Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Και εμενα η πρώτη μου κόρη ηταν παρα πολυ υσηχη αφου  εβαζα ξυπνητήρι για να την ταΐζω ουτε για να φαει δεν ξυπνουσε τα βράδια. ....εγω εχω πει στα μισα να μοιασει το δεύτερο ευχαριστημενη θα μαι...αλλα τα δεύτερα ειναι λεει καμια σχεση με τα πρώτα πιστεύω να το διαψευσουμε εμεις και να είμαστε και τα δευτερα υσηχα..χαχχχααχ θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου! Κάναμε κ Doppler! Σχεδόν 1700γρ. ο μικρός... Μας τον βρήκε φυσιολογικό αλλά λίγο αδυνατούλη... Τουλάχιστον δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο... Σε δύο εβδομάδες θα ξαναπάμε για απλό υπέρηχο... Αυτή την περίοδο ασχολούμαι με τα ψώνια του... Τελειώσαμε με το δωμάτιο κ τα ρουχαλακια... Λίγα λευκά είδη κ προϊόντα φροντίδας μας έχουν μείνει... Μέσα στο μήνα θέλω να πάρω κ ότι χρειάζεται για μένα ώστε μετά τις γιορτές που μπαίνω στο μήνα μου να φτιάξω την περιβόητη βαλίτσα :) Αντίστροφη μέτρηση κορίτσια!! :-D:-D:-D Όσο για τις κινήσεις κι εμένα πλέον έχουν μειωθεί οι κλοτσιές... Μόνο τεντώματα κ κινησουλες έχω.. Αλλά δεν ανησυχώ..:)

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

άντε κορίτσια κοντευουμε! εγώ έκλεισα την 30!  για ντοπλερ δεν έχω μιλήσει ακόμα! εκρς μία χαρά ο μπεμπης στα δύο κιλά θα είναι σούπερ λειτουργικός  μετά οσο πάρει θα είναι κέρδος! και θα πάρει αρκετά ακόμα θα δεις! κονστα είναι στάνταρ πρακτική μου είπε οι ενέσεις μετά από περίδεση γιατί με τη νέα χρονιά πρέπει να βγάλει το ραμμα μη ξεκινήσει τοκετός και είναι εκεί οπότε πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι βγάζοντας το ραμμα για τοκετό είτε σε λίγες ώρες είτε όσο πάει.. είναι θετική βέβαια ότι θα καθυστερήσει λίγο αλλά τα πνευμόνια πρέπει να είναι έτοιμα 32 33η εβδομάδα ήδη! και εγώ κινήσεις πλέον τον χαμό που έκανε δεν τον κάνει! απλά κλωτσιές εκεί που είναι οι πατούσες κάτι τινάγματα ελαφριά και λόξυγκα! αλλά λογικό στριμώχνονται δεν έχουν τον ίδιο χώρο όσο ανεβάζουν βάρος και ύψος!

