Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Και εγω ειμαι 38.και 5 πηγα εχθες στο γιατρο ειναι ακομα ψηλα και κοιταει λαθος πιστευω να γυρισει...ειναι με το κεφαλι κατω αλλα αντι να κοιταει προς τη λεκανη κοιταει στη κοιλια ο γιατρος μου ειπε οτι συνηθως γυρνανε θα φανει δεν ξερω...μπορει λεει να γυρισει και την ωρα του τοκοετου αλλα αυτο με αγχωνει γτ αν ξεκινησει ο τοκετος και δεβ γυρισει τι θα γίνει? ?, 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Jo sephine με έχεις αφήσει άφωνη με την ψυχραιμία σου! Μήπως είχες μαία στο σπίτι μαζί σου; δεν νομίζω να ήμουν στο πρώτο παιδί τόσο ψύχραιμη να μείνω μια ολόκληρη μέρα σπίτι με σπασμένα νερα. Είχες κάνει προετοιμασία με κάποιον τροπο; πραγματικά σε θαυμάζω!

Πόνοι έντονοι είναι όχι απλά πονακια σαν περιόδου. Σήμερα είμαι αρκετά καλά. Πετρωνει για ώρες η κοιλιά κ η μέση κ δεν περνάει με καμία στάση ξάπλα όρθια κλπ. 

@katerina29 την ώρα του τοκετού γυρνάει αν γυρίσεις κ εσύ ανάποδα σαν μπρούμυτα στα 4 κ δεν μείνεις ξαπλωμένη στο κρεβάτι ανάσκελα. Κάτι μαθηματακια τοκετού που είχα παρακολουθήσει έδιναν την οδηγία αυτή. Ψαξ το λίγο αν θες.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@katerina29 κι εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς.... μπορεί να γυρίσει και την ώρα του τοκετού ή να το γυρίσει κι ο γιατρός

Εγώ πάλι εκτός από την απίθανη δυσφορία λόγω όγκου/βάρους (ιδιαίτερα το κρεβάτι δεν βολεύομαι πουθενά και ξυπνάω πιασμένη), νομίζω δεν έχω καμία ένδειξη τοκετού ή προετοιμασίας... 


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα γυρνάνε όπως όταν βιδώνουμε ένα καπάκι σε μπουκάλι, υπάρχουν και στάσεις που υποβοηθούν για εκείνη την ώρα. Κατερίνα, αν δεν γυρίσει απλώς γεννάς και το μωράκι κοιτάζει προς τα επάνω, γεννιέται όμως φυσιολογικά. 

Κόνστα μου, δεν έκανα και τίποτα, απλώς με αναπνοές άντεχα τις συσπάσεις και... έβριζα προς όλες τις κατευθύνσεις, χαχαχα! Έλεγα πόσο ακόμα! Και όταν πήγα μαιευτήριο πίστευα ότι θ' ακούσω διαστολή 10 και άκουσα αυτό το 0 και μου 'ρθε να δολοφονήσω τη μαία μου! Ακόμα το θυμάμαι, νόμιζα ότι μου κάνουν πλάκα. Πάντως μαία δεν είχα σπίτι εννοείται, αλλά πήγα στο ιατρείο όσες φορές ήθελε ο γιατρός να δούμε τους παλμούς του μπέμπη, σύνολο 2 δηλαδή, μια όταν έσπασαν μια κάπου στις 12 ώρες. Δηλαδή υπό παρακολούθηση όταν σπάσουν τα νερά, απλώς δεν χρειάζεται καθήλωση σε κρεβάτι γιατί μόνο με το περπάτημα, τη μπάλα, τις σκάλες προχωράει η διαστολή κι η εξάλειψη. Και μετρούσαμε τις συσπάσεις, που ήταν ανά 10λ. στο τέλος. Μαθήματα είχα κάνει στο Έλενα, αλλά κυρίως με καθοδηγούσε ο γιατρός, εντάξει ήξερα απ' τα μαθήματα ότι αν δεν πάνε οι συσπάσεις π.χ. 5λ και ακόμα πιο λίγο δεν γεννάς. Αλλά ο γιατρός όταν σου μιλήσει στο κινητό, όπως και η μαία, καταλαβαίνει μια χαρά σε τι φάση συσπάσεων είσαι, πριν καν του το πεις εσύ. 

Κατάλαβα για τους πόνους, άρα δεν είναι ήπια πονάκια ή ακανόνιστα εδώ κι εκεί. Εγώ δεν το 'χω ακόμα αυτό. Εμένα στα πετρώματα τώρα με βοηθάει να ξαπλώνω μόνο στο πλάι με καμιά δεκαριά μαξιλάρια τριγύρω. Αυτά τα πετρώματα είναι πολύ ενοχλητικά. 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζο πολύ όμορφη ιστορία τοκετού!! ( και τα βρισίδια στο πρόγραμμα είναι.. :cool: ). Η δική μου εμπειρία ήταν πραγματικά άσχημη κ δεν θέλω ούτε να τις θυμάμαι εκείνες τις ωρες. Εύχομαι πραγματικά αυτή τη φορά να έχω μια όμορφη ανάμνηση έστω κ με την καισαρική, γιατί την προηγούμενη φορά κόντεψα να κάνω φόνο εκεί μέσα!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Πήγα σήμερα το πρωί για NST (39+1), το μωρό δεν κουνήθηκε παρά μία φορά μόνο κι η υπερηχογράφος ήταν επιφυλακτική (μήπως χρειαζόταν να το ξανακάνω), αλλά ο γιατρός το βρήκε μια χαρά. Κατά τα λοιπά, ο τράχηλος κλειστός όπως και την προηγούμενη εβδομάδα, το κεφάλι ακόμα πιο χαμηλά... άντε να δούμε τι θα γίνει...

 


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου γεννισα την πεμπτη το πρωι... ολα καλα δοξα το θεο...φυσιολογικα γεννησα ο μπενπουκος μου ολα καλα λιγο μικρουλης 2500 αλλα τον εκανα ευκολα... ζοριστικαμε τις 2 πρωτες μερες στο φαγητο δεν επιανε ουτε στηθος ούτε μπουκαλι αλλα σημερα ειμαι καλητερα εχει ξεπαρει λιγο μενει και λιγα λεπτα ξυπνιος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katerina29 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου γεννισα την πεμπτη το πρωι... ολα καλα δοξα το θεο...φυσιολογικα γεννησα ο μπενπουκος μου ολα καλα λιγο μικρουλης 2500 αλλα τον εκανα ευκολα... ζοριστικαμε τις 2 πρωτες μερες στο φαγητο δεν επιανε ουτε στηθος ούτε μπουκαλι αλλα σημερα ειμαι καλητερα εχει ξεπαρει λιγο μενει και λιγα λεπτα ξυπνιος...

Κατερινακι συγχαρητήρια!!!! Τετάρτη μας έγραψες ότι είναι ψηλά κ γυρισμένο ανάποδα κ Πέμπτη γεννησες φυσιολογικά κ εύκολα! Τέλεια! Με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας! Να σας ζήσει!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@katerina29 να σας ζήσει! Γερό κ καλοτυχο να είναι! 

Εμεις ακόμα στην αναμονή με τραβήγματα κάτω χαμηλά όταν περπατάω.. όλο λέω θα έρθει αλλά τίποτα ακόμα!  οι υπόλοιπες πως είστε; 


nEOBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειδατε και εγω δεν το πιστευα σπασανε τα νερα και δεν ξερω αν γυρισε το κεφαλι του σωστα...ολα καλα μου ελεγε ο γιατρος μου και εγω τον εμπιστευθηκα και έτσι κι έγινε 

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, να σου ζήσει, γερό και καλότυχο το μωράκι σου! δεν υπάρχει σωστά και λάθος, αν είναι το κεφαλάκι κάτω, είτε πάνω κοιτάζει είτε κάτω, σωστό είναι, γυρνάει τη στιγμή που βγαίνει! Απλώς αν κοιτάει πάνω (με κεφάλι κάτω) πονάς πολύ περισσότερο, τώρα που γέννησες δεν πειράζει να το γράψουμε! Σημασία έχει ότι σου πήγαν όλα τέλεια!

Εμείς ακόμα ησυχία εδώ πέρα, ο μπεμπάκος μου στρογγυλοκάθεται μέσα, βέβαια έχω και τους πόνους μου ήπιους περιόδου που με κρατάνε σε εγρήγορση, αλλά δεν κάνω πια προβλέψεις, πέρασαν κι οι μέρες του πρώτου μου γιου (38+3) και σήμερα μπήκα στις 39! Οπότε αναμένω κι εγώ!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα έχουν ξεκινήσει επίπονες συσπάσεις ακανόνιστες και αραιές μέσα στη μέρα, τώρα πηγαίνουμε 2 φορές την εβδομάδα για κτγ και περιμένουμε το μπουμπουκάκι μας με αγωνία!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...