Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , dimitroula30 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Θυμάστε που σας έγραψα για την καθυστέρηση? Λοιπόν...... Τα νέα είναι ότι είμαι πάλι έγκυος...... έχω αγχωθεί πολύ γιατί ο μπεμπάκος μου είναι μικρός ακόμη. Παρηγορήστε με ....

Συγχαρητηρια κοριτσακι μου!!! Μην αγχωνεσαι καθολου! Οπως εγραψα και στη rainbow πιο πανω καλυτερα τωρα παρα οταν ο μπεμπης αρχισει να εχει τις προσωπικες του απαιτησεις. Τωρα που ειναι τοσο μικρος θα το δεχτει και πιο καλα! Εδω ρωτα την παλια να στα πει!!

  • Μπερδεμένη/-ος 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , CMES είπε:

Συγχαρητηρια κοριτσακι μου!!! Μην αγχωνεσαι καθολου! Οπως εγραψα και στη rainbow πιο πανω καλυτερα τωρα παρα οταν ο μπεμπης αρχισει να εχει τις προσωπικες του απαιτησεις. Τωρα που ειναι τοσο μικρος θα το δεχτει και πιο καλα! Εδω ρωτα την παλια να στα πει!!

ουφφφφφ αισθάνομαι άσχημα που στεναχωρέθηκα για το καινούριο bebe αλλλα όσο να ναι σοκαρίστηκα. θύμισέ μου πόση διαφορά έχουν τα παιδάκια σου? Αγχώνομαι γιατί έχω βοήθεια μόνο από τη μαμά μου.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , dimitroula30 είπε:

ουφφφφφ αισθάνομαι άσχημα που στεναχωρέθηκα για το καινούριο bebe αλλλα όσο να ναι σοκαρίστηκα. θύμισέ μου πόση διαφορά έχουν τα παιδάκια σου? Αγχώνομαι γιατί έχω βοήθεια μόνο από τη μαμά μου.

20 μηνες εχουν διαφορα. Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι αν θες να κανεις 2ο ή να εχουν πολυ μικρη διαφορα (κατω απο 2 χρονια) ή πολυ μεγαλη (πανω απο 5 χρονια). 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια dimitroula!!!! @eleni εχω candy bar για τη βαφτιση...κοριτσια εχω αγχωθει ειναι αρρωστος ο αντρας μου φοβαμαι μην κολλησει το μωρο...κ τοτε παει η βαφτιση...

Κοριτσια μου μακαρι να υπηρχε βοηθεια να κσνω κ εγω δευτερο..βοηθεια απο την αποψη καποιος με τιε δουλειες πιο συστηματικα κ αυτο χωρις γκρινιες...μονο η μανα μου με βοηθαει καποιες μερες..θελω να βγω να δουλεψω κ δεν μπορω...αν παει η μικρη παιδικο του χρονου κ μπορεσω να δουλεψω  να τα οικονομικα μας ειναι καλα θα σκεφτω το δευτερο..το εχω αναγκη κ απο την αποψη οτι η πρωτη εγκυμοσυνη ηταν εφιαλτη..6μηνες στο κρεβατι ακινητη 22μερες μενν...πολυ γκρινια απο γυρω μου...ουτε επιλοχεια κσταθλιψη δεν μπορουσα να εκδηλωσω κρινονουν συνεχως...κ ειδικα το σοι του αντρα μου ανυπαρκτο...ο παππους πηρε δωρο φια τη βαφτιση 12ευρω παιχνιδι κ ειναι συνταξιουχος χωρις υποχρεωσεις οικονονικες κ πσιρνει τουλαχιστον 1200 ευρω. Τουλαχιστον.....θελω να ζησω μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη..μακαρι να βελτιωθει η κατασταση κ να μπορεσω..προς το παρον δεν εχω κουραγιο ουτε για σεξ....μεγαλο δωρο οι εγκυμοσυνες οπως κ να χει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ZinaLove είπε:

Συγχαρητηρια dimitroula!!!! @eleni εχω candy bar για τη βαφτιση...κοριτσια εχω αγχωθει ειναι αρρωστος ο αντρας μου φοβαμαι μην κολλησει το μωρο...κ τοτε παει η βαφτιση...

Κοριτσια μου μακαρι να υπηρχε βοηθεια να κσνω κ εγω δευτερο..βοηθεια απο την αποψη καποιος με τιε δουλειες πιο συστηματικα κ αυτο χωρις γκρινιες...μονο η μανα μου με βοηθαει καποιες μερες..θελω να βγω να δουλεψω κ δεν μπορω...αν παει η μικρη παιδικο του χρονου κ μπορεσω να δουλεψω  να τα οικονομικα μας ειναι καλα θα σκεφτω το δευτερο..το εχω αναγκη κ απο την αποψη οτι η πρωτη εγκυμοσυνη ηταν εφιαλτη..6μηνες στο κρεβατι ακινητη 22μερες μενν...πολυ γκρινια απο γυρω μου...ουτε επιλοχεια κσταθλιψη δεν μπορουσα να εκδηλωσω κρινονουν συνεχως...κ ειδικα το σοι του αντρα μου ανυπαρκτο...ο παππους πηρε δωρο φια τη βαφτιση 12ευρω παιχνιδι κ ειναι συνταξιουχος χωρις υποχρεωσεις οικονονικες κ πσιρνει τουλαχιστον 1200 ευρω. Τουλαχιστον.....θελω να ζησω μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη..μακαρι να βελτιωθει η κατασταση κ να μπορεσω..προς το παρον δεν εχω κουραγιο ουτε για σεξ....μεγαλο δωρο οι εγκυμοσυνες οπως κ να χει..

Πόσο κουράγιο μου δίνεις με αυτά που λες. Κι εγω από τα πεθερικά δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια. Βασικά ούτε καλημέρα δε λέμε. Βέβαια η μαμά μου πάντα με βοηθούσε ακι στην πρ'ωτη εγκυμοσύνη και τώρα με το παιδί γιατί εγώ γύρισα στη δουλειά πολύ νωρίς..


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@dimitroula30κοριτσακι μου μπραβο σου  ευχομαι μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.θα τα καταφερεις αγαπη οτι κ να γινει εισαι μανουλα κ θα τα καταφερεις.εχουμε κ την @CMES που οσο να πεις ειναι σαν την wonderwoman θα εχουμε κ εσενα τωρα.με το καλο κοριτσι μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

dimitroula30: Συγχαρητηρια κοριτσι μου με το κλο το νεο μελος...! Ολα καλα θα πανε!!

cmes: Δενεχω προβλημα για μετα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνς φοβαμαι μηπως δεν μπορω να σηκωνω τη μικρη η αν χρειαστει να μεινω στο κρεβατι .ο αντραε μου βοηθαει αρκετα αλλα οταν θα λειπει τι θα κανω.ενταξει μερικα πεθερικα ειναι απαραδεκτα...αλλα καταα τα αλλα νομιζουν οτι ειναι οι καλυτεροι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ, ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Καλά ο άντρας μου σοκ!!

Για το πρώτο παιδί προσπαθήσαμε αρκετά και δεν πίστευε ότι το δεύτερο θα έρθει τόσο εύκολα. Έχω αγχωθει πολύ και δεν μπορώ να χαρώ ακόμη.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η γιατρός μου μου είπε αφού είμαι έγκυος να σταματήσω το θηλασμό . Να βγάζω γάλα ίσα ίσα να αποσυμφορεί ταιριάζουν το στήθος. Για ποιο λόγο ; Στεναχωριέμαι που πρέπει να σταματήσω να δίνω από το γάλα μου στο μπέμπακι μου.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , dimitroula30 είπε:

Κορίτσια η γιατρός μου μου είπε αφού είμαι έγκυος να σταματήσω το θηλασμό . Να βγάζω γάλα ίσα ίσα να αποσυμφορεί ταιριάζουν το στήθος. Για ποιο λόγο ; Στεναχωριέμαι που πρέπει να σταματήσω να δίνω από το γάλα μου στο μπέμπακι μου.

Ο θηλασμος δημιουργει συσπασεις στη μητρα και υπαρχει κινδυνος αποβολης. Αυτο ομως δεν ειναι απολυτο. Υπαρχει σχετικο θεμα στο parents αν θες να το ψαξεις περισσοτερο.

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! 

Πήγε χθες στη γιατρό κ μας βρήκε πολύ πολύ καλά! Ο μικρός πήρε 530γρ τον προηγούμενο μήνα, είναι 9530kg κ 76cm :) . Ειπε δεν χρειάζεται σίδηρος κ μου έφυγε ένα άγχος. Θα αρχίσουμε και αυγό τώρα, εσείς πώς το δίνετε? Λιωμένο με το πηρούνι? Δεν θέλω να το βάλω στη φρουτοκρεμα γιατί την τρώει πιο άνετα από το κρέας κ φοβάμαι μην τη σταματήσει μετά...

