Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Γιατι εκνευρίζεται οτσν θηλαζει;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα! Ειμαι νεα στο φορουμ και νεα μαμα...εχω ενα αγορακι 22 ημερών.  Τον θηλαζω, αλλα οχι αποκλειστικά, ελπιζω σε μερικες μερες να μην χρειάζεται να του δινω αλλο ξενο μιας και εχουμε καταφερει να το μειώσουμε απο τοτε που βγηκαμε απο την κλινική στα 40 με 60 μλ ημερησιως...καποιες φορες και λιγοτερο. Αυτο που με απασχολεί ειναι πως καποιες φορες(οχι πάντα ευτυχως) οταν πινει απο το στηθος μου, εκνευρίζεται και σπρωχνει τη θηλη και κλαιει...γαλα εχω αρκετο και καποιες φορες μάλιστα πνιγεται κιολας γιατι κατεβαινει πολυ και ειναι και λαίμαργος ο μικρος. Ειχα ακουσει καπου οτι παιζει να κατεβαινει με μεγαλη ροή το γαλα και το παιδακι να μην ξερει ακομη να το διχειριστει. Εχει καμια απο εσας παρομοια εμπειρια;;;  απλα δεν ξερω πως να το διαχειριστώ γιατι καποιες φορες νευριαζει κσι κλαιει τοσο που ανγκαστικα για να ηρεμήσει καταφεύγω στο συμπλήρωμα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπέλα μου καλησπέρα ...

καταρχήν ήθελα να σε ρωτήσω προς τι το συμπλήρωμα; και μάλιστα θεωρώ ότι πίνει και πολλά μλ

το παιδί επειδή είναι μικρό και δεν έχει εδραιωθεί καν  ο θηλασμός μπερδεύεται αλλιώς έρχεται το γάλα με το μπιπερο και αλλιώς με το στήθος, οπότε λογικό να έχει κάποιο εκνευρισμό δε ξέρει κάποιες φορές τι το περιμένει.

όταν εκνευρίζεται απλά θα τον αφήνεις θα τον ηρεμείς και θα το βάζεις και πάλι στο στήθος δε χρειάζεται το συμπλήρωμα..

επίσης θα φροντίζεις πριν αρχίζει να κλαίει για το λόγο ότι πεινα βλέποντας τις κινήσεις του να το βάζεις στο στήθος αλλιώς είναι λαίμαργο ρουφάει έντονα με αποτέλεσμα να πνίγεται

σκέψου λίγο τον εαυτό σου όταν πεινάς πολύ με τι ρυθμό τρως και πως όταν απλα πεινάς και τρως στην ώρα σου

να σου ζήσει το πεμπε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , rozoulini είπε:

κοπέλα μου καλησπέρα ...

καταρχήν ήθελα να σε ρωτήσω προς τι το συμπλήρωμα; και μάλιστα θεωρώ ότι πίνει και πολλά μλ

το παιδί επειδή είναι μικρό και δεν έχει εδραιωθεί καν  ο θηλασμός μπερδεύεται αλλιώς έρχεται το γάλα με το μπιπερο και αλλιώς με το στήθος, οπότε λογικό να έχει κάποιο εκνευρισμό δε ξέρει κάποιες φορές τι το περιμένει.

όταν εκνευρίζεται απλά θα τον αφήνεις θα τον ηρεμείς και θα το βάζεις και πάλι στο στήθος δε χρειάζεται το συμπλήρωμα..

επίσης θα φροντίζεις πριν αρχίζει να κλαίει για το λόγο ότι πεινα βλέποντας τις κινήσεις του να το βάζεις στο στήθος αλλιώς είναι λαίμαργο ρουφάει έντονα με αποτέλεσμα να πνίγεται

σκέψου λίγο τον εαυτό σου όταν πεινάς πολύ με τι ρυθμό τρως και πως όταν απλα πεινάς και τρως στην ώρα σου

να σου ζήσει το πεμπε

Μολις ξυπνάει τον βάζω αμέσως να θηλαζει δεν τον αφηνω...κι αυτο που περιγραφω μπορει να το κανει και μετα απο 10 λεπτα ή 15 που ειναι στο στηθος....καποιες φορες κιόλας προς το τελος που θελει απλα να πιπιλισει ακουω το γαλα και κατεβαίνει κι εκει ακριβως νευριαζει. Οσο για το συμπληρωμα μας ειπαν στην κλινικη να του το δωσουμε για το ίκτερο. Και μετα ο παιδιατρος μου ειπε αν μενει πανω απο 20 λεπτα στο καθε στηθος, δεν του προσφερει κάτι μετα οποτε να του δινω συμπληρωμα...εγω δεν τοκσνω φυσικα...μονο καποιες φορες που ειναι πολυ ανησυχος...αλλα του κανω 30 και πινει 15 με 20...με το ζορι δηλαδη να του δινω 2 συμπληρωματα την ημερα οχι παραπάνω...αλλα θα προσπαθησω να κοψω...

Η ποσότητα που ανέφερα στην αρχη ειναι ανα ημερα, οχι ανα γευμα...

Link to comment
Share on other sites

το γάλα σου είναι αρκέτο κορίτσι μου το πολύ πολύ να θέλει περισσότερο από σενα..ύστερα αν εκνευρίζεται ίσως απλά δεν θέλει άλλο δε χρειάζεται να χρονομετράς. βάζεις το παιδί στο στήθος αν το παιδί δε θέλει άλλο τον αφήνεις και του ξαναδίνεις όταν ζητήσει.αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα περάσουν τέσσερις ώρες ή και μόνο δέκα λεπτά.. είναι πολύ μικρό με πολύ μικρό στομαχάκι έτσι δεν θέλει πολύ για να γεμίσει.

ξέρω αυτό που λέω ότι μπορει να θέλει και στα δέκα λεπτά να σου ακούγεται σπαστικο αλλά μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός σου αυτό μπορεί να ζητήσει όποτε και να είναι

εμένα πολλά βράδια και σε πολύ πιο μεγάλη ηλικιά όλο το βράδθ πιπίλιζε χωρίς να πεινάει άλλες φορές μέσα στη μέρα μπορεί και να περνούσαν και τέσσερις ώρες και άλλες φορές έκανε αυτό που λες εκνευριζόταν τον έπαιρνα λοιπόνα αγκαλιά παίζαμε χαλαρώναμε και το δοκίμαζα όταν ηρεμούσε πάλι αν ήθελε καλώς αν δεν ήθελε τον άφηνα μεχρι το ίδιο να ζητήσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα...απλα εγω γενικα στεναχωριέμαι οταν κλαιει και συχνα πελαγωνω και δεν ξερω τι να κανω και πως να αντιμετωπίσω μια κατάσταση...πιστευω οσο θα περναει ο καιρος θα τον μαθαινω και δεν θα αγχωνομσαι... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σίγουρα αυτό πάντα το παθαίνουμε . απλά επειδή μας έχουν περάσει ότι κάτι υπάρχει και το παιδί δε θέλει το γάλα δωσε ξένο μην πέσεις στη παγίδα να ξέρεις το παιδί ακόμα και κολικούς να έχει (μακρια) άλλαγμα θέλει αγκαλιά μαμα και στήθος . μην σε αγχώνει τίποτα και κυρίως μη βάζεις ωράρια ούτε το πότε ούτε το πόσο θα θηλάσει. εκνευρίστηκε για κάποιο λόγο είτε γιατί χόρτασε είτε για οποιοδήποτε άλλο λογο ηρέμησε το και όταν θα θέλει πάλι

απλα κοίτα και τα στήθη σου μη πέσει πχ κάποια τριχούλα πάνω που δεν την είδες και αυτό τον εκνευρίσει

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε νομιζω να ηταν κατι τετοιο γιατι το εχει κανει καμποσες φορες τελευταία...παντως και κολικους δυστυχώς έχουμε...οχι σε σημειο να κλαιει με τις ώρες(φτου φτου) αλλα το αντιμετωπίζουμε. Ευχαριστώ για την απάντηση παντως! :)

Link to comment
Share on other sites

τίποτα κοπέλα μου καλές επιτυχίες και αν τα βρεις σκούρα ψαξε στο φασε υπάρχουν πολλοί σύμβουλοι θηλασμού που είναι γιατροί και μπορούν να σε βοηθήσουν

στους κολικούς στήθος βοηθά το μπουκάλι το ζορίζει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μικρακι σου!

