Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!!εγω πηγα στο γιατρο σμρ!δεν καταληξαμε σε ημερομηνια!χαχα!η πεμπτη η παρασκευη!η μικρη ειναι ενα ποντικάκι...2740 την μετρησε!!ολα καλα!

@dobby ειμαι καλυτερα..μονο το μπουκωμα εχω...θα ειναι καλυτερα μεχρι το χειρουργειο!

@Stalicha ολα καλα λοιπον!στο τελος να δεις δε θα θελει να βγει χαχα!!

@Stella.T ποσο ειναι τωρα?για να σου λεει να κάτσει κιαλος προφανως ακομα καπως τρέφεται!ποτε θα ξαναπας??

@Maria36 χρονια πολλα!!!!να τα εκατοστησεις κ οτι επιθυμείς!!!με το καλο να ερθει κ το μωρακι!!!

 

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , elenakii22 είπε:

καλησπερα κοριτσια!!!εγω πηγα στο γιατρο σμρ!δεν καταληξαμε σε ημερομηνια!χαχα!η πεμπτη η παρασκευη!η μικρη ειναι ενα ποντικάκι...2740 την μετρησε!!ολα καλα!

@dobby ειμαι καλυτερα..μονο το μπουκωμα εχω...θα ειναι καλυτερα μεχρι το χειρουργειο!

@Stalicha ολα καλα λοιπον!στο τελος να δεις δε θα θελει να βγει χαχα!!

@Stella.T ποσο ειναι τωρα?για να σου λεει να κάτσει κιαλος προφανως ακομα καπως τρέφεται!ποτε θα ξαναπας??

@Maria36 χρονια πολλα!!!!να τα εκατοστησεις κ οτι επιθυμείς!!!με το καλο να ερθει κ το μωρακι!!!

 

Μια χαρά είναι η μικρή σου!!! Εγώ φαντάσου γεννήθηκα στις 39 εβδομάδες κ ήμουν 2500 κιλά. 

Ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό σ όλες μας!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 Αχ μωρέ η πριγκίπισσα!!!Πως αισθάνεσαι τώρα που έφτασε η ώρα;Τωρα είναι 2450 περίπου  μου είπε και είμαι 36 και 4 ημερών!Ε ναι τρέφεται ακόμα όπως μπορεί ο καλός μου!Θα ξανά πάω την Τρίτη στο ιατρείο του και λογικά Πέμπτη για ντοπλερ. @Maria36Εγώ γεννήθηκα 40 εβδομάδων 2800!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Stella.T είπε:

@elenakii22 Αχ μωρέ η πριγκίπισσα!!!Πως αισθάνεσαι τώρα που έφτασε η ώρα;Τωρα είναι 2450 περίπου  μου είπε και είμαι 36 και 4 ημερών!Ε ναι τρέφεται ακόμα όπως μπορεί ο καλός μου!Θα ξανά πάω την Τρίτη στο ιατρείο του και λογικά Πέμπτη για ντοπλερ. @Maria36Εγώ γεννήθηκα 40 εβδομάδων 2800!

Μικρη ήσουν κ συ!!! Εμένα η δικιά μου με έχει περάσει ήδη και το μπαμπά της για λίγο. Εκτός κ αν έχει πέσει τόσο έξω ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Maria36 είπε:

Μικρη ήσουν κ συ!!! Εμένα η δικιά μου με έχει περάσει ήδη και το μπαμπά της για λίγο. Εκτός κ αν έχει πέσει τόσο έξω ο γιατρός.

Έλεγα θέλω ένα χοντρούλι μωρό να το πιάνω άνετα να το βλέπω διπλες στα πόδια!!!Τώρα θα έχω ένα μικρούλη μωρό και γλυκούλη!Δεν έχει σημασία τίποτα από αυτά το θέμα είναι να έχουμε υγιής μωράκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Stella.T είπε:

Έλεγα θέλω ένα χοντρούλι μωρό να το πιάνω άνετα να το βλέπω διπλες στα πόδια!!!Τώρα θα έχω ένα μικρούλη μωρό και γλυκούλη!Δεν έχει σημασία τίποτα από αυτά το θέμα είναι να έχουμε υγιής μωράκια!

Υγιείς να είναι και δεν έχει θέμα το.μεγεθος!!! Θα κάνει διπλές αργότερα!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dobby είπε:

Έχω πητ στις 19! Μην αγχώνεσαι, αφού έφτασε το αρχικό βάρος γέννησης τότε σημαίνει ότι πάει πολύ καλά. Θηλάζεις η κάνεις αντλήσεις; σου δίνω ένα μεγάλο μπράβο μέσα από την καρδια μου που γεννησες φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο! Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να αντεξω! 

