Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

μανιταρι μαγικο: Η elenakith εχει μεγαλυτερο θεμα με το φαγητο μπερδευτικες μαλλον.

εμεις σημερα εφαρμοσαμε να φαει μαζι μας..επιασε ...εφαγε κοντα στα 90 gr απο το τιποτα κατι ειναι...καλα το 300 δεν προκειται να το φτασουμε ποτε αλλα τουλαχιστον χαζοτρωει κατι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα! 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τη βοήθεια! Συμπτωματικά από προχθές το καμάρι μου άρχισε να ανοίγει το στόμα στις πρώτες 2-3 κουταλιές, και μετά γλύφει ότι του αφήνω στα χείλια όταν του ακουμπάω το κουταλακι. Έχουμε μεγάλη πρόοδο :-P Επισης, παρατήρησα ότι αν του δώσω φαι και νερό με τα δάχτυλα μου ανοίγει το στόμα ευχάριστα!!! Το έχετε ακούσει ξανά αυτό? Οπότε ξεκινάω τις τελευταίες δυο μέρες με το κουταλάκι και μετά συνεχίζω με τα δάχτυλα μέχρι που σφραγίζει το στόμα...υποθέτω ότι όταν συνηθίσει το φαι θα το τρώει πιο ευχάριστα με το κουτάλι..


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ο μπεμπουλης μου ευτυχως συνηλθε! Ομως εχουμε προβλημα με τα τσισα, δεν κανει σχεδον καθολου και οταν κανει ειναι πολυ πυκνα! Τωρα που πινει γαλα μονο πρωι βραδυ τα υγρα που πινει ειναι πολυ λιγα! Απο νερο ζητημα να πιει 100ml ολη την ημερα και ιδρωνει παρα πολυ! Η καραφλα του γλιστραει συνεχεια απο τον ιδρωτα! Ολο αυτο με τα τσισα ξεκινησε με τους εμετους ομως ενω ειναι καλα τωρα ακομα δεν κανει τσισα.

@elenakith ασε την να τρωει οπως θελει! Αν της αρεσει αυτος ο τροπος ειναι πολυ πιθανο να μην θελει τα αλεσμενα. Δεν δοκιμαζεις να της δωσεις κομματακια; εγω στον μπεμπουλη δινω ψωμακι και το κατασπαραζει!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Το παιδι μαλλον αφυδατωθηκε , θα πεοτεινα να του δωσεις δυο τρεις μερες παραπανω γαλα ως γευμα κ δωσου κ μπανανες.επισης κ η ουρολοιμωξη μπορει να κανει εμετους εχε το στο νου σου αν δεις οτι δεν βελτιωνεται

εμεις κοριτσια σημεεα βαφτιστηκαμε!!! Ολα πηγαν σχεδον τελεια..ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου οτι αυτη τη φορα δεν θα νευριασω με κανεναν κ θα ειμαι χαμογελαστη...βεβαια ειχα την πεθερα κ την κουνιαδα να στεκονται συνεχεια διπλα...και καλα να βοηθησουν...σε ολες τις φωτο νομιζω θα ειμαι εγω η μικρη κ πεθερα..το πρωι ειχαμε κ ενα συμβαν δυσαρεστο..λυποθυμησε η αδερφη μ που ειναι εγκυος και κατατρομαξα τρεχαμε στο νοσοκομειο..ευτυχως ολα καλα..!! .παει και αυτο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Το παιδι μαλλον αφυδατωθηκε , θα πεοτεινα να του δωσεις δυο τρεις μερες παραπανω γαλα ως γευμα κ δωσου κ μπανανες.επισης κ η ουρολοιμωξη μπορει να κανει εμετους εχε το στο νου σου αν δεις οτι δεν βελτιωνεται

εμεις κοριτσια σημεεα βαφτιστηκαμε!!! Ολα πηγαν σχεδον τελεια..ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου οτι αυτη τη φορα δεν θα νευριασω με κανεναν κ θα ειμαι χαμογελαστη...βεβαια ειχα την πεθερα κ την κουνιαδα να στεκονται συνεχεια διπλα...και καλα να βοηθησουν...σε ολες τις φωτο νομιζω θα ειμαι εγω η μικρη κ πεθερα..το πρωι ειχαμε κ ενα συμβαν δυσαρεστο..λυποθυμησε η αδερφη μ που ειναι εγκυος και κατατρομαξα τρεχαμε στο νοσοκομειο..ευτυχως ολα καλα..!! .παει και αυτο...

