Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

μανιταρι μαγικο:αμα αρχισατε απο τωρα να θελειμονο εσενα δυσκολα τα πραγματα ...

εμεις πηγαμε μια βολτα σε ενα παρκακι εδω κοντα κ αυριο θα παμε στην αδερφη μου κ τρταρτη θα κανουμε τον υπερηχο στα ισχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω πως θα καταλάβουμε ποτέ πρεπει να προχωρήσουμε σε στερεές τροφές; Δεν είναι για όλα τα μωρά οι 6 μήνες; 

 

On 12/4/2018 at 11:15 ΜΜ, CMES είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εμεις ειμαστε βολτιτσα απο το πρωι με τους νονους της μικρης και τα παιδια τους. Τωρα καθησαμε να φαμε σε μια ωραια αυλη. Ο αντρας μου ομως παλι στη δουλεια...εμπλεξε στο νοσοκομειο και λειπει απο χθες το απογευμα!

@Σοφουλάκι αυτο το κρινει ο παιδιατρος. Αναλογα με το αν το παιδι μπορει να καθισει, αν μπορει να καταπιει και αν δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο. Συνηθως αν το παιδι πινει μονο σκονη οι στερεες μπαινουν νωριτερα ενω αν θηλαζει αποκλειστικα μπορει να καθυστερησει.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα! Εμεις ειμαστε βολτιτσα απο το πρωι με τους νονους της μικρης και τα παιδια τους. Τωρα καθησαμε να φαμε σε μια ωραια αυλη. Ο αντρας μου ομως παλι στη δουλεια...εμπλεξε στο νοσοκομειο και λειπει απο χθες το απογευμα!

@Σοφουλάκι αυτο το κρινει ο παιδιατρος. Αναλογα με το αν το παιδι μπορει να καθισει, αν μπορει να καταπιει και αν δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο. Συνηθως αν το παιδι πινει μονο σκονη οι στερεες μπαινουν νωριτερα ενω αν θηλαζει αποκλειστικα μπορει να καθυστερησει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω μεσάνυχτα... 

Αλήθεια καταφέρνετε και βγαίνετε για ώρα έξω; Εγω μια μικρή βολτούλα τη βγάζω και μερικές φορές κλαίει ασταμάτητα και ντρέπομαι... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω μεσάνυχτα... 

Αλήθεια καταφέρνετε και βγαίνετε για ώρα έξω; Εγω μια μικρή βολτούλα τη βγάζω και μερικές φορές κλαίει ασταμάτητα και ντρέπομαι... 

Μπα ο δικος μου ειναι πολυ της βολτας. Κλαιει μονο αν πεινασει και συνηθως ή κοιμαται ή κοιταει γυρω γυρω. Βγαζε τη συχνα να συνηθισει, εστω και γυρω γυρω με το καροτσι. Τωρα που ανοιγει ο καιρος οι βολτουλες ειναι πολυ αναζωογονητικες. Σημερα φυγαμε απο το σπιτι στις 12 και γυρισαμε στις 6!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/4/2018 at 11:15 ΜΜ, CMES είπε:

 

Βλέπω που τη μία έχει συννεφιά, την άλλη έχει σκόνη, την τριτη έχει γύρη, είναι και ο άντρας μου αρνητικος γιατί φοβάται να τη βγάλω μόνη μου με το καρότσι επειδή  είμαι κουρασμένη άρα θεωρεί ότι δεν είμαι σε εγρήγορση  για τα αυτοκίνητα, ποδηλατα που περνάνε κλπ, και έτσι έχουμε βγει λίγες φορές. Από την άλλη, μια μέρα που το αποτολμήσα έκλαιγε πολύ, ίσως ζεσταίνοταν, και δεν ήξερα τι να το κάνω μέσα στο δρόμο. Ντρεπόμουν. Άλλη μια φορά το πήγαμε με τον άντρα μου σε ένα παιδότοπο να χαζέψει. Ήμασταν οι μεγαλύτεροι γονείς με το μικρότερο παιδί... Αλλά και για καφέ να πάμε, νομίζω θα αρχίσει να γκρινιάζει σύντομα. Πως τα ταΐζετε έξω; 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2018 at 2:46 ΜΜ, CMES είπε:

Νομιζω πως αυτη ειναι η πιο ψυχοφθορα και κουραστικη διαδικασια! Εγω βαζω μικρους στοχους. Αρχικα ειχα πει θα κρατησω τον θηλασμο μεχρι τις 7 εβδομαδες που θηλασα τη μικρη. Μετα ειπα μεχρι 2 μηνων, μετα μεχρι 3, επομενος στοχος οι 4 μηνες! Παντως αν μπουν οι στερεες λετε να του φτανει το δικο μου και να μη χρειαζεται σκονη;στην κορη μου ειχαμε αρχισει στερεες 4,5 μηνων και πολυ γρηγορα ετρωγε ολη την ποσοτητα και δεν χρειαζοταν συμπληρωμα με γαλα.

Eμενα η κορη μου που της εκανα μικτη διατροφή, οταν αρχισαμε τις στερεές, σταμάτησε το ξένο. Πιστεύω θα το καταφέρεις. Προσπάθησε βέβαια τότε να δίνεις φυσικές τροφές, γιατί οι έτοιμες κρέμες είναι και αυτές ουσιαστικά σαν το γάλα σκόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξαλημερα κοριτσια!!

Σοφουλακι: Μηπως σε βλεπει ο αντρας σου ιτι αγχονεσαι γι'αυτο δε σε εμπιστευεται; πρέπει να ξεκινισεις να πας μονη σου δε γινεται να εξαρτασαι απο αυτον.εμας ο γιατρος μας ειπε και -5 να εχει να τη βγαζουμε οταν εχει υγρασια να την κραταμε μεσα.ο πσιδοτοπος ειναι το χειροτερο μερος να πατε βολτα απο αποψη ιωσεων.και σαν κλαιει τι εγινε;ολα τα μωρα κλαινε. δες αν ζεστενεται βγαλε την κουβερτα αν δινεις πιπιλα δωσε κ με τον καιρο θα της αρεσει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! 

@fanouli η παιδιατρος μας ειναι πολυ κατα των σκευασματων εμποριου. Η κορη μου δεν εφαγε ποτε κρεμες, βανιλιες ή ρυζαλευρο, ουτε καν τα εχει δοκιμασει. Οποτε το αντιστοιχο προβλεπω να γινεται με τον μικρο. Μονο που δεν ειμαι σιγουρη αν θα ειναι ετοιμος πολυ νωρις, το κεφαλι ακομα δεν το κραταει καλα.

@Σοφουλάκι και τι εγινε αν εχει συνεφια ή σκονη; ειδικα για τη σκονη να ξερεις πως αποτελειται απο μεγαλα σωματιδια και τα μωρα δεν τα επηρεαζει. Επισης η γυρη αν δεν υπαρχει γνωστη αλλεργια δεν προκαλει προβλημα. Ισα ισα οσο πιο νωρις εκτιθεται σε πιθανα αλλαργιογονα τοσο λιγοτετερες πιθανοτητες εχει να αναπτυξει αλλεργιες σε αυτα αργοτερα! (Αν δεν το ξερεις ειμαι πνευμονολογος, οποτε πες στον αντρα σου οτι πηρες μια εμπεριστατωμενη γνωμη!)

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, rainbow είπε:

ξαλημερα κοριτσια!!

Σοφουλακι: Μηπως σε βλεπει ο αντρας σου ιτι αγχονεσαι γι'αυτο δε σε εμπιστευεται; πρέπει να ξεκινισεις να πας μονη σου δε γινεται να εξαρτασαι απο αυτον.εμας ο γιατρος μας ειπε και -5 να εχει να τη βγαζουμε οταν εχει υγρασια να την κραταμε μεσα.ο πσιδοτοπος ειναι το χειροτερο μερος να πατε βολτα απο αποψη ιωσεων.και σαν κλαιει τι εγινε;ολα τα μωρα κλαινε. δες αν ζεστενεται βγαλε την κουβερτα αν δινεις πιπιλα δωσε κ με τον καιρο θα της αρεσει

Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ! 

Δεν είμαι τόσο αγχωμένη όσο δείχνω. Δεν ξέρω τι είναι σωστό. Αντίθετα ο άντρας μου με θεωρεί τολμηρή. Και μάλλον είναι κάπως υπερπροστατευτικος. Εγώ θέλω να βγαίνουμε. Κάνει καλό και σε μένα. Αλλά έτυχε να πεινάσει όταν είμασταν έξω (μάλλον δεν έτυχε, εγώ δεν υπολόγισα σωστά) και νευρίασε ο άντρας μου. Όχι με μένα, γιατί δεν κατάλαβε ότι ήταν λάθος δικό μου, αλλά γυρίσαμε άρον άρον. Χάλασε η βόλτα. Ο παιδότοπος ήταν υπαίθριος. Σιγά μην πηγαίναμε εμείς με το μωρό σε κλειστό χώρο... Αυτό με την κουβέρτα μάλλον έχεις δίκιο. Τον κόσμο σκέφτομαι και ντρέπομαι. Να μη λένε, καλά σκούζει το παιδί της και δεν κάνει κάτι; 

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα!!! 

@fanouli η παιδιατρος μας ειναι πολυ κατα των σκευασματων εμποριου. Η κορη μου δεν εφαγε ποτε κρεμες, βανιλιες ή ρυζαλευρο, ουτε καν τα εχει δοκιμασει. Οποτε το αντιστοιχο προβλεπω να γινεται με τον μικρο. Μονο που δεν ειμαι σιγουρη αν θα ειναι ετοιμος πολυ νωρις, το κεφαλι ακομα δεν το κραταει καλα.

@Σοφουλάκι και τι εγινε αν εχει συνεφια ή σκονη; ειδικα για τη σκονη να ξερεις πως αποτελειται απο μεγαλα σωματιδια και τα μωρα δεν τα επηρεαζει. Επισης η γυρη αν δεν υπαρχει γνωστη αλλεργια δεν προκαλει προβλημα. Ισα ισα οσο πιο νωρις εκτιθεται σε πιθανα αλλαργιογονα τοσο λιγοτετερες πιθανοτητες εχει να αναπτυξει αλλεργιες σε αυτα αργοτερα! (Αν δεν το ξερεις ειμαι πνευμονολογος, οποτε πες στον αντρα σου οτι πηρες μια εμπεριστατωμενη γνωμη!)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σου. Θα το έχω υπόψιν! 

Link to comment
Share on other sites

σοφουλακι: Ασε το κοσμο να λεει οτι θελει παντα θα βρει κατι να σου την πει ..εμας τη πρωτη βολτα που την πηγαμε ειμασταν μεσα στην τρελη χαρα ειχε κ ηλιο κ ενα ελαχιστο αερακι..γυρισε μια κυρια να δει το μωρο και λεει καλα χωρις σκουφακι το εχετε;; θα παθει ωτιτιδα..την επομενη φορα την εντυσα σαν κρεμυδι να μην λενε με αποτελεσμα το παιδι να κλαιει κ να μην ξερουμε γιατι..μετα το σκεφτηκα την ξεσκεπασα λ συνεχισαμε το καφεδακι μας..μην ακους κανενα.."λαθη" ολες κανουμε τωρα θα ξερεις να υπολογιζεις τις ωρεε καλυτερα δεν εγινε κ κατι.αλλα σαν τον δικο σου εκανε κ ο αντρας μου θελαμε να κανουμε κατι ψωνια κ πεινασεε η μικρη σαν χαζος εκανε ο δικος μου..κ παρτην αγκαλια κ κλαιει και και...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...