Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Della μπραβο ο μικρος! Άντε καλη αρχη με τα μη αλεσμενα! Εγω της δίνω το κρεας είτε κιμα (μπιφτεκια, κεφτεδακια, κιμας) είτε κανονικα σε μικρα κομμάτια. Δεν τρώει δυστυχώς! :( πρέπει να το πάρω απόφαση οτι ειναι κακοφαγη, τέλος! Θηλάζει πολλές φορές...

Τα fresh ειναι φανταστικά. Έχουν γλυκά για αλλεργικους οπότε παίρνω κι εγω! ;)


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κορίτσια και από μένα!Τι κάνετε?

Σας διάβασα αλλά θα σχολιάσω ότι συγκράτησα γιατί μαζεύτηκαν πολλά.

Το πρωί πήρα φόρεμα για την βάπτιση.Είναι σε χρώμα κοραλί και λίγο πιο κοντό από το γόνατο.

Μετά πήγαμε στις κούνιες.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ντέλλα θηριάκι ο μπέμπης σου.Οι φακές του άρεσαν?Πώς σκέφτεσαι να είναι το χτένισμα?

Τζιτζίνα πολύ ωραίες και πρωτότυπες οι ιδέες που σου δώσανε τα κορίτσια για τα γλυκά της βάπτισης.Θέλεις να σου στείλω σε πμ το όνομα του ζαχαροπλαστείου του φίλου μας να ρωτήσεις και κει?

Μάμμυ γιατί τα βαπτιστικά θα τα πάρετε εσείς?


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη είσαι από Σύρο ή απλά ήθελες να παντρευτείς εκεί?

Πάντως πραγματικά είναι ωραία να παντρεύεσαι σε νησί.Αν παντρευόμουνα σε νησί θα παντρευόμουνα στην Σαντορίνη.

Άρμα χάρηκα πολύ που πήγαν όλα καλά με το σπινθηρογράφημα.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζαμίν πολύ καλά έκανες όταν παντρεύτηκες στο θέμα του μακιγιάζ.

Κορίτσια και γω θέλω να ψωνίσω για το ανιψάκι μου-βαπτιστήρι μου αλλά μάλλον από βδομάδα.

Ντέλλα το μακιγιάζ πόσο θα κοστίσει?Πέρασα από ένα κομμωτήριο που είναι στην περιοχή μου και έγραφε απ' έξω νυφικό χτένισμα και μακιγιάζ σύνολο 270 euro.Σε σκέφτηκα να στο πω αλλά πριν λίγο διάβασα ότι θα πας σε γνωστή.

Καλό βράδυ σε όλες.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ντέλλα θηριάκι ο μπέμπης σου.Οι φακές του άρεσαν?Πώς σκέφτεσαι να είναι το χτένισμα?

Τζιτζίνα πολύ ωραίες και πρωτότυπες οι ιδέες που σου δώσανε τα κορίτσια για τα γλυκά της βάπτισης.Θέλεις να σου στείλω σε πμ το όνομα του ζαχαροπλαστείου του φίλου μας να ρωτήσεις και κει?

Μάμμυ γιατί τα βαπτιστικά θα τα πάρετε εσείς?

Dimista το ζαχαροπλαστείο του φίλου σου είναι κοντά στην περιοχή μου? Αν ναι θα μ'ενδιέφερε και σε ευχαριστώ.

Με γεια το φόρεμα!


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,τις εφαγε και μαλιστα χωρις να τις αλεσω.Του εδωσα πρωτα μια κουταλιτσα να δω αν θα πνιγει κι αφου ηταν ΟΚ το εφαγε μετα χωρις αλεσμα.Απλα εφαγε πιο λιγο.

Το πρωι δοκιμασε και δυο μπουκιτσες τοστ με κασερακι.Τρελαθηκε.

Τα φαγητα με κρεας πως τους τα δινετε;

Τζαμιν,στον παιδικο της τα αλεθουν;

Τζιτζινα,τα fresh εχουν τα πιο φανταστικα γλυκα αλλα ειναι και ακριβουτσικα!

Νινα-Νανα,δεν τρωει τιποτα ε;ευτυχως τουλαχιστον που θηλαζετε.

Άντε και στα παϊδάκια:tongue::tongue::tongue:!!

