Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Συγνωμη για την παρεμβαση:

Θα συμβουλευα να δινουμε ονοματα γιατρων αλλα να μην αναφερουμε πολλες λεπτομερειες σε δημοσια προβολη ωστε να μην χαρακτηρισθει διαφημιση ή δυσφημιση η οποιαδηποτε πληροφορια.

Μεχρι τωρα η παρεα μας, εχει φανει χρησιμη σε πολλους ανθρωπους και δε θα θελαμε να δεχτουμε παρατηρηση απο τους διαχειριστες του φορουμ.

Οποιαδηποτε λεπτομερη πληροφορια μπορει να δοθει σε προσωπικο μηνυμα (ΠΜ).

Ευχαριστω!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν αναλύσουμε την μέθοδο και τα πλεονεκτήματά της, είναι χρήσιμο να αναφέρουμε τι γίνεται, στο παγκόσμιο χειρουργικό γίγνεσθαι, σχετικά με τις θυρεοειδεκτομές. Πολλά άρθρα ανασκοπήσεως, βασισμένα σε εκατοντάδες ή και χιλιάδες περιστατικά, εμφανίζουν την υφολική ή σχεδόν ολική θυρεοειδεκτομή, ως την επικρατούσα μέθοδο, αντί της ολικής. Και τούτο, γιατί θεωρείται σημαντικός ο κίνδυνος τραυματισμού ή κάκωσης των κάτω λαρυγγικών νεύρων (που νευρώνουν τις φωνητικές χορδές και επηρεάζουν την ομιλία) ή/και των παραθυρεοειδών αδένων. Ο κίνδυνος αυτός, προφανώς, είναι αυξημένος, στην περίπτωση της ολικής ριζικής θυρεοειδεκτομής, που λαμβάνει χώρα με την κλασσική μέθοδο. Έχουμε αναπτύξει μια νέα πρωτοποριακή μέθοδο, ολικής ριζικής θυρεοειδεκτομής, η οποία αποτελεί εξέλιξη της κλασσικής μεθόδου, χρησιμοποιώντας την σύγχρονη ιατρική τεχνολογία. Η επέμβαση αυτή γίνεται με μια διπολική νευροχειρουργική λαβίδα, η οποία είναι πολλαπλών χρήσεων. Με αυτήν, καυτηριάζονται-απολινώνονται τα αγγεία και το παρασκεύασμα του θυρεοειδούς αδένα δεν έχει καμία έλλειψη ιστού, γεγονός που σημαίνει, ότι ο αδένας αφαιρείται ακέραιος (ριζικότητα). Αυτό επιτυγχάνεται, γιατί με την λαβίδα αυτή μπορεί να φτάσει κανείς πολύ κοντά στα λαρυγγικά νεύρα και να αφαιρέσει, όσο γίνεται, περισσότερο θυρεοειδικό ιστό χωρίς, να τα τραυματίσει ή τα κακοποιήσει. Το πλεονέκτημα αυτό, είναι πολύ μεγάλης σημασίας για τον ασθενή, γιατί είτε πρόκειται, για καλοήθη πάθηση ή για κακοήθεια, ο ασθενής δεν ξαναασχολείται χειρουργικά με τον θυρεοειδή. Η δε ριζικότης είναι ένα μετρήσιμο αντικειμενικό μέγεθος, το οποίο υπολογίζεται από ηλεκτρονικό υπολογιστή (uptake), μέσω ενός σπινθηρογραφήματος με ραδιενεργό φάρμακο (Ιώδιο). Το ελάχιστο ποσό θυρεοειδούς, που μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι, υπολογίζεται σπινθηρογραφικώς στο 3%. Με την αναφερόμενη μέθοδο, της ολικής ριζικής θυρεοειδεκτομής, το ποσοστό του παραμένοντος θυρεοειδικού ιστού είναι στο 100% των περιπτώσεων, κάτω του 3% και στο 97% κάτω του 1%. Αυτό, όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας σημαίνει, ουσιαστικά πλήρη ίαση για τον ασθενή. Η νέα μέθοδος διαθέτει εξόχως σημαντικά πλεονεκτήματα:

1. Ριζικότητα. Με την νέα μέθοδο, της ολικής ριζικής θυρεοειδεκτομής, το ποσοστό του παραμένοντος θυρεοειδικού ιστού, όπως προαναφέρθηκε, είναι στο 100% των περιπτώσεων, κάτω του 3% και στο 97% κάτω του 1% γεγονός που πρακτικά σημαίνει ότι, είτε πρόκειται για καλοήθη πάθηση ή για κακοήθεια, ο ασθενής δεν ξαναασχολείται χειρουργικά με τον θυρεοειδή.

