Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

μία χαρά τα μωρακια όλα το λοιπόν! :-D

έκανα ναι γιατί είχε φτάσει 1,7 και στο βηξιμο κατέβαινε στο 1,5 και είχε και χοάνη. στον πρώτο έλεγχο μία βδομάδα μετά πήγε 3,2 και τώρα έχω ξανά τσεκ να δούμε ανέβηκε έμεινε εκεί κατέβηκε.. θέλει ξεκούραση ξάπλα όχι βάρη όχι πολλά πολλά.. ήμουν τυχερή είναι θέμα οργανικό και όχι κάποιο μικρόβιο αλλιως θα ήταν σκούρα τα πράγματα..

όσο για το όνομα.. πετάνε σχολιακια αλλααααα δεν βλέπω να τους βγαίνει..  :wink:


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Konsta15 μου, λέω να συνεχίσω ακόμα λίγο, αφού μ' αρέσει και ξεσκάω, αλλά έτσι όπως το πάω έχω κάτσει περισσότερο από τον μεγάλο μου γιο στη δουλειά. θα εξαρτηθεί από το πόσοι άρρωστοι με περιβάλλουν εκεί μέσα. Για το όνομα εμείς δώσαμε επιλογής μας στον γιο μας τον πρώτο και έτσι έχουμε διαλέξει και για τον δεύτερο τώρα. Οπότε δεν υπάρχουν σχόλια. Και οι γονείς μας το ίδιο έκαναν σ' εμάς τότε. Αλλά καταλαβαίνω την πίεση, η αλήθεια είναι κι εμένα δεν μ΄ αρέσει το όνομα ενός παιδιού να γίνεται αιτία για μιζέρια/καυγάδες και σχόλια. Δεν μπορείτε να τα μοιράσετε με έναν δίκαιο τρόπο, ένας από το ένα σόι ένας από το άλλο για να ηρεμήσουν όλοι; Άλλωστε η προσωπικότητα κάνει το παιδί και το όνομα όμορφο :) τώρα αν είναι κάτι που δεν σου κάθεται με τίποτα να το φωνάζεις, τι να πω, είναι και κάποια παλιομοδίτικα, σε καταλαβαίνω. Θα  έδινα 2 ονόματα και θα φώναζα το ωραίο αν συμφωνούσε κι ο σύζυγος

λουκουμαδάκι, ξεκουράσου λοιπόν να πάρει ο μπέμπης όσο χρόνο χρειάζεται


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Jo sephine με παρακολουθείς?? Σαν να ξέρεις την ιστορία της ζωής μου όσον αφορά το όνομα! Χαχαχαχα! Ναι είναι πολύ μίζερο θέμα προς συζήτηση κ δυστυχώς δεν το ξεκινάμε εμεις. Τα κολλημένα μυαλά των παππούδων δημιουργούν πρόβλημα. Τέλος πάντων. Με το καλό να έρθει κ ας κοπανιεται κάτω σαν χταπόδι ο πεθερός!

Εγώ πήρα μια ενδιάμεση αναρρωτική στη δουλειά αυτές τις μέρες λόγω δικων μου προβλημάτων υγείας κ επιστρέφω πάλι από βδομαδα. 

Κορίτσια βλέπω το θεματάκι μας δεν προχωράει καθόλου! Πείτε τα νέα σας! Πώς προχωράνε οι εγκυμοσύνες σας? Δεν έχουμε φτιάξει καν το περιβόητο πινακακι σύμφωνα με το έθιμο του φόρουμ!:-P


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημέρα! Τι κάνετε; Πως είναι τα μωράκια σας; 

Εμεις με την εγκυμοσύνη όλα καλά! Φουσκώνουμε συνέχεια :) απλά έχω αρχίσει κ κουράζομαι με το παραμικρό! 

Σχετικά με το όνομα δεν μας εχει πει κανένας τίποτα.. απ’εξω απ’εξω πετάνε κατι! Εγώ γενικά δεν είμαι της παράδοσης κ θέλω να διαλέξουμε δικά μας ονόματα, ο σύζυγος όμως θέλει του πατέρα του :/ από τη μια θέλω να σεβαστώ την επιθυμία του αλλά από την άλλη δεν μου κάθεται καθόλου καλά το όνομα βρε κοριτσια.. τι να κάνω; Νομίζω πως αυτο είναι χειρότερο από το να στο ζητανε τα πεθερικά..


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Χρόνια πολλά αν έχουμε εορταζουσες ή συζύγους, παιδάκια κλπ που γιορτάζουν!

@Stephanie13 το κακο όταν σου το ζητάνε τα πεθερικά είναι ότι ο σύζυγός από ένα σημείο κ μετα δεν μπορεί να το διαχειριστεί εύκολα. Κ εσένα ο πεθερός έχει χάλια όνομα ε? Εμένα να δεις! Αντί για παιδική χαρά θα το πηγαίνω στο καφενείο!:-P Κ εσύ ζεις κ εξωτερικό κ πρέπει να είναι κ κάτι που θα αναγνωρίζουν οι άλλοι, όχι Θρασύβουλος πχ που δεν μπορούν να το διαβάσουν οι ξενοι ούτε σε διαγωνισμό γλωσσοδετη! Τέλος πάντων, έχουμε δεδομενη την υγεία των παιδιών μας κ τα συζητάμε αυτά αλλιως ούτε βαφτίσια ούτε ονόματα ούτε χρώμα δωματίου θα μας ένοιαζε. Ας είναι γερά κ ας κάνουν ονοματοπολεμους οι συμπεθεροι!!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα μ’αρεσε το σχόλιο σου για το καφενείο :-P

 δεν το λες κ χάλια το όνομα απλά εμένα δεν μου κάθεται καλά.. ούτε έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο απλώς θέλω να έχω την ελευθερία της επιλογής. Εδώ σε όσους έχω πει το όνομα κάνεις δεν μπορεί να το προφέρει! 

Εννοείται υγεία πάνω από όλα! Να γεννηθεί με το καλό το μπουμπούκι κ μετα θα το θέσω ως θέμα συζήτησης :-)

κατι άσχετο σχετικά με τη βάπτιση, κόσμο καλεί μόνο το ζευγάρι οποιους θέλει ή κ οι γονείς με τα πεθερικά; 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Για τους καλεσμένους είναι καθαρά θέμα συνεννόησης του ζευγαριού. Κατά πόσο θέλουν να κάνουν πιο ανοιχτή ή πιο κλειστή βάπτιση. Καμία φορά οι παππούδες πληρώνουν και τα παντα απ τη χαρά τους που παίρνει το όνομα. Εμείς έναν αέρα να καλέσουν 10 φίλους τους ο καθένας είχαμε δώσει. Και χαρά τους είναι άλλωστε. Τωρα αν θέλουν να καλέσουν όλο το χωριό κ εσυ θες κατι ηρεμο δεν ξέρω πώς το χειρίζεσαι!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Πήγα χθες στο γιατρό, όλα καλά, η μικρή ζυγίζει γύρω στα 900γρ - εγώ έχω ξεπεράσει τα +15κ και προσπαθώ να μαζευτώ.. Επόμενη εξέταση η καμπύλη ζαχάρου από βδομάδα και βέβαια οι κλασικές αιματολογικές..

Με κουράζει η μεγάλη κοιλιά και πια δεν βολεύομαι ούτε σε καρέκλα ούτε σε καναπέ ούτε σε κρεβάτι... Έτσι κι αρχίσει τις κλωτσιές στη μέση της νύχτας, ξαγρυπνάω για τα καλά.... Αυτά.... Πολύ γκρινιάζω, αλλά τρέχω και πολύ (δουλειά, παιδί, υποχρεώσεις κλπ) και δεν έχω χρόνο για χαλάρωση - να φχαριστηθώ, βρε παιδί μου, τη φάση πριν έρθει το μωρό...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

@Maria_Chris σε καταλαβαίνω απόλυτα! Είμαι κ εγώ συνέχεια στο τρέξιμο λόγω δουλειάς κ η κούραση δεν περιγράφεται! Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα.. ευτυχώς σε ένα μήνα ξεκινάει η άδεια μητρότητας. Εσυ ποτε σταματάς από τη δουλειά; 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Ζυγιστηκα κ εγώ σήμερα μετά από πολύ καιρό κ είμαι στο + 7,5... φρίκη! Είχα ήδη κ 4-5 κιλά από την προηγούμενη οπότε μετράω σύνολο 12. Εγώ βγαίνω μετά τα Χριστούγεννα σε αδεια αλλά να δω κ εγώ μήπως το ψιλοκαθυστερησω αν το επιτρέπει η υγεία μου βασικά. @Maria_Chris σε ποια εβδομάδα είσαι κ έφτασε το μωρο τα 900γρ?


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πείτε τις ΠΗΤ σας να φτιάξουμε πινακάκι, όποια θέλει, η δική μου 18/2, περιμένω και τις δικές σας μιας και πλησιάζουν οι τοκετοί μας

 

Ελάτε, ρε κορίτσια, +12 εδώ! Στον γιο μου είχα αντιστοίχως πάρει περισσότερα, εννοείται τα έχασα όλα περίπου 6μηνο με 9μηνο μετά, κυρίως με τον θηλασμό, επίσης επειδή μου κόπηκε μαχαίρι αυτή η ανεξήγητη πείνα συνεχώς που έχω τώρα και επίσης όταν ήρθε η περίοδος έχασα κάμποσα ακόμα. Δεν λέω βέβαια να φάτε σαν να μην υπάρχει αύριο, έρχονται και Χριστούγεννα, αλλά προσωπικά δεν σκάω και πολύ. Πεινάωωωωωωωωωωωωωωωωω

Επίσης, έχω βαρεθεί να πηγαίνω τουαλέτα, μπορεί να σηκωθώ και 5 φορές το βράδυ! Καμία χωρητικότητα πια και αυτό το αίσθημα συνέχεια να θες να πας τουαλέτα λες και έχεις πιει αμέτρητα ποτήρια νερό (που δεν πίνω πολλά).

@Konsta15 τελικά εγώ σταματάω την επόμενη εβδομάδα, το πήρα απόφαση. Οι αντοχές μου περιορίστηκαν για αυτά τα ωράρια εργασίας και επίσης πλήθυναν οι άρρωστοι γύρω μου, που δεν έχουν και περιθώριο να κάτσουν σπίτι. Δεν έχω κάνει και εμβόλιο γρίπης, οπότε θα απολαύσω τώρα λίγο παραπάνω το μουτράκι μου και θα δω και τι δουλειές έχω να κάνω σε σχέση με ρουχαλάκια μπεμπάκου και βαλίτσα μαιευτηρίου και διαδικαστικά χαρτιά για τη γέννηση του παιδιού. Εμένα η άδεια δεν μεταφέρεται ούτως ή άλλως μετά.

@Maria_Chris κλωτσίδια έχουμε κι εμείς εδώ όλη μέρα, αλλά κυρίως τη νύχτα και όποτε οριζοντιωθώ, αλλά να 'ταν το πρόβλημα της αϋπνίας μου αυτό! Ούτε καν! Όπως είπα σηκώνομαι εφτακόσιες φορές για τουαλέτα έτσι όπως βολεύεται ο μπέμπης. Επίσης, αυτή τη δεύτερη εγκυμοσύνη κι εγώ (αν και δεν έχω παράπονο γιατί δεν έχω ενοχλήσεις) δεν την χάρηκα όμως καθόλου σε σύγκριση με την πρώτη. Πάνε εκείνες οι ξάπλες, οι βόλτες, η ανεμελιά, τα σεμινάρια και η γιόγκα! Τώρα έχουμε άλλα ωραία όμως, παιδική χαρά και αγκαλίτσες όλη μέρα με τον μπόμπιρά μου, οπότε κάπως στο background περνάει κι η εγκυμοσύνη και δεν την πολυκαταλαβαίνω. ´Οταν έρθουν όμως και τα δεύτερα, δεν θα 'χουμε παράπονο, θα το αισθανθούμε μια χαρά, χαχαχα!

Από συμπληρώματα πώς πάτε; Εγώ άρχισα σίδηρο 2 φορές τη μέρα (αιματοκρίτης 37, αλλά φερριτίνη 3) και το δύσκολο είναι να μείνω νηστική τις ώρες που πρέπει :)


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15  αυτά μου είπε ο γιατρός στις 26εβδ+1μ (υπερηχογραφικά μου είπε ότι φαινόταν λίγο μεγαλύτερη 26+4). Σχολίασε βέβαια ότι είναι τσουπωτή, αλλά τα ίδια μου έλεγαν και για την πρώτη και βγήκε 3.330 - στο χρυσό μέσο όρο

@Jo sephine τα συμπληρώματα τα άρχισα κάπου στο Σεπτέμβρη, αλλά δεν παρακολουθώ καθόλου τις ώρες για το σίδηρο, αν και κάτι είδα στις οδηγίες ότι πρέπει να τον παίρνω νηστική.... τώρα που το σκέφτομαι, δεν μου είπε και τίποτα ο γιατρός

Χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου και λοιπές αιματολογικές/ουρολογικές. Μόλις πήρα και τα αποτελέσματα, καλά τα βλέπω (με εξαίρεση μια ελαφριά αναιμία, ίσως να φταίει που δεν προσέχω τις ώρες λήψης του σιδήρου)

Από χθες με έχει ταράξει στις κλωτσιές κι επειδή ακόμα είναι ισχιακό συνέχεια κλωτσάει προς τα κάτω (τράχηλο - ουροδόχο κύστη) σε σημείο που ανησύχησα μη βγει κανένα ποδαράκι στα καλά καθούμενα...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

@Maria_Chris Ά οκ! Δεν θυμόμουν πότε κοντεύουν το κιλό κ μου έκανε εντύπωση. Κ εμένα φαινόταν πολυ πιο στρουμπουλος ο πρώτος κ γεννήθηκε φυσιολογικός στις 38 ακριβώς 3300. Δεν είναι ακριβείς οι μετρήσεις του βάρους. 

Για τις κλωτσιές χαμηλά κ εγώ νιώθω λες κ θα βγει κάνα πόδι να με χαιρετήσει!

@Jo sephine  καλά κάνεις κ σταματάς. Κ εγω φοβαμαι με τις αρρώστιες αλλά πρέπει να γυρίσω δεν έχω επιλογή. Αν δω ότι με τα προβλήματά υγείας δεν αντέχω θα ξανασταματησω. Το εμβόλιο θα το κάνεις αργότερα ή καθόλου? 

Συμπλήρωμα σίδηρο εγώ απαγορεύεται να πάρω. Αιματοκρίτης 25 παρακαλώ..στις καλές μου μέρες.. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...