Για τα fresh μου είπε μια φίλη που βαφτίζει μες το μήνα, ότι βρήκε προσφορά με 0,90 λεπτά.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Tzamin ξέχασα να σου πω: το μήλο το δίνουν ολόκληρο (χωρίς φλουδα εννοείται) στα μωρα! Έτσι κόβουν όσο μπορούν (εσενα που εχει 2 δοντακια θα ειναι πολυ λιγο) και το διαχειρίζονται χωρίς φοβο πνιγμου.

Tzitzina όταν θα σταματήσει τα αλεσμενα θα τρώει πολυ ώρα και φυσικα λιγότερη ποσότητα. Αλλα αυτο δεν πειράζει! Θελουμε να ωριμάσουν διατροφικά κι όχι να βομβαρδίζονται με τεράστιες ποσότητες αλεσμενων. Έτσι κι αλλιώς ο ρυθμός αναπτυξης πέφτει τον δεύτερο χρόνο οπως και η ορεξη κι ειναι απόλυτα φυσιολογικο!

Της έχω δώσει μηλο, αλλά από τη λαιμαργία της, κόβει μεγάλα κομμάτια (και ναι με τα ούλα της!)

Σχετικά με την ποσότητα δεν έφαγε λιγότερο γι'αυτό και άργησε. Είναι πολύ λιγουρίτσα...Φαντάσου ότι όταν τελειώνει το φαγητό της κλαίει.

Όσο για τη ζουζούνα σου, μη στενοχωριέσαι. Το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό στο φαγητό. Μπορεί όταν σταματήσει να θηλάζει, να τρώει περισσότερο.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα φιλεναδες!Δυσκολα ξημερωσαμε και σημερα.Χθες βραδυ του εβαλα φυσ.ορο στη μυτη και απο εκει και μετα μας εφαγε ζωντανους!Ξυπνησε στη 1.30 με κλαματα και τσιριδες.Σκεφτηκα να του δωσω λιγο depon μηπως ποναει.Μολις ειδε τη συριγγα εγινε ....Δεν ανοιγε με τιποτα το στομα να το πιει.Τελικα το ηπιαμε με κουταλι.Κακως δεν το εδωσα με κουταλι απ'την αρχη.

Dimista,με γεια το φορεμα και καλοφορετο.Θα σου πηγαινει το κοραλλι.Τα μαλλια εσυ στη βαφτιση πως θα τα κανεις;εγω τιποτα σπουδαιο.Θα τα ισιωσω και θα τα μαζεψουμε λιγο δεξια κι αριστερα και θα βαλουμε κανενα κοκκαλακι με στρασακια.

Nina-Nana, σημερα θα δοκιμασω να του δωσω κοτοπουλο σημερα χωρις να το αλεσω.Δεν εχω ελπιδες οτι θα το φαει αλλα δεν χανω τιποτα να δοκιμασω.

Τζιτζινα,αν το fresh εχει τετοια προσφορα ειναι τελεια.Εγω πεθαινω για τα γλυκα τους.

Καλη σας ημερα ομορφες!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εμείς είχαμε σχετικά καλό βράδυ με ένα ξύπνημα στις 1.30 για γάλα και μετά στις 6. Τον πήρα στο κρεβάτι μου μέχρι τις 7 ήπιε γάλα και κοιμήθηκε μέχρι τις 8.30. Καλά ήταν..

Το φακορυζο θα ήταν καλύτερο για αλεσμα ή να προσθέσεις λίγο σκέτο ρυζαλευρο, σκέτο όμως !!

Και το φακόρυζο είναι και εξαιρετική πηγή σιδήρου επίσης!

Από ύπνο και εμείς έχουμε θεματάκι εδώ και δύο μέρες.

Τωρα κοιμάται από τις 3 και αυτο που ευχαριστήθηκα πρώτο απ'όλα ήταν το μπάνιο μου (αχ, απλά πράγματα μας φαίνονται παράδεισος!!).

Αrma θα περάσω από πασαρέλα γιατί βολεύει και μου είπαν και για τα fresh.

Μπάνιο..πραγματικά τρομερή απόλαυση όταν το κάνεις με ησυχία! :lol:

Επίσης για τα ζαχαροπλαστεία να σου πω ότι ο αδερφός μου πήρε στη βάφτιση της κόρης τους τον Οκτώβρη από τον Στεργίου τσιζκεικ φράουλα και προφιτερόλ τα οποία ήταν και πεντανόστιμα και μεγάλα σε μέγεθος και τα είχαν 1 ευρώ.

Tzamin ξέχασα να σου πω: το μήλο το δίνουν ολόκληρο (χωρίς φλουδα εννοείται) στα μωρα! Έτσι κόβουν όσο μπορούν (εσενα που εχει 2 δοντακια θα ειναι πολυ λιγο) και το διαχειρίζονται χωρίς φοβο πνιγμου.

Tzitzina όταν θα σταματήσει τα αλεσμενα θα τρώει πολυ ώρα και φυσικα λιγότερη ποσότητα. Αλλα αυτο δεν πειράζει! Θελουμε να ωριμάσουν διατροφικά κι όχι να βομβαρδίζονται με τεράστιες ποσότητες αλεσμενων. Έτσι κι αλλιώς ο ρυθμός αναπτυξης πέφτει τον δεύτερο χρόνο οπως και η ορεξη κι ειναι απόλυτα φυσιολογικο!

Πειράζει να διαφωνήσω και με τα δύο?:mrgreen:(χωρίς παρεξήγηση έτσι, απλά μοιραζομαστε εμπειρίες και απόψεις)..

Καταρχήν το μήλο εμένα η παιδίατρος μου το είχε απαγορέψει δια ροπάλου να το δώσω σε κομμάτι γιατί είναι το πλέον επίφοβο για πνιγμό. Είχε και προσωπική εμπειρία με την κόρη της που πνίγηκε με μήλο γύρω στους 18 μήνες και την γλιτώσανε στο τσακ οπότε μου το είχε τονίσει πολλές φορές.

Για το θέμα του φαγητού έχοντας ένα πολύ κακόφαγο παιδί όπως εχω ξαναπει και πολύ αδύνατο επίσης και από την εμπειρία μου από τα υπόλοιπα 5 ανήψια μου κατάληξα στο εξής: Το αλεσμένο δεν βιάστηκα να της το κόψω. Μιας και δοκίμασα το μη αλεσμένο και δεν έτρωγε με τίποτα. Προτίμησα λοιπόν να δίνω αλεσμένο (μιλάμε για ποσότητες πολύ μικρές της τάξεως των 100-150γρ). Με πολύ επιμονή, με πολλά κόλπα κατάφερα να την κάνω να τα τρώει. Ποτέ επίσης δεν της έδωσα γάλα αν δεν έτρωγε. Και φυσικά τίποτα ενδιάμεσα μέχρι να μάθει να τρώει τα κύρια γεύματα.Γάλα θα έπινε μόνο πρωί και βράδυ. Και λίγο πριν τα 2 ξεκίνησα εναλλάξ μη αλεσμένο-αλεσμένο, μέχρι που πολύ πολύ σταδιακά περάσαμε στο μη αλεσμένο(τελευταίο κόψαμε το κρέας). Τα φρούτα επίσης της τα έδινα αλεσμένα και ακόμα καμιά φορά της τα βάζω σε ποτήρι και τα πινει σαν χυμό. Η παιδίατρος μου είχε πει πως αν τρώει 2 φρούτα την ημέρα μη αλεσμένα δεν υπάρχει θέμα. Η κόρη μου όμως δεν έτρωγε ούτε μισό..:rolleyes: Αποτέλεσμα λοιπόν όλης αυτής της προσπάθειας ήταν ότι τελικά εξελίχθηκε σε ένα εξαιρετικά καλόφαγο παιδί. Τρώει τα παντα,παραμένει μεν αδύνατη(αυτό πια το έχω ξεπεράσει) αλλά τρώει τα πάντα. Και το κρέας της και το ψάρι της και τα λαχανικά της και τα λαδερά της και σχεδόν όλα τα φαγητά(δεν τρώει πουρε). Δεν χρειάζεται βιασύνη και πάνω απ'όλα αν δεν έχουμε επιμείνει πααααρα πολύ μην κολλάμε την ταμπέλα ''δεν τρώει''. Προσπάθεια και επιμονή γιατί θεωρώ ότι αν μπουν γερές βάσεις στην διατροφή μετά δεν θα υπάρχουν προβλήματα.Είδαν τα μάτια μου πολλά και με τα ανήψια μου, η κουνιάδα μου έφτασε μέχρι και σε ψυχολόγο για το θέμα του φαγητού γιατί ο γιος της έφτασε να τρώει μόνο μακαρόνια και γάλα(από τα 2 1/2 μέχρι τα 4..). Να ξανατονίσω βέβαια ότι μιλάω για τα κακόφαγα-αδύνατα παιδιά.