Να σας ζήσει η νεοφώτιστη !!! Να είναι γερή και δυνατή !! Να είστε όλοι μαζί ευτυχισμένοι !! Μπραβο σας!!! Καλή λευτεριά στην αδερφή σου να είναι όλα τέλεια !!!


vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

@rainbowκοριτσακι μου να σας ζησει η μπεμπα σας να ειναι γερη δυνατη κ χαρουμενη!!! Φανταζομαι την δικη μας την βαφτιση κ φωτο!!! Χαχαχα.υπομονη κοριτσι μου ολες οι νυφες τις ιδιες φωτογραφιες εχουνε στις βαφτισεις!!

@CMESαπο τα φρουτα δεν ενυδατωνονται τωρα;καθως κ απο τα νεροβραστα που τρωνε κ τις απογευματινες τις κρεμες.κ εμενα δεν πινει πολυ νερο γτ το πινει λαιμαργα κ βγαζει γουλιτσες απο το φαγητο αφου συνεχεια γυριζει.ευχομαι να επανελθει συντομα ο χοντρουλης σου!

Link to comment
Share on other sites

@CMES περαστικά στον μπουμπουκο σου! Αν είναι αφυδατωμένος κ δεν θέλει πολύ το νερό, γιατί δεν του δίνεις γάλα όπως λέει η @rainbow? Λογικα με το γάλα θα πάρει αρκετά υγρά.

Όσο για το φαι, κάνει να του δώσω κομμάτι ψωμί? Δεν υπάρχει κίνδυνος ? Πάντως κομμάτια από φρούτα που του έχω δώσει να γλύψει, τα κρατάει λίγο, τα ρουφάει κ κάνει σαν να τα δαγκώνει κ μετά τα πετάει...λες να θέλει πιο πολύ επιμονή? Να του δίνω δηλαδή κομμάτια καθημερινά? 

 

@ rainbow καλοφωτιστη η κορούλα σου! Να σας ζήσει και να την καμαρώνετε! Να σε ρωτήσω γιατί το σκέφτομαι κι εγώ, μετά τη βάφτιση είχατε τραπέζι κανονικό, μπουφέ ή απλά γλυκά κι αναψυκτικά? 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια εγω που του εδωσα μερικες φορες κοματια απο φρουτα αν δεν τα κραταω εγω ειναι ικανος να το βαλει ολο μεσα στο στομα.ασε που κοβει μεγαλα κοματια κ φοβαμαι.εσεις δεν φοβαστε;ειδικα με το ψωμι;αφου σκεφτομαι οτι θα ερθει κ ο καιρος που θα πρεπει να τα τρωει σε κοματια κ εγω φοβαμαι μηπως πνιγει ειναι κ λαιμαργος πολυ.αλλα ριξαμε πολυ γελιο με τον αντρα μου με το καρπουζι κραταγε τα χερια μου με δυναμη για να μην το παρω κ το πιπιλαγε γρηγορα κ κπιταζε κ γυρω γυρω οπως τα γατακια μην του το παρουμε

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια και στα δικα σας με το καλο!

elenakith: Ειχαμε κανονικο τραπεζι 95 ατομα μας το πληρσε σχεδον ολο τα πεθερικα μου.

