Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δεν αναφέρομαι σε μεθόδους από μασχάλη ή από το στόμα και γενικά δεν αγχώνομαι για το αισθητικό αποτέλεσμα αφού η διαφορά αν θα υπάρχει θα είναι ελάχιστη.

Ίσως στα ιδιωτικά να τα εμφανίζουν ποιο ρόδινα και απλά τα πράγματα. Απλώς εκεί μου είπαν για 1 μέρα νοσηλείας χωρίς σωληνάκια πόνους και δυσκολία στην κίνηση του αυχένα. Ο λόγος που με ενδιαφέρουν αυτά έχει να κάνει με την δουλειά και επειδή δεν με "παίρνει" να λείψω πολλές μέρες.

Αλλά αν είναι παντού κόψιμο αφαίρεση ράψιμο, οκ.:cool:

Ars! θα ήθελα πληροφορίες. ..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν αναφέρομαι σε μεθόδους από μασχάλη ή από το στόμα και γενικά δεν αγχώνομαι για το αισθητικό αποτέλεσμα αφού η διαφορά αν θα υπάρχει θα είναι ελάχιστη.

Ίσως στα ιδιωτικά να τα εμφανίζουν ποιο ρόδινα και απλά τα πράγματα. Απλώς εκεί μου είπαν για 1 μέρα νοσηλείας χωρίς σωληνάκια πόνους και δυσκολία στην κίνηση του αυχένα. Ο λόγος που με ενδιαφέρουν αυτά έχει να κάνει με την δουλειά και επειδή δεν με "παίρνει" να λείψω πολλές μέρες.

Αλλά αν είναι παντού κόψιμο αφαίρεση ράψιμο, οκ.:cool:

Ars! θα ήθελα πληροφορίες. ..

Ευχαριστώ

Μπήκα Κυριακή βράδυ ώστε να πάρω τα φάρμακα για την αναισθησία, Δευτέρα πρωί έκανα την εγχείρηση και Τρίτη μεσημέρι βγήκα. Ο πόνος στον αυχένα υπάρχει αλλά δεν είναι αβάσταχτος. Πάντως ο γιατρός μού έγραψε άδεια 30 ημερών από την εργασία μου (άσχετα που δε δούλευα εκείνη την εποχή). Την εγχείρηση την έκανα στο Ιπποκράτειο με τον κύριο Μανουρά και είμαι πολύ ικανοποιημένη (1,8% υπόλειμμα ιστού). Πλήρωσε τα πάντα το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη, μπηκα τη μια μερα, μου εκαναν τις απαραιτητες προεγχειρητικες εξετασεις και την αλλη μερα χειρουργηθηκα. Την επομενη το μεσημερι ταξιδευα προς το σπιτι μου.

Ο πονος στον αυχενα που αναφερουμε ειναι παρομοιος με κεινον που εχεις αν κοιμηθει στραβα τη νυχτα. Δεν ειναι τοσο ενοχλητικος και περναει τις πρωτες μερες. Η ουλη μου ειναι 4cm και δε φαινεται σχεδον καθολου.

Τα σωληνακια που αναφερουμε εχουν να κανουν με την αποβολη ακαθαρσιων και τιποτα παραπανω.

Η ομιλια ειναι αριστη απο την πρωτη στιγμη και υπαρχει ενας μικρος πονος κατα την καταποση. Επισης λογω των ραμματων (εσωτερικων) εγω ενιωθα το λαιμο μου λιγο σαν του λυκου, δηλαδη την πρωτη βδομαδα δεν μπορουσα να τον στρεψω πολυ δεξια και αριστερα και αυτος ηταν ο λογος που απεφυγα να οδηγησω. Στη δουλεια μου πηγα την 7η μερα και ημουν μια χαρα.

Στρωνεις την δοση θυροξινης και η ζωη σου συνεχιζεται σε φυσιολογικους ρυθμους.

Ποτε σχεδιαζεις να χειρουργηθεις???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την συμπαράσταση και τις πληροφορίες.

Γεωργία θα ήθελα να το κάνω όσο ποιο σύντομα γίνεται για να ξεμπερδεύω,αλλά αυτό εξαρτάται.

Αν δεν βρω γιατρό στο δημόσιο που να μου κάνει το "κλικ" γιατί θεωρώ πως κι αυτό παίζει σημαντικό ρόλο και να μην μου πει μετά από 2 μήνες,τότε θα πάω ιδιωτικά μέσω της ομαδικής ασφάλειας από την δουλειά,στην ευρωκλινική στον κύριο Καρβούνη αλλά εκεί θα πρέπει να δώσω ένα σημαντικό ποσό διαφοράς από την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την συμπαράσταση και τις πληροφορίες.

Γεωργία θα ήθελα να το κάνω όσο ποιο σύντομα γίνεται για να ξεμπερδεύω,αλλά αυτό εξαρτάται.

Αν δεν βρω γιατρό στο δημόσιο που να μου κάνει το "κλικ" γιατί θεωρώ πως κι αυτό παίζει σημαντικό ρόλο και να μην μου πει μετά από 2 μήνες,τότε θα πάω ιδιωτικά μέσω της ομαδικής ασφάλειας από την δουλειά,στην ευρωκλινική στον κύριο Καρβούνη αλλά εκεί θα πρέπει να δώσω ένα σημαντικό ποσό διαφοράς από την ασφάλεια.

Καλημέρα σε όλους,

Αντώνη καλή επιτυχία με την επέμβασή σου, εύχομαι όλα να πάνε καλά και ανώδυνα! Σε περίπτωση που πας σε ιδιωτική κλινική: Αν το ομαδικό σου από τη δουλειά σου καλύπτει 80% (όπως τα περισσότερα ομαδικά -και το δικό μου to ίδιο, γι' αυτό και στο αναφέρω), χρησιμοποίησε οπωσδήποτε το βιβλιάριο του ΕΟΠΥΥ (φαντάζομαι ΕΟΠΥΥ έχεις), κι αν σου καλύψει το ΕΟΠΥΥ γύρω στο 15%-20% του κόστους της επέμβασης, τότε το ομαδικό σου αναγκαστικά θα σου καλύψει ολόκληρο το υπόλοιπο (είναι ένας όρος που ο κόσμος δεν τον πολυξέρει αλλά υπάρχει στα περισσότερα ομαδικά ασφαλιστήρια), κάνε έναν κόπο να ρωτήσεις την ασφάλειά σου, είναι πολύ πιθανό να ισχύει και να γλιτώσεις έτσι ένα κάρο χρήματα. Αν πας σε δημόσιο δεν πληρώνεις τίποτα και ίσα ίσα που δικαιούσαι και χρήματα μετά. Σε κάθε περίπτωση, επέλεξε το γιατρό που θα σου εμπνεύσει τη μεγαλύτερη ασφάλεια και εμπιστοσύνη. Σου εύχομαι γρήγορα και καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα καλημέρα και σε ευχαριστώ.Το έχω ψάξει με την ασφάλεια αλλά αν πας μέσω αυτής οι τιμολογήσεις "αλλάζουν" προς τα επάνω.Σίγουρα αν πάω ιδιωτικά θα βάλω και τον ΕΟΠΥΥ ο οποίος καλύπτει το 20% και το 80% η ασφαλιστική.Αλλά με την μόνη διαφορά πως η ασφαλιστική έχει ένα πλαφόν για κάθε επέμβαση και βάση της διαστρωμάτωσης του ασφαλιζόμενου στην εταιρεία,σε μένα είναι κοντά στα 3500?(ιδιωτική 80% + ΕΟΠΥΥ 20%) άρα την διαφορά μέχρι τα 5000? περίπου την καλύπτω εγώ.

Σήμερα προέκυψε και ο σύζυγος μιας συναδέλφου από την δουλειά ο οποίος χειρουργεί στον Ευαγγελισμό,οπότε θα κάνω ένα ραντεβού μαζί του και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα καλημέρα και σε ευχαριστώ.Το έχω ψάξει με την ασφάλεια αλλά αν πας μέσω αυτής οι τιμολογήσεις "αλλάζουν" προς τα επάνω.Σίγουρα αν πάω ιδιωτικά θα βάλω και τον ΕΟΠΥΥ ο οποίος καλύπτει το 20% και το 80% η ασφαλιστική.Αλλά με την μόνη διαφορά πως η ασφαλιστική έχει ένα πλαφόν για κάθε επέμβαση και βάση της διαστρωμάτωσης του ασφαλιζόμενου στην εταιρεία,σε μένα είναι κοντά στα 3500?(ιδιωτική 80% + ΕΟΠΥΥ 20%) άρα την διαφορά μέχρι τα 5000? περίπου την καλύπτω εγώ.

Σήμερα προέκυψε και ο σύζυγος μιας συναδέλφου από την δουλειά ο οποίος χειρουργεί στον Ευαγγελισμό,οπότε θα κάνω ένα ραντεβού μαζί του και βλέπουμε.

Επειδή βλέπω ότι ακόμα είσαι στη φάση που βλέπεις γιατρούς, μήπως θα ήθελες να δεις και το Χρυσοβέργη στο Ιπποκράτειο? Εμένα που ήταν και καρκίνος με μετάσταση στους λεμφαδένες μου έκανε πολύ καλή δουλειά (μου άφησε λιγότερο από 1% υπόλειμμα)... και είναι και σε δημόσιο νοσοκομείο που δε θα χρειαστεί να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα καλημέρα και σε ευχαριστώ.Το έχω ψάξει με την ασφάλεια αλλά αν πας μέσω αυτής οι τιμολογήσεις "αλλάζουν" προς τα επάνω.Σίγουρα αν πάω ιδιωτικά θα βάλω και τον ΕΟΠΥΥ ο οποίος καλύπτει το 20% και το 80% η ασφαλιστική.Αλλά με την μόνη διαφορά πως η ασφαλιστική έχει ένα πλαφόν για κάθε επέμβαση και βάση της διαστρωμάτωσης του ασφαλιζόμενου στην εταιρεία,σε μένα είναι κοντά στα 3500?(ιδιωτική 80% + ΕΟΠΥΥ 20%) άρα την διαφορά μέχρι τα 5000? περίπου την καλύπτω εγώ.

Σήμερα προέκυψε και ο σύζυγος μιας συναδέλφου από την δουλειά ο οποίος χειρουργεί στον Ευαγγελισμό,οπότε θα κάνω ένα ραντεβού μαζί του και βλέπουμε.

Αντώνη σου έστειλα π.μ. Μην ανησυχείς για αυχένα κτλ δεν θα πονάς τόσο που να ενοχλήσαι...απλώς πρόσεξε να μην κάνεις κατάχρηση της φωνής σου γιατί έτσι θα κουραστείς. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΚΡΕΒΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΗΓΜΑΤΑ (αίμα) ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΕΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΤΟΜΗΣ ΓΙΑ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΕΤΣΙ...ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΟΙ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΣΟΥ ΧΟΡΔΕΣ ΘΑ ΝΑΙ ΟΚ, ΘΑ ΒΡΑΧΝΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ.

Καