Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Εντάξει και με την ονοματοδοσία τελικά. Πήγε ο άντρας μου στο ληξιαρχείο με την υπεύθυνη δήλωση μου που ήταν προγενέστερη του τοκετού και δεν ανεφερε τιποτα σχετικα με ημερομηνία γεννησης τεκνου και δεν υπήρχε θέμα. Είμαστε επαρχία βέβαια, δεν ξέρω αν στην Αθήνα είναι πιο αυστηροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα, τι νέα; Εγώ εδώ πόνους περιόδου, σε καμιά εβδομάδα με κόβω το πολύ. Θυμάμαι την πρώτη μου εγκυμοσύνη που στην αντίστοιχη εβδομάδα με αυτά τα πονάκια με είχαν πιάσει νεύρα και τρελή ανυπομονησία και αγκομαχούσα λες και δεν μπορούσα να κάνω τπτ (που όλη μέρα ήμουν ξάπλα και αραχτή!), ενώ τώρα οδηγάω και πάω για ψώνια και τρέχω με τον μπόμπιρα σε δραστηριότητες, που νομίζω θα μου σπάσουν τα νερά σε κανένα mall ή θέατρο! Τελικά αλλάζουν οι αντοχές μας φοβερά, όταν υπάρχει η καθημερινότητα! Έτσι εύχομαι να κυλήσει λίγο πιο εύκολα η φάση του νεογέννητου, μιας και θα 'ναι δεύτερο. 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Τζο! Μια από τα ίδια! Στο πρώτο κλωσουσα τα αυγά μου κ φοβόμουν με το παραμικρό πονάκι ενώ τώρα όσο πονάω τόσο πάω κόντρα!Όλες τις δουλειες στο σπιτι κ παιχνίδια με το παιδι κ βόλτες κ οδηγηση κλπ. Κουράζομαι κ πονάω αλλά πιο πολύ το απολαμβάνω τώρα. Στο πρώτο δεν το απόλαυσα λόγω άγχους.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγω το ιδιο τωρα... δεν εχω πονακια αλλα απο δουλειες και αλλο τιποτα στο πρωτο ολη μερα κοιμομουν τωρα που τετοιες πολιτελειες.. σε ποια εβδομαδα βρισκεστε εγω 38 κ 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας! Ούτε εγώ έχω γεννήσει ακόμα (38 εβδ 6ημ), αν και μάλλον υποσυνείδητα το αποτρέπω αφού δεν έχω χαλαρώσει τελείως ούτε έχω κλείσει με εκκρεμότητες... Η κοιλιά κοντεύει να φτάσει στα γόνατα όταν κάθομαι! Περιμένουμε και δεν τολμάμε ούτε μέχρι αύριο να προγραμματίσουμε... χεχεχε 

Έχω ραντεβού Πέμπτη πρωί για NST, την προηγούμενη φορά δεν είχα προλάβει να το κάνω. Κάτι σαν υπέρηχος είναι;


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Ήσυχα κι εμείς εδώ! Τον περίμενα μέσα στο ΣΚ για να πω την αλήθεια, πέρασαν και οι εβδομάδες που είχε γεννηθεί ο γιος μου αντιστοίχως! Οπότε το δεύτερο μπουμπουκάκι μας αποφάσισε να έρθει μετά τον πρώτο, ακόμα καλύτερα για μας, να γίνει ακόμα πιο μπαμπάτσικο! Εγώ εξακολουθώ να έχω πόνους περιόδου και μέσης, είμαι σίγουρη ότι είναι προεόρτια όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ξαπλώνω και δεν πάω πουθενά πια μόνη μου, όχι γιατί δεν μπορώ δηλ., αλλά πονάει η μέση γρήγορα με λίγο περπάτημα. 

Καρδιοτοκογράφο κάνουμε κάθε εβδομάδα κι εμείς, σου βάζουν μια κορδέλα στην κοιλιά που μετρούν συσπάσεις και κινήσεις και παλμούς του μωρού να δουν αν τρέφεται σωστά απ' τον πλακούντα και αν κάνει η καρδιά του τις επιταχύνσεις που πρέπει. 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς ακόμα εν αναμονή! Είναι κ η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ δεν ξέρω τι να περιμένω.. έχω κατι πονάκια στη μέση κ περιόδου κ μερικές φορές νιώθω σαν να σμπρωχνει το μωρό κ δεν μπορώ να κάτσω.. όλο νομίζω πως ήρθε η ώρα αλλά μετα σταματάει :?


