Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

Και γω σε καλαθουνα @elenakii22 την εχω.δλδ λετε στον 1 μηνα να ειναι πιο "παιδι" και να μην χρριαζεται να τρωει κ να κοιμαται ολη μερα?να την βγαζω βολτα κ να μενει ξυπνια ή να μην ξεσηκωνει τον κοσμο επειδη θελει να φαει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις κοριτσια την ειχαμε στο κρεβατι κ μετα απο το σκηνικο με το νοσοκομειο φοβηθηκαμε ακομα περισσοτερο...σμρ αποφασισα να ξαπακοιμηθει στο παρκοκρεβατο της,ο ανδρας μου με βαρια καρδια το δέχθηκε..τελικα μια χαρα κοιμηθηκε δε μπορω να πω...στην αρχη ξινισε λιγακι αλλα εκατσε τελικα(οσο μας εβλεπε δεν κοιμοταν,φυγαμε απο το οπτικό της πεδιι κ κοιμήθηκε)

3 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Και γω σε καλαθουνα @elenakii22 την εχω.δλδ λετε στον 1 μηνα να ειναι πιο "παιδι" και να μην χρριαζεται να τρωει κ να κοιμαται ολη μερα?να την βγαζω βολτα κ να μενει ξυπνια ή να μην ξεσηκωνει τον κοσμο επειδη θελει να φαει?

δε νομιζω οτι στο μηνα ειναι πιο παιδι..δε θελω να σε απογοητεύσω αλλα ακομα δεν βλεπω καποια τρελη διαφορα...εμενα απο την αρχη ησυχη ηταν οποτε δεν βλεπω καποια αλλαγη..ημασταν εξω πολλες ωρες,πρωτη φορα καθεται ξυπνια(ισως αυτο εχει αλλαξει καθεται λιγο περισσοτερο ξυπνια)συνηθως την εβγαζα βολτα μολις κοιμοταν...της αρεσε πολυ..βγηκαμε στις 7 κ ειχε ωραιο καιρο κ την εβγαλα απο το καροτσι κ χαζευε τον κοσμο...ειχε ενθουσιαστει...μεχρι τις 11 καθισαμε κ γκρίνιαξε λιγακι στις 10 που πεινουσε. ..εφαγε κ μετα δεν ξανακουστηκε...αποφασισαμε οποτε να την βγαζουμε απογευματάκι οταν εχει καλο καιρο ωστε να μην την στραβωνει κ ηλιος κ να βλεπει τον κοσμο...ειναι μια μικρή κουτσομπόλα!!χαχα!!!

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Stalicha Θα σε απογοητεύσω εγω που η δικιά μου είναι γκρινιαρα, δε θα είναι πιο παιδί μένει ναι πιο πολλές ώρες ξύπνια αλλά όταν θέλει να φαει η κάτι τη νευριάσει χαλάει τον κόσμο... Ρε κορίτσια ήδη βάζουμε νούμερο 2 πάνες νιώθω ότι σε λίγο θα τη στείλω κ στο σχολείο :P

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Maria36 είπε:

@Stalicha Θα σε απογοητεύσω εγω που η δικιά μου είναι γκρινιαρα, δε θα είναι πιο παιδί μένει ναι πιο πολλές ώρες ξύπνια αλλά όταν θέλει να φαει η κάτι τη νευριάσει χαλάει τον κόσμο... Ρε κορίτσια ήδη βάζουμε νούμερο 2 πάνες νιώθω ότι σε λίγο θα τη στείλω κ στο σχολείο :P

 

κ εμεις θα αλλάξουμε...2 πανες ν1 μου εχουν μεινει κ μετα θα της βαλω το 2 γτ εχει μεγαλη παραγωγη κ δεν την φτανει το 1 χαχαχα!!!ποσο ζυγιζετε??


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Maria36η κόρη μου που έκλαιγε υπερβολικά από κολικούς, πάνω από δέκα ώρες την ημέρα είχε αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος και της δώσαμε υπό αλλεργικό γάλα, HA. Μετά από αυτό ήταν άλλο παιδί, έκλαιγε όπως κλαίνε όλα τα φυσιολογικά μωρά, όχι αυτό το πράγμα. Έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

@elenakii22 εγώ τον έχω δίπλα μου στο κρεβάτι, ο άντρας μου κοιμάται με την κόρη οπότε μου είναι πιο εύκολο να τον έχω διπλα, θηλάζει και ξαπλωτός οπότε ξεκουράζομαι κι εγώ.

