Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Tenten,πολυ χαιρομαι που εισαι καλα!!!Σιδερενιος και γρηγορη αναρρωση!!Ηταν μια δυσκολη κατασταση που βιωσες ,αλλα μην τα σκεφτεσαι πια!!Καλα αποτελεσματα στις υπολοιπες εξετασεις σου,θα περιμενουμε νεα σου!!

Konstantin,χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!Δυστυχως οι ασχημες συνεπειες του βαρυ υπο-θ ,κανουν πολυ καιρο για να φυγουν,υπομονη!!Και εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ με τους τρεις συνεχομενους.Με σμπαραλιασαν!!Φυσικα και θα νικησουμε Κωνσταντινε!!!!Δεν το βαζουμε κατω ευκολα!!

Athi80,μην φοβασαι καθολου!!Εγω δεν καταλαβα τιποτα απο την εγχειρηση!!Καλη επιτυχια!!

Ars,xrysa&& , ΔεσποιναΚ και marian84 πολλα φιλια και σε σας και να στε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον παιδια ειδα και αποειδα δεν αντεξα αλλο να μην μπορω να φαω, αλλα να κολαει το φαι στο λαιμο,να εχω διαρκως πνιξιμο και να με πονανε οι παρωτιδες απο το πριξιμο.Ο ενας με εκανε μπαλακι στον αλλο.Πηρα και μιλησα (μετα απο επανηλημενα μυνηματα) με τον πυρηνικο στην Αθηνα και σε συνενοηση με την ενδοκρινολογο τελικα πηρα κορτιζονη σε χαπι και μετα την πρωτη μερα νιωθω ηδη καλυτερα.Οι αδενες μου χαλαρωσαν και μπορεσα να φαω πιο ανετα.Βεβαια θα παρω κορτιζονη μονο για 12 μερες με σταδιακη μειωση αλλα ελπιζω να μην γινω ξανα τοσο χαλια.Φοβαμαι πραγματικα μη μου μεινει για παντα.Ο πυρηνικος ειπε πως οχι, αλλα οπως εχω ξαναπει για κανεναν δεν ειναι ιδια η επιδραση του ιωδιου.Ενα, ενα βημα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,tenten χάρηκα με τα νέα σου ,καλή ανάρρωση.Ars παίρνω τ4 τών 137 και τρείς φορές την εβδομάδα των 150.Η TSH μου είναι 0,98 οπότε μάλλον είμαι κοντά στο στόχο που απ΄οτι μου είπε ο γιατρός είναι το 0,04.Δέσποινα εύχομαι να ξεπεράσεις το πρόβλημα με την ξηρότητα στο λαιμό σύντομα.Καλή δύναμη σε όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GEIA SAS KAI PALI...DEN SAS PROLABAINW POTE EDW MESA..MALON MPAINW ARGA ALLA TI NA KANW PREPEI PRWTA NA KOIMHSW TA MIKROYLIA MOY GIA NA MPW!!

ARS EYXARISTW POLY GIA TIS SYMBOYLES SOY...THA EGXEIRISTW STIS 04.11 STHN NOSOKOMEIO THS ALEXANDROYPOLIS!!:-(

Καλημέρα Ανθή, καλή επιτυχία κι από μένα! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα boys & girls και καλή εβδομάδα! Έχω κάτι απορίες και έλεγα μπας και με βοηθούσατε να καταλάβω μερικά πράγματα... π.χ. εγώ την TSH την έχω φτάσει στο 0,01 ήδη από τον Ιούνιο (6 μήνες μετά το χειρουργείο)...αν στο χρόνο πρέπει να κάνω σπινθηρογραφήματα κλπ κλπ και να πέσω σε βαρύ υποθυρεοειδισμό...ποιο το νόημα τόσο καιρό να ψάχνω να βρω ιδανική δόση χαπιού για να ρυθμιστούν όλα; Ξεκίνησα με Medithyrox 175mg, τον Ιούνιο μου το γύρισε η γιατρός στα 150 mg και τον Σεπτέμβρη μου έκοψε το χάπι μια μέρα τη βδομάδα. Επίσης να σας πω ότι από το Σεπτέμβρη ήδη (και με επαναληπτικές προχτές) μου έχει ανέβει ο φώσφορος και μου έχει πέσει το ασβέστιο (κι ας πήρα ένα μήνα oneA). Έχω μουδιάσματα, κυρίως στο πρόσωπο και απίστευτη κόπωση. Χωρίς υπερβολές...σέρνομαι!!

