεπα ότι δεν χορταίνει καθόλου. Ααα για να σας πω η παιδίατρος που μας είδε την μέρα που θα φεύγαμε από το Έλενα (άλλη παιδίατρος έβλεπε το παιδί καθημερινά), μου είπε ότι έπρεπε να δώσω οπωσδήποτε ξένο γιατί το παιδί θα είχε εγκεφαλικό πρόβλημα αφού δεν έφτανε το γάλα μου...και όταν άρχισα να κλαίω μου είπε ότι όλες οι μορφωμένες κλαίνε, ενώ οι γύφτισες κάνουν ότι τους λέει...Πάλι καλά που η παιδίατρος που ήρθε σπίτι με καθησύχασε. Αν είχε επιμείνει κι αυτή για ξένο τώρα δεν θα θήλαζα..

Με το καλό κι ο γάμος και η βάφτιση rainbow, πότε κλείσατε?

Πάντως όσες θηλάζετε εκτός του ξένου κάντε μια δοκιμή με το χαλβά που σας λέω...να φάτε όμως 1-2 φέτες μπαμπάτσικες όχι τσιγκουνιές ;) 

 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Δεν της ειπες της παιδιατρου εσυ μαλλον εχεις εγκεφαλικο προβλημα..πως τα περνουν τα πτυχια απορω..

μονο βαφτιση θα κανουμε.εχουμε ξανει γαμο.τελη αυγουστου ειπαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...