@dimitroula30 συγχαρητήρια για το καινούριο μπεμπακι! Ένα μωρό είναι ευλογία ! Ρώτα κι εμένα που προσπαθούσα 4 χρόνια κ έκανα εξωσωματική! Βέβαια σε καταλαβαινω, κι εγώ αγχώνομαι πολύ όταν μου λένε για δεύτερο. Αλλά αν σου τύχει είναι ευλογία. Εγω κορίτσια δεν έχω βοήθεια από μαμά γιατί μένει πολύ μακρια, από πεθερά μπορώ να έχω αλλά είναι πολύ καταπιεστική κ προσπαθεί γενικά να επιβάλλει τη γνώμη της στα πάντα. Επισης ζηλεύει πολύ που ο μπέμπης προτιμάει  εμένα από  αυτήν, του λέει " μόνο τη μαμά αγαπάς,, τη γιαγιά  δεν την αγαπάς??"... Οπότεγια δευτερο σκεφτομαι να το επιχειρήσω όταν ο μπέμπης γίνει 2 με 2,5 που θα κόψει την πάνα κ θα συνεννοούμαστε κάπως. Επίσης, δεν μου έχει έρθει περίοδος ακόμα...

Τώρα για το θηλασμό είναι πολύ άσχημο να το κόψεις μαχαίρι, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Μπορείς ίσως να αποθηλασεις σταδιακά ώστε να είναι λίγο πιο ήπιο για το μωρό? Δηλαδή να σου πάρει κάνα δίμηνο? Στην εγκυμοσύνη με το θηλασμό μπορεί να δημιουργηθούν συσπάσεις, αλλά μπορεί και όχι. Πολλές γυναίκες θηλάζουν μέχρι να γεννήσουν κ μετά μαζί με το νεογέννητο..Γενικά μην αποθαρρύνεσαι, όλα τα καταφερνει μια μαμά :)

 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια , έχεις δίκιο κάποια ζευγάρια προσπαθούν πολύ για αυτό το θείο δώρο κι εγώ γκρινιάζω. Αισθάνομαι απαίσια . Απλά αγχώνομαι γιατί θα στερηθεί παιχνίδια και αγκαλιές με τον πρωτότοκο μου. Αυτά σκέφτομαι. Η γυναικολόγος μου είπε να το πετάω το γάλα. Δεν καταλαβαίνω το λόγο όμως. 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30γτ να πετας το γαλα;με φρικαρες τωρα!!! Λογικο να αγχωνεσαι κοριτσι μου.εγω θα ειχα φρικαρει αν εμενα τωρα εγκυος.εγω αν θα εκανα αλλο παιδι μετα απο τρια χρονια κ αν με επαιρνε ηλικιακα κ πιο μετα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

@elenakith σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια , έχεις δίκιο κάποια ζευγάρια προσπαθούν πολύ για αυτό το θείο δώρο κι εγώ γκρινιάζω. Αισθάνομαι απαίσια . Απλά αγχώνομαι γιατί θα στερηθεί παιχνίδια και αγκαλιές με τον πρωτότοκο μου. Αυτά σκέφτομαι. Η γυναικολόγος μου είπε να το πετάω το γάλα. Δεν καταλαβαίνω το λόγο όμως. 

Δημητρούλα πρώτη φορά το ακούω να πετάς το γάλα. Μήπως για να σου λιγοστέψει? Γιατί αλλιώς είναι να πιπίλαει το μωρό...μήπως να πήγαινες και σε κάποιον άλλο γιατρό? Επίσης θα μπορούσες να ρωτήσεις κ τον παιδίατρο σου, εμένα η δικιά μου ήδη μου έχει πει κάποια πράγματα για το αν χρειαστεί να αποθηλασω... (Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να χρειαστώ χειρουργείο στο θυροειδη). Ο μικρός σου τρώει φαγητό κανονικά? Θηλάζει πολύ ή το έχει ελαττώσει?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

@elenakith σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια , έχεις δίκιο κάποια ζευγάρια προσπαθούν πολύ για αυτό το θείο δώρο κι εγώ γκρινιάζω. Αισθάνομαι απαίσια . Απλά αγχώνομαι γιατί θα στερηθεί παιχνίδια και αγκαλιές με τον πρωτότοκο μου. Αυτά σκέφτομαι. Η γυναικολόγος μου είπε να το πετάω το γάλα. Δεν καταλαβαίνω το λόγο όμως. 

θηλαζα μεχρι τον 6ο τη διχρονη κορη μου κ αποθηλασε μονη.δ εκανα ταντεμ αν κ ειχα προετοιμαστει για το ενδεχομενο

φυσικα δ θα σου πω να συνεχισεις χωρις να ξερω το ιστορικο σου κ φυσικα δ ειμαι γιατρος,αλλα καποια πραγματα εμπειρικα ειτε συνεχισεις ειτε αποφασισεις η πραγματι πρεπει να το κοψεις ηπια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...