@Stalicha την πρώτη διαφορά θα τη δεις μόλις σαραντισει το μωρό. Εμένα μου το έλεγαν και δεν το πίστευα, είχα πάθει σοκ! Ηταν η πρώτη φορά που κοιμήθηκε βράδυ σερί κάποιες ώρες που πιο πριν ξυπνουσε κάθε δύο ώρες για να φάει. Αφού είχαμε πεταχτει με τον άντρα μου από τον ύπνο, νομίζαμε ότι κάτι είχε πάθει! Επίσης κάπου εκεί κόβουν τις νυκτερινες κενωσεις, οπότε ξυπνάνε, ταΐζεις και πάλι ύπνος. Γενικά μετά τις σαράντα μέρες αρχίζουν και βάζουν ένα πρόγραμμα και μετά πάει όλο και καλύτερα. Διαμορφώνουν ρουτίνα στους ύπνους, κάθονται σε ριλαξ και παρατηρούν. Αυτό τώρα είναι το δύσκολο διάστημα. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elenakii22 Εμένα μοηεχει μείνει ολόκληρο πακέτο νουμερο 1. Αλλά θα τ δώσω σε μια κοπέλα που γεννάει αύριο. Πρέπει να είναι γύρο στα 5 την Παρασκευή θα ξέρω.

@dobby Την Παρασκευή θα μιλήσουμε με το γιατρό της να δούμε τι φταίει.

Αυτό με το σαραντισμα μου άρεσε λίγες μέρες μας έχουν μείνει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δεν ξέρω αν είναι αλλεργία ο γιατρός που του έστειλα φωτογραφία δεν μου είπε κάτι!Επίσης δεν έχω όρεξη και δεν προλαβαίνω να φάω και πολύ!Έχει πέσει η ψυχολογία μου πολύ,με πιάνουν τα κλάματα και νομίζω δεν μπορώ να τα καταφέρω!Τρώει περίπου ανα τρεις ώρες αλλά κάνει κακα και τσισα σχεδόν συνέχεια και από λίγα και μου παίρνει πολύ ώρα να τον αλλάξω έτσι ώστε να έχουμε καθαρή πάνα.Δεν κοιμάμαι πολύ!Ο μικρός κοιμάται στην καλαθουνα δίπλα μου γιατί στο κρεβάτι του είναι πολύ ανήσυχος!Υπομονή σε όλες στέλνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria36 είπε:

@elenakii22 Εμένα μοηεχει μείνει ολόκληρο πακέτο νουμερο 1. Αλλά θα τ δώσω σε μια κοπέλα που γεννάει αύριο. Πρέπει να είναι γύρο στα 5 την Παρασκευή θα ξέρω

Αυτό με το σαραντισμα μου άρεσε λίγες μέρες μας έχουν μείνει!!!

εγω αγορασα 2 πακετα ν1,βλακεια μ...ανοιξα το ενα κ αν δω οτι γινεται χαλια δεν θα ανοιξω το αλλο,θα το δωσω κ εγω...κ εμενα μ αρεσει αυτο που λενε για το σαραντισμα...ελπιζω να ισχυει κ για μας...οσες παντως εχω ρωτησω μου ειπαν οτι είδαν μεγαλη αλλαγη...για να δουμε!

να ρωτησω κατι βρε κοριτσια..τις τελευταίες μέρες μου λερωνει με κακα ολοκληρη την πανα,απο κατω μεχρι πανω...ειναι φυσιολογικο?

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς Παρασκευή θα πάμε παιδίατρο, αντε να δούμε πόσο βάρος πήρε. 

@elenakii22 μη σε απασχολεί η ποσότητα, ίσα ίσα σημαίνει ότι τρέφεται καλά. Το χρώμα να κοιτάς η αν έχει αίμα η βλεννες κλπ. Μετά να δεις που θα βγαίνουν έξω από την πάνα, μια φορά στην κόρη μου είχαν φτάσει πάνω στις ωμοπλατες Χαχαχα. Χάλια.

@Stella.T κορίτσι μου μη σε ακούω έτσι. Θα φτιάξουν τα πράγματα θα δεις. Απλά σου έπεσαν όλα μαζεμένα, θα μεγαλώσει και θα κάνει πιο αραιά κακα, θα του φύγει και το συγκαμα και θα στρώσει η κατάσταση. Σε καταλαβαίνω πάντως και εγώ μια από τα ίδια, με τις μέρες μου είμαι. Σήμερα έκλαιγαν και τα δύο και δεν ήξερα κατά που να κάνω, στην κόρη μου που μου απλωνε τα χέρια να την πάρω αγκαλιά η στο γιο που είχε σπαραξει στο κλάμα στο καλαθακι του. Στο τέλος τα εμπηξα και εγώ και ησύχασα. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dobbyΑπό τι μια σκέφτομαι αυτά που λες από την άλλη την κατάσταση που επικρατεί!Νιώθω αδύναμη και ότι κάτι δεν κάνω καλά,με βοηθάει ο άντρας μου και σε δουλειές και συναισθηματικά αλλά το δάκρυ έτοιμο είναι!Ασε που με έχει πιάσει μια μανία και θέλω ένα τσιγάρο ενώ το έχω κόψει!Πόσο δύσκολο και το δικό σου καλά εννοείται και εγώ τα κλάματα θα έβαζα και θα με παρηγορουσαν τα μικρούλια εν τέλει!Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Stella.T είπε:

@dobbyΑπό τι μια σκέφτομαι αυτά που λες από την άλλη την κατάσταση που επικρατεί!Νιώθω αδύναμη και ότι κάτι δεν κάνω καλά,με βοηθάει ο άντρας μου και σε δουλειές και συναισθηματικά αλλά το δάκρυ έτοιμο είναι!Ασε που με έχει πιάσει μια μανία και θέλω ένα τσιγάρο ενώ το έχω κόψει!Πόσο δύσκολο και το δικό σου καλά εννοείται και εγώ τα κλάματα θα έβαζα και θα με παρηγορουσαν τα μικρούλια εν τέλει!Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!!

