Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ars! ήμουν λίγο τυχερή γιατί βρήκα φίλη φίλης να δουλεύει μέσα στο διοικητικό του νοσοκομείου και ανέλαβε εκείνη να κάνει τη δουλειά για μένα, αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι είναι χαρτί που ζητάς- προφανώς με αίτηση- από τη γραμματεία του νοσοκομείου. Δεν χρειάζεται να προσκομίσεις κάτι γιατί υποτίθεται ότι έχουν όλο το φάκελό σου, εισιτήρια, εξιτήρια, βιοψίες, γνωματεύσεις κλπ. Ακόμα και η επικύρωση του γνήσιου της υπογραφής γίνεται εκεί, δε χρειάζεται να βουτήξετε το γιατρό απ' το γιακά και να τον σέρνετε στο ΚΕΠ, έχουν προβλέψει διαδικασία εντός του νοσοκομείου.

Δοκίμασες βαλσαμόλαδο? Κάνει εξίσου καλή δουλειά!

Ok αύριο που θα πάω να πάρω αποτέλεσμα από την εξέταση της παραθορμόνης που μου ζήτησε η ιδιώτης θα ρωτήσω και για αυτό. Βαλσαμόλαδο, όχι τι είναι αυτό ακριβώς; Σε αλοιφή το παίρνεις ή σε κάποιο άλλο σκεύασμα; Βασικά έχουν περάσει και 5 μήνες από το χειρουργείο, δεν ξέρω αν έχει νόημα πια να βάλω κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέντε μήνες μετά; Το βαλσαμόλαδο είναι σκεύασμα φυτικής προέλευσης, είναι σαν λαδάκι, νομίζω μπορείς να το βρεις σε μαγαζιά με βότανα κλπ αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και σε φαρμακείο. Εμένα μου το έδωσε φίλη που το φτιάχνει, γι' αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Βρήκες το ΦΕΚ που σου είπα χτες;

Link to comment
Share on other sites

Ars μην τους ακους.απο το θυρεοειδη ειναι.και μενα τα ιδια μου ελεγαν και κοντεψαν να με τρελανουν.το ασβεστιο μου και μενα ειναι φυσιολογικοτατο.πως γινεται δηλ μολις βρηκα τη σωστη δοση χαπιου να σταματησαν ως δια μαγειασ ολα και να μην ειναι απο τον θυρεοειδη?κοβω το κεφαλι μου οτι ειναι απο αυτο και στο λεει ενασ ανθρωπος που επι εναμιση χρονο υπεφερε και εχω κανει ο,τι εξετασεις υπαρχουν απο αιματος μεχρι μαγνητικη στο κεφαλι.λοιπον επειδη ειναι ολοι τουσ αχρηστοι κανε αυτο που εκανα και γω...πατα στο google μουδιασμα και υποθυρεοειδισμος στα αγγλικα(numbness and tingling and hypothyroidism medhelp)το medhelp ειναι αγγλικο αν θυμαμαι καλα φορουμ ιατρικο.αν το πατησεις οπωσ ακριβωσ στο εγραψα θα δεις τι γραφουν για τα μουδιασματα και ποσοι τα εχουν.λοιπον καντο μια εκτυπωση και δωσε το στο γιατρο να δουμε τι θα πει.εγω αυτο εκανα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά βαριέμαι και να ασχοληθώ με αυτή που μου τα είπε αυτά. Πρώτη φορά με έβλεπε (αλήθεια όταν κλείνεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο από το 1535 δεν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις συγκεκριμένο γιατρό; Γιατί όταν πηγαίνεις στο ραντεβού σε βάζουν σε όποιον είναι ελεύθερος) και ήταν παντελώς αδιάφορη και ήταν υψηλόβαθμη. Ενώ σε μια νεαρή γιατρό που με είχε δει 2-3 φορές ήταν πολύ συννενοήσιμη. Ρε συ Μάριαν θεά πάντως που εκτύπωσες τη λίστα για να τη δείξεις...χαχαχα. Εγώ είμαι πεπείσμενη ότι είναι από αυτό. Να δούμε τώρα που ανέβηκα δόση τι θα γίνει...πάντως ως προς τη ξηρότητα που σας είχα πει στο λαιμό και τη διόγκωση στους λεμφαδένες, παρότι τελείωσα την αντιβίωση που μου έδωσε ο ΩΡΛ δεν άλλαξε κάτι....μόνο που έφυγαν τα δέκατα. Βαρέθηκα όμως να πηγαινοέρχομαι στους γιατρούς, θα το αφήσω να περάσει μόνο του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην όμορφη παρέα,