Συμφωνω με οσα εχει πει κ η κοπελα.δ χρειαζεσται συμπληρωμα.σου δωσανε τελειως λαθος οδηγιες.ο ικτερος πεφτει με το γαλα,ειτε μητρικο ειτε φορμουλα οσο πινει κ κατουραει.οσο για τον παιδιατρο αλλαξε τον τωρα που ειναι νωρις.μεγαλη βλακεια σου ειπε.μη δινεις μπιμπερο γτ μπερδευει κ το μωρο κ μπορει να νευριαζει γι αυτο.η αν εκεινη την ωρα εχει κολικο.η απλα μπορει να θελει να πιπιλισει για να κοιμηθει.κ νευριαζει που ερχεται γαλα

Θα μεγαλωσει κ θα το διαχειριζεται καλυτερα

Για τους κολικους δες μηπως ενοχλει κτ που τρως κ μειωσε γαλακτοκομικα

Πολυ αγκαλιτσα.το πρωτο τριμηνο δ εχουν συνειδητοποιησει οτι πλεον ειστε δυο σωματα

Ο θηλασμος ειδικα σε νεογεννητο δ εχει ωρα κ χρονομετρηση.μπορει να θελει καθε μια ωρα.η να κανει μαραθωνιο θηλασμου 9ωρες σερι.γενικα επειδη ειναι πολυ μικρο,κ αν δ εχετε ξεπερασει τον ικτερο εγω θα του προσφερα καθε διωρο

Οσο για το κλαμα μη σε αγχωνει.ειναι ο τροπος του να επικοινωνει

Παρ το λιγο πιο χαλαρα γτ μεγαλωνοντας ερχονται τα δυσκολα

Αν το ενοχλει η ροη γτ πεταγεται σαν συντριβανακι βγαλε λιγο με το χερι σε μια πετσετα.αν παλι θελει πιο πολυ,κανε μαλαξεις στο στηθος ενω θηλαζεις

Αν ειναι εκνευρισμενο σταματα,ηρεμησε το κ μετα ξαναπροσπαθειτε.γι αυτο πρεπει να του δινεις με τα πρωτα σημαδια πεινας κ οχι αφου κλαψει

Ακομη κ το πιπιλισμα ειναι σημαντικο.ειδικα τοσο νωρις που προσπαθει να εδραιωθει ο θηλασμος

Ειναι κουραστικο,αλλα σε ενα διμηνο θα ανταμειφθεις.ο θηλασμος ειναι οτι πιο βολικο υπαρχει

Οσο γι αυτο που ειπε ο γιατρος,μετα τα 10-15'θηλασμου στο καθε στηθος κατεβαινει το πιο παχυ γαλα,αρχικα ειναι το πιο ξεδιψαστικο

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω κοψει οσπρια, λαχανικα κλπ...και γαλα εχω κοψει αλλα ενα τοστσκι με τυρι πχ το τρωω...να το κοψω κι αυτο;; οταν λες τα δυσκολα έρχονται μεγαλωνοντας;;; :) εμενα μου λενε οσο θα μεγαλωνει θα στρωνει... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οσο για το θηλασμο εννοειται.στους 2-3μηνες ειναι παιχνιδακι

Μετα εξαρταται κ απο το παιδακι.πχ η κορη μου αυπνο παιδακι.μας τεντωνε.κ τα δυο κακοφαγα με τις στερεες.ευτυχως η μεγαλη εστρωσε μετα το χρονο.αν αγχωνεσαι με το κλαμα τι θα κανεις οταν θα αρχισει τα  μπουσουλητα,μετα να σηκωνεται να κανει βηματα;τωρα οπου το βαζεις καθεται

Δ στα λεω να σε τρομαξω,απλα για να εισαι πιο χαλαρη.οι πρωτες μερες με το μωρο ειναι υπεροχες.δ θα τις ξαναζησεις.ακομη κ αν κανεις αλλα παιδια δ μπορεις να εισαι τοσο αφοσιωμενη.

