Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Το κύησης και το λοχειας έχει προϋπόθεση 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν περνεις αυτό αυτόματα εγκρίνεται και το 9μηνο προστασίας μητρότητας.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα μανούλες!!! Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να μπω να μάθω τα νέα σας. Χαίρομαι που όλα τα μμπεμπάκια μας μεγαλώνουν υγιέστατα. Εγώ βλέπω στον δικό μου ότι κάθε μέρα κάνει και κάτι καινούριο, πλέον είναι όλα τα λεφτά!!! Το μόνο που με ταλαιπωρεί ρε κορίτσια είναι η άντληση του γάλατος πρωί και βράδυ πλέον. Από τη μια σκέφτομαι να το σταματήσω γιατί τώρα τρώει και φαγητά, από την άλλη νιώθω τύψεις. Βοηθήστε με κι εσείς τι να κάνω?

On 15/8/2018 at 5:27 ΜΜ, CMES είπε:

Εμεις οταν θελουμε να βγουμε βολτα, ειτε πρωι ειτε απογευμα κανω το εξης: αλεθω τα φρουτα, τα βαζω σε πιατακι με καπακι, τα βαζω σε ενα μικρο τσαντακι ισοθερμικο (εχει στα τζαμπο με 1,5 ευρω) με μια παγοκυστη και τον ταιζω εξω! Εχω παρει και σαλιαρες μιας χρησης για εξω που βολευουν πολυ. Ετσι δεν χανουμε τη βολτα μας!

 

Να σε ρωτήσω σαν πιο έμπειρη που είσαι τα αλεσμένα φρούτα πόση ώρα αντέχουν με την παγοκύστη?


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

dimitroula30: Να ξεκλεβεις χρονο στη δουλεια κ να μας γραφεις!!! Να σου πω εγω που δεν εκανα και αποκλειστικο ιηλασμο παλι μια δυο μερες με πηρε απο κατω που το εκοψα..νομιζω οτι οποτε αποφασισεις να το κοψεις θα νιωσεις τυψεις..μετα απο μερικες μερες το ξεπερνας!!! Δεν ξερω ποση ωρα κρατανε οι παγοκυστες φανταζομαι κανενα 4 ωρο σιγουρα.αλλα τα φροθτα δεν παθαινουν τιποτα εκτος ψυγειου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θηλασμού όποτε και να το κόψεις είναι γεμάτο τύψεις και ενδοιασμούς... αλλά κάποια στιγμή θα συμβεί ούτως η άλλως άλλες πιο αργά άλλες πιο γρήγορα...

με παγοκύστες τα φρούτα περίπου 3 ώρες κρατάνε εγώ που τα παίρνω στην παραλία, αλεσμένα.

εμεις δεν έχουμε βγάλει κανένα δόντι ακόμα .

πλεον από τα τεσσσερα που καθόμαστε γυρίζουμε σε καθιστή θέση ξανά χωρίς να πέφτουμε κάτω. Δεν μπορώ να το πιστέψω τέτοια άλματα προόδου μέσα σε λίγες μέρες. Και από μπουσουλημα πάμε πολυ καλά! Πλέον κάνουμε αρκετά με τα γόνατα και μετά κουράζεται και σέρνεται! Επίσης διανύουμε και κάμποσα μέτρα όρθιοι στηριζόμενοι σε όποιον μας κρατάει τα χερια και περπατάμε με χαρά !!! 

 

  • Μου αρέσει 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 πρακτικα οι παγοκυστες βοηθουν μονο για να κρατηθει η φρουτοκρεμα δροσερη στη βολτα και να μη βρασει με τη ζεστη και δεν την τρωει. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις τη φρουτοκρεμα σε δοχειο θερμος. Κανονικα με το που αλεθεις τα φρουτα αρχιζουν να χανουν τις βιταμινες τους και πρεπει να φαγωθουν εκεινη την ωρα.

Για βολτα εγω ειχα εφαρμοσει και τις εξης εναλλακτικες:

1) Αν ειναι να παω σε καφετερια ή εστιατοριο παιρνω τα φρουτα ολοκληρα μαζι μου. Ζηταω ενα μαχαιρακι, τα καθαριζω και τους τα δινω να μου τα αλεσουν, παντου εχουν μουλτι.

2) παιρνω μια μπανανα και κατι με ζουμι (πχ πορτοκαλι ή μανταρινι). Λιωνω τη μπανανα με το πιρουνι, προσθετω το ζουμι και τα ανακατευω και γινεται σαν πηχτη φρουτοκρεμα!

3) για εκτακτες περιπτωσεις, δηλαδη αν μεινουμε εξω παραπανω απο οσο υπολογιζαμε, μπαινω σε ενα φαρμακειο, αγοραζω μια ετοιμη φρουτοκρεμα hipp και του τη δινω!

4) αν τρωτε κρεμουλα ή γιαουρτι (αργοτερα) μπορειτε να τρωτε αυτο εξω ακομα και αν ειναι πρωι και να αλλαζετε τη φρουτοκρεμα για απογευμα!

Παντα εχω μαζι κουταλακι και σαλιαρα μιας χρησης!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω πολύ καιρό να σας γράψω, αλλά σας διάβασα πρόσφατα κ βλέπω ότι όλα τα μπεμπακια είναι υπέροχα! 

Εμείς κλείνουμε τους 7 μήνες μεθαύριο, έχουμε βγάλει κ ένα δόντι κι έχουμε ακόμα ένα έτοιμο να σκάσει! Ο μπεμπακος δεν μπουσουλαει καθόλου, αλλά κάθεται άνετα και του αρέσει να κάνει βηνατακια με βοήθεια! Το μόνο μας πρόβλημα είναι με τις στερεές τροφές. Δεν τις θέλει καθόλου, σφραγίζει το στόμα με το που βλέπει το κουτάλι. Τα φρούτα είναι το χειρότερο του νομίζω, αλλά κι από τα υπόλοιπα, λαχανικά κρέας κ κρέμα ενώ γλυφεται το πολύ να φάει δύο κουταλιές με ξεγέλασμα, δηλαδή όταν πάει να βάλει κάτι άλλο στο στόμα του βάζω το κουτάλι. Δηλαδή μέχρι τώρα θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά, αν εξαιρέσεις τις 2-3 κουταλιές που θα φάει τη μέρα. Έχετε καμία ιδέα, κατι να με βοηθήσετε? Έχει αντιμετωπίσει κάποια άλλη το ίδιο πρόβλημα? 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Και εμενα με τα φρουτα δεν ετρωγε στην αρχη καθολου τωρα κατι γινεται της βαζω παντα μπανανα για να ειναι πιο γλυκο κ πηχτο ειδικα της bio της dol ειναι ποκυ καλες!! Και εμενα το κρεας δεν το θελει καθολου κ δεν ξερω τι να την κανω ..ισως με το καιρο συνηθισει αλλα εδω που τα λεμε δεν λιωνει καλα κ ειναι απαισιο...αλλα εγω δεν της δινω μετα γαλα γιατι δεν θελω να μαθει ετσι..

καμια ιδεα κοριτσια πως να φαει το μοσχαρι;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rainbow είπε:

elenakith: Και εμενα με τα φρουτα δεν ετρωγε στην αρχη καθολου τωρα κατι γινεται της βαζω παντα μπανανα για να ειναι πιο γλυκο κ πηχτο ειδικα της bio της dol ειναι ποκυ καλες!! Και εμενα το κρεας δεν το θελει καθολου κ δεν ξερω τι να την κανω ..ισως με το καιρο συνηθισει αλλα εδω που τα λεμε δεν λιωνει καλα κ ειναι απαισιο...αλλα εγω δεν της δινω μετα γαλα γιατι δεν θελω να μαθει ετσι..

καμια ιδεα κοριτσια πως να φαει το μοσχαρι;

rainbow: εμένα το κοτόπουλο το προτιμάει από το μοσχάρι, αν μπορώ να πω ότι τρώει κάτι τέλος πάντων. Την κρέμα την τρωει η δικιά σου? Άμα δεν φάει κ δεν της δώσεις κ γάλα δεν κλαίει? 

Τι ώρες δίνετε τις στερεές? Όταν το μωρό πεινάει πολύ? Εγώ που ξεκίνησα να τις δίνω όταν πεινούσε πολύ, δεν τις ήθελε καθόλου κι έκλαιγε για να θηλάσει. Μετά που προσπάθησα να δίνω φαι ένα μισάωρο πριν να θηλάσει δεν έφαγε περισσότερο αλλά δεν έκλαιγε κι από την αρχή. Καμιά ιδέα???


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Εγω δινω το πρωι γαλα μετα απο 3 ωρες φρουτοκρεμα κ μετα απο 2 -2,5 ωρες φαγητο κ μετα αναλογα με το ποσο θα φαει δινω ρυζαλευρο .πχ σημερα εφαγε 10-15 κουταλιες φαγητο αλλα την εδωσα κρεμα μετα απο δυο ωρες.δεν κλαιει απλα μερικες φορες οταν νυσταζει δεν θελει να φαει κ λθπαμαι να κοιμηθει νυστικη .για κρεμα τρελενεται..εχει το στομα ορθανοιχτο....νομιζω καλυτερα να της δινεις πριν πεινασει πολυ γιατι αλλιως θα ειναι εκνευρισμενη και τα μωρα με τον αποκλειστικο νομιζω ειναι πιο δυσκολο να συνηθισουν στο οτι δεν θα φανε απο το στηΘος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω πολύ καιρό να σας γράψω, αλλά σας διάβασα πρόσφατα κ βλέπω ότι όλα τα μπεμπακια είναι υπέροχα! 

Εμείς κλείνουμε τους 7 μήνες μεθαύριο, έχουμε βγάλει κ ένα δόντι κι έχουμε ακόμα ένα έτοιμο να σκάσει! Ο μπεμπακος δεν μπουσουλαει καθόλου, αλλά κάθεται άνετα και του αρέσει να κάνει βηνατακια με βοήθεια! Το μόνο μας πρόβλημα είναι με τις στερεές τροφές. Δεν τις θέλει καθόλου, σφραγίζει το στόμα με το που βλέπει το κουτάλι. Τα φρούτα είναι το χειρότερο του νομίζω, αλλά κι από τα υπόλοιπα, λαχανικά κρέας κ κρέμα ενώ γλυφεται το πολύ να φάει δύο κουταλιές με ξεγέλασμα, δηλαδή όταν πάει να βάλει κάτι άλλο στο στόμα του βάζω το κουτάλι. Δηλαδή μέχρι τώρα θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά, αν εξαιρέσεις τις 2-3 κουταλιές που θα φάει τη μέρα. Έχετε καμία ιδέα, κατι να με βοηθήσετε? Έχει αντιμετωπίσει κάποια άλλη το ίδιο πρόβλημα? 

Να σας ζήσει το μωράκι σας .Αυτού του είδους τα προβλήματα είχαμε και εμείς.Τα φρούτα στην αρχή δεν τα ήθελε καθόλου το ίδιο και τις τροφές με εξαίρεση όταν της έβαλα το καρότο τότε έδειξε λίγο ενδιαφέρον έτσι θηλάζε σχεδόν αποκλειστικά.Προσπαθουσα να της αλλάζω τα γεύματα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Της είχα αγοράσει ένα μουσικό παιχνίδι με καθρέφτη και έτσι την ξεγελουσα και έτρωγε .Επίσης είχαμε διάφορα λουτρινα κανά 2 τα οποία κάναμε πως τα ταιζαμεκαι έπειτα έτρωγε και εκείνη .Μην απογοητεύεσαι θα δεις πως μετά θα αρχίσει να τρώει θέλει το χρόνο του κάθε παιδάκι καθώς και υπομονή από εμάς.Τώρα φαντάσου ότι κάνει σαν τρελή για φρούτα και για φαγητό.Στο μοσχάρι επίσης το κομμάτι που είναι καλό είναι αυτό που έχει τον ζελέ .

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι@Αστεράκια μου  σ ευχαριστώ για την απάντηση. Ο μικρός δεν ξεγελιέται με τίποτα πια κ όταν καταλάβει ότι με κάτι τον ξεγελας, μετά δεν το θέλει, από παιχνίδια εννοώ, μαλλον το συνδυάζει με το κουτάλι. Θα κάνω υπομονή, τι να κάνω, αλλά έχει περάσει ένας μήνας προσπάθειας κ έχουμε χειροτέρευση αντί για βελτίωση, ίσως βέβαια γιατί κάποια στιγμή τον πιεσα. Ευχομαι να αγαπήσει τις τροφές όπως εσείς. 

@rainbow ο μικρός κοιμάται συνήθως δίωρο, μετά μένει ξύπνιος δύο ωρές κ μετά ξανακοιμαται... αυτό είναι το καθημερινό πρόγραμμα τον τελευταίο εναμισυ μηνα. Θηλάζει πριν κοιμηθεί κ πριν ξυπνήσει, στο δίωρο δηλαδή, θηλάζει πάλι αλλα λίγο, σαν πιπιλισμα πιο πολύ. Να σημειώσω ότι δεν παίρνει κ πιπίλα. Οπότε τις κρέμες προσπαθώ να του τις δώσω μια ώρα αφού ξυπνήσει γιατί πιο μετά είναι πολύ εκνευρισμένος...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Είναι@Αστεράκια μου  σ ευχαριστώ για την απάντηση. Ο μικρός δεν ξεγελιέται με τίποτα πια κ όταν καταλάβει ότι με κάτι τον ξεγελας, μετά δεν το θέλει, από παιχνίδια εννοώ, μαλλον το συνδυάζει με το κουτάλι. Θα κάνω υπομονή, τι να κάνω, αλλά έχει περάσει ένας μήνας προσπάθειας κ έχουμε χειροτέρευση αντί για βελτίωση, ίσως βέβαια γιατί κάποια στιγμή τον πιεσα. Ευχομαι να αγαπήσει τις τροφές όπως εσείς. 

@rainbow ο μικρός κοιμάται συνήθως δίωρο, μετά μένει ξύπνιος δύο ωρές κ μετά ξανακοιμαται... αυτό είναι το καθημερινό πρόγραμμα τον τελευταίο εναμισυ μηνα. Θηλάζει πριν κοιμηθεί κ πριν ξυπνήσει, στο δίωρο δηλαδή, θηλάζει πάλι αλλα λίγο, σαν πιπιλισμα πιο πολύ. Να σημειώσω ότι δεν παίρνει κ πιπίλα. Οπότε τις κρέμες προσπαθώ να του τις δώσω μια ώρα αφού ξυπνήσει γιατί πιο μετά είναι πολύ εκνευρισμένος...

Προσπαθησε να πειραματιστεις με τις γευσεις αλλα και με την υφη. Ο δικος μου το φαι δεν το ηθελε με τιποτα και αρχισε να τρωει οταν του προσθεσα φασολακια. Η κορη μου τα φρουτα δεν τα αγγιζε σε οποιονδηποτε συνδυασμο και οταν εβαλα αβοκαντο δεν αφηνε ουτε κουταλια! Επισης η κορη μου τα ηθελε πολυ πηχτα ενω ο μικρος τα προτιμαει νερουλα. Επισης βοηθαει πολυ να τον βαλεις να τρωει στο τραπεζι μαζι σας την ωρα του μεσημεριανου, δηλαδη μια κουταλια εσυ το δικο σου και μια αυτος το δικο του. Αν εισαι αρκετα τολμηρη μπορεις να του δωσεις στο χερι κατι μαλακο πχ βρασμενο κολοκυθι ή μπανανα και να τον αφησεις να το γλυψει ή να το μασουλησει μονος του. Ολα αυτα παντως θελουν υπομονη!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Αν βαλεις στη φτουτοκρεμα λιγο ρυζαλευρο-βανιλια να γλυκιζει; εγω παντως ποστευω πως αν δεν μειωθει ο θηλασμος δεν θα φαει γιατι θεωρει φαγητο το στηθος; μιλα και με τον παιδιατρο να δεις τι θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Ειλικρινα δεν μπορω να σας βοηθησω με το φαγητο γτ ο μικρος τα τρωει ολα κ πολυ.εμεις δεν τρωμε μηλο κ μπανανα (λογο δυσκοιλιοτητας) που γλυκιζουν λιγο κ η φρουοκρεμα γινεται παααααρα πολυ ξυνη καποιες φορες αλλα ο ποκοπικος την τσακιζει.τωρα τελευταια του εβαλα 2-3 ροδελιτσες μπανανα κ μια χαρα κανενα προβλημα.μονο το ρυζαλευρο δεν πολυετρωγε κ το αλλαξα με δημητριακα κ ολα μια χαρα.οτι κ να του βαλω στη φρουτοκρεμα κ στη κρεατοσουπα τρωει 300 γρ κ η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες κραταμε λιγο κ δεν του το δινουμε ολο.

@CMESο χοντρουλης σου πως ειναι;περασαν οι εμετοι;ολα καλα;

@rainbowκοιτα δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα που δεν πολυτρωει φαγητο.ισως θελει τον χρονο της δεν συμβαινει με ολα τα παιδια να ειναι ετοιμα να φανε στερεεες τον 5ο-6ο μηνα.το καθε παιδι ειναι διαφορετικο κ απο τη στιγμη που θηλαζει κ δεν πινει μπουκαλι μην την φοβασαι.τα μωρα που δεν θηλαζουν τα ξεκινανε πιο νωρις στερεες.μιλα με τον παιδιατρο σου κ ισως κ αυτος να σου πει οτι πρεπει να το πατε πιο σιγα.ισως δεν της αρεσει η υφη της κρεμας κ να τα τρωει σε κοματια οπως ειπε κ @CMES συμβαινει σε πολλα μωρα ομως κ με ειχε προειδοποιησει κ γιατρος λογο του οτι ο μικρος ειχε παρουσιασει προβλημα στο στομαχακι του να το παμε σιγα σιγα κ να μην τον πιεσω.ασχετα αν αυτος τρωει περισοτερο απο μενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...