παρότι σας διαβάζω ανελλειπώς δεν βρήκα το χρόνο να σας γράψω.Η δύμηνη απουσία μου από τη δουλειά έκανε την επιστροφή μου πολύ κοπιαστική.Το αίσθημα της κόπωσης,η υπνηλία και τα μουδιάσματα ,παρότι ήπια ,επιμένουν ακόμα.Καλή δύναμη σε όλους,που θα πάει θα τον νικήσουμε στο τέλος;)

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε, σιγα σιγα θα επανελθεις στους φυσιολογικους ρυθμους. Καταλαβαινω την κοπωση της εργασιας σου αλλα ....κρατα αποθεματα..... πρωτα η υγεια σου και εμτα η δουλεια.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αrs μηπως αυτο που νιωθεις στο λαιμο και οι διογκομενοι λεμφαδενες συνοδευονται και απο μια ξηροτητα στο στομα;Οι λεμφαδενες που λες ειναι ψηλα κατω απο το σαγονι και πισω;Γιατι καπως ετσι αλλα με πιο εντονα φαινομενα νιωθω εγω.Εγω δεν εκανα πυρετο.Για τη δικη μου περιγραφη παντα, με μια ερωτηση απο το τηλεφωνο που εκανε η ενδοκρινολογος μου σε πυρηνικο ιατρο στο Ηρακλειο, της ειπε πως του εχει ξανατυχει και οφειλεται στο ιωδιο.Στη κυρια που ηξερε εκανε ενα χρονο να περασει.Αν ζοριζομαι (που ζοριζομαι βεβαια γιατι εγω δεν μπορω να καταπιω απο την ξηροτητα) να το δουμε.Αυτο που εγω καταλαβα απο τον εαυτο μου και αυτα που μου εχουν συμβει, ειναι πως πρεπει να δινουμε πολυ βαση στο ανοσοποιητικο μας γιατι ειμαστε ευαλωτοι μετα το ιωδιο και βρισκουν εδαφος διαφορες λοιμωξεις.Τουλαχιστον οτι περναμε να ειναι οσο το δυνατο πιο ελαφρυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα,

παρότι σας διαβάζω ανελλειπώς δεν βρήκα το χρόνο να σας γράψω.Η δύμηνη απουσία μου από τη δουλειά έκανε την επιστροφή μου πολύ κοπιαστική.Το αίσθημα της κόπωσης,η υπνηλία και τα μουδιάσματα ,παρότι ήπια ,επιμένουν ακόμα.Καλή δύναμη σε όλους,που θα πάει θα τον νικήσουμε στο τέλος;)[/quote

ευχομαι γρηγορη αναρρωση και να νιωσεισ ξανα τον ευατο σου οπως πριν.ολα θα περασουν απλα θελει χρονο.Ars και ο kostantin εχει μουδιασματα.Κostantin μην αφησεις κανεναν να σε πεισει οτι τα μουδιασματα οσο εντονα και να ναι δεν ειναι απο το θυρεοειδη.εχω τα ειχα για εναμιση χρονο.ακομα και τωρα οταν κουραζω τα χερια μου με πιανουν στιγμιαια βεβαια.καμια σχεση με πριν.θελει χρονο ο οργανισμοσ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

