Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , Maria36 είπε:

Κοίτα σχεδόν κάθε μέρα αλλά είχε κ φορές που δε μου τ έκανε καθόλου για μια μέρα. Αλλά το γιατρό τον προβλημάτισε ότι ήταν πως να στο πω σαν μπαλάκια σκληρά και αυτό δείχνει τάση δυσκοιλιότητας από τι μου είπε τα κακα τους πρέπει να είναι σαν κρέμα, για αυτό και μας έδωσε το άλλο γάλα. Έπινε ξένο αλλά το απλό novalac. 

αα μαλιστα καταλαβα...αφου σας βοηθησε το αλλο γαλα παλι καλα

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@elenakii22τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο δεν μου ετρωγε πολυ και τα περισσότερα γεύματα ήταν ξένο λόγω του ότι πονούσα πολύ.

Όταν ήρθαμε σπίτι λόγω του ότι είχα και έχω την άποψη να Την ταιζω οπότε ζητησει κ όσο ζητησει έφτανε σε σημείο το στήθος να πρηζετε αρκετά.οπότε εκεί έβαζα θήλαστρο κ έβγαζα ποσότητες.

 

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 όταν γυρίσαμε από μαιευτήριο ο μικρός σταματησε στα καλά καθούμενα να πιανει στήθος ενώ τα πηγαίναμε πολύ καλά. Η εξήγηση ήταν ότι όταν κατέβηκε το γάλα τεντωσε το δέρμα και δεν μπορούσε να πιασει τη θηλη. Μια μέρα; προσπαθούσα να τον βάλω στο στήθος και τίποτα, έφτασε να μην έχει φάει καθόλου εκείνη τη μέρα. Ως αποτέλεσμα εκει που είχα γάλα, μετά από μια μέσα σχεδόν αδράνειας η παραγωγή έφτασε στα τάρταρα. Έβαλα θήλαστρο να του δώσω τλχ το αντλημενο και έβγαλα 10 από το ένα και 10 από το άλλο. Έπεσα σε κατάθλιψη. Μίλησα με συμβουλο και μου είπε αυστηρά αντλήσεις ανά τρίωρο μέρα νύχτα και θα αυξηθεί η παραγωγή μου. Ε μετά από πέντε μέρες έφτασα να βγαζω 80 από το ένα και 90 με 100 από το άλλο. Αν σε ενδιαφέρει το θήλαστρο αύξησε τις αντλήσεις σε 8 τλχ το 24 ωρο και οπωσδήποτε μια Βραδυνή.

@Maria36 έχω ακούσει ότι υπάρχουν διάφορες στα στήθη αλλά τόσο μεγάλη απόκλιση δεν έχω ακούσει! Αν χορταίνει η μικρή, μη σκας. Μπορεί απλά να μην μπορείς να βγάλεις από αυτό το στήθος

@Stalicha κάνε ένα τελευταίο κουράγιο! Ειλικρινά μακάρι να τον είχα ακόμα στην κοιλιά, τα έχω παίξει η μάνα με τα ωράρια!

@Ζαχαρωτο εμένα πλέον πιάνει με ψευδοθηλες και δεν ξέρω πότε να το αδειαζω και πότε όχι. Λογικά όταν είναι πολύ πρησμένο;; όχι απλά βαρύ; δε θέλω να κάνω καμιά υπερπαραγωγή.

 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dobby καλά κάνεις που δεν θέλεις να κάνεις υπερπαραγωγή γιατί Δυστυχώς στην πορεία προκαλούν πολλές μαστιτιδες.να το βγάζεις με το χέρι Όταν το νιώθεις ότι σε ενοχλεί.δεν χρειάζεται να βγάλεις ποσότητα αλλά τόσο ώστε να μην σε ενοχλεί.εγώ αυτό έκανα γιατί συνέχεια πέτρωνα κ ανέβαζα δέκατα(αρχές μαστιτιδας) πρέπει Όταν νιώθουμε ότι αρχίζουμε να ποναμε να προσπαθούμε να βάζουμε στο πονεμένο στήθος το μωρό για να μην φράξει ο γαλακτοφορος πόρος. Τρομερός πόνος κορίτσια. Έχω περάσει όλες τις φάσεις πάνω στον θηλασμό. Από υπερπαραγωγή μαστιτιδα μέχρι και να νιώθω ότι δεν έχω γάλα.η μόνη γιατρειά ήταν το στόμα της μικρής

Πει θηλασμού με βοήθησαν αρκετά η @marymarydrd και η σελίδα μητρικός θηλασμός

Επίσης και η @vikib μπορεί να βοηθήσει κ να απαντήσει καλύτερα στις ερωτήσεις περί θηλασμού


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωωω ζαχαρωτο κοκκινισα ;););)  !!!!

@dobby  δεν εχω διαβασει τπτ προηγουμενο. Το ματι μου πηγε στις ψευδοθηλες γι'αυτο σχολιαζω. Προσπαθησε να μην τις χρησιμοποιησεις αλλο. Κανε εντατικες προσπαθειες και ενημερωσου πως μπορει το μωρο να πιασει τη θηλη σου. Περιληπτικα, με την ψευδοθηλη το στηθος σου δε λαμβανει τα σωστα ερεθισματα απο το πιπιλισμα του μωρου και δε ρυθμιζεται η παραγωγη αναλογα με τις αναγκες του μωρου. Ψαξτο και θα βρεις κι αλλα.

Το μωρο μπορει να πιασει θηλη ακομη κι αν αυτη ειναι επιπεδη ή εισεχουσα. Δε θηλαζει τη θηλη αλλα πιανει και μεγαλο μερος της αλω (το καφε γυρω γυρω). Με μια συριγγα χωρις την βελονα εννοειται μπορεις να την τρομπαρεις πριν θηλασεις ωστε να στη βγαλει λιγο εξω και να πιασει το μωρο. Δεν ειναι αστειο. Σταδιακα το μωρο θα σου την διαμορφωσει τη θηλη.

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, dobby είπε:

@elenakii22 όταν γυρίσαμε από μαιευτήριο ο μικρός σταματησε στα καλά καθούμενα να πιανει στήθος ενώ τα πηγαίναμε πολύ καλά. Η εξήγηση ήταν ότι όταν κατέβηκε το γάλα τεντωσε το δέρμα και δεν μπορούσε να πιασει τη θηλη. Μια μέρα; προσπαθούσα να τον βάλω στο στήθος και τίποτα, έφτασε να μην έχει φάει καθόλου εκείνη τη μέρα. Ως αποτέλεσμα εκει που είχα γάλα, μετά από μια μέσα σχεδόν αδράνειας η παραγωγή έφτασε στα τάρταρα. Έβαλα θήλαστρο να του δώσω τλχ το αντλημενο και έβγαλα 10 από το ένα και 10 από το άλλο. Έπεσα σε κατάθλιψη. Μίλησα με συμβουλο και μου είπε αυστηρά αντλήσεις ανά τρίωρο μέρα νύχτα και θα αυξηθεί η παραγωγή μου. Ε μετά από πέντε μέρες έφτασα να βγαζω 80 από το ένα και 90 με 100 από το άλλο. Αν σε ενδιαφέρει το θήλαστρο αύξησε τις αντλήσεις σε 8 τλχ το 24 ωρο και οπωσδήποτε μια Βραδυνή.

 

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!να σε ρωτησω κ κατι ακομα..το θήλαστρο το αποστειρωνεις καθε φορα?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , elenakii22 είπε:

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!να σε ρωτησω κ κατι ακομα..το θήλαστρο το αποστειρωνεις καθε φορα?

Όχι καλέ ούτε καν! Το αποστειρωνω μια φορά τη μέρα και στις ενδιάμεσες χρήσεις το πλένω με ζεστό νερό και σαπούνι 

1 hour ago, marymarydrd είπε:

Ωωω ζαχαρωτο κοκκινισα ;););)  !!!!

@dobby  δεν εχω διαβασει τπτ προηγουμενο. Το ματι μου πηγε στις ψευδοθηλες γι'αυτο σχολιαζω. Προσπαθησε να μην τις χρησιμοποιησεις αλλο. Κανε εντατικες προσπαθειες και ενημερωσου πως μπορει το μωρο να πιασει τη θηλη σου. Περιληπτικα, με την ψευδοθηλη το στηθος σου δε λαμβανει τα σωστα ερεθισματα απο το πιπιλισμα του μωρου και δε ρυθμιζεται η παραγωγη αναλογα με τις αναγκες του μωρου. Ψαξτο και θα βρεις κι αλλα.

Το μωρο μπορει να πιασει θηλη ακομη κι αν αυτη ειναι επιπεδη ή εισεχουσα. Δε θηλαζει τη θηλη αλλα πιανει και μεγαλο μερος της αλω (το καφε γυρω γυρω). Με μια συριγγα χωρις την βελονα εννοειται μπορεις να την τρομπαρεις πριν θηλασεις ωστε να στη βγαλει λιγο εξω και να πιασει το μωρο. Δεν ειναι αστειο. Σταδιακα το μωρο θα σου την διαμορφωσει τη θηλη.

Αχ ωραία όλα αυτά στη θεωρία αλλά στην πράξη υπάρχει πρόβλημα. Προσπαθούσα επί μία βδομάδα συνέχεια αλλά τίποτα. Έδινα το δικό μου σε μπουκάλι και είχα μπλέξει με το θήλαστρο που το απεχθάνομαι. Προς το παρόν οι ψευδοθηλες με βοηθούν. Ξέρω να τον βάζω στο στήθος γιατί στο μαιευτήριο με το πρώτογαλα τα πηγαίναμε πολύ καλά. Είχα δει πολλά βίντεο και ήμουν ενημερωμενη. Όταν κατέβηκε το γάλα όμως και βαρύνε το στήθος σε συνδυασμό με τις επιπεδες θηλες δεν μπόρεσε να ξαναπιάσει. Το ξέρω ότι οι ψευδοθηλες κρύβουν κινδύνους αλλά ειλικρινά στην παρούσα φάση δε βλέπω άλλη λύση. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! 

@Ζαχαρωτο και εσένα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! 

