Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

@Stalicha μπραβο!!!με το καλο να ερθει το κοριτσι σας!!μια χαρα εισαι απο κιλα...εγω ειμαι +6-7...ξεκινησα 60 κ ανεβοκατεβαινω 66.6-67...ενταξει τι να κανουμε!!τοσο πολυ σε ποναει η μεση?εμενα ευτυχως δεν με εχει πονεσει καθολου...τωρα ειναι να κανουμε καμπυλη σακχαρου οποτε θα δεις πως πας μην αγχωνεσαι!

Η μεση με ποναει απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Απλα εχω εδω κ κανα μηνα που με πεθαινει. Μου ειπε η μαια πως αλλες τις πονανε τα ποδια, αλλες η μεση κ.ο.κ.

Αντε ολα με το καλο να σου πανε.

Εγω δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο κ θα μου πει ποτε θα κανω την καμπυλη σακχαρου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και απο εμενα κοριτσια! 

@Stalicha μια χαρα και εσενα η β επιπεδου σου! η μεση κ εμενα με πιανει συχνα..

Μηπως εχει τυχει σε καμια σας να πονατε χαμηλα κατω δεξια κ αριστερα με το που κουραζεστε λιγο παραπανω; εμενα με επιασε απο χθες και με στεναχωρει καπως διοτι ειχα αρχισει να αποκτώ τις αντοχες μου πισω.. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 10:49 ΜΜ, Stalicha είπε:

Η μεση με ποναει απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Απλα εχω εδω κ κανα μηνα που με πεθαινει. Μου ειπε η μαια πως αλλες τις πονανε τα ποδια, αλλες η μεση κ.ο.κ.

Αντε ολα με το καλο να σου πανε.

Εγω δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο κ θα μου πει ποτε θα κανω την καμπυλη σακχαρου

κ εγω δευτερα εχω ραντεβου!θα μπω να σου πω ποτε μας ειπε κ εμας!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλες τις εγκυούλες! Όλα καλά με τις β΄επιπέδου βλέπω, άντε έτσι ωραία να συνεχίσουμε όλες!

Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στο γιατρό, όλα καλά, η μπέμπα 32 εκ. και 850 γρ. μεγάλο μωρό :-)

Εμένα ακόμα δεν μου έχει πει για καμπύλη σακχάρου, γενικά ο δικός μου γιατρός όσο βλέπει ότι όλα βαίνουν καλώς δεν γράφει πολλές εξετάσεις, τώρα θα ξαναπάω 08/01.

Από μέση ευτυχώς δεν με έχει πιάσει (αν και έχω ευαισθησία γενικά), ίσως και λόγω της γυμναστικής που κάνω 2 φορές την εβδομάδα, καμιά φορά με πιάνει καμιά ζαλάδα, αλλά αν βγω έξω και πάρω ΄λίγο αέρα μου περνάει.Δουλεύω από το σπίτι οπότε η κλεισούρα με επηρεάζει αρνητικά :-)

Από κιλά σήμερα με δείχνει +8 , τις τελευταίες μέρες έχει ανοίξει πολύ η όρεξη μου και έχω φάει πολύ, πρέπει να μαζευτώ λιγάκι, ο γιατρός μου είπε από δω και στο εξής να προσέχω να παίρνω μέχρι μισό κιλό την εβδομάδα, όχι παραπάνω.

Ani Ani εμένα αυτός ο πόνος με πιάνει όταν κουράζομαι, χθες μάλιστα ένιωσα μια σουβλιά για λίγα δευτερόλεπτα χαμηλά, έκατσα λίγο και δεν το ξαναένιωσα, γενικά όμως παρατηρώ όταν πλησιάζω να αλλάξω εβδομάδα έχω πονάκια ούτως ή άλλως...

Stalicha & elenaki με το καλό να δείτε τα μπεμπάκια σήμερα! 


g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Elise76 τελεια!μεγαλη η μπουμπου σας!!!!κ εμενα καπου εκει με δειχνει η ζυγαρια!!!τωρα το απογευμα που θα παω θα σας πω κ τα δικα μου κ θα δω τι θα μ πει για την καμπυλη!

