Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

Ώστε έτσι ο μεγάλος Ε? Από μακρυά! Χαχα! Εμένα ευτυχώς μέχρι στιγμής όλο αγκαλίτσες, Φιλάκια και χαδάκια τον έχει το μικρο. Δεν έχει βγάλει καμία αντίδραση, πέρα από το να θέλει καμία αγκαλίτσα παραπάνω μέσα στη μέρα ή να τον ταισουμε ας πούμε, πράγματα που είχε κόψει ενάμιση χρόνο τώρα. Ο μικρός είναι καλοφαγας και ησυχουλης, κοιμόμαστε επαρκώς κ είμαστε καλά γενικά δόξα τω θεώ!  Φτύνω τον κόρφο μου συνέχεια!! Έτσι να συνεχίσουμε Τζο! 

Πρωτομαμαδες όπως τα λέει η Τζο! Υπομονή κ θα γίνουν λίαν συντόμως πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

Πείτε κάνα νέο οι υπόλοιπες μανούλες Φεβρουαρίου! 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας! Η μικρή μας κλείνει 3 εβδομάδες σήμερα. Όλα καλά μέχρι στιγμής, βέβαια μάλλον καλομαθαίνει στην αγκαλιά γιατί σπανίως κοιμάται στο λίκνο της, αλλά δεν με πειράζει... Ακόμα είμαι τις περισσότερες ώρες μαζί της και την αφήνω να θηλάζει-κοιμάται-χαλαρώνει στο στήθος ανενόχλητη... Από την έξοδο από το μαιευτήριο νοίκιασα θήλαστρο, γιατί έχω αρχίσει τις ολιγόωρες απουσίες για δουλειά και της αφήνω αντλημένο γάλα. 

Η μεγάλη μας (5,5χρ) ψάχνει να βρει τις ισορροπίες της. Είναι μεγάλη για ζήλιες, αλλά της βγαίνει ένα παράπονο που το μωρό είναι συνέχεια με τη μαμά κι εκείνη πρέπει να πηγαίνει σχολείο. Θέλει να κοιμάται στην αγκαλιά μου "όπως το μωρό", να κοιμάται στο κρεβάτι μας "όπως το μωρό", να τρώει όλη την ώρα "όπως το μωρό", να τη ντύνουμε "όπως το μωρό"... Να το πιάνει, να το αλλάζει, να το μεταφέρει, να το τσιμπάει, να το χαϊδεύει - τρέχουμε να το σώσουμε από την στοργή της όλη την ώρα... :)

Θα συμφωνήσω με τις δευτερότοκες, δεν ξέρω αν είναι η ιδιοσυγκρασία των δεύτερων μωρών (που ψυχανεμίζονται πόσο "τα παίρνει"), η εμπειρία της μητέρας, που φέρνει ψυχραιμία, ή η ωριμότητα που έρχεται με την πάροδο του χρόνου, πάντως αυτή τη φορά δεν με πανικοβάλει το κλάμα του μωρού και μπορώ να λειτουργήσω πιο συγκροτημένα...  Άλλο που μου φαίνεται ότι είναι πιο ήσυχο το κλάμα αυτηνής... Επίσης, κοιμάμαι σχετικά καλά, πάντα με το μωρό στο στήθος - ξαπλωμένη στο πλάι - πράγμα που συνεισφέρει στην καλή ψυχική μου κατάσταση βέβαια!

Λογικά θα έχουν γεννήσει όλες οι μαμάδες Φεβρουαρίου. Εύχομαι είναι καλά όλα τα παιδάκια μας, νεογέννητα και μεγαλύτερα, και καλό σαββατοκύριακο!!

 


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τι κάνετε ξενυχτισμενες μου μαμάδες?

Εμένα ο μεγάλος το έχει πάρει ανέλπιστα καλά ευτυχώς. Φροντίζει πολύ το μωρό αν κ είναι μόλις 2μιση χρόνων. Και στεναχωριεται πολυ οταν το ακουει να κλαιει. Αλλά ρε κορίτσια με 2 μωρά χωρίς βοήθεια τα χω ψιλοπαιξει.. Ησυχα ειναι και τα 2 αλλα οπως και να το κανεις μωρα ειναι εχουν τρελες αναγκες. Τα πρωτα 30 χρονια ειναι δυσκολα, αντε να δούμε! 

