Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Να σας ζήσει, @Stephanie13, χαλάλι η ταλαιπωρία, καλή ανατροφή τώρα!

@Konsta15 μου, άσε, κόλλησε ο μικρός μου μάλλον από παππούδες τελικά, πρώτη φορά αρρωσταίνει στη ζωή του και σκέψου γίνεται τώρα αυτό! Είναι μες στο κέφι βέβαια, αλλά έχει και πυρετό 39 παράλληλα. Αν γλυτώσω θα 'ναι απίστευτο θαύμα με τόσες αγκαλιές και φιλιά. Οπότε κι εγώ τώρα παρακαλάω μάλλον ή να μην κόλλησα ή να γεννήσω πιο μετά, κι άλλο δηλαδή, αλλά πόσο; χαχαχαχα γελάω για να μην κλαίω

Εσύ αν την αναβάλεις τουλάχιστον θα το παρακολουθείτε το μωράκι σου και θα πάρει κι άλλες μέρες, που συνήθως καλό είναι για τα μωράκια, αν δεν υπάρχει κάτι πολύ σοβαρό. Οπότε ηρεμία και ψυχραιμία και για τις δυο μας. Εγώ δεν θέλω να χω ίωση όταν είμαι στο μαιευτήριο, διαβάζω ότι δεν σε αφήνουν να το βλέπεις και ανατριχιάζω, καλύτερα να μη σκέφτομαι το σενάριο αυτο

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτη φορά αρρώστησε 2 ετών????? Πως το κάνατε καλέ αυτο? Καλά Τζο όλο με εκπλήσσεις με τους αριθμούς που δίνεις! 30 ώρες τοκετός στο σπίτι, 2 χρόνια το παιδι δεν αρρώστησε.. Τι να πω! Φαινόμενα είστε!!:-P

Περαστικά στο παιδάκι σου! Αφού έχει όρεξη γενικά είναι πολύ καλό. Ελπίζω κ εσύ να μη  κολλήσεις.

Για το μαιευτήριο κ εγώ φοβάμαι να μην εκδηλωσω ξαφνικά τίποτα κ δεν μπορώ να το έχω μαζί μου, αλλά να μην εκδηλώσει κ καμία συγκάτοικος ή συνοδος στο δωματιο τίποτα κ έχουμε αλλα.. ελπιζω να πεσω σε καλες συγκατοικους κ να μη μας φορτώσουν το σοι τους μεσα στο δωματιο. Την έχω ξαναπατήσει κ αυτή τη φορά δε θα χαρίσω κάστανο!

Το θέμα της αναβολής είναι λίγο σχετικό, γιατί έχω κανονίσει να μου κρατήσουν το μεγάλο μου κ αν αλλάξουμε ημέρες δεν θα μπορουν εύκολα ή και καθόλου. Βέβαια προέχει κ η υγεία του νεογέννητου κ των υπολοίπων όποτε θα βρούμε τρόπο..υποθέτω κ ευχομαι! Αλλιώς εννοείται ότι όσο κερδίζουν χρόνο μέσα τα μωράκια είναι όφελος κ θα του έδινα το χρόνο του. 

 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή Σαρακοστή! Γέννησα Σάββατο βράδυ: σχεδόν κατά τύχη πήγα στο μαιευτηριο, επειδή δεν «άκουγα» το μωρό κι ήθελα να κάνω υπέρηχο και σε 2 ώρες γέννησα. 

@Konsta15 είχες δίκιο, η μπουμπού γεννήθηκε 4220.

Να μας ζήσουν όλα τα νεογέννητα του Φεβρουαρίου κι όσα είναι καθ´οδον!!!


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15, τι να κάνω που έσπασαν τα νερά χωρίς ωδίνες; Είναι ο πιο μακρόσυρτος τοκετός γιατί δεν έχει προετοιμαστεί ο τράχηλος με τις ωδίνες να μαλακώσει και να ανοίξει. Το έχω διαβάσει σε αρκετές όμως, μην κοιτάς που δεν τις αφήνουν να γεννήσουν φυσιολογικά και στο 5ωρο-8ωρο μπαίνουν για καισαρική. Γι' αυτό δεν ακούς αυτούς τους χρόνους, παλιότερα γεννούσες σε μέρες, όχι ώρες. Και για τις ασθένειες δεν πάμε παιδικό, πάμε μόνο μουσικοκινητική 1 φορά την εβδομάδα όπου δεν κόλλησε ποτέ γιατί τα παιδιά εκεί δεν πάνε επίσης παιδικό, είναι τμήμα πρωινό. Ήμασταν και τυχεροί γιατί κι εμείς οι γονείς δεν κολλάμε εύκολα. Με τη συγκάτοικο έχεις δίκιο, να φωνάζεις τις μαίες να κάνουν παρατήρηση αν δεν θες να τσακώνεσαι, είναι πολύ ύπουλη εποχή για πολυκοσμία. Εμένα το αγοράκι μου ευτυχώς σήμερα δεν έχει πυρετό, μόνο λίγη καταρροή. Θα κάνει τον κύκλο του και όταν έρθει η ώρα μου να κολλήσω θα γεννάω όπως φαίνεται, τς τς τς

Maria, να σας ζήσει η μπέμπα σας!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, καμία νέα άφιξη έχουμε; @Konsta15, ησυχία πολλή και με βάζεις σε σκέψεις; έσκασε μύτη το μπουμπουκάκι; Εγώ κόλλησα τελικά ίωση, το ίδιο και ο μπαμπάς! Σήμερα 3η μέρα, ελπίζω να τελειώνουμε σιγά σιγά με την ίωση γιατί μας εξάντλησε. Τα αμνιακά υγρά μου άρχισαν να μειώνονται, φυσιολογικά όμως, οπότε ο γιατρός λέει ότι ο μπόμπιρας έχει αρχίσει τη μεγάλη κάθοδο και να τον περιμένουμε λέει σε λίγες μέρες, πόσες λίγες θα δείξει! Εύχομαι να 'χω συνέλθει λίγο μην έχουμε άλλα με ιώσεις νεογέννητου


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ξημερώματα κορίτσια! Ναι Τζο μου ο μικρός μου κοιμάται δίπλα μου! Θηλάζει κ είναι ησυχουλης. Λεπτομέριες τις επόμενες ημέρες. Περαστικά σας εύχομαι. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος που προκαλεί μια ίωση περιμένοντας να γεννήσεις. 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σας ζήσει το αγοράκι σας, Κόνστα μου, γερό και τυχερό να είναι και να τον χαίρεστε μαζί με τον αδερφούλη του! Καλή δύναμη σε σένα και καλούς θηλασμούς από δω και πέρα!

Εμείς συνήλθαμε σήμερα, τελικά μαρτιάτικο μπεμπάκι μου φαίνεται θα βγάλω, ξέμεινα εδώ να τον περιμένω!

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Καλά ξημερώματα κορίτσια! Ναι Τζο μου ο μικρός μου κοιμάται δίπλα μου! Θηλάζει κ είναι ησυχουλης. Λεπτομέριες τις επόμενες ημέρες. Περαστικά σας εύχομαι. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος που προκαλεί μια ίωση περιμένοντας να γεννήσεις. 

Να σας ζήσει! Γερός και τυχερός! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχες!! Τι κάνετε? Τζο μου ελπίζω να σας περασε η ιωση και να γεννησες! Έχουμε άλλη κοπέλα που περιμένει? Τα γεννητούρια πως τα πάνε?

Λοιπόν μεγάλη υπόθεση να είσαι δευτεροτοκος και πάνω. Αντιμετωπιζεις τα πραγματα με ψυχραιμια. (Ενταξει, σχεδον, ειμαστε κ λεχωνες! Χαχα!)Χαιρεσαι περισσοτερο τις στιγμές. Θυμάμαι στο πρώτο είχα τρομερό άγχος για όλα. Αν τρώει αν χορταίνει αν τον ενοχλεί κάτι. Τώρα νιώθω πολύ πιο σίγουρη για ότι κάνω κ το χαίρομαι πιο πολύ. Εύχομαι να είναι όλα ήρεμα για όλες μας από δω κ πέρα! Τα καλύτερα έρχονται!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα το είπες, @Konsta15, ανυπομονώ! Το σίγουρο είναι, που το έχω σκεφτεί και τώρα δηλ., ότι δεν θα αγχώνομαι προσωπικά τουλάχιστον για τον ύπνο του και αν κάνω κάτι λάθος που ξυπνάει και λοιπά και λοιπά, κατά κάποιον τρόπο το 'χουμε ξαναδεί το έργο με τον άντρα μου (παρ' ότι κάθε παιδί διαφέρει), οπότε το 'χουμε πάρει απόφαση ότι τα πρώτα 2 χρόνια θα κυλήσουν με διαφορετικές φάσεις κάθε λίγο κι έτσι θα περάσουν όλα πιο ήρεμα και χωρίς άγχη νομίζω!