κοριτσια εχετε σκεφτει πως θα γεννησετε?ειναι καποια που απο επιλογη θα διαλεξει καισαρικη?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια! 

Σταλιτσα και Ελενακι πείτε μας νεα από τις μπουμπούδες σας! 

Εγώ είμαι στα +9 και λέω πάλι καλά γιατί στην κόρη στη ίδια εβδομάδα ήμουν στα +16 :confused::confused::confused: 

Ani και εμένα με πιάνει αυτός ο πόνος μετα από έντονο περπάτημα στο διάδρομο στο γυμναστηριο. Υποθέτω ότι είναι από τους συνδέσμους που συγκρατούν τη μήτρα. Δεν ανησυχώ! 

Ελενακι στην πρώτη εγκυμοσύνη δε με ένοιαζε καθόλου πως θα γεννήσω, αν θα ήταν φυσιολογικά η καισαρική, αρκεί να ήταν καλά το μωρό. Μετά όμως από την εμπειρία μου με το φυσιολογικο δε θα ήθελα αυτή τη φορά να γεννήσω με καισαρική. Ήταν μοναδική εμπειρία ο φυσιολογικός τοκετός! Όχι τίποτε άλλο αλλά ο μπέμπης στους δύο τελευταίους υπέρηχους ήταν με το κεφάλι πάνω και με προβληματίζει. 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε στο γιατρο!ολα καλα!880γραμμαρια ειμαστε!ειπε ο γιατρος οτι εχει παρει λιγο την ανιουσα κ στις καμπυλες που ηταν στα φυσιολογικα παει προς υψηλα φυσιολογικα!μας ειπε οτι θα βγει λιγο μπαμπατσικο!μου βρηκε λιγο παραπανω αμνιακο υγρο κ μ ειπε να προσεξω λιγο υδατανθρακες κ ζαχαρη...θα κανω κ την καμπυλη την αλλη βδομαδα...μου ειπε μετα την 26η ειναι καλα να την κανω...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

πηγαμε στο γιατρο!ολα καλα!880γραμμαρια ειμαστε!ειπε ο γιατρος οτι εχει παρει λιγο την ανιουσα κ στις καμπυλες που ηταν στα φυσιολογικα παει προς υψηλα φυσιολογικα!μας ειπε οτι θα βγει λιγο μπαμπατσικο!μου βρηκε λιγο παραπανω αμνιακο υγρο κ μ ειπε να προσεξω λιγο υδατανθρακες κ ζαχαρη...θα κανω κ την καμπυλη την αλλη βδομαδα...μου ειπε μετα την 26η ειναι καλα να την κανω...

μια χαρά κι η δικιά σου, τροφαντούλα! πριν από ενάμιση μήνα είχα κι εγώ παραπάνω αμνιακό υγρό και μου είχε πει το ίδιο, να προσέξω να μην τρώω πολύ ρύζι, πατάτες, ψωμί, γλυκά, πρόσεξα λίγο και και στην αυχενική ήταν στο φυσιολογικό, όπως και την προηγούμενη Πέμπτη που έκανα υπέρηχο.Το αυξημένο αμνιακό είναι ένδειξη ότι μπορεί να κάνουμε αργότερα διαβήτη κύησης και γ'αυτό το προσέχουν... 

Ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού, αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά θα το προτιμούσα γιατί νομίζω "εκτονώνεται" το σώμα μας καλύτερα, τώρα πάλι αν δεν γίνεται καισαρική θα κάνω όπως τόσες γυναίκες...Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι μπορεί να περάσω και όλους τους πόνους του φυσιολογικού και στο τέλος να πρέπει να κάνω καισαρική:-) 

  • Μου αρέσει 1

g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τι γίνεται κορίτσια; Εμείς του Μαρτίου δεν είμαστε πολύ κινητικές στο φόρουμ απ'ότι βλέπω :-)

Το Σάββατο έφτιαξα κουραμπιέδες και μελομακάρονα πρώτη φορά, το χάρηκα πολύ και βγήκαν πολύ πετυχημένα, αλλά κουράστηκα αρκετά με την ορθοστασία στην κουζίνα, και το βράδυ πόναγα χαμηλά, και σα να με τράβαγε κάπως. Και με πόνεσε και η μέση...Χθες λοιπόν πήγαμε έξω να φάμε και πήγαμε με τα πόδια, μία ώρα πήγαινε-έλα σε αργό ρυθμό και μου πέρασαν οι περισσότεροι πόνοι.

@elenakii22έκανες την καμπύλη , πως ήταν; το πινακάκι που έστειλες πολύ χρήσιμο, έψαχνα ένα τέτοιο και δεν έβρισκα! εμένα όπως είχα γράψει και πιο πάνω στις 25w + 4d η μπέμπα ήταν 32 εκ. και 850 γρ. Η κινητικότητα του μωρού σου πως είναι; Εμένα το Σ/Κ δεν ήταν πολύ κινητική και ανησύχησα λίγο γιατί συνήθως κουνιέται συνέχεια, ειδικά όταν κάθομαι.

@Stalicha @Ani ani @dobby @Dwra dwra και οι άλλες συν-εγκυούλες τι κάνετε, πως είναι τα μπεμπάκια σας;


g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Τι κάνετε;; 

@Elise76 μην ανησυχείς για την κινητικότητα, από τώρα και στο εξής πρεπει να νιώθουμε τα μικρακια κάθε μέρα. Μέχρι τώρα είχαν πολύ χώρο για να κινούνται οπότε είναι λογικό να μην τα νιώθουμε συχνά. Χαράς το κουράγιο σου που έφτιαξες και μελομακαρονα και κουραμπιέδες! Μόνο μελομακαρονα έφτιαξα και κουράστηκα πάρα πολύ. Πότε ξαναεχεις γιατρό τώρα;

Εγώ ήσυχα κορίτσια, με πονάει πολύ το ισχιο, δεν περίμενα να νιώθω έτσι αλλά είναι σα σουβλια που μερικές φορές δεν μπορώ να περπατήσω. Μπήκα στον έβδομο και αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα. Γιόρταζε η κόρη μου πριν δύο εβδομάδες και κάναμε ένα μικρό πάρτυ αλλά το μετάνιωσα γιατί κουράστηκα πολύ. Ήταν πολλα παιδάκια μαζεμένα και καθάριζα πόση ώρα μετά πατημένα μελομακαρονα από τα χάλια και πίτσες από τις μοκέτες :shock:. Το χειρότερο είναι ότι κόλλησε και μια ιωσουλα μετά και ηρθε και έδεσε! Σε μια βδομάδα έχω ραντεβού στο γιατρό να δω τον μπομπιρακο. 

Τα υπόλοιπα κοριτσια τι κάνετε; έχει δίκιο η Ελιζ δεν είμαστε καθόλου κινητικές! :-D


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!! @dobby να χαιρεσαι την κορη σου!! @Elise76 α στα ιδια γραμμάρια ειμαστς σχεδον!μια χαρα!εμενα βρε κοριτσια παλι την εχει πιασει κ εδω κ λιγες μερες ξεκινσαει να κουνιεται κ ξεχναει να σταματησει..ανησύχησα κ εγω μηπως συμβαινει κατι...ποτε εχετε ξανα ραντεβου?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , dobby είπε:

@elenakii22 σε ευχαριστώ πολύυυ! Όχι μωρέ μην ανησυχείς όταν κουνιέται, καλό είναι! Είναι ζωηρούλα ζωηρουλα! Την άλλη Τετάρτη έχω ραντεβού εγώ, εσύ;; 

εμεις αργουμε!!!3 γεναρη εχουμε!!!να μας πεις πως πατε!!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...