Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

dimitroula30: Δεν ξερω γιατι σου ειπε να το πετας αλλα ειναι κριμα εκτος αν παιρνεις φαρμακα .ισως αν αρχισεις να το βγαζεις με θηλαστρο και να μειωσεις σταδιακα το θηλασμο για να προσαρμοστει και ο μπεμπης στα νεα δεδομενακαι να μην του κακοφανει μετα που θα θηλαζεις το νεογεννητο.δηλαδη να εχει ενα δυο μηνες το μωρο που να μη θηλαζει για να μη βγαλει ζηλεια.αλλα μη γινεις σαν μερικες που θηλαζουν το νεογεννητο και το μεγαλο παιδι μαζι...προσωπικα το θεωρω μεγαλη βλακεια και ανευθηνοτητα ως προς το δευτερο παιδι

επισης μην στεναχωριεσαι νομιζω ολα τα δευτερα παιδια λιγο πολυ στερουνται τις πολλες αγκαλιες οποια ηλικια και αν εχει το πρωτο γιατι παντα ζηλευουν και προσπαθεις να τους δωσρις παραπανω προσοχη.μια ξαδερφη μου που ειχε αυτη τη διαφορα οπως εσυ στην αρχη ζηλευε λιγο η μεγαλη μετα εκανε σαν μην υπαρχει το μωρο αλλα τωρα που ειναι κοντα στα 4 ειναι πολυ καλα ..σε αντιθεση με την κουμπαρα μου με 5,5 χρονια διαφορα που ο μεγαλος λογω ζηλιας εχει γινει πολυ κολοπαιδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου πιστεύω ότι επειδή η γυναικολόγος μου δεν ξέρει ότι εγώ έκανα αποκλειστική άντληση και ίσως να νομιζε πως το μωρό θηλαζε απευθειας από το στήθος για αυτό μου είπε κάνε ίσα ίσα αποσυμφόρηση από το στήθος για να μειωθεί το γάλα και πετά το. Σήμερα το κράτησα αυτό που έβγαλα. Έχουν ξεκινήσει οι  αναγουλες και γενικά νιώθω αδιαθεσία. Πάλι από την αρχή αλλά τώρα  με ενα μωρο στην αγκαλιά . Θα είναι δύσκολα. Σας χρειάζομαι να με ενθαρρύνετε. 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 συγχαρητήρια κορίτσι μου για το νέο μωράκι !!! Με το καλό να σας έρθει !!!! Και εμένα αρχικά αυτός ήταν ο σκοπός μου να μείνω έγκυος άμεσα μέσα στο χρόνο του μικρού γιατί είμαι και 37 και περνάνε τα χρόνια , άσχετα αν τα βρήκα λιγο σκούρα τα πράγματα με αυτά που έχω περάσει και πλεον κάνω διαλλειμα και σωματικό και ψυχολογικό... νομιζω δεν θα άντεχα Τρίτη εγκυμοσύνη μέσα σε τρία χρόνια...

σημερα καναμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας και η γιατρός μας βρήκε πολυ σούπερ!!! Είμαστε 9635 και 78 εκατοστα πήραμε τρεις πόντους μέσα σε ένα μήνα!!! Αναπτυξιακά δείχνει πολυ μεγάλα άλματα μου είπε η γιατρός γιατί σχεδόν είμαστε έτοιμοι να περπατήσουμε... περπατάμε ήδη με το ένα χέρι, βέβαια έχει να κάνει κ το ότι ο μπαμπάς μας περπάτησε 9 μηνών ! Πλεον δείχνουμε και με το χέρι τι θελουμε να πάρουμε που θέλουμε να πάμε, και επειδή όταν παει κάπου απαγορευμένα του λέω συνέχεια κακό το έχει δέσει σχοινί κορδόνι και λέει συνέχεια κακό και κακά :·) χαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 2

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

geo81: A εσεις μεγαλωσατε πολυ!!! Εμεις περπαταει καλυτερα οταν την κραταω απο τις μασχαλες,με το ενα χερι οχι ακομα γιατι δεν εχει καλη ισοροπια .ρε κοριτσια..εχω μια απορια τα δικα σας βαζουν αντικειμενα μεσα σε αλλα πχ το κλασικο παιχνθδακι με τον κωνο και τους κυκλους τα τοποθετουν; εμενα μονο να τα βγαζει θελει και τα πεταει για να κανουν θορυβο η τα χτυπαει μεταξυ τους για το θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

@Geo81 πολυ μπροστα το μικρο σου! Εμενα κανει βηματα ενω κρατιεται απο τα επιπλα αλλα αν παω να τον περπατησω εγω δεν θελει και καθεται κατω. Αυτες τις μερες περναω ζορια με τη μεγαλη. Για πρωτη φορα βγαζει ζηλεια στο μικρο. Γιαυτο σου λεω @dimitroula30 οσο πιο μικρα ειναι τοσο καλυτερα!