Σήμερα θα μιλήσω με τη γιατρό για να δούμε τι θα γίνει με το ασβέστιο...αλλά ηθικόν ακμαιότατον!

Την καλημέρα μου σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα boys & girls και καλή εβδομάδα! Έχω κάτι απορίες και έλεγα μπας και με βοηθούσατε να καταλάβω μερικά πράγματα... π.χ. εγώ την TSH την έχω φτάσει στο 0,01 ήδη από τον Ιούνιο (6 μήνες μετά το χειρουργείο)...αν στο χρόνο πρέπει να κάνω σπινθηρογραφήματα κλπ κλπ και να πέσω σε βαρύ υποθυρεοειδισμό...ποιο το νόημα τόσο καιρό να ψάχνω να βρω ιδανική δόση χαπιού για να ρυθμιστούν όλα; Ξεκίνησα με Medithyrox 175mg, τον Ιούνιο μου το γύρισε η γιατρός στα 150 mg και τον Σεπτέμβρη μου έκοψε το χάπι μια μέρα τη βδομάδα. Επίσης να σας πω ότι από το Σεπτέμβρη ήδη (και με επαναληπτικές προχτές) μου έχει ανέβει ο φώσφορος και μου έχει πέσει το ασβέστιο (κι ας πήρα ένα μήνα oneA). Έχω μουδιάσματα, κυρίως στο πρόσωπο και απίστευτη κόπωση. Χωρίς υπερβολές...σέρνομαι!!

Σήμερα θα μιλήσω με τη γιατρό για να δούμε τι θα γίνει με το ασβέστιο...αλλά ηθικόν ακμαιότατον!

Την καλημέρα μου σε όλους!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Χρύσα απ'όσο ξέρω το 0,01 ασκει μεγάλη πίεση στην καρδιά και δεν είναι το επιθυμητό...ίσως να σου μείωνε λίγο τη δόση (;). Τα μουδιάσματα στο πρόσωπο είναι χαρακτηριστικά της έλλειψης ασβεστίου. Στο χειρουργείο, σου αφαιρέθηκε κανας παραθυρεοειδής;;

Αν ναι, καμιά φορά οι άλλοι αργούν να πάρουν μπρος...όμως αν η υπασβεστιαιμία επιμένει για πάνω από 6 μήνες μετά το χειρουργείο, ίσως να είναι μόνιμη.

Παραθορμόνη έχεις κάνει;

Όσο για το ''γιατί να προσπαθούμε να βρούμε την κατάλληλη δόση αφού στο χρόνο θα πέσουμε πάλι σε υποθυρεοειδισμό''....δυστυχώς δεν μπορούμε να αφήσουμε τον οργανισμό 1 χρόνο απορρυθμισμένο και γιατί δεν θα λειτουργεί φυσιολογικά και γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος υποτροπής του καρκίνου. Εσύ πότε κλείνεις χρόνο;

Εγώ πήγα και έκανα υπέρηχο και μου είπαν για άλλη μια φορά ότι ο χειρουργός έχει καθαρίσει τέλεια κτλ...επίσης μου είπαν ότι φαίνονται κάποιοι λεμφαδένες διογκωμένοι ελαφρώς στην περιοχή του θυρεοειδούς αλλά η εικόνα τους δεν είναι ανησυχητική (ηχομορφολογικά). Το κακό είναι ότι μου βρήκαν τους λεμφαδένες κάτω από το σαγόνι (δεξιά και αριστερά) πολύ διογκωμένους. Ο ένας ήταν 1.5 εκατοστό!! Μου είπαν ότι δεν έχει να κάνει με το θυρεοειδή και με μεταστάσεις κτλ γιατί αυτοί είναι οι επιπολής (το αντίθετο των εν τω βάθει) λεμφαδένες, δλδ οι επιφανειακοί. Παρόλα αυτά η ακτινολόγος (η ίδια που με είχε προειδοποιήσει για τον κακοήθη όζο, πολύ καλή στη δουλειά της) μου είπε να του κάνω μια παρακέντηση γιατί καμιά φορά -σπάει ο διάλος το ποδάρι του- και συνυπάρχει κάποια άλλη κακοήθεια, που δεν της δίνουμε σημασία. Πάντως για όσους έχουν θέμα με τους λεμφαδένες, γενικά αν διογκωθούν δύσκολα ξεπρήζονται και σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Ars! εγώ α) κλείνω χρόνο το Δεκέμβρη, β) μου έχουν αφαιρεθεί τα πάντα, γ) έχω κάνει παραθορμόνη που αν και ήταν σούπερ σαν αποτέλεσμα, η γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε ακόμα να χαρούμε γιατί τα αντισώματα του Χασιμότο είναι ακόμα υψηλά και χαλάνε ότι δουλειά έχουμε κάνει στη ρύθμιση των υπολοίπων, γι' αυτό άλλωστε και θα περιμένω να μάθω το Δεκέμβρη αν θα ξαναχρειαστώ ιώδιο ή χειρουργείο (ή και τα δυο ή και τίποτα αν είμαι τυχερή). Εξαρτάται από το αν θα πέσει το χασιμότο που φαίνεται να διατηρεί ζωντανούς κάποιους λεμφαδένες που είχαν μεν προσβληθεί από τον καρκίνο, αλλά έχουν δε καεί από το ιώδιο. δ) δεν είχα πεσμένο ασβέστιο όλο το διάστημα, τώρα έγινε αυτό, απλά το φοβήθηκα λόγω της τετανίασης... μίλησα πριν λίγο, μου είπε να πάρω oneA μια βδομάδα και να πάω να ξανακάνω εξέταση χωρίς να το διακόψω για να δούμε τη διαφορά και να βάλω ασβέστιο στη διατροφή μου. Κι εδώ απορία: από που να πάρω ασβέστιο; Και για όποιον μου πει γαλακτοκομικά απαντώ ότι είναι ελάχιστο το ασβέστιο που τελικά παίρνουμε από αυτά...άρα; Καμιά άλλη πρόταση;

Επίσης να πω ότι όταν τον Ιούνιο έκανα τον υπέρηχο που μου βρήκαν τους λεμφαδένες, μου εξήγησαν ότι οι λεμφαδένες κάτω από εκατοστό καίγονται με το ιώδιο, αυτοί που είναι από εκατοστό και πάνω θέλουν χειρουργείο.

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ars! εγώ α) κλείνω χρόνο το Δεκέμβρη, β) μου έχουν αφαιρεθεί τα πάντα, γ) έχω κάνει παραθορμόνη που αν και ήταν σούπερ σαν αποτέλεσμα, η γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε ακόμα να χαρούμε γιατί τα αντισώματα του Χασιμότο είναι ακόμα υψηλά και χαλάνε ότι δουλειά έχουμε κάνει στη ρύθμιση των υπολοίπων, γι' αυτό άλλωστε και θα περιμένω να μάθω το Δεκέμβρη αν θα ξαναχρειαστώ ιώδιο ή χειρουργείο (ή και τα δυο ή και τίποτα αν είμαι τυχερή). Εξαρτάται από το αν θα πέσει το χασιμότο που φαίνεται να διατηρεί ζωντανούς κάποιους λεμφαδένες που είχαν μεν προσβληθεί από τον καρκίνο, αλλά έχουν δε καεί από το ιώδιο. δ) δεν είχα πεσμένο ασβέστιο όλο το διάστημα, τώρα έγινε αυτό, απλά το φοβήθηκα λόγω της τετανίασης... μίλησα πριν λίγο, μου είπε να πάρω oneA μια βδομάδα και να πάω να ξανακάνω εξέταση χωρίς να το διακόψω για να δούμε τη διαφορά και να βάλω ασβέστιο στη διατροφή μου. Κι εδώ απορία: από που να πάρω ασβέστιο; Και για όποιον μου πει γαλακτοκομικά απαντώ ότι είναι ελάχιστο το ασβέστιο που τελικά παίρνουμε από αυτά...άρα; Καμιά άλλη πρόταση;

Επίσης να πω ότι όταν τον Ιούνιο έκανα τον υπέρηχο που μου βρήκαν τους λεμφαδένες, μου εξήγησαν ότι οι λεμφαδένες κάτω από εκατοστό καίγονται με το ιώδιο, αυτοί που είναι από εκατοστό και πάνω θέλουν χειρουργείο.

:(

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Χρύσα εμένα ΄στο χειρουργειο μου αφαίρεσαν και 2 παραθυρεοειδείς, οι 2 που μείναν δεν άρχισαν ποτέ να δουλεύουν με αποτέλεσμα να έχω χειρουργικό υποπαραθυρεοειδισμό.Παίρνω καθημερινά one alpha, 2 χάπια και διατηρώ το ασβέστιό μου στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα.

Πρέπει να επαναλάβεις την εξέταση παραθορμόνης γιατί είναι η μοναδική εξέταση που σου δείχνει αν δουλεύουν οι παραθυρεοειδεις και αν παράγεται παραθορμόνη και φυσικά να κάνεις συχνά ασβέστιο αίματος και φώσφορο.

Δυστυχώς όταν πέφτει το ασβέστιο αυξάνεται ο φώσφορος.

Λοιπόν ως ειδικός επί του ασβεστίου και έχοντας περάσει και εγκυμοσύνη με αυτό το πρόβλημα θα σου πώ οτι την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ασβέστιο την έχει το γιαούρτι, όχι απαραίτητα πρόβειο, εγω ετρωγα στραγγιστο.Μετά είναι τα κίτρινα τυριά και κυρίως παρμεζάνα και grana.Πάντως απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω πως το γιαουρτι κανει θαυματα.

Επισης να πινεις πολυ νερο, να κοψεις εντελως τα αναψυκτικα και οτι περιεχει ανθρακικο και τα one alpha να τα παιρνεις με γεματο στομαχι ωστε να απορροφωνται καλυτερα.

Παντως ειναι λιγο περιεργο να εχεις τετοια συμπτωματα τοσο καιρο μετα το χειρουργειο.

Οτι άλλο χρειαστεις είμαι εδώ να βοηθησω!;)

Link to comment
Share on other sites

Mary78 ευχαριστώ πολύ για τα tips, τα χρειαζόμουνα γιατί σιχαίνομαι το γάλα και δεν ήξερα τι να τρώω. Η γιατρός μου είπε ότι η ξεκούδουνη πτώση του ιωδίου μετά από 8 μήνες απ' το χειρουργείο δεν είναι και τόσο ξεκούδουνη λόγω του ιωδίου, έχει επηρρεάσει πολλά πράγματα στον οργανισμό (και τα κιλά, και τα κιλά! πάλι πήρα :mad:). Αυτό που από τώρα σκέφτομαι και ξεφυσάω είναι οι εξετάσεις του Δεκέμβρη που είναι ο ένας χρόνος.... Εσείς που έχετε κολλήσει ήδη ένσημα στο θέμα, για πείτε παίδες μου (και κορασίδες μου εννοείται) τι εξετάσεις κάνουμε στο χρόνο; Αυτή που έχω σίγουρη και κλεισμένη εδώ και 6 μήνες είναι ο υπέρηχος που σας έλεγα και φαντάζομαι και αιματολογικές φουλ κομπλέ. Τι άλλο να περιμένω;

Την καλημέρα μου σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ars! εγώ α) κλείνω χρόνο το Δεκέμβρη, β) μου έχουν αφαιρεθεί τα πάντα, γ) έχω κάνει παραθορμόνη που αν και ήταν σούπερ σαν αποτέλεσμα, η γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε ακόμα να χαρούμε γιατί τα αντισώματα του Χασιμότο είναι ακόμα υψηλά και χαλάνε ότι δουλειά έχουμε κάνει στη ρύθμιση των υπολοίπων, γι' αυτό άλλωστε και θα περιμένω να μάθω το Δεκέμβρη αν θα ξαναχρειαστώ ιώδιο ή χειρουργείο (ή και τα δυο ή και τίποτα αν είμαι τυχερή). Εξαρτάται από το αν θα πέσει το χασιμότο που φαίνεται να διατηρεί ζωντανούς κάποιους λεμφαδένες που είχαν μεν προσβληθεί από τον καρκίνο, αλλά έχουν δε καεί από το ιώδιο. δ) δεν είχα πεσμένο ασβέστιο όλο το διάστημα, τώρα έγινε αυτό, απλά το φοβήθηκα λόγω της τετανίασης... μίλησα πριν λίγο, μου είπε να πάρω oneA μια βδομάδα και να πάω να ξανακάνω εξέταση χωρίς να το διακόψω για να δούμε τη διαφορά και να βάλω ασβέστιο στη διατροφή μου. Κι εδώ απορία: από που να πάρω ασβέστιο; Και για όποιον μου πει γαλακτοκομικά απαντώ ότι είναι ελάχιστο το ασβέστιο που τελικά παίρνουμε από αυτά...άρα; Καμιά άλλη πρόταση;

Επίσης να πω ότι όταν τον Ιούνιο έκανα τον υπέρηχο που μου βρήκαν τους λεμφαδένες, μου εξήγησαν ότι οι λεμφαδένες κάτω από εκατοστό καίγονται με το ιώδιο, αυτοί που είναι από εκατοστό και πάνω θέλουν χειρουργείο.

:(

Όταν λες σου έχουν αφαιρεθεί τα πάντα; Εννοείς λεμφαδένες, παραθυρεοειδείς; Καλά και αφού η πτώση του ασβεστίου είναι κοντά έναν χρόνο μετά το χειρουργείο, πως γίνεται να φταίει το ιώδιο για αυτό; γιατί φαντάζομαι και αυτό θα χει περάσει πολύ καιρός που το χεις κάνει...

ως προς το ασβέστιο είχα διαβάσει ότι περιέχουν τα αμύγδαλα, η ρόκα, τα κίτρινα τυριά....τώρα πoιο περισσότερο, πoιο λιγότερο θα σε γελάσω.

Δες και εδώ: http://www.tlife.gr/Article/HEALTHANDFITNESS-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%97/0-105-39256.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ναι Ars!, απ' όσο ξέρω έχουν αφαιρέσει τα πάντα, εκτός αν κάνω λάθος κι έχει ξεμείνει τίποτα. Το ασβέστιο εξαρτάται και από τη διατροφή, προφανώς κάτι δεν έκανα καλά το τελευταίο διάστημα. Όσο για το ιώδιο, ευτυχώς για μένα θα συνέχιζε να καίει στον οργανισμό μου και τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ίσως, οπότε αν μαζί με τους πειραγμένους λεμφαδένες μου χάλασε και λίγο τη σούπα με το ασβέστιο, δε θα πω κουβέντα! Θα στουμπώσω στα γιαούρτια και που θα πάει θα στρώσει! Απλά η γιατρός μου είπε ότι η θεραπεία με το ιώδιο γενικά επιφέρει διαταραχές και εννοείται και ταλαιπωρία στον οργανισμό, που δεν είναι απαραίτητο να εκδηλωθούν μόνο στο πρώτο διάστημα μετά τη λήψη του.

Κι ευχαριστώ για τη σελίδα, την βρήκα κι εγώ και ήδη έκανα την πρώτη προμήθεια σε γιαούρτια, σύκα και παρμεζάνα που φαίνονται να δίνουν το περισσότερο ασβέστιο. Θα σας πω τι θα βγάλει η επανεξέταση σε μια βδομάδα, μετά την τούρμπο ενίσχυση με χάπι και διατροφή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ναι Ars!, απ' όσο ξέρω έχουν αφαιρέσει τα πάντα, εκτός αν κάνω λάθος κι έχει ξεμείνει τίποτα. Το ασβέστιο εξαρτάται και από τη διατροφή, προφανώς κάτι δεν έκανα καλά το τελευταίο διάστημα. Όσο για το ιώδιο, ευτυχώς για μένα θα συνέχιζε να καίει στον οργανισμό μου και τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ίσως, οπότε αν μαζί με τους πειραγμένους λεμφαδένες μου χάλασε και λίγο τη σούπα με το ασβέστιο, δε θα πω κουβέντα! Θα στουμπώσω στα γιαούρτια και που θα πάει θα στρώσει! Απλά η γιατρός μου είπε ότι η θεραπεία με το ιώδιο γενικά επιφέρει διαταραχές και εννοείται και ταλαιπωρία στον οργανισμό, που δεν είναι απαραίτητο να εκδηλωθούν μόνο στο πρώτο διάστημα μετά τη λήψη του.

Κι ευχαριστώ για τη σελίδα, την βρήκα κι εγώ και ήδη έκανα την πρώτη προμήθεια σε γιαούρτια, σύκα και παρμεζάνα που φαίνονται να δίνουν το περισσότερο ασβέστιο. Θα σας πω τι θα βγάλει η επανεξέταση σε μια βδομάδα, μετά την τούρμπο ενίσχυση με χάπι και διατροφή!

Καλημέρα!! Αν σου είχαν αφαιρέσει τα πάντα από παραθυροειδείς, θα έπρεπε να παίρνεις καθημερινά ασβέστιο για όλη την υπόλοιπη ζωή σου, οπότε αποκλείεται να σου έχουν αφαιρεθεί όλοι οι παραθυρεοειδείς, ρίξε μια ματιά στη βιοψία, θα λέει τι τεμάχια εστάλησαν στο εργαστήριο, το ίδιο και για λεμφαδένες, θα το αναφέρει.

Πάντως κ εγώ που σιχαίνομαι τη φέτα, το γιαούρτι, το γάλα και τρώω μόνο ελάχιστα κίτρινα τυριά με βλέπω για καμιά οστεοπόρωση. Απ'ότι διάβασα τα άτομα που έχουν αφαιρέσει θυρεοειδή και παίρνουν τ4 εφ'όρου ζωής, έχουν αυξημένες πιθανότητες για οστεοπόρωση μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...