2. Μειωμένος χρόνος επέμβασης. Ο χρόνος της επέμβασης είναι, κατά μέσο όρο, μία ώρα και είκοσι λεπτά, ενώ ο χρόνος νοσηλείας είναι μία ημέρα. Ο ασθενής ομιλεί και τρώει κανονικά, από το απόγευμα της ημέρας του χειρουργείου και εξέρχεται της κλινικής την επομένη. 3. Επέμβαση χωρίς ράμματα. Χρησιμοποιείται ένα μόνο ράμμα, για την σύγκλειση των μυών. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχουμε κόμπους, στις απολινώσεις των αγγείων, με αποτέλεσμα, πολλές φορές να έχουμε φλεγμονές και αρκετό μετεγχειρητικό άλγος για τον ασθενή.

4. Άριστο αισθητικό αποτέλεσμα. Η τομή πραγματοποιείται σε ρυτίδα της πρόσθιας τραχηλικής χώρας, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις 3-3.5 εκατ. και με την σύγχρονη πλαστική της τομής, αυτή, σε 6 μήνες έχει εξαφανιστεί.

5. Το μετεγχειρητικό άλγος είναι ασήμαντο. Δεν υφίσταται άλγος στον αυχένα, γιατί δεν γίνεται κατά την διάρκεια της επέμβασης υπερέκταση του αυχένα. Επίσης δεν υπάρχει μετεγχειρητικό άλγος στην τομή, γιατί γίνεται διήθηση των μυών με κοκτέιλ αναλγητικών φαρμάκων. Το 95 με 98% των ασθενών δεν χρησιμοποιεί μετεγχειρητική αναλγησία.

6. Μειωμένο κόστος επέμβασης. Το κόστος της επέμβασης είναι το χαμηλότερο δυνατό, αφού δεν χρησιμοποιούνται ακριβά εργαλεία και αναλώσιμα υλικά, πλην γαζών και ενός ράμματος. Από τα παραπάνω, εύκολα, μπορεί να αντιληφθεί κανείς, ότι πρόκειται για μία πρωτοποριακή μέθοδο, η οποία υπερέχει της κλασσικής σε όλα τα επίπεδα και μόνο πλεονεκτήματα έχει για τον ασθενή. Υπερέχει, επίσης, και έναντι άλλων μεθόδων που χρησιμοποιούν σύγχρονα αιμοστατικά εργαλεία, γιατί τα εργαλεία αυτά μπορεί, βέβαια, να βοηθούν στην αιμόσταση, όμως υστερούν στην ριζικότητα, λόγω του ότι, δεν διαθέτουν λεπτά άκρα. Αυτό έχει, ως αποτέλεσμα, να αφήνουν αρκετό υπόλειμμα ιστού, οπότε και το πιθανό υπόλειμμα θυρεοειδούς να είναι αρκετά υψηλό. Με υψηλό υπόλειμμα εναπομείναντος θυρεοειδικού ιστού, ιδιαίτερα, σε περιπτώσεις κακοήθειας, ο ασθενής κινδυνεύει να υποστεί δεύτερο χειρουργείο ή να λάβει περισσότερες από μιας φορές ραδιενεργό Ιώδιο. Η πρωτοποριακή αυτή, τροποποιημένη ολική ριζική θυρεοειδεκτομή, χρησιμοποιείται από τον χειρουργό Γιώργο Σακελλαρίου, από τον Οκτώβριο του 2002, με άριστα αποτελέσματα και επιπλοκές τριάντα με σαράντα φορές μικρότερες, από τις διεθνώς αποδεκτές. Μειονεκτήματα, ουσιαστικά, η μέθοδος δεν έχει, αλλά η εμπειρία του χειρουργού είναι κρίσιμος παράγοντας, που εξασφαλίζει την απόλυτη επιτυχία της επέμβασης.

nowdoctor.gr

Πηγή: newsitamea.gr

http://www.newsitamea.gr/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B9/