Μεγαλα παιδια μεγαλα αγχη

Ειναι η αδερφη μου ετσι.αγχωνοταν που εκλαιγε ο μικρος,κ δ ευχαριστιεσαι τπτ ετσι

Προληπτικα μην κοβεις τπτ.εμενα δ ειχαν κολικους κ ετρωγα τα παντα.φαε κανονικα κ γραφε τι τρως κ πως πηγαν οι κολικοι.αν δεις οτι κτ ενοχλει διαπιστωμενα τοτε κοβεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικά αγχώνομαι περισσότερο τωρα που ουσιαστικά δεν μπορω να καταλαβω τι θελει για να το βοηθησω. Αλλα γενικα δεν ειναι απο τιε γυναικες που αγχωνονται μην τυχον πεσει το παιδι και χτυπησει κλπ...ειμαι συνηδειτοποιημενη ξερω οτι θα θα κλαψουν οταν πχ θα βγαζουν δοντακια, οταν θα ειναι άρρωστα κλπ κλπ...αλλα οταν ειναι πιο μεγαλο το παιδακι και μπορει να επικοινωνήσει μαζι σου καλυτερα, ειναι ολα πιο ευκολα...τουλαχιστον ετσι νομιζω...δεν ξερω. Ισως σε κανα χρονο να λεω άλλα :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα απλά θέλει μαμα ακομα και να πονάει μαμα και γάλα είναι πάντα η λύση

κοπέλα μου τλχ για ένα χρόνο ούτε τα ίδια πολλές φορές δε ξέρεις τι θέλουν απλά θα μάθεις εσύ να καταλάβεις

όσο για το θηλασμό αλήθεια δεν έχει καλύτερο εμένα ήταν άυπνο παρά λοιπόν να μη ξέρω τι να κάνω μέσα στο βράδυ το έβαζα στο κρεβάτι μας άφηνα στήθος έξω και έτσι έπαιρνε αυτό που ήθελε και όλα καλά:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.οτι κ να θελει αφου δεις αν πειναει,η θελει αλλαγμα,ειναι να το εχεις αγκαλια.αυτο εχει αναγκη

Οι στιγμες που μπορει να ειναι αρρωστο ειναι πολυ δυσκολες,μακαρι μονο να ναι περαστικα,κ φυσικα οσο πιο μικρο πιο δυσκολο

Απλα μην πελαγωνεις.ειναι ο τροπος επικοινωνιας του.ακομη κ οι κολικοι να σκεφτεσαι οτι ειναι κτ περαστικο,επειδη αφου γεννηθουν αρχιζει να λειτουργει το γαστρεντερολογικο.στην κοιλια ειναι διαφορετικα.θελει χρονο

Αγκαλιτσες,ζεστες κομπρεσες,μασαζακι,ασκησουλες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα! Ειπα να επανελθω σχετικα με το θεμα, ετσι ωστε να βιηθησω καποια αλλη κοπελα που τυχον εχει το ιδιο προβλημα. Καταρχας εδω κια μια εβδομαδα θηλαζουμε αποκλειστικα, καταφεραμε και κοψαμε εντελως αυτο το λιγο συμπληρωμα που διναμε. Πριν μερικες μερες πηγαμε στην παιδιατρο γιατην επισκεψη του μηνα και της ανεφερα το προβλημα με το παιδι και το θηλασμο. Μου ειπε λοιπον οως κατα πασα πιθανοτητα, τη στιγμη που γκρινιαζει και σπρωχνει το στηθος να θελει απλα να σταματησεκ για λιγο να ρευτει και να συνεχισει μετα. Κι οντως ετσι ηταν...μετα απο αυτη τη συζητηση με την παιδιατρο, μου το εκανε 2 3 φορες, τον σηκωσα, ρευτηκε αμεσως και μετα ηρεμησε και συνεχισε. Αν λοιπον καποια αλλη κοπελα αντιμετωπισει καποια στιγμη το ιδιο προβλημα, ας δοκιμασει να κανει το ιδιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...