 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω doppler στις 21/12 και μέχρι τότε δεν ξέρω ούτε βάρος ούτε αν έχει γυρίσει... Σίγουρα έχουν μειωθεί οι κινήσεις, αλλά είναι πιο έντονες, κι επειδή περνάω ώρες στην καρέκλα του γραφείου πιέζεται φαίνεται κι αυτή κι εγώ...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγώ είμαι πιο πίσω από σας σε βδομάδες κ μάλλον θα έπρεπε να κλωτσάει πιο έντονα, δεν ξέρω. Θα τον ξαναδούμε στις 21 κ εμείς, αλλά ντοπλερ μάλλον δεν θα κάνω. Δεν είχα κάνει κ στον πρώτο μου γιο. Ο γιατρός μου το θεωρεί περιττό εφόσον έχουμε καλη ανάπτυξη κ αφού το μηχανημα του ειναι καλο κ εχει ενδειξη σωστής τροφοδοσίας του πλακούντα. Οπότε @Stephanie13 δεν είσαι η μόνη που δεν κάνει. Αυτό εφόσον όντως κ ο δεύτερος μεγαλώνει σωστά βέβαια! Δεν θέλω να σκέφτομαι το αντίθετο.. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Konsta15, είσαι νωρίς ακόμα κι εσύ όπως κι εγώ και τα μωρά μας, τουλάχιστον μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν νομίζω να έμεναν όλο στην ίδια θέση! Εγώ κατάλαβα ότι γύρισε όταν άρχισε πια να με κλωτσάει ψηλά στα πλευρά και σταμάτησαν οι κλωτσιές στην κύστη μου και κάτω. Οπότε νομίζω έχεις χρόνο ακόμα να φτιάξει λίγο τη θέση του και να μην ενοχλεί την τομή σου. Για τις κλωτσιές, το κάθε μωρό νομίζω μου 'χε πει έχει το δικό του μοτίβο, το θέμα είναι να το ξέρεις πάνω-κάτω και να πας να σε δει αν κάτι αλλάξει στο μοτίβο αυτό. Είσαι τυχερή που είναι ήσυχος! Εδώ και ο πρώτος μου και τώρα μάλλον κι ο δεύτερος θα μας αλλάξουν τα φώτα μου φαίνεται τα επόμενα χρόνια! αν κρίνω απ' την εκτόνωση που χρειάζεται τώρα ο μεγάλος μου

 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

@λουκουμαδακι δεν θυμόμουν την περιδεση σορυ! Όποτε καλά κάνετε ναι. Η νεα οδηγία λέει ότι οποιοσδήποτε προγραμματισμενος τοκετός πριν τις 39 εβδομάδες πρέπει ν συνοδεύεται από ενέσεις για τα πνευμόνια. Μάλλον κ εγω θα κάνω που θα είμαι με καισαρική στις 37-38, αλλά όχι από νωρίς που θα κάνεις εσύ.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Jo sephine μαζί γράφαμε! Λοιπόν έχεις δίκιο για το μοτίβο που αναφέρεις. Δεν ήταν από την αρχή κ πολύ ενεργητικό εμβρυο. Ίσως κ γι αυτό υποσυνείδητα δεν ανησύχησα τόσο ώστε να τρέξω στο γιατρό. Τις ίδιες κινήσεις έκανε απ όταν άρχισα να νιώθω. Τόσο σε ένταση όσο κ σε αριθμό ανά ημέρα. 

Ο μεγάλος μου που λες ήταν απίστευτα ήσυχος μέχρι περίπου 20μηνων. Δεν καταλάβαμε ότι είχαμε μωρό στο σπίτι καν! Μετά τους 20 μήνες όμως έγινε σωστός διαολακος! Μιλάει κ πεντακάθαρα όποτε έχει άποψη για όλα κ τσακωνόμαστε κανονικά μαμα κ γιος.. λες κ περνάμε εφηβεία! Περαστικά μας οι αγορομανες!!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! 

Ο μπέμπης μας είναι αρκετά δραστήριος αν κ όσο περνάει ο καιρός είναι πιο ήσυχος επειδή όπως λένε μεγαλώνει κ δεν εχει πολύ χώρο να κουνηθεί.. όποτε @Konsta15 δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Την Τρίτη έχω ραντεβού με τη μαία μου κ θα τη ρωτήσω για Doppler. Προς το παρόν ξεκίνησα χάπια σιδήρου αλλά κατά τα αλλά όλα καλά. 

Ευχομαι να είστε όλες καλά με τα μπεμπέ  σας! 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

@Jo sephine μαζί γράφαμε! Λοιπόν έχεις δίκιο για το μοτίβο που αναφέρεις. Δεν ήταν από την αρχή κ πολύ ενεργητικό εμβρυο. Ίσως κ γι αυτό υποσυνείδητα δεν ανησύχησα τόσο ώστε να τρέξω στο γιατρό. Τις ίδιες κινήσεις έκανε απ όταν άρχισα να νιώθω. Τόσο σε ένταση όσο κ σε αριθμό ανά ημέρα. 

Ο μεγάλος μου που λες ήταν απίστευτα ήσυχος μέχρι περίπου 20μηνων. Δεν καταλάβαμε ότι είχαμε μωρό στο σπίτι καν! Μετά τους 20 μήνες όμως έγινε σωστός διαολακος! Μιλάει κ πεντακάθαρα όποτε έχει άποψη για όλα κ τσακωνόμαστε κανονικά μαμα κ γιος.. λες κ περνάμε εφηβεία! Περαστικά μας οι αγορομανες!!

Axxx, μια απ' τα ίδια κι εμείς! Με τη διαφορά ότι πάντα σκαθάρι ήταν! Μιλάει ολοκάθαρα και το μότο της εποχής είναι "μόνος μου! μεγάλωσα!", χθες είπε "μεγάλωσα, θα ξυρίζομαι όπως ο μπαμπάς!" τρελάθηκα


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καναμε και εμεις το ντοπλερ προχθές ολα καλα..1500 γ στις 30 εβδομαδες δεν μου ειπε τιποτα ολα φυσιολογικα μου ειπε.. την τριτη θα παω καιι στο γυναικολογο να δω τι θα μου πει.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα μωράκια μας έχουν γίνει πια κανονικά ανθρωπάκια! Ερχονταιιιιιιι! Εμείς αύριο θα τον δούμε μετά από σχεδόν ένα μήνα. Σημερα εκανα καμπυλη ζαχαρου κ πραγματικα τη θεωρώ εξεταση-βασανιστηριο.. 

Τα νέα σας λοιπον? Τα λέμε πολυ αραιά!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα εχθες στο γιατρο ειναι 31 εβδομαδων καξ ο κικρος ειναι 1600 γρ.. καλα ειναι μου ειπε ο γιατρος εμενα λιγα μου φανηκαν αλλα ενταξει αφου ειπε ολα καλα ο γιατρος..επισης απο εκει πκυ ειχε παρει θεση τωρα αλαξε θεση και εχει παει στα οριζοντια της κοιλιας μου...αυτααααα ..

Επισης ειμαι χαρουμενη γτ τωρα 3 μερες το νοιωθω συνεχεια να κουνιεται και μ εφυγε ενα αγχος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Eμένα ρε κορίτσια νομίζω δεν χωράει πια στην κοιλιά μου, αλλάζει τόσες θέσεις που αναρωτιέμαι, ελπίζω μόνο μη βγει νωρίτερα απ' την ώρα του! Έχουν αρχίσει καούρες εδώ και μια εβδομάδα κι είναι μαρτύριο, με όλα τα φαγητά, μα όλα, τίποτα δεν με βοηθάει. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα τπτ απολύτως ως το τέλος και έπαιρνα ωραία-ωραία μέσα στα Χριστούγεννα τα κιλάκια μου! Τώρα έχασα ήδη 2, όρεξη μηδέν, ο μπέμπης μια χαρά βέβαια, ζωηρότατος και μπουλούκος σε σχέση με τον πρώτο μου. Τουλάχιστον γλυτώνουν τα μελομακάρονα από μένα 

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Jo sephine πολύ ζωηρό το δικό σου! Εμένα έχει μείνει εκεί που ήταν σφηνωμενο. Δεν αλλάζει θέσεις, μόνο κουνιέται ελαφρά. Δεν τον βλέπω να γυρνάει ποτέ για φυσιολογικό τοκετό. Ηταν κ τυλιγμένος με το λώρο την προηγούμενη φορά κ μάλλον τον κρατάει στην ίδια θέση αυτό. Με φοβίζει λίγο σαν ιδέα η περιτυλιξη βεβαια.. Πολλες καουρες εχω κ εγω αλλα τρωω. Τις εχω συνηθισει! Και κιλά παίρνω κανονικά.. Όχι να χάνω κιόλας!! 

@katerina29 μια χαρά κ το δικό σου μωράκι!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...