επέστρεψα

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

όλα πήγαν καλά, βγήκαν 67 λεμφαδένες από την αριστερή πλευρά κ το κέντρο - τράχηλο κ λίγο δεξιά. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ - ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ Κ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ - 2 λεμφαδένες είχαν πειραχθεί βρέθηκαν στο κέντρο. ο γιατρός πιστεύει πως όλα είναι οκ, πως το προλάβαμε έγκαιρα . είχα λίγους πόνους τις 3 4 μέρες, ήμουν σε πλήρη αφαγία 4 μέρες, έπρεπε να στεγνώσω. η αριστερή πλευρά είναι μουδιασμένη, δεν νιώθω αυτί λαιμό αριστερό σαγόνι κτλ αλλά το συνήθισα. αυτό μπορεί να πάρει κ 6 μήνες να επανέλθει. Η τομή είναι αρκετά μεγάλη αλλά όλα αυτά είναι δευτερεύοντα κ δεν έχουν πολύ σημασία σε σχέση με το κυρίως πρόβλημα. Από εβδομάδα θα πάω ενδοκρινολόγο, θα πρέπει να κάνω λογικά κ άλλες εξετάσεις για το σύνδρομο ΜΕΝ κτλ σε ένα μηνά θα πρέπει να ξανακάνω υπέρηχο κ αιματολογικές για καλσιτολίνη που θα ΠΡΕΠΕΙ να έχει πέσει στα φυσιολογικά όρια

ευχαριστώ όλους κ όλες για το ενδιαφέρον κ εύχομαι καλή πορεία κ ανάρρωση μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΕΙΑ ΣΑΣ..!!

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ!!

ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΖΟ 4,5ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!! Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΟΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΙΚΡΟΙ ΨΥΧΡΟΙ! ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΤΙΠΟΤΑ:confused::confused: ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ:confused:


as1csQN0g410030MDM3ODEwc3wxNTA3NTZzfFdlIGFyZSBtYXJyaWVk.gif

0R6xp3.png

Link to comment
Share on other sites

athi80 καλως ηρθες στην παρεα μας.Η δικη μου εμπειρια με ολικη αφαιρεση θυροειδη και μπλοκ λεμφαδενων ηταν την πρωτη μερα ενοχληση που περνουσε με παυσιπονο και την επομενη δεν χρειαζομουν παυσιπονο.Μιλουσα απο την πρωτη μερα και εφαγα.Σε 4 μερες εισαι πολυ καλα.Να μη φοβασαι να ρωτησεις λεπτομεριες το γιατρο σου.Ολα θα πανε καλα και μετα απο 2 μερες θα γυρισεις σπιτι.Δεν παυει να ειναι χειρουργιο αλλα ειναι απο τα γρηγορα σε αναρρωση.

tenten μπραβο υπεροχα νεα!Χαρηκα πολυ και σου ευχομαι καλη αναρρωση.Το δυσκολο βημα εγινε και ολα πηγαν καλα!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

επέστρεψα

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

όλα πήγαν καλά, βγήκαν 67 λεμφαδένες από την αριστερή πλευρά κ το κέντρο - τράχηλο κ λίγο δεξιά. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ - ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ Κ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ - 2 λεμφαδένες είχαν πειραχθεί βρέθηκαν στο κέντρο. ο γιατρός πιστεύει πως όλα είναι οκ, πως το προλάβαμε έγκαιρα . είχα λίγους πόνους τις 3 4 μέρες, ήμουν σε πλήρη αφαγία 4 μέρες, έπρεπε να στεγνώσω. η αριστερή πλευρά είναι μουδιασμένη, δεν νιώθω αυτί λαιμό αριστερό σαγόνι κτλ αλλά το συνήθισα. αυτό μπορεί να πάρει κ 6 μήνες να επανέλθει. Η τομή είναι αρκετά μεγάλη αλλά όλα αυτά είναι δευτερεύοντα κ δεν έχουν πολύ σημασία σε σχέση με το κυρίως πρόβλημα. Από εβδομάδα θα πάω ενδοκρινολόγο, θα πρέπει να κάνω λογικά κ άλλες εξετάσεις για το σύνδρομο ΜΕΝ κτλ σε ένα μηνά θα πρέπει να ξανακάνω υπέρηχο κ αιματολογικές για καλσιτολίνη που θα ΠΡΕΠΕΙ να έχει πέσει στα φυσιολογικά όρια