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εσείς είστε στις μέρες σας! Στεφανι είσαι 39+. Εγώ είμαι αρκετά πίσω σε εβδομάδες αλλά έχω πολύ δυνατούς πόνους κ δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί. Ιδανικά θα θέλαμε να φτάσει 37 εβδομάδων αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τόσες δυνατές συσπάσεις.. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Konsta15 είπε:

Καλησπέρα! Εσείς είστε στις μέρες σας! Στεφανι είσαι 39+. Εγώ είμαι αρκετά πίσω σε εβδομάδες αλλά έχω πολύ δυνατούς πόνους κ δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί. Ιδανικά θα θέλαμε να φτάσει 37 εβδομάδων αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τόσες δυνατές συσπάσεις.. 

Μίλησα με τη μαία κ μου είπε πως είναι φυσιολογικό λόγο του βάρους του μωρού.. κ εγώ πιστεύα πως θα έρθει πιο νωρίς ο μπέμπης αλλά τίποτα! Με το γιατρό σου μίλησες; Τι σου είπε για τις συσπάσεις; 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα γιατί ανησύχησα πολύ. Μου είπε ότι αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει, αλλά όσο μπορώ να ηρεμώ με χάπια και χαλάρωση γιατί ακόμη είναι νωρίς. Εγώ ετοιμάστηκα καλού κακού που δεν ήμουν έτοιμη και ελπίζω για το καλύτερο δυνατό.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έλα, @Konsta15 μου, επώδυνες συσπάσεις έχεις δηλαδή ε; οπότε κάτι κινείται και όσο μπορείς με χάπια να ηρεμείς και να ξεκουράζεσαι παράλληλα θα πάρει κ ο μπέμπης μερικές μέρες ακόμα, ε; στον καρδιοτοκογράφο τι φαίνεται, πόσο πάνε οι συσπάσεις; Δηλ. κάτσε στ' αβγά σου είπε με άλλα λόγια

επώδυνες εγώ δεν έχω δει ακόμα, ούτε και στον πρώτο μου τοκετό δηλ, που πρώτα έσπασαν τα νερά και καπάκι ήρθαν οι επώδυνες. Αλλά νομίζω ήταν το πιο αργό σενάριο που μπορούσε να μου τύχει, κράτησε 32 ώρες ο τοκετός και οι πόνοι, ευτυχώς μετά ήμουν σα να μη συνέβη τίποτα σωματικά! Αλλά τον πόνο μέχρι που έκανα επισκληρίδιο τον θυμάμαι, πιο γλυκά, αλλά είμαι σίγουρη ότι με απατά η μνήμη μου :) τώρα ελπίζω σε έναν πιο σύντομο τοκετό

@Stephanie13 έτσι είναι όλοι τοκετοί πριν συμβούν, πίστεψέ με είσαι κοντά! Συμβαίνει πάντα κάτι ακανόνιστο που έρχεται και φεύγει και μετά γίνεται συντονισμένο και γεννάς! Κι εγώ είχα πόνους περιόδους για μια εβδομάδα και μετά έσπασαν τα νερά. 

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ναι θέλει λίγη ηρεμία να πάρει λίγες μέρες ακόμη. Σήμερα προς το παρόν είμαι καλύτερα. Κάποια στιγμή ένιωσα πόνο αλλά πέρασε. Καρδιοτοκογραφο δεν έχω κάνει ακόμη. Αύριο έχω γιατρό να δούμε τι παίζει εκεί μέσα. 

32 ωρες;;!!!! Μπράβο σου που άντεξες κ μπράβο κ στο γιατρό κ τις μαιες που δεν βρήκαν την εύκολη λύση! Είχε αργή εξελιξη; ήσουν κ τις 32 στο μαιευτήριο;


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έσπασαν τα νερά, πήγα και με έβαλε σε καρδιοτοκογράφο, είδαμε ότι ο μπέμπης ήταν σε άριστη κατάσταση και έπειτα πέρασα τις πρώτες 24 ώρες σπίτι μου στο καυτό ντουζ για ν' αντέχω τους πόνους με εξαίρεση όταν πηγαίναμε για καρδιοτοκογράφο. Μετά από 24 ώρες είχε εξαλειφθεί ο τράχηλος, αλλά διαστολή ακόμα 0! Ο οργανισμός ήθελε χρόνο γιατί ήταν το πρώτο παιδάκι. Μετά κάναμε εισαγωγή στο μαιευτήριο και μέσα σε 6 ώρες πήγα διαστολή 10 και γέννησα με ένα φλουπ κυριολεκτικά χωρίς περινεοτομή ή ράμματα απ' τον μπέμπη. Είχα ταλαιπωρία στο πρώτο κομμάτι, αλλά τίποτα στα επόμενα. Και σίγουρα αν είχα άλλο γιατρό και με είχε βάλει στο μαιευτήριο απ' την αρχή, αποκλείεται να με περίμεναν 32 ώρες για να γεννήσω φυσιολογικά. Παραήταν πολλές για να πιάνεις ένα κρεβάτι!

Εσύ όταν λες πόνο εννοείς σύσπαση με πόνο; ή πονάκια ακαθόριστα;

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...