@rainbow αυτο το παιχνιδι παροτι υποτιθεται οτι ειναι απο 6 μηνων, αργουν παρα πολυ να το καταφερουν. Μετα το χρονο και αν.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cmes: Ευτυχως που ρωτησα ...με ηρεμησες..οσο και να της το εδειχνα τιποτα μια φορα μονοεβαλε ενα κρικο!! Και γιατι λενε 6 μηνων κ μας α πεδευουν!!γιατι ετσι η μικρη; μηπως ειδε οτι πηρε πολλα δωρα ο μπεμπης λογω βαφτισης;δεν της παιρνεται και αυτης κατι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

geo81: A εσεις μεγαλωσατε πολυ!!! Εμεις περπαταει καλυτερα οταν την κραταω απο τις μασχαλες,με το ενα χερι οχι ακομα γιατι δεν εχει καλη ισοροπια .ρε κοριτσια..εχω μια απορια τα δικα σας βαζουν αντικειμενα μεσα σε αλλα πχ το κλασικο παιχνθδακι με τον κωνο και τους κυκλους τα τοποθετουν; εμενα μονο να τα βγαζει θελει και τα πεταει για να κανουν θορυβο η τα χτυπαει μεταξυ τους για το θορυβο...

Ούτε καν να βάλει τον κύκλο στο κώνο και γενικά να βάλει το οποιοδήποτε παιχνίδι κάπου μέσα. Έξω ναι τα βγάζουμε όλα από τη θέση τους τα διαλύουμε. Μόνο αυτό. 

Το μόνο πέρα από τα παλαμάκια και το κουπεπε που έχουμε μάθει είναι να πιάνουμε το κεφάλι μας όταν του λέω που είναι το κεφάλι σου και πιάνω και γω το δικό μου! Το κάνει και άσχετες στιγμές βέβαια χωρίς να του το πούμε απλά μάλλον επειδή το έχει μάθει... χαχαχα 

1 hour ago, CMES είπε:

@Geo81 πολυ μπροστα το μικρο σου! Εμενα κανει βηματα ενω κρατιεται απο τα επιπλα αλλα αν παω να τον περπατησω εγω δεν θελει και καθεται κατω. Αυτες τις μερες περναω ζορια με τη μεγαλη. Για πρωτη φορα βγαζει ζηλεια στο μικρο. Γιαυτο σου λεω @dimitroula30 οσο πιο μικρα ειναι τοσο καλυτερα!

@rainbow αυτο το παιχνιδι παροτι υποτιθεται οτι ειναι απο 6 μηνων, αργουν παρα πολυ να το καταφερουν. Μετα το χρονο και αν.

Υπομονή με τη ζήλεια ... νομιζω ότι λογικό είναι όμως! Πάντα το είχα ένα άγχος αυτό το μεγάλο να ζηλεύει το μικρό... 


vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, rainbow είπε:

cmes: Ευτυχως που ρωτησα ...με ηρεμησες..οσο και να της το εδειχνα τιποτα μια φορα μονοεβαλε ενα κρικο!! Και γιατι λενε 6 μηνων κ μας α πεδευουν!!γιατι ετσι η μικρη; μηπως ειδε οτι πηρε πολλα δωρα ο μπεμπης λογω βαφτισης;δεν της παιρνεται και αυτης κατι

Πηρε κι αυτη πολλα δωρα γιατι οι περισσοτεροι εφεραν κατι και σε αυτην. Επισης οτι δωρα παω για αλλαγμα παιρνω για τη μεγαλη γιατι το μωρο μαζεψε παρα πολλα ενω για τη μεγαλη δεν εχω καθολου χειμωνιατικα. Δεν ξερω αν ειναι ζηλια ή απλα περναει φαση ομως η κατασταση ειναι απαλευτη. Σημερα το πρωι δε χτυπησε το ξυπνητηρι και ξυπνησα στις 7 επειδη ξυπνησε ο μικρος να φαει. Και πανω που αρχισα να τρεχω σαν τρελη να προλαβω να παω στη δουλεια σηκωθηκε και η μεγαλη και αρχισε να ουρλιαζει και να θελει αγκαλια. Κρεμαστηκε απο πανω μου και δεν με αφηνε να κανω τιποτα! Την κρατησε με το ζορι ο αντρας μου για να μπορεσω να φυγω!!

Παντως αυτα τα παιχνιδακια η κορη μου αρχισε να ασχολειται με την πραγματικη τους χρηση (δηλαδη να τα βαζει μεσα) μετα τα 2. Μεχρι τοτε την εννοιαζε μονο να τα πεταει και να τα τρωει. Παντως εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οτι τους μαθεις θα κανουν. Αν κατσεις και επιμεινεις να μαθει 1 πραγμα θα το κανει. Αν δεν ασχοληθεις να το δειξεις θα το κανει πολυ πολυ αργοτερα. Πχ η κορη μου δεν της ειχα δειξει ποτε το "που ειναι το κεφαλι, που ειναι η μυτη κλπ". Το εκανε τελικα πολυ αργα. Ομως η μανα μου της εκανε κουπεπε απο πολυ μωρο και ηταν απο τα πρωτα πραγματα που εκανε.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Geo81εσεις μας ξεπερασατε!! Μπραβο σας κοριτσακι ολοκληρος αντρας εγινε.

Κ εμεις πηγαμε στο γιατρο προχτες.καναμε κ το εμβολιο της μηνιγγιτιδας καναμε κ ενα 38,7 το βραδυ.εμεις ειμαστε 9420 κ 76 εκ.κατα τα αλλα ολα μια χαρα.εμενα το μονο που μπαζει κ βγαζει ειναι τα παιχνιδια του απο το κουτι καποιες φιρες μπαινει κ αυτος μεσα.αυτα τα παιχνιδια οχι δεν τα βαζει οπως πρεπει.αλλα αν κραταει ενα ασχετο κουτακι κ ενα αυτοκινητακι θα βαλει το αυτοκινητακι στο κουτι.κανει βολτα μεσα στο παρκο ενω κρατιεται απο το καγκελο γυρω γυρω κ κανουμε κ βολτες οταν τον κραταω απο τα χερια.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Λοιπον με τα λεφτα που μαζεψαμε απο τη βαφτιση πηρα ενα ωραιο καινουριο καροτσι! Ειναι πολυ πιο μικρο και ελαφρυ απο το κανονικο που εχω και κλεινει πανευκολα με ενα κουμπι σαν βιβλιο! Γινεται πολυ μικρο και επιτελους χωραει στο αυτοκινητο!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια! Εγω εχω μαρτυρισει 3 μερες τωρα καθε λιγα λεπτα ξθπναει...ουτε νεογεννητο ετσι..εχου σκληρηνει τα κακα της και ζοριζεται κ μαλλον ποναει αφου κανει κ το βραδυ στον υπνο της που δεν εκανε ποτε μεχρι τωρα..αλλα δεν παλευεται και αυτο παιζει να σηκωθηκα και 30 φορες....ουφ...

εγω της μηνιγγιτιδας σκεφτομαι να το καθυστερισω λιγο να μεγαλωσει λιγο ακομα ,οταν θα παμε στο γιατρο θα το συζητησω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Σημερα ο μικρος χτυπαει παλαμακια!! Και ειναι τοσο ενθουσιασμενος οταν το κανει!! Σαν να ειδε μια καλη παρασταση!!

Επισης δοκιμασαμε γιαουρρι σημερα. Ξινισε τρελα τη φατσα του και δεν το εφαγε. Θα δουμε και αυριο ομως!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@rainbowμηπως λογο στερεων εχει δυδκοιλιοτητα;εμεις μαρτυρησαμε ενα βραδυ ολοκληρο οταν ξεκινησαμε φρουτα αλλα ο δικος μου σφιγγοταν να τα κανει κ εκλαιγε το παιδι υπεφερε.βαλτης κανα δαμασκηνο η ακτινιδιο στα φρουτα.εγω σωθηκα με το ακτινιδιο.κ μην βαλεις μπανανα κ μηλο να δεις πως θα παει.

@CMESκ εμεις κανουμε παλαμακια κανα δυο βδομαδες τωρα.εχει πολυ γελιο οταν το κανει.κ αν με δει να τσαντιζομαι λιγο αρχιζει τα παλαμακια κ μου γελαει.εγω του κανω οτι κλαιω κ μου παιρνει τα χερια απο το προσωπο κ ερχεται κ τριβει τη μουριτσα του στη δικια μου.ειναι τοσο τελειο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο: Γενικα δεν ειχαμε ποτε θεμα με τις στερεες εκανε πεντε φορες τη μερα οποτε τωρα καταλαβαινεις ...δεν ξερω τι της φταιει βεβαια εχω μερικες μερες που ηρθα στη μαμα μου αλλα φαγητα τα ιδια τρει δεν εχω αλλαξει κατι.ακτινδιο φοβαμαι λιγο να της δωσω ακομα .δαμασκηνοβτα αποξηραμενα δινεις; δεν μενει η φλουδα;

παλαμακια εμαςο δεν μας ενδιαφερει ακομα να κανουμε..αλλα μολις την βαλω για υπνο αρχιζει τα "κου κου τσα" κρυβεται με τη κουβερτα και μετα την κατεβαζει και περιμενει να της κανεις "τσα" και λυνεται στα γελια...και υπνος παει....

cmes: Και εμενα στη αρχη 5 κουταλακια εφαγε τωρα ειμαστε καπως καλυτερα απλα μαλλον χορταινει πιο γρηγορα με το γιαουρτι αλλα πηρα το κατσικισιο της εβολ δεν ειναι τοσο ξινο

Link to comment
Share on other sites

@rainbowοχι δεν δινω αποξηραμενα δινω φρεσκα.ετυχε κ μου εφερε ο αντρας μου απο το δεντρο ενος φιλου μια τσαντα.αγιραζω κ απο το σουπερ μαρκετ ομως.κ εγω το φοβομουν το ακτινιδιο αλλα δεν παθαμε κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...