εγω μια φορα της εδωσα καρπουζι πιο μικρη κ εκοψε ενα μικρο κομματακι κ κοντεψε να πνιγει .αλλα τωρα σκεφτομαι να την ξαναδοκιμασω γιατι βλεπω οτι οποτε τη δινω κρεμα κανει κινισεις να μασισει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εμενα κανει σαν να μασαει οταν τρωει αφου ο αντρας μου ξερενεται στα γελια κ τον κοροιδευει ακομα κ οταν τρωμε με τον αντρα μου αυτος μασαει χωρις να τρωει κατι αφου νιωθουμε κ ασχημα κ τρωμε ορθιοι κ πλατη στο μπεμπακο.κ εμενα το καρπουζακι το εκοψε αλλα δεν πνιγηκε.αλλα δεν νομιζω κ οτι ειναι ακομη ετοιμος να φαει κοματι του εδωσα κ λιγο κολοκυθι σημερα βρασμενο καλα κ αφου τον ειχα ταισει το μεσημεριανο του το κρατουσα κ το εβαλε ολο στο στομα.τα κανα πανω μου συγνωμη κιολας!θα ρωτησω κ το γιατρο βεβαια τωρα που θα παμε αλλα ακομα φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

@rainbow να σας ζήσει!! πάντα καλότυχη να είναι!!

@Μανιταρι Μαγικο ρίξε μια ματιά στη μέθοδο baby led weaning. Υπάρχει σχετικό σάιτ στο ίντερνετ. Οι νεότερες οδηγίες λένε ότι τα παιδιά μπορούν αν θέλουν (γιατί δεν θέλουν πάντα) να μη φάνε καθόλου αλεσμένα και να ξεκινήσουν κατευθείαν με κομμάτια. Ο παιδίατροι αν είναι πιο παλιοί, μεγάλοι και παραδοσιακοί δεν το υποστηρίζουν ενώ οι νεότεροι και πιο διαβασμένοι το συστήνουν. Εμένα τρώει το ψωμάκι κανονικά όμως όποτε έχω δοκιμάσει να του δώσω μπανάνα ή κολοκύθι το λιώνει με το χέρι του και το πασαλείβει στο τραπέζι, δεν δείχνει ενδιαφέρον να το φάει!! Παρόλα αυτά οτιδήποτε άλλο προσπαθεί να το φάει )όπως τα ρούχα μου, τα χέρια μου ή τα πόδια του). Να φανταστείτε το μεγάλο δάχτυλο και στα δύο πόδια έχει ξεφλουδίσει από το μάσημα!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! @rainbow να σου ζησει! 

Κι εμείς τελευταια έχουμε θέμα με το φαι. Σφραγίζει το στόμα και δεν τρώει. Βέβαια εγώ ποτε δε μετραω γραμμάρια. 

Ήθελα να σας ρωτησω χρησιμοποιει καμια υπνοσακο; το σκέφτομαι καθώς ξεσεπαζεται συνέχεια. Αλλά μήπως μετα θα έχει δυσκολία στο να στριφογυρίζει;


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Τι κανετε;

@Kalfeliεχω ακριβως τον ιδιο προβληματισμο τον τελευταιο καιρο.εχω θεμα με το ντυσιμο- σκεπασμα γτ ενω στην αρχη κανει ψιλοζεστη γτ ειναι κ χωριο κ δεν λες οτι κανει κ καυσωνες ειναι κ το σπιτι δροσερο τον εχω με κοντομανικο ζιπουνακι κ σεντονακι ιδρωνει μονο το τριχωτο στο κεφαλι του.μετα παγωνει μετα ξαναιδρωνει μετα παλι παγωνει κ ολη νυχτα ξυπναω.καλα για σκεπασμα δεν παιζει γυριζει συνεχεια οποτε πριν παω για υπνο κ εγω του φοραω ενα παντελονακι κ καποιες φορες που ξυπναω ειναι πολυ παγωμενος παντου.αγχωνομαι συνεχεια μ αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ cmes,kalfeli

εμεις απο δυο μηνων την εχω συνεχεια υπνοσακο γιατι ξεσκεπαζεται κρυωνει κ ξυπναει.μονο τη μερα βαζω κουβερτα .εγω εχω παρει απο τα orhestra και χειμωνιατικο κ καλοκαιρινο κ ειμαι ευχαριστημενη εχει αρκετο μακρος κ γυρναει μια χαρα ειναι κ φθηνοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...