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον αρθρο.Οσον αφορα την Αθηνα θα ελεγα και το ονομα του δικου μου χειρουργου που ειναι επισης ειδικος χειρουργος ενδοκρινων αδενων ο Ευαγγελος Καρβουνης.Αν τον ψαξεις στον ιστοτοπο θα τον βρεις.Εχει ενα μηχανημα που κανει τις φωνητικες χορδες να παλονται για να ξεχωριζουν και να μην τις πειραξει.Η τομη που μου εκανε ηταν 3 εκ. και απο εκει εκανε ολικη αφαιρεση και μπλοκ λεμφαδενων γιατι ηταν ολα χαλια.Εκανε πολυ καλη και προσεκτικη δουλεια και του ειμαι ευγνωμων.Μιλουσα αμμεσως εφαγα κανονικο φαι(οσο μπορουσα)και τη δευτερη μερα πηγα σπιτι (εμεινα σε φιλουςγια 3 μερες).Φυσικα ειναι χειρουργιο αλλα αναρρωσα γρηγορα.Μεχρι να ξαναπαρουν μπροστα οι παραθυροηδεις παιδευτικα λιγο περιπου ενα μηνα.Ολα αυτα βεβαια αν δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια ή το ταμειο σου δεν σου δινει καλυψη σε κλινικη δυστυχως πληρωνεις.Εγω εχω ΤΕΒΕ και επειδη μου εδιναν ημερομηνια χειρουργιου σε δυο δημοσια νοσοκομεια που απευθυνθηκα (χωρις πληρωμη) για τον Ιανουαριο 2014 αναγκαστηκα να βρω τα λεφτα και τελικα δεν το μετανιωσα.Αν ομως ο κυριος Σακελλαριου χειρουργει σε δημοσιο νοσοκομειο ειναι ο,τι καλυτερο!Ειναι καλο παντως αν εισαι απο μακρια να βρεις ενα φιλικο σπιτι για 3-4 μερες να μην φυγεις.Χειρουργειο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις φωνητικές χορδές μου το κάνανε κι εμένα στο Ιπποκράτειο, γιατί ο ένας όζος ήταν κολλημένος πάνω τους. Και ήταν και ένας από τους μεγάλους φόβους μου, μήπως και δε μπορούσα να ξαναμιλήσω...ήταν και ένας βασικός λόγος που επέλεξα να με χειρουργήσει ΩΡΛ γιατρός, για να είμαι σίγουρη ότι δε θα έχω πρόβλημα με τις φωνητικές χορδές μιας και ήξερα ότι θα έπρεπε να μου αφαιρεθούν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά αυτό γίνεται από όλους τους χειρουργούς, προς αποφυγή τραυματισμού του λαρυγγικού νεύρου και το μηχάνημα λέγεται νευροδιεγέρτης. Και στον Ευαγγελισμό που χειορυργήθηκα εγώ το ίδιο μηχάνημα χρησιμοποιήθηκε...δεν είναι τίποτα που γίνεται αποκλειστικά από χειρουργούς ενδοκρινών αδένων...

Γιώργο ελπίζουμε να βρήκες άκρη...

Link to comment
Share on other sites

και γω απο Θεσσαλονικη χειρουργηθηκα στον Γκοροπουλο στον Αγιο Λουκα.να πω κατι ευχαριστο???εναμιση χρονο μετα το χειρουργειο...ειμαι καλα!!!επιτελουσ ειμαι καλα.σταματησαν τα μουδιασματα ,η κοπωση,οι ψυχολογικες μεταπτωσεις,οι πονοκεφαλοι και ολα τα υπολοιπα.εχει ενα μηνα που νιωθω οτι ξαναβρηκα τον εαυτο μου.Κανεις και ποτε να μην περασει αυτο που περασα.ουτε στον χειροτερο εχθρο μου.ξυπναω το πρωι και ειμαι καλα.δε πιστευα οτι θα γινει ποτε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

και γω απο Θεσσαλονικη χειρουργηθηκα στον Γκοροπουλο στον Αγιο Λουκα.να πω κατι ευχαριστο???εναμιση χρονο μετα το χειρουργειο...ειμαι καλα!!!επιτελουσ ειμαι καλα.σταματησαν τα μουδιασματα ,η κοπωση,οι ψυχολογικες μεταπτωσεις,οι πονοκεφαλοι και ολα τα υπολοιπα.εχει ενα μηνα που νιωθω οτι ξαναβρηκα τον εαυτο μου.Κανεις και ποτε να μην περασει αυτο που περασα.ουτε στον χειροτερο εχθρο μου.ξυπναω το πρωι και ειμαι καλα.δε πιστευα οτι θα γινει ποτε αυτο.

Μπράβο Μάριαν να λέμε και τα ευχάριστα! Άργησε αλλά ήρθε η ίαση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ευχαριστω για το ενδιαφερον

εκλεισα με τον Γκοροπουλο στον Αγ. Λουκα

η απουσια μου θα οφειλετε σε αυτο

οταν θα γυριζω ελπιζω να μαι σε θεση να σας ενημωρωσω για το πως πηγε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ευχαριστω για το ενδιαφερον

εκλεισα με τον Γκοροπουλο στον Αγ. Λουκα

η απουσια μου θα οφειλετε σε αυτο

οταν θα γυριζω ελπιζω να μαι σε θεση να σας ενημωρωσω για το πως πηγε...

Μια χαρά θα πάει Γιώργο, είναι και ευχαριστημένα τα μέλη του φόρουμ απ'ότι φαίνεται...Καλή τύχη και είμαι σίγουρη ότι σε λίγες μέρες θα μας πεις καλά νέα! Μη φοβάσαι τίποτα! Θα περιμένουμε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιωργο, καλη επιτυχια, να θυμασαι : ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Σε περιμενουμε πισω ΥΓΙΗ!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...