Και φυσικά και δεν γέννησα!!! 41 σήμερα :cool: με ΠΗΤ 18/2


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννησα επιτελους κ εγω στις 41 κ 1 τον θησαυρό μου, 4 κιλα μπομπιρα μεσα σε 2 ωρες, ουτε επισκληριδιο προλαβαμε κ ισα που φτασαμε στο μαιευτηριο! Των ακρων οι 2 μου οι μπομπιρες! Υπεροχος τοκετος κ αυτος κ ουτε ενα ραμμα δεν χρειαστηκε 4 κιλα μπεμπακι να μου κανουν ουτε περινεοτομη. Τωρα θηλαζει σαν πιρανχας κ με ξεζουμιζει, ειδικα τα βραδια, κ κοιταζει τριγυρω ηρεμος. Με το καλο οποια αλλη εχει μεινει μ ενα γερο μωρο :)))

  • Μου αρέσει 2

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!! Να σας ζήσει Τζο μου ο παιδαρος! Φοβερός τοκετός! Όνειρο! Βγήκατε απ το μαιευτήριο? Κ εμείς θηλαζουμε αποκλειστικά κ με ξεζουμιζει! Όπως το είπες! Αλλά είναι πολύ καλουλης. Δεν ακούγεται καθόλου κ μ αφήνει κ να κοιμάμαι. Ελπιζω να συνεχίσουμε έτσι, όσο ήσυχο ήταν κ το πρώτο μου μωράκι.

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, κορίτσια μου, να τα καμαρώνουμε τα βλασταράκια μας όλες! Πώς τα πάτε; Πώς είναι οι πρώτες νύχτες;

Όπως τα γράψατε κι εσείς, είναι η άλλη η ψυχραιμία για όσες από μας γίναμε δεύτερη φορά μαμάδες, εμείς νιώθουμε μια άλλη γαλήνη και ηρεμία στο σπίτι. Τρώει και καλά αυτός ο μπεμπάκος μας και κοιμάται πενταωράκια που μας δίνουν μεγάλες ανάσες. Αλλά το σημαντικότερο είναι μάλλον ότι είμαστε κι εμείς ψύχραιμοι και με θηλασμό, αγκαλίτσες και λευκούς ήχους κυλάνε όλα ήρεμα για την ώρα. Για να παίρνουν κουράγιο οι πρωτομαμάδες, στο επόμενο θα είναι όλα πιο εύκολα. 

Κατά τ' άλλα, ο δικός μας μπέμπης πολλές γουλίτσες, το μόνο θέμα, οπότε τον κρατάμε και τον απασχολούμε με βόλτες πάνω κάτω και λευκούς ήχους για να συνέρχεται ανάμεσα στα γεύματα, που ούτως ή άλλως είναι πολύ συχνά μες στη μέρα, τη νύχτα όχι και τόσο. Άρχισε να βάζει βάρος απ' το μαιευτήριο κιόλας, οπότε μάλλον καλά τρώει, όχι ότι δεν το απαιτεί και πολύ συχνά βέβαια, κάθε μια ώρα στο στήθος είναι. Ο μεγάλος μας δεν τον πολυπλησιάζει, τον παρακολουθεί από μια απόσταση ασφαλείας βέβαια, τίποτα δεν του ξεφεύγει. Ευτυχώς είμαστε σπίτι κι οι 4 οπότε δεν άλλαξε η προσοχή που του δίνουμε κι έτσι για την ώρα το αρχικό του στρες είναι κάπως πιο διαχειρίσιμο τώρα. Αυτά από εμένα, καλό κουράγιο σε όλες μας και απολαύστε κάθε γκριμάτσα, αγκαλίτσα, έκφραση γιατί φεύγουν τόσο μα τόσο γρήγορα κι αλλάζουν!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...