Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

μανιταρι μαγικο: Στις 25 αυγουστου..

ρε κοριτσια εχουμε μεσα ιουλιου κ εμεις ακομα δεν εχουμε ζεστη..εχω σκασει..γιατι το δικο μας καλοκαιρι ειναι μεχρι 20 αυγουστου μετα αρχιζει παλι να πεφτει η θερμοκρασια..ακομα με λεπτηωμακρυμανικη μπιτζαμαβειμαι δηλαδη ελεος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε να την αφήνω να τρώει όσο θέλει αυτή, αν δε θέλει και καθόλου και μετα μπορεί να πιει γάλα κανονικά. Τις τροφές τις συνηθίζουν σταδιακά, πρεπει να τις δοκιμάσουν πολλές φορες. Μου είπε και για τα κοματακια οτι μπορεί να φαει αν είναι καλά βρασμενα μαλακά και με επίβλεψη. Συνήθως τους αρέσουν περισσότερο τα κομματια επειδή τα βρίσκουν πιο ενδιαφέροντα σαν παιχνιδι. Είναι και της άποψης οτι όσο νωρίτερα προσφερθούν κομάτια θα μάθουν νωρίτερα τη μάσηση και δε θα πνίγονται αργότερα. Όχι πριν τον 6ο μήνα βέβαια και ανάλογα το παιδι. 

Εσάς τώρα που τρώνε στερεές ξυπνάνε λιγοτερο τη νύχτα; Ξυπνάνε και πίνουν γάλα όπως πριν η όχι;

  • Μου αρέσει 1

R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

kalfeli: Εγω επειδη απο την αρχη εδινα κ μπουκαλι εχει απο τους 3-3,5 μηνες κοιμαται απο τις 9.30-με 7.30-8 χωρις να ξυπναει ελαχιστες φορες εχει ξυπνισει στις 6 να φαει κ ξαακοιμαται.και κατα τη διαρκεια της μερας δεν μου αλλαξε κατι στο προγραμμα της.

αν βρασεις τα φρουτα εχουν τις ιδιες βιταμινες;

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι βρασμενα χάνουν βιταμίνες, όμως βιταμίνες χάνονται και με το άλεσμα. Πω πω είσαι πολύ τυχερή που κοιμάται τόσο. Η δικιά μου τώρα τελευταια αρχισε να ξυπνάει ανα 3-4 ώρες και το θεωρώ μεγάλη πρόοδο. Κι εγώ έδινα το δικο μου με μπουκάλι αλλα καμια αλλαγή, τα ίδια. Ηταν μια φαση που ξυπνούσε ανα μια ωρα. Τραγικό.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Για το θεμα με τα αλεσμενα, προσωπικα ειμαι πολυ υπερ να ξεκιναν τα παιδια κομματια οσο πιο νωρις γινεται. Αν τα φαγητα ειναι μαλακα δεν υπαρχει περιπτωση να πνιγουν. Επισης οσο πιο νωρις αρχισουν τα κομματακια τοσο καλυτερα αναπτυσσεται η ομιλια τους. Ασε που και τα ιδια τα παιδια τα προτιμουν. Η κορη μου ενος ετους ειχε καταργησει πληρως τα αλεσμενα. Και δεν ςμεχει καμια σχεση με το αν εχουν δοντια. Ετσι κι αλλιως με τα ουλα τα μασαν!

Κοριτσια τα εχω φτυσει τελειως. Ο μικρος ξυπναει καθε πρωι 5.30-6 και μετα δεν ξανακοιμαμαι γιατι παω δουλεια. Καθε απογευμα γινεται πανζουρλισμος γιατι εχω αναλαβει σπιτι-παιδια-μετακομιση τελειως μονη μου. Την Κυριακη μετακομιζουμε! Αν εχω επιβιωσει μεχρι τοτε...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@CMESαχ κοριτσακι τι τραβας παλι;;θα τα καταφερεις εσυ το εχεις αποδειξει.κ εγω την ιδια αποψη εχω για τα κοματια δεν εχω ρωτησει το γιατρο βεβαια.αλλα ηξερα οτι πρεπει να εχουν εστω δυο δοντια για να δωσεις κοματια

Link to comment
Share on other sites

cmes: Καλο κουραγιο!! Ο αντρας σου δεν μπορει να βοηθησει;ενος ετους ειναι μεγαλο..εγω λεω για κομματια σε παιδια που ξεκινανε στερεες στους 6-7μηνες..