 

 

  • Μου αρέσει 2

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από όλα αυτά μου έμεινε το ότι δεν αποστειρωνετε τονθηλαστρο κάθε φορά, εγώ ο βλάκας το αποστειρωνω κάθε φορά και ήταν το μόνο που είχε αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επειδη δ εχω παρακολουθησει αν καποια εχει καμια συγκεκριμενη απορια πειτε κ αμα ξερω θα σας απαντησω

Παντως στο πρωτο ειχα επιπεδες θηλες(με δυο χρονια θηλασμο πλεον δ ειναι επιπεδες).κ μεγαλο στηθος με υπερπαραγωγη

Οποτε dobby αυτο που χρειαζεται ειναι να βγαινει η θηλη λιγο πριν πιασει το μωρο.πιανεις το στηθος με τη λαβη σαντουιτς να το συνθλιψεις κ βγαινει.στην ουσια ο αντιχειρας ειναι κατω απο το στηθος,κ τα αλλα τεσσερα δαχτυλα απο την πανω πλευρα.μπορεις να βαζεις κ ενα λεπτο το θηλαστρο αφου εχεις ισα να σου βγαζει τη θηλη προς τα εξω

Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις κοχυλια αντι για επιθεματα

Κατα τη διαρκεια του θηλασμου μπορεις να κανεις μαλαξεις στο στηθος,βοηθαει να αδειαζει καλυτερα.κ να αλλαζεις στασεις θηλασμου.λενε οτι η σταση ραγκμπι βοηθαει.στην ουσια εχεις το μωρο κατω απο τη μασχαλη,τα ποδαρακια του ειναι στην πλατη σου,βολευει το μωρο να ειναι ξαπλωμενο σε μαξιλαρι πανω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω κατι..καθε φορα που βγαζω με το θήλαστρο το φυλαω σε αλλο μπουκαλι(μπορουμε κ στο ιδιο κ να κρατησουμς την ωρα απο το πρωτο?)..μετα που ειναι να το ζεστάνω πειραζει να ενωσω τα μπουκαλια?

πρίν από 22 λεπτά , Maria36 είπε:

Εμένα από όλα αυτά μου έμεινε το ότι δεν αποστειρωνετε τονθηλαστρο κάθε φορά, εγώ ο βλάκας το αποστειρωνω κάθε φορά και ήταν το μόνο που είχε αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα!!!

κ εμενα με εκνευριζε αυτο!!!!τωρα θα το αποστειρωνω μια φορα με τα μπουκαλια!

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενη δ εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο.αυτο που ξερω ειναι οτι για να ενωσεις γαλατα θα πρεπει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια

Δλδ αν βγαλεις 30μλ το πρωι κ το βαλεις ψυγειο,κ βγαλεις αλλα 30το μεσημερι.τα βαζεις κ αυτα ψυγειο.κ τα ενωνεις πχ το βραδακι κ τα δινεις

Επισης καλο ειναι το μητρικο να ζεσταινεται σε μπεν μαρι.δλδ θα βαλεις το μπουκαλι σε μπρικι με νερο κ θα το ζεστανεις ετσι

Link to comment
Share on other sites

@vikib τα έχω κάνει όλα αυτά που γράφεις ακόμα και τους διαμορφωτές θηλων, πάλι τίποτα! Θα προσπαθώ και μακάρι να τα καταφέρουμε αλλά έχω χάσει τις ελπίδες μου πια. Σε ευχάριστη πολυ όπως και να εχει!

Μαρια και Ελενακι http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/01/blog-post_07.html δείτε εδώ, μια φορά τη μέρα αποστείρωση. Κατα τα αλλά όπως τα λέει η Βίκυ. Εγώ έβγαζα έβαζα ψυγείο κατευθείαν, όταν ξαναεβγαζα πάλι ψυγείο και μετά όταν ερχόντουσαν στην ίδια θερμοκρασία τα ενωνα.


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vikib είπε:

Ελενη δ εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο.αυτο που ξερω ειναι οτι για να ενωσεις γαλατα θα πρεπει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια

Δλδ αν βγαλεις 30μλ το πρωι κ το βαλεις ψυγειο,κ βγαλεις αλλα 30το μεσημερι.τα βαζεις κ αυτα ψυγειο.κ τα ενωνεις πχ το βραδακι κ τα δινεις

Επισης καλο ειναι το μητρικο να ζεσταινεται σε μπεν μαρι.δλδ θα βαλεις το μπουκαλι σε μπρικι με νερο κ θα το ζεστανεις ετσι

αρα αν εχω απο χθες κ σμρ το πρωι,το απόγευμα μπορω να τα ενωσω!!εχω παρει αυτη την συσκευη που ζεσταίνει το μπουκάλι!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , vikib είπε:

Ναι θα εχουν ιδια θερμοκρασια.λογικα μετα απο 1-2ωρες ψυγειο θα εχουν την ιδια θερμοκρασια γενικα.τη συσκευη δ την ξερω

θερμαντηρας μπιμπερων λεγεται!!!εγω πηρα εναν που το ειχε στο lidl και ειναι μια χαρα...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...