ευχαριστώ όλους κ όλες για το ενδιαφέρον κ εύχομαι καλή πορεία κ ανάρρωση μας

Μπράβο ρε tenten, πολύ χαίρομαι!!! Καλή ανάρρωση και μη μασάς ούτε για την τομή ούτε για τίποτα, αρκεί να είσαι καλά!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

Και καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Tenten ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ!!!!! Να δεις που όλα θα στρώσουν στο εξής, νομίζω τα δύσκολα πέρασαν!!!

Δέσποινα ακριβώς, όπως τα λες...ξηρότητα στο λαιμό κυρίως (σαν να ''έχει στεγνώσει''), πρησμένοι λεμφαδένες δεξιά και αριστερά κάτω από τη γνάθο και λίγα δέκατα. Ένας γνωστός μου, που είχε επίσης καρκίνο αλλά όχι στο θυρεοειδή (μάλλον σε λεμφαδένες στην περιοχή της κοιλιάς) και πήρε χημειοθεραπεία είχε το ίδιο πρόβλημα και του είπε ο γιατρός του ότι είναι από την επίδραση του φαρμάκου, του πήρε ένα χρόνο να του περάσει και είπε ότι αυτή η ενόχληση στο λαιμό ήταν το πιο ενοχλητικό απ'όλα. Φαντάσου! Και δεν ήταν το πρόβλημα στη περιοχή του λαιμού, όπως σε εμάς.

Κωνσταντίνε δεν ήξερα ότι έχεις και συ μουδιάσματα....τι δόση παίρνεις τώρα; Εγώ το 150 ξεκίνησα πριν καμια 10αρια μέρες επειδή η TSH μου ήταν στο 3,3 ενώ η Τ4 σε φυσιολογικά επίπεδα. Η γιατρός μου είπε ότι υποθυρεοειδική δεν είμαι αλλά επειδή η TSH πρέπει να ναι πιο χαμηλά για αυτό ανεβάζουμε τη δόση, οπότε τα μουδιάσματα δεν οφείλονται σε υποθυρεοειδισμό.

Το συμπερασμα που έβγαλα είναι ότι παρότι πλέον δεν είμαι υποθυρεοειδική, οι δύο φορές που έπεσα στον υποθυρεοειδισμό τους προηγούμενες μήνες ήταν αρκετές για να ''μαστιγωθεί'' όπως αναφέρουν τα ιατρικά blogs το νευρικό σύστημα, με αποτέλεσμα να παίρνει καιρό να επανέλθει, εκδηλώνοντας το πρόβλημά του με μουδιάσματα στα άκρα.

Athi μη φοβάσαι τίποτα, όπως σου είπαν ήδη, πόνος δεν υπάρχει ιδιαίτερος, τουλάχιστον όχι παραπάνω απ'το αν είχες πονόλαιμο. Φαγητό θα φας σχεδόν κατευθείαν, μόνο κάνε οικονομία στη φωνή σου γιατί όσο και να 'ναι ταλαιπωρείται λίγο το σημείο από τις κινήσεις στο χειρουργείο. Αν δλδ είσαι λιγάκι βραχνιασμένη νόταν βγεις μην ανησυχήσεις! Σημαντικό: να κοιμάσαι με ανασηκωμένο το στρώμα του κρεβατιού, για να φεύγουν τα πήγματα (το αίμα που αποβάλλει ο οργανισμός απ'το σημείο, μέσω της παροχέτευσης που θα σου βάλουν, γιατί όταν παραμένει στο σημείο μπορεί να σου προκαλέσει έντονο βράχνιασμα, όπως σε εμένα).

Κατά τ'άλλα μην ανησυχείς, θα δεις ότι μόλις σου φύγει η νάρκωση θα περπατάς, θα μιλάς κανονικά, όπως ολοι μας. Που θα χειρουργηθείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...