να ξερεις οτι ειναι οι ορμονες τωρα που βαρανε κοκκινο...βαλε κ την αυπνια...ειναι φυσιολογικα ολα αυτα που νιωθεις...σε λιγο καιρο θα φτιαξουν ολα!κ εσυ θα εισαι καλυτερα ψυχολογικα κ το μωρο θα εχει μπει σε προγραμμα!!κ εγω πολλες φορες ειπα οτι δεν κανω τπτ καλα κ ευχαριστούσα που εχω εναν ανδρα τοσο καλο ,που ελεγα βεβαια χάθηκα να ειμαι κ εγω ετσι...τον εβλεπα να ειναι παντα τοσο χαμογελαστός κ ήρεμος κ ελεγα εγω γτ δεν μπορω να ειμαι ετσι με το μωρο μου,ομως οσο περνουσαν οι μερες ημουν ολο κ καλυτερα κ πλεον ευχαριστιεμαι κ εγω περισσοτερο το μωρο!!δωσε λιγο χρονο στον εαυτό σου κ συντομα ολα θα φτιαξουν!!!

  • Ευχαριστώ 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Stella.T είπε:

@dobbyΑπό τι μια σκέφτομαι αυτά που λες από την άλλη την κατάσταση που επικρατεί!Νιώθω αδύναμη και ότι κάτι δεν κάνω καλά,με βοηθάει ο άντρας μου και σε δουλειές και συναισθηματικά αλλά το δάκρυ έτοιμο είναι!Ασε που με έχει πιάσει μια μανία και θέλω ένα τσιγάρο ενώ το έχω κόψει!Πόσο δύσκολο και το δικό σου καλά εννοείται και εγώ τα κλάματα θα έβαζα και θα με παρηγορουσαν τα μικρούλια εν τέλει!Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!!

Είναι αυτό το διάστημα που είναι περίεργο αλλά ούτε που θα καταλάβεις ποτέ θα περάσει και σε ένα χρόνο από τώρα θα θυμάσαι τα καμώματα του μικρού και θα γελάς! Αν σου έρχεται να κλάψεις, κλάψε, μην το καταπιέζεις. Ξέσπασε βρε παιδι μου και μετά θα είσαι ήδη καλύτερα! Όσο για το τσιγάρο άσε, πονεμένη ιστορία! Και εγώ κρατιέμαι να μην κάνω αλλά δε θα κάνω, αυτή τη φορά θα το κόψω οριστικά. Στην κόρη μου το είχα κόψει στην εγκυμοσύνη αλλά το είχα ξεκίνησει πάλι όταν γέννησα και το μετάνιωσα. Τώρα είναι η ευκαιρία μας! 

  • Ευχαριστώ 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμείς σήμερα κοιμηθηκαμε 8 ώρες σερί,το μωρό εγώ ξυπνούσα συνέχεια να δω αν είναι καλά.

@Stella.T Ένιωθα όπως ακριβώς κ συ κ ακόμα με πιάνει που κ που. Θα συμφωνήσω με την dobby όταν νιώθεις ότι θες να κλάψεις κλάψε αν τ κρατάς μέσα σ γίνεσαι χειρότερα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria36 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμείς σήμερα κοιμηθηκαμε 8 ώρες σερί,το μωρό εγώ ξυπνούσα συνέχεια να δω αν είναι καλά.

@Stella.T Ένιωθα όπως ακριβώς κ συ κ ακόμα με πιάνει που κ που. Θα συμφωνήσω με την dobby όταν νιώθεις ότι θες να κλάψεις κλάψε αν τ κρατάς μέσα σ γίνεσαι χειρότερα.

Αχ μην τα λες αυτά, κάθε μιάμιση ώρα ξυπνουσε το βράδυ και στις 6μιση που ψιλοκοιμηθηκε καλά ξύπνησε η μικρή. Σέρνομαι σήμερα, δράμα η κατάσταση. 

 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dobby είπε:

Αχ μην τα λες αυτά, κάθε μιάμιση ώρα ξυπνουσε το βράδυ και στις 6μιση που ψιλοκοιμηθηκε καλά ξύπνησε η μικρή. Σέρνομαι σήμερα, δράμα η κατάσταση. 

 

Καλά κ η δικιά μου άλλες μέρες συνέχεια ξυπνάει. Σήμερα κοιμάται πολύ πρωί από τις 8 που ξύπνησε, την άλλαξα έφαγε κ ξανά ξύπνησε τώρα. Να έχει κάτι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...