dimista μεγειά το φόρεμα! Καλοφόρετο!

della καλή επιτυχία με το κοτόπουλο! Και εχτές ετσι έλεγες για τις φακές και τελικά τις έφαγε!;)


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Arma μιλούσα για την κόρη της Tzitzina που ειναι εξαιρετικά καλοφαγη. Δεν ειναι όλα τα παιδια το ίδιο.. Κι υπάρχει το άλλο άκρο με την κόρη του αδερφη μου που ειναι 14 μηνών και την έχουν πιέσει τόσο πολυ με το φαγητο που απο 6 μηνών έτρωγε 350 μλ κρεατοσουπα! Και δεν της κόβουν τα αλεσμενα για να μην σταματήσει να τρώει 400μλ αυτη τη στιγμη. Εντάξει αυτο το βρίσκω τραγικό, που ειναι η διατροφική ωρίμανση του παιδιου που τρώει 100 λαχανικα μπερδεμενα και δεν τα έχει πιάσει, δεν τα έχει δει, δεν ξέρει καν τι τρώει!

Για το μήλο υπάρχει ολόκληρη "μελέτη" με παιδια που ακολουθούν το baby led weaning. Μήπως το έδωσε σε κομμάτια κι όχι ολόκληρο;

Εμείς σχετικα καλα το βράδυ περάσαμε.

Χτες πήγαμε για κατι τελευταία δωράκια κι η μικρη όση ώρα ψωνίζαμε τσάκιζε ρυζογκοφρετες! Πολυ πλάκα! Γεια σου ρε Tzamin! :tongue:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εμείς είχαμε εφιαλτικό βράδυ με 39 πυρετό. Δεν έχω κλείσει μάτι. Σήμερα το πρωί ήταν εντάξει και την πήγα στον σταθμό γιατί έπρεπε να έρθω γραφείο. Ο άντρας μου ακόμη στην Κύπρο. Την έχουν στο νου τους στον σταθμό και αν χρειαστεί θα με πάρουν τηλέφωνο. Έχουν κι άλλα παιδάκια πυρετό:(. Το καημένο όλο το βράδυ στριφογύριζε και γκρίνιαζε.

Della στον σταθμό δεν της τα αλέθουν. Της τα δίνουν όπως κι εγώ. Σε ένα άλλο κοριτσάκι που είναι στην ίδια ηλικία της τα αλέθουν γιατί έτσι της τα δίνει και η μαμά της. Γενικά συζητάμε πολύ για το φαγητό της. Εδώ και δύο μέρες ζήτησα να μην της δίνουν φρουτόκρεμα αλλά να δίνουν ότι και στα άλλα παιδάκια (αυγό, τσουρέκι, ψωμί και τυρί, κέικ, γιαουρτάκι). Δεν την έτρωγε την φρουτόκρεμα στον σταθμό, οπότε τώρα της δίνουν ότι και στα άλλα και της δίνω εγώ τα φρούτα το απόγευμα στο σπίτι.

Το κρέας της το δίνω μικρά κομματάκια. Βέβαια κοιτάζω να είναι μαλακό.

Με τα μη αλεσμένα τρώει πιο σιγά και χορταίνει καλύτερα. Όταν της έδινα αλεσμένα τα έτρωγε σε 5 λεπτά και μετά έκλεγε. Οπότε εμάς από αυτή την άποψη έκανε καλό στην σιλουέτα μας.

Για το μήλο δεν είμαι σίγουρη γιατί είναι πολύ λιχούδα και κόβει μεγάλα κομμάτια, θα κάνω όμως μια δοκιμή.

οι ρυζογκοφρέτες είναι σωτηρία!!!

Για όποια κοπέλα ψάχνει φόρεμα και της αρέσουν τα απλά, είδα χτες στα BSB δύο φανταστικά φορεματάκια. Το ένα απλό λευκό, λίγο πανω από το γόνατο με χαμηλή πλάτη. Τέλειο για βάπτηση αφού η μαμά την περισσότερη ώρα έχει γυρισμένη πλάτη στον κόσμο ;). Κοτσάρεις κι ένα εντυπωσιακό παπούτσι και έτοιμη!!! Εγώ αν την βάπτιζα αυτό θα έπερνα.

Καλημέρα κορίτσια, ελπίζω να μην συνεχιστεί ο πυρετός μας :cry:.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...