Το θεμα ειναι οτι πηρε βαρος μαζι με το συμπληρωμα τωρα που επιχειρησα μονο με το δικο μου δεν του εφτανε και ξυπναγε συνεχεια..θα παρω σημερα θηλαστρο και θα το τσεκαρω ετσι τι γαλα εχω..Πολυ με εχει αγχωσει αυτο..

Σε ευχαριστω για την επιβραβευση..χαχα οντως ηταν αρκετα δυνατοι οι πονοι. Ουτε εγω ηξερα οτι μπορουσα να το αντεξω.. Αντε κοντευεις και εσυ..πως σκεφτεσαι να γεννησεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ani ani είπε:

Το θεμα ειναι οτι πηρε βαρος μαζι με το συμπληρωμα τωρα που επιχειρησα μονο με το δικο μου δεν του εφτανε και ξυπναγε συνεχεια..θα παρω σημερα θηλαστρο και θα το τσεκαρω ετσι τι γαλα εχω..Πολυ με εχει αγχωσει αυτο..

Σε ευχαριστω για την επιβραβευση..χαχα οντως ηταν αρκετα δυνατοι οι πονοι. Ουτε εγω ηξερα οτι μπορουσα να το αντεξω.. Αντε κοντευεις και εσυ..πως σκεφτεσαι να γεννησεις;

Μμμ αν θηλάζεις συνέχισε ο, τι κάνεις και βάλτον πιο συχνά στο στήθος! Στην αρχή τα μωρά μπορεί να είναι και 18 ώρες στο στήθος και να ξυπνάνε συνέχεια. Αν βρέχει πάνες και κάνει κακα τότε παίρνει ο, τι χρειάζεται! Επίσης το θήλαστρο δε δείχνει ποσο γάλα παράγεις. Ξέρω μαμάδες που θήλαζαν για πολύ καιρό και με θήλαστρο δεν έβγαλαν πάρα λίγα μλ! Και ειλικρινά στο λέω είναι μεγάλη ταλαιπωρία το θήλαστρο, το έκανα στο πρώτο παιδί μου και δεν ξέρω πως τα κατάφερα. Γενικά αν θέλεις να θηλάσεις προσπάθησε το με θηλασμό, αν δε θέλεις είναι άλλο θέμα! 

Για φυσιολογικό πάω, τώρα ο, τι προκύψει! Μακάρι να ξαναγεννησω φυσιολογικά γιατί με ένα νεογέννητο και ένα δίχρονο σχεδόν δε με παίρνει να προσέχω μη σηκώνω βάρος.


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με τα κιλα που λέτε εσεις γιγαντακι φαινεται η δικια μου χαχα!!!

6 ώρες πρίν, Stella.T είπε:

@elenakii22 Αχ μωρέ η πριγκίπισσα!!!Πως αισθάνεσαι τώρα που έφτασε η ώρα;Τωρα είναι 2450 περίπου  μου είπε και είμαι 36 και 4 ημερών!Ε ναι τρέφεται ακόμα όπως μπορεί ο καλός μου!Θα ξανά πάω την Τρίτη στο ιατρείο του και λογικά Πέμπτη για ντοπλερ. @Maria36Εγώ γεννήθηκα 40 εβδομάδων 2800!

ακομα δεν το σκεφτομαι!ασε που πηγα σμρ κ δεν καταληξαμε σε μερα...μου είπε η πεμπτη η παρασκευη!!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , elenakii22 είπε:

κοριτσια με τα κιλα που λέτε εσεις γιγαντακι φαινεται η δικια μου χαχα!!!

ακομα δεν το σκεφτομαι!ασε που πηγα σμρ κ δεν καταληξαμε σε μερα...μου είπε η πεμπτη η παρασκευη!!!

Πότε θα καταλήξετε;Πότε θ πας να σε ξανά δει;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, dobby είπε:

Μμμ αν θηλάζεις συνέχισε ο, τι κάνεις και βάλτον πιο συχνά στο στήθος! Στην αρχή τα μωρά μπορεί να είναι και 18 ώρες στο στήθος και να ξυπνάνε συνέχεια. Αν βρέχει πάνες και κάνει κακα τότε παίρνει ο, τι χρειάζεται! Επίσης το θήλαστρο δε δείχνει ποσο γάλα παράγεις. Ξέρω μαμάδες που θήλαζαν για πολύ καιρό και με θήλαστρο δεν έβγαλαν πάρα λίγα μλ! Και ειλικρινά στο λέω είναι μεγάλη ταλαιπωρία το θήλαστρο, το έκανα στο πρώτο παιδί μου και δεν ξέρω πως τα κατάφερα. Γενικά αν θέλεις να θηλάσεις προσπάθησε το με θηλασμό, αν δε θέλεις είναι άλλο θέμα! 

Για φυσιολογικό πάω, τώρα ο, τι προκύψει! Μακάρι να ξαναγεννησω φυσιολογικά γιατί με ένα νεογέννητο και ένα δίχρονο σχεδόν δε με παίρνει να προσέχω μη σηκώνω βάρος.

Μπραβο σου..σου το ευχομαι να πας φυσιολογικα κ.βεβαιως οτι γινει..

Το θηλαστρο μου το προτιναν μονο για να ενεργοποιησω το στηθος μ μπας κ κατεβασω πιο πολυ γαλα..οπως τις πρωτες μερες ας πουμε..Εχεις κανενα μυστικο για αυτο το θεμα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ani ani είπε:

Μπραβο σου..σου το ευχομαι να πας φυσιολογικα κ.βεβαιως οτι γινει..

Το θηλαστρο μου το προτιναν μονο για να ενεργοποιησω το στηθος μ μπας κ κατεβασω πιο πολυ γαλα..οπως τις πρωτες μερες ας πουμε..Εχεις κανενα μυστικο για αυτο το θεμα; 

Από τη λίγη εμπειρία μου θα σου πω ότι όλα ξεκινάνε από το τι θέλεις εσύ. Αν εσύ επιθυμείς να θηλάσεις άμεσα τότε άσε το θήλαστρο στην άκρη γιατί μόνο τα μπερδεύει τα πράγματα. Δεν προτεινεται καν για τις πρώτες σαράντα μέρες γιατί χαλάει την παραγωγή σου που μόνο το μωρό σου βάζοντας το στο στήθος όσο συχνά θέλει μπορεί να φέρει στα μέτρα του. Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός τότε μπορείς να χρησιμοποιείς. Αν από την άλλη δε σε ενδιαφέρει ο άμεσος θηλασμός και θες να το κάνεις μέσω θήλαστρου τότε μπορείς όταν αντλείς για να βγάζεις πιο πολύ γάλα να έχεις μια φώτο του μωρού δίπλα και να την κοίτας. Είναι τσεκαρισμένο ότι θα βγάλεις πιο πολύ. Σε κάθε περίπτωση αν δυσκολεύεσαι και ξανατονιζω σε ενδιαφέρει το θέμα τότε απευθύνσου σε μια σύμβουλο θηλασμού. Ειλικρινά θα σου λύσει κάθε απορία και θα σε σώσει.  Μακάρι να είχα αυτή την επιλογή στην επαρχια! 

Εγώ δεν μπόρεσα να θηλασω άμεσα γιατί δεν είχα ενημερωθεί σωστά και γιατί δεν είχα και κάποιον να μου δείξει, στη επαρχία είναι μεγάλη η άγνοια. Χρησιμοποιούσα θήλαστρο και μπορούσα να καλύπτω τα γεύματα της για δύο μήνες περίπου. Είναι ο, τι πιο ψυχοφθορο έχω κάνει ποτέ! Κάθε τρεις ώρες να αντλείς, να αποστειρώνεις, να ταΐζεις, να αλλάζεις πανα και μέχρι να γίνουν όλα αυτά πάλι από την αρχή! Και το βράδυ ήθελε συχνες αντλήσεις οπότε σχεδόν δεν κοιμόμουν καθόλου, τρεις ώρες όλο το 24ωρο και πολύ ήταν. Σε κάποια φάση άρχισε να κόβεται γιατί άρχισε να έχει κολικούς η μικρή μου οποτε δεν μπορούσα να αντλω και να την αφήνω να κλαιει και κάπως έτσι δεν ήμουν σταθερή στις ώρες και πάει.

Είναι δύσκολος ο θηλασμός στην αρχή αλλά εγώ που χρησιμοποίησα μπουκάλι στο πρώτο θα σου πω οτι το μπουκάλι είναι εξίσου δύσκολο!


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..καταρχην δεν με ενδιαφερει καθολου το θηλαστρο θα το δοκιμασω μια φορα μονο για ν μου φυγει απο το μυαλο οτι εχω γαλα και θα το αφησω στην ακρη οπως λες..Μετα προσπαθω να επικοινωνησω με συμβουλο αλλα δεν τους βρισκω απο χθες και περιμενω να με καλεσουν.. Τωρα απο χθες τον θηλαζω περιπου καθε 1_2  ωρες και ελπιζω να το  καλυψω..Με ανησυχει λιγο οτι δεν εκανε και κακα του χθες μονο τσισακια.. Τα αγχη της φρεσκιας μανας..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!πανω που είχε περασει ο λαιμος μου με ξαναπιασε...

12 ώρες πρίν, Stella.T είπε:

Πότε θα καταλήξετε;Πότε θ πας να σε ξανά δει;

δε θα παω να με ξαναδει!τωρα κοιταξε να δεις ειπαμε να μπω πεμπτη βραδυ εκτος αν με ειδοποιησουν,τότε θα μπω σμρ...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...