@Maria_Chris γύρισες κιόλας δουλειά βρε θηρίο? 

@Jo sephine Πως πάτε? Οι υπόλοιπες κοπέλες?


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καλά είμαστε κοιμαται 4ωρακ 5 ωρα εχει λιγους κολικους αλλα λιγους ευτυχως ...και δεν τον πιανουν το βραδυ μονο το απογευμα συνηθως απο χθες ειναι πιο καλα δεν κλαει οπως αλλες μερες. Το βραδυ ξυπναει τρωει και ξανα κοιμαται το πρωι στις 7 μενει ξυπνιος καμια ωρα και ξανα κοιμαται παλι...ενταξει καλα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, όταν είναι ξύπνια τα μωρά σας τι τους κάνετε; παίζετε; τραγουδάτε...; κάθονται καθόλου μόνα τους στο λίκνο; Η δικιά μου θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος, εκεί τρώει, κοιμάται, παίζει.... Μόλις την ακουμπήσω στο λίκνο, σε 5' θα ξυπνήσει με γκρίνια... Νομίζω δεν τη γλιτώνει την πιπίλα...

Τα βράδια κοιμάται κατά τις 8-9 μέχρι 12 (πάνω μου αποκλειστικά, αλλιώς ξυπνάει) και μετά (δίπλα μου στο κρεβάτι) μέχρι το πρωί στις 6-7. Τουλάχιστον δεν έχουμε νυχτερινές εγέρσεις.... 

@Konsta15 στο γραφείο δεν έχω γυρίσει, αλλά οι πελάτες (ιδιωτική πελατεία) δεν καταλαβαίνουν από λοχεία, οπότε αναγκαστικά κάποιες ώρες πρέπει να τις ξεκλέβω.... Για να μην αναφέρω ότι στο σπίτι είμαι συνέχεια στα τηλέφωνα και στον υπολογιστή - τουλάχιστον το μωρό συνήθισε και δεν ενοχλείται :)

 


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου δε μένει ακόμη πολύ ώρα ξύπνιος. Μεχρι 15-20 λεπτα το πολυ. Αλλά όσο μένει είναι συνήθως αγκαλιά. Τις υπόλοιπες ώρες στο σαλόνι μαζί μας στο πορτ μπεμπέ. Κοιμαται του καλου καιρου παρολη τη φασαρια. Δεν μένει μόνος στο δωμάτιο. Γενικά δεν θηλάζει με τις ώρες. Μόνο το βράδυ θέλει λίγο πιπίλισμα παραπάνω για να κοιμηθεί.  Και κοιμάται μαζί μου, δυστυχώς στο λίκνο του δεν έχει κοιμηθεί κανένα βράδυ. Θέλει δίπλα μου. Ο πρωτος μου γιος καμια σχέση. Δεν πιπίλισε ποτέ στήθος, κοιμόταν μόνο στο λίκνο του χωρίς νανούρισμα, αμέσως. Ο δευτερος είναι λίγο πιο απαιτητικός.

@Maria_Chris  καταλαβαίνω απόλυτα για τη δουλειά. Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με τα τηλεφωνα κ την υποστήριξη, αλλά το ξεκοψα τελικά. Δεν το άντεχα άλλο μετά από 3 μήνες. Με είχε κουράσει πολύ. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς εδώ με τα 2 πολύ τρέξιμο! Ο μικρούλης μου (που είναι ολόκληρος μπέμπαρος δηλ.) κοιμάται κάνα 2 δυωράκια μες στη μέρα, όπου τρέχω να κάνω ό,τι μπορώ, κυρίως όμως να παίξω με τον μεγάλο μου (που είναι ακόμα μωρό το μωρό μου), ο οποίος έχει πάθει ένα σοκ και μια στεναχώρια με τις αλλαγές και ευτυχώς το εκφράζει και το εξωτερικεύει. Μετά, το απογευματάκι που ο μικρούλης έχει τη γκρίνια του απογεύματος, τον βάζω στον μάρσιπο και κάνω δουλειές, ό,τι προλάβω, και παίζουμε στο χαλί και με τον μεγάλο. Κατά τ' άλλα, το μπεμπάκι μου όλο στήθος είναι και τρώει και όσο είναι ξύπνιος βολτάρουμε στον μάρσιπο με τον μπαμπά ή με εμένα ή με τη γιαγιά. Ευτυχώς έχω αρκετή βοήθεια για τα δεδομένα μας, αλλά και πάλι είναι η κατάσταση για τρελούς ρυθμούς. Τα βράδια ξυπνάει ανά 2ωρο για φαγητό και στο ενδιάμεσο μια φορά ακόμη ο μεγάλος, εγώ ευτυχώς αϋπνία παρ' όλα αυτά δεν νιώθω και με το 6ωρο το σπαστό είμαι φρέσκια και μια χαρά μες στη μέρα. Βόλτα έχουμε κάνει μία, αλλά ανυπομονώ κυριολεκτικά να ξεκινήσουμε δυναμικά, θα κάνει καλό σε όλους μας.

Α, επίσης, σας είπα ότι τούτος δω όλο γελάει; Όταν ξυπνάμε στις 5 το πρωί 5-6 απανωτά γελάκια διάπλατα με λακάκια και ξανά όταν τρώει μετά την πείνα της νύχτας και ισιώνει πάλι γέλια συν όταν του λέω γλυκόλογα. Και κοιτάζει το μαναράκι μου πολύ τριγύρω, μιλάει σ' ένα βιβλίο-αστεράκι με μουσική! Μη μου πείτε ότι είναι αντανακλαστικά, τα 'χω δει και τα 'χω τσεκάρει, τι να κάνω η μάνα, να το αγνοήσω; καλοπερνάει ο μπόμπιρας


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Τζο! Το να έχει πάθει ένα σοκ το μεγάλο σου είναι φυσιολογικό. Το κάθε παιδάκι το αντιλαμβάνεται διαφορετικά το θέμα. Σε λίγο καιρό θα είναι όλα πάλι ήρεμα κ ωραία!

Βγήκατε βολτούλα Ε? Κ εγώ θα τον βγάλω αύριο αν έχει καλό καιρό. Αρκετά μείναμε μέσα, κουράστηκα. Το μεγάλο τον είχα έξω από 7 ημερών αλλά ήταν  καλοκαιρι. Ο δευτερος θα βγει 20 ημερών Καλώς εχόντων των πραγμάτων, καλά είναι! Οι υπόλοιπες τα έχετε βγάλει έξω?

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω όσες θηλάζετε αποκλειστικά για τα.. κακακια. Μια βδομάδα τώρα είναι πολύ νερουλες οι κενώσεις τύπου διάρροια. Και πολλες φορες μεσα στη μερα. Δεν προσέχω τι τρώω με την έννοια να έχω κόψει τα 'φουσκωτικα'. Με γιατρό εννοείται μίλησα, βάρος παίρνει δεν ανησυχούμε λέει ακόμη. Αλλά μια ανησυχία την έχω είναι η αλήθεια.. Έχει καμία θέμα τέτοιο?


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα, @Konsta15 μου, νερουλά και εκρηκτικά είναι κι εμάς από την αρχή και στον μεγάλο μου γιο έτσι ήταν (κ πορτοκαλί με σποράκια) συγνώμη για τις περιγραφές στις υπόλοιπες. Αλλά αυτό είναι το φυσιολογικό, νομίζω μη σε ανησυχεί καθόλου, παρά μόνο αν δεις πράσινο χρώμα ή αίμα για πολλές συνεχόμενες κενώσεις, μόνο αυτά είναι ανησυχητικά. Αλλά γενικώς τα κακά των μωρών που θηλάζουν είναι υδαρή και όχι κρεμώδη. Χαχαχαχα, σας έφτιαξα πρωινιάτικα

Βόλτες κι εμείς στον μεγάλο που γεννήθηκε τέλη ιανουαρίου βγήκαμε στις 20 μέρες που άρχισε τις λιακάδες, μια χαρά σας βρίσκω κι εσάς. Τώρα βέβαια όλο μποφόρ και συννεφιά, οπότε δεν έχω καταφέρει να τον ξαναβγάλω ακόμα

ούτε εγώ έχω κόψει τίποτα, τρώω απ' όλα και λίγο και μια χαρά πάμε. Και γαλακτοκομικά και όσπρια και ψάρι, αυγό κ.λπ. Και στον μεγάλο μου δεν είχε χρειαστεί να κόψω τίποτα και όντως μετά δεν παρουσίασε και αλλεργίες. Ο παιδίατρός σας ξέρει από θηλασμό; Ελπίζω να μη σε ανησυχεί άδικα, πάντα είναι καλό να έχεις και κάποιον παιδίατρο να ξέρει και από θηλασμό για μια δεύτερη γνώμη

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος με καθησυχάζει γιατι παίρνει βάρος. Ειναι υπερ του θηλασμου, δεν εχω τετοια προβληματα μαζι του. Αλλά κάνει γύρω στις 20 φορές τη μερα εδω και 8 μερες τέτοιες κενώσεις κ έχει κατασυγκαει το καημένο. Δεν ξέρω πώς να το βοηθήσω. Ποναει κ ξυπναει. 

Και τελικά δε βγήκαμε έξω γιατί μετά από τόσες ανοιξιάτικες μέρες σήμερα ο καιρός μας τα χάλασε! Καθίσαμε όμως στο μπαλκόνι. Κάτι είναι κ αυτό..!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Konsta15 αν το ψάξεις στο parents.org.gr θα βρεις σίγουρα απαντήσεις, θυμάμαι κάτι είχα διαβάσει παλιά. Μήπως τρώς πολλά όξινα (π.χ. πορτοκάλια) γι'αυτό συγκαίγεται; λέω εγώ τώρα....

Εγώ στις 15 μέρες βγήκα με το μωρό για φαγητό... Δεν έχω εντάξει στην καθημερινότητα βόλτες, αλλά μια στις τόσες κυκλοφορούμε. Και σε σπιτικό πάρτυ πήγαμε - αν και ήταν παρακινδυνευμένο, ομολογώ, αλλά πώς να χάσει το πάρτυ η μεγάλη και τους φίλους η μαμά...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maria_Chris είπε:

@Konsta15 αν το ψάξεις στο parents.org.gr θα βρεις σίγουρα απαντήσεις, θυμάμαι κάτι είχα διαβάσει παλιά. Μήπως τρώς πολλά όξινα (π.χ. πορτοκάλια) γι'αυτό συγκαίγεται; λέω εγώ τώρα....

Εγώ στις 15 μέρες βγήκα με το μωρό για φαγητό... Δεν έχω εντάξει στην καθημερινότητα βόλτες, αλλά μια στις τόσες κυκλοφορούμε. Και σε σπιτικό πάρτυ πήγαμε - αν και ήταν παρακινδυνευμένο, ομολογώ, αλλά πώς να χάσει το πάρτυ η μεγάλη και τους φίλους η μαμά...

Συγκαιγεται γιατί κάνει πάνω από 20 φορές τη μέρα κακα του, κοιμάται κ όλη μέρα κ δεν προλαβαίνω να πάρω χαμπάρι ότι τα ξανάκανε ούτε και θέλω να τον ξυπνάω κάθε μιση ώρα να δω αν τα εκανε! Έχουμε μουρλαθει στο σκ@τ0 απ ότι κατάλαβες! Χαχαχα!

Και σε παιδικό πάρτυ βρε θηρίο?! Τολμηρό! Καλά στο πρώτο μου κ εγώ παντού πήγαινα αλλά καλοκαίρι όλα ανοιχτά κ δε μ ένοιαζε. Τώρα ακόμη με νοιάζει που είναι χειμώνας. Βασικά με μουρλαινει που μόλις δουν μωρό το πιάνουν όποτε αποφεύγω πολλές επισκέψεις. Εγώ τους ρωτάω αν τους αρέσει όποτε τους βλέπει ένας γνωστός να τους πειράζει χέρια πόδια κοιλιά κ να τους φτύνει να μη βασκαθουν... χαχαχαχαχα!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κοριτσια! Πώς τα πάτε με τα μικρά σας τώρα που περάσαμε στο δεύτερο μήνα όλες; Εμείς 'σαραντιζουμε' αισιως κ εχει αλλαξει πολυ ο μικρος. Μενει ξυπνιος πιο πολύ ώρα, εστιάζει το βλεμματακι του και μας κοιτάει, ρίχνει και κάνα χαμογελακι όταν μας κοιτάει. Φαντάζομαι στην ίδια φάση είμαστε όλες.

Ο κρίσιμος μήνας που μου είχε πει ψυχολόγος όσον αφορά την αντίδραση του μεγάλου μου πέρασε χωρίς παρατράγουδα κ ελπίζω ότι έτσι θα συνεχίσει να τον δέχεται όμορφα. Λίγο πιο ευαίσθητος έχει γίνει μόνο, λίγη αγκαλιά παραπάνω ζητάει αλλά αυτό είναι καλό, γιατί πολύ ανεξάρτητος μας το έπαιζε από μικρος! 

Πείτε κάνα νέο! Χαθήκαμε!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ωραία, αισθανόμαστε πια οικογένεια με πιο ολοκληρωμένη ισορροπία οι 4 μας! Κάπως έτσι, αν το εκφράζω καλά. Κατά τ' άλλα, ο μπουμπούκος μας ο μικρός έφτασε 5.5 κιλά θρεφταράκι, είναι θηρίο! Γελάει πολύ, κοιτάζει τριγύρω όποιον μπαίνει και σίγουρα προτιμάει την παρέα του αδερφούλη και όλων μας, αντί να κάθεται ξάπλα! Του αρέσει να του ξεφυλλίζουμε πάνινα βιβλιαράκια, μουσικές και να ακουει τον αδερφό του. Κοιμάται και πολύ καλά το βράδυ για μωράκι που θηλάζει, κάνει ένα 5ωρο και μετά άλλα δυο με τρία 2ωρα και είμαι κι εγώ μια χαρά μες στη μέρα. Ο μεγάλος πια τον φροντίζει, τον χαϊδεύει, βοηθάει κι ότι εκφράζεται λεκτικά πολύ ολοκληρωμένα όσον αφορά τα συναισθήματά του, οπότε όλα τα συζητάμε. Βγαίνουμε και στα πάρκα μας τώρα με τις ωραίες λιακάδες, βγαίνουμε και για τα ψώνια μας και σε παιδότοπους, οπότε σα να μην έχουμε νεογέννητο, κατά κάποιον τρόπο επειδή ακολουθεί το πρόγραμμα του μεγάλου δεν μας φαίνεται κάποιος περιορισμός στη ζωή μας, το αντίθετο, επέφερε ισορροπίες και ολοκλήρωση. Φιλιά σε όλες και απολαύστε τα παιχνίδια τους!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά, μαμάδες και μωρά! Τι κάνετε; Πώς πέρασαν οι πρώτες οικογενειακές σας διακοπές; Εμάς ανέλπιστα καλά, μείναμε πρώτη φορά εκτός σπιτιού μερικά βράδια και τώρα πάλι για 4 μέρες αφού μας πήγε καλά! Τεράστια ευκολία ο μπέμπης με το θηλασμό για να διανυκτερεύσεις αλλού, αλλά και η δεύτερη φορά που το ζούμε όλο αυτό μας έχει κάνει εξπέρ πια στις οικογενειακές μετακομίσεις. Έχουμε τις λίστες μας και τα πράγματα ετοιμάζονται σε μια μέρα! Ε μετά χρειάζονται κάμποσες να τα πλύνεις όταν γυρίσεις, αλλά χαλάλι!

Άρχισε να γραπώνει το μπεμπάκι μας τα παιχνιδάκια και τα βιβλιαράκια και να απαιτεί με πολλή επιμονή και τις βόλτες του για χάζεμα τριγύρω. Μάλλον τα 'χω ξεχάσει, αλλά μου έκανε πολλή εντύπωση πώς του άρεσε η αλλαγή περιβάλλοντος σε καινούρια σπίτια και η πολυκοσμία με τα ερεθίσματα! Σε αντίθεση με ό,τι περίμενα δεν κοιμόταν όλη μέρα, αλλά χάζευε και γκρίνιαζε να βρίσκεται στο δωμάτιο με τη φασαρία. Στο σπίτι μας κατά τ' άλλα κοιμάται του καλού καιρού!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...