αχ εγω αυτες τις μερες εχω πολλα νευρα..ολα μου φταινε...ασε που πηγα να κοιταξω για ρουχα κ οι πωλητριες εδω ειναι πολυ αντικοινωνικες.αν δεν ψωνισεις κ ολας εχουν ενα υφος...!! Ηθελα κ στα τραπεζια στη βαφτιση να βαλω ενα διακοσμθνενο βαζακι με γυψοφυλλο κ ζερμπερα κ μου λενε 5€ περιπου για το καθε μπουκετακι...δεν πανε καλα...το γυψοφυλλο το βαζουν τζαμπα στις ανθοδςσμες κ τωρα θελουν να το χρεωσουν 3€.εχει ξεφυγει ο κοσμος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

@rainbowαστα κοριτσακι οπου κ να πας να σου πιουν το αιμα θελουνε.τι πωλητριες εχετε εκει;;ελεος!!! Δλδ ντε κ καλα πρεπει να ψωνισεις η δουλεια τους να γινει.πωπω κ εχω δουλεψει πωλητρια πολλα χρονια!! Κριμα γτ η κριση μας εχει κανει πιο ζωα κ απο τα ζωα!!

Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο: Καλε ναι..αφου στο ανθοπωλειο ζητησα να με βοηθησουν με το καροτσι γιατι ειχε σκαλια κ με κοιτουσε με μισο ματι κ μετα επειδη εκλεισα τα λουλουδια για τη κολυμπιθρα ηταν ολο χαρα κ αστειακια με το μωρο..! Ενταξει τους καταλαβαινω κ αυτους που μπαινει τοσος κοσμος κ δεν ψωνιζει αλλα με τετοια συμπεριφορα δε θες να ξαναπας κ γενικα ειναι ολη που εχουν αρκετα λεφτα κ οι γυναικες ολες κοκετες..

αν τους δωσεις ομως κομματια θα φαει την ιδια ποσοτητα φρουτου; γιατι τωρα με τα αλεσμενα δινεις πχ δυο φρουτα .

Link to comment
Share on other sites

@rainbowεπειδη κ εγω το εχω παθει αυτο εδω που μενω δεν θεωρω οτι τους φταιει η κριση που δεν υπαρχει η τυπικη ευγενεια αλλα τελος παντων.ετσι κανουν σε μικρες πολεις κ χωρια που ξερουν πως αν θες κατι συγκεκριμενο αναγκαστικα θα πας εκει κ ας σου στραβωνουν τη μουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τα κομάτια δε θα φαει την ίδια ποσότητα αρχικα όμως ουτως η άλλως βασική τροφή είναι το γάλα ακόμα. 

Αρχίσαμε κι εμείς σήμερα με καρότο! Ξινιζε τα μούτρα της αλλά τελικά το έτρωγε χαχα. Απλως μάλλον της φάνηκε λίγο περίεργο. 

Εν τω μεταξύ ήθελε να πιάνει μονη της το κουτάλι και έβαζε τα χέρια της μέσα στο πιάτο. Όπως καταλαβαίνετε έγινε απο πανω μέχρι κάτω πορτοκαλί χεχε


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.βρε κοριτσια μια απορια..ο μικρος κοιμαται τα βραδια απ τις 9μιση ως τις 7_7μιση το πρωι...μεσα στη μερα ομως μου κανει ακανονιστους υπνους..πολλες φορες κοιμαται μισαωρο,ξυπναει ,τον σηκωνω και κλαιει γτ θελει να ξανακοιμηθει. Τριβει ματια,χασμουριεται,γκρινιαζει οτι κ αν κανουμε...πως να βαλω τη μερα σε προγραμμα? Εχω τρελαθει λιγο γτ οταν νυσταζει κ δεν κοιμηθει,παθαινει υστερια! ( Κανει 5-6 υπνους μισαωρους μεσα στη μερα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όταν κλαίει με το που ξυπνάει της δίνω πιπιλα και μετα αν ηρεμήσει τη θηλάζω και τις περισσότερες φορες ξανακοιμαται. Έχω καταλάβει οτι χρειαζεται μισή με μια ωρα το πρωι, το μεσημέρι 2-3 ώρες και το απόγευμα μιση εως μια ωρα.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Angie trg είπε:

Δεν μπορω να καταλαβω γμτ...μια ταλαιπωρια ειναι οι μερες μας εξ αιτιας αυτου...τουλαχιστον κοιμαται το βραδυ...

Ειναι πολυ μικρο για να του βαλεις προγραμμα. Το αρνητικο με το προγραμμα ειναι οτι πρεπει να το τηρεις αυστηρα. Αυτο σημαινει πως τις ωρες που κοιμαται θα εισαι δεσμευμενη να εισαι σπιτι και με ησυχια. Στην κορη μου εβαλα προγραμνα μετα το χρονο, οπου στην ουσια το διαμορφωσε μονη της. Σε αυτη την ηλικια επειδη αλλαζουν πολυ συχνα οτι προγραμμα και να προσπαθησεις να βαλεις το μονο που θα καταφερεις ειναι να ταλαιπωρειστε και οι δυο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...