Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Έλα, Κονστα μου, ο μεγάλος μου είναι 24/1 και ο μικρός τώρα είναι 18/2 η πητ, οπότε οι μικροί μας θα είναι κοντά, εγώ νομίζω λίγο νωρίτερα θα μου σκάσει μύτη!

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Konsta15 Ναι, εχω ακόμη εμετούς δυστυχώς.Ετσι ήμουν και στο πρώτο. Ειδικά στον 9ο χειροτερευω κάθε φορά. Αγοράκι περιμένω.

@Jo sephine Θα γεννήσω επαρχία και τη δήλωση στο ληξιαρχείο θα την πάει ο άντρας μου και μας είπαν ότι γίνεται ταυτόχρονα και ονοματοδοσία. Δεν ξέρω αν κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως μόνο στο Λητώ που πήρα εγώ δεν την κάνουν. Πάντως το κουφό είναι ότι στην υπεύθυνη δήλωση της μαμάς πρέπει να αναγράφεται και η ημερομηνία γέννησης του τέκνου (την οποία φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα για να πάμε ΚΕΠ να πάρουμε το γνήσιο της υπογραφής), ούτε σου επιτρέπουν να το αφήσεις κενό και να το συμπληρώσει ο σύζυγος στο ΚΕΠ αφού γεννηθεί ο μικρός, αλλά ούτε μπορεί η μαμά να βγει απ' το μαιευτήριο εκείνες τις μέρες να πάει να πάρει γνήσιο υπογραφής στη δήλωση. Τι να πω, πολύ μπέρδεμα


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια! 

Πλησιαζουμε ολες σιγα σιγα! με το καλο ευχομαι! :) εγω εχω ΠΗΤ 12/2 οποτε εχω αρχισει να μετραω αντιστροφα (αν κ τα πρωτα λενε πως αργουν αλλα θα φανει). Σχετικα με τα χαρτια εμεις εχουμε μεγαλυτερη διαδικασια επειδη μενουμε εξωτερικο κ πρεπει να δηλωθει το παιδι στις Αγγλικες αρχες κ μετα στην Ελλαδα μεσω προξενειου, οποτε θα εχουμε λιγο τρεξιμο! Τη βαλιτσα του νοσοκομειου δεν την εχω φτιαξει ακομα γιατι δεν ξερω τι θα χρειαστω. Την τριτη εχω ραντεβου με τη μαια κ θα μου πει. Εδω παντως αν γεννησεις φυσιολογικα κ ειναι ολα καλα με το μωρο βγαινεις την ιδια μερα απο το νοσοκομειο!  


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Jo sephine είπε:

Τότε ίσως μόνο στο Λητώ που πήρα εγώ δεν την κάνουν. Πάντως το κουφό είναι ότι στην υπεύθυνη δήλωση της μαμάς πρέπει να αναγράφεται και η ημερομηνία γέννησης του τέκνου (την οποία φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα για να πάμε ΚΕΠ να πάρουμε το γνήσιο της υπογραφής), ούτε σου επιτρέπουν να το αφήσεις κενό και να το συμπληρώσει ο σύζυγος στο ΚΕΠ αφού γεννηθεί ο μικρός, αλλά ούτε μπορεί η μαμά να βγει απ' το μαιευτήριο εκείνες τις μέρες να πάει να πάρει γνήσιο υπογραφής στη δήλωση. Τι να πω, πολύ μπέρδεμα

Το είχα δει κι εγω αυτό για την ημερομηνία γέννησης του παιδιού και το ρώτησα επί τούτου και μου είπαν οτι μπορώ να κάνω από πριν την υπεύθυνη δήλωση. Τώρα, αν δεν τη δεχτούν, δεν πειράζει, θα περιμένω τη βάπτιση. Απλά η μεγάλη κόρη μου φαινόταν 4 χρόνια χωρίς όνομα στον ΕΟΠΥΥ, παρότι είχαμε πάει τα σχετικά χαρτιά, κι ήθελα τώρα να αποφύγω το ίδιο μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ κ στα λοιπά ιδιωτικά μαιευτήρια δεν είναι ληξιαρχοι, διεκπεραιωτες είναι (μας κάνουν απλά την χαρτουρα αντί για μας τους ίδιους δλδ και πάνε αυτοί στο ληξιαρχειο) , οπότε ίσως γι αυτό ενδεχομενως δεν μπορούν να το κάνουν άμεσα. 

Στεφανι ξέρω κ από σόι μου που ζει Ευρώπη ότι είναι τσακ μπαμ, γέννας και φεύγεις αμέσως εφόσον είστε κ οι 2 υγιείς εννοείται. 

Φανουλι κ εμείς ενώ είχαμε δηλώσει όνομα, το ληξιαρχείο της επαρχίας που στείλαμε την αίτηση μέσω ΚΕΠ δεν έκανε τη δουλειά του κ όταν χρειάστηκε διαβατήριο μήνες μετά, ανακαλύψαμε ότι λόγω παραμονων 15αυγουστου όταν είχε γίνει η αίτηση είχε μείνει στα αζήτητα κ δεν είχε όνομα τελικά το παιδι.. όποτε είπαμε μπας κ το αποφύγουμε αυτή τη φορά.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Stephanie13 δες αν μπορείς να αποφύγεις το Προξενείο του Λονδίνου και να πας σε κάποιο περιφερειακό - ανάλογα βέβαια και με το τι σε βολεύει. Θα το ξέρεις ήδη ότι στο Λονδίνο η κατάσταση δεν παίζεται...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria_Chris είπε:

@Stephanie13 δες αν μπορείς να αποφύγεις το Προξενείο του Λονδίνου και να πας σε κάποιο περιφερειακό - ανάλογα βέβαια και με το τι σε βολεύει. Θα το ξέρεις ήδη ότι στο Λονδίνο η κατάσταση δεν παίζεται...

Πραγματικά η κατάσταση δεν παίζεται κ το χειρότερο είναι πως μόνο στο Λονδινο μπορείς να πας για να βγάλεις διαβατήριο στο μωρό. Ευτυχώς για τη ληξιαρχική πράξη θα πάω σε περιφερειακό προξενιό το οποίο θα μου χορηγήσει κ προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο για το παιδί, ώστε να έρθουμε Ελλάδα κ να του βγάλουμε εκεί διαβατήριο. Θα είναι μικρούλη όμως γιατί για να σου δώσουν αυτο το έγγραφο πρέπει να είναι κάτω από 5 μηνών.. 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Πως ειστε? Έκανε καμία την αρχή κ δε μας το είπε? 

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν κ άλλα παιδάκια, αν τώρα που πλησιάζουν οι μέρες έχει αλλάξει η συμπεριφορά του μεγάλου παιδιού. Ο δικός μου έχει γίνει ανυπακουος αρκετά. Απ τη μια με γράφει όταν μιλάω κ απ την άλλη με διεκδικεί με κάθε τρόπο όσο ποτέ πριν. Ότι κ να γίνει θέλει τη 'μανούλα του' όπως λεει, ενώ ήταν τελείως μπαμπακιας πριν! Κ άλλοι συνάδελφοι κ φίλοι μου έχουν αναφέρει κατά καιρούς ότι τον τελευταίο καιρό πριν τη γέννα τα μεγάλα τους είχαν τέτοιες συμπεριφορές. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια, εδώ εμείς είμαστε μέσα στην απορία πως θα είναι με 2 παιδάκια, πόσο μάλλον αυτά. Ισχύει κ για σας? Το αντιμετωπίζετε κάπως?


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα τώρα έγινε μπαμπάκιας, @Konsta15, βέβαια και μαμάκιας παραμένει όσο είμαστε μαζί, αλλά το εξηγώ μάλλον με το ότι λείπει ο μπαμπάς του αρκετές ώρες στη δουλειά, οπότε όταν τον πετυχαίνει σπίτι τελευταία μπορεί να παίζουν και 5 ώρες συνεχόμενα και να 'χω πάει να ξαπλώσω, σούπερ μάρκετ κ.λπ. και μόνο μια ματιά να μου ρίχνει και όλο "έλλλα, μπαμπά" και "όπω ο μπαμπά πάω δουγιά" χαχαχα! Νομίζω δεν σχετίζεται εμάς με το μωρό τόσο όσο με την ηλικία η ανυπακοή, χτίζουν το δικό τους εγώ και το οριοθετούν, οπότε διεκδικούν όσα πιο πολλά μπορούν μέσα σε αυτά τα όρια και θέλουν να έχουν και μεγάλο έλεγχο της καθημερινότητάς τους ή έστω κάποιον έλεγχο, μιας και τώρα καταλαβαίνουν πόσα δεν μπορούν να καταφέρουν μόνα τους, πιο πριν δεν τα είχε απασχολήσει ποτέ. Εγώ σου λέω απόλαυσέ το όσο γίνεται γιατί θα κάνει κύκλους πάλι!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 Εμένα η κόρη μου από τον 5ο-6ο μήνα άρχισε να με ζητάει περισσότερο από πριν, ενόψει του ότι γενικά έχει πολλή αδυναμία στον μπαμπά της. Τώρα δεν βλέπω κάποια διαφορά, περιμένει, όμως, να γεννήσω, για να γίνω καλά. Έχω δύσκολη εγκυμοσύνη γενικά και έχει απηυδήσει κι αυτή η καημένη. Φαντάζομαι, όταν θα γεννηθεί το μωρό, θα με ζητάει περισσότερο κι ελπίζω να μπορώ να ασχοληθώ, γιατί νιώθω τύψεις για όλο αυτό τον καιρό που την έχω παραμελημένη. 

Επ'ευκαιρία ήθελα κι εγώ να ρωτήσω όσες έχετε παιδάκι που πάει στον παιδικό αν θα το σταματήσετε, όταν γεννήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω δεν θα τη σταματισω για αρχη γιατι και αυτα τα καημεμα τι θα κανουν ολη μερα μεσα κλεισμέν..απλα με το που σχολαει οπως μου ειπε και μια μαια απο τη πκρτα βγαζουμε ολα τα ρουχα που φοραει και κατευθειαν ενα ντουζακι ή εστω καλο πλυσιμο στα χερια. ..και καθαρα ρουχα οπωσδήποτε. . Με φοβιζει λιγο και μενα γτ μπορει να μην ειναι αρρωστη και να μεταφερει τον ιο...

Link to comment
Share on other sites

Τζο, το ότι είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας δεν το συζητάμε! Αυτο ειναι το μονο σιγουρο! Απλά θεωρώ ότι έχουν κ αυτά μια απορία κ μια άγνοια για το τι θα γίνει όταν έρθει αυτό το μωράκι που όλο αναφερουμε αλλά δεν βλέπουμε κ τους βγαίνει στη συμπεριφορά. Ευχομαι να ερθουν ολα όσο πιο ομαλά γίνεται σε όλες μας με τα δεύτερα παιδακια.

Φανουλι, οσον αφορά στον παιδικό, δεν θα σταματήσει. Ίσως μια δυο βδομάδες το πολύ που θα είναι κ ο μπαμπάς σπίτι για να προσαρμοστούμε κ να γνωριστούμε από την αρχή σαν 4μελης πλέον οικογένεια. Παραπάνω όχι. Κ ο παιδίατρος δεν θεωρεί καλό να του κόψουμε αυτό που του αρέσει κ εμείς δεν θέλουμε να τον κλείσουμε σπίτι ενώ είχε μάθει στο σχολείο κ του αρέσει κ πολύ. Εννοείται ότι σκέφτομαι τις ιώσεις, αλλά γενικά δε μου αρρωσταίνει κ όπως είπε η κατερινα με καλό πλύσιμο χεριών κ αλλαγή ρούχων θα το παλέψουμε. Άλλωστε τις ίδιες πιθανότητες να μας κολλήσει κάτι έχει κ μπαμπάς από τη δουλειά του ή οποιοσδήποτε έρθει σπίτι μας. Θα προσέχουμε όσο μπορούμε απ όλες τις πλευρές.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε κορίτσια? Είμαστε που είμαστε τόσο λίγες για Φλεβάρη, δεν λέτε κ τα νέα σας καμία να κινείται λίγο το θεματάκι! Νομίζω η @ekrs πρέπει να έχει γεννήσει! Εύχομαι να είναι όλα καλά! Έχει προγραμματίσει καμία άλλη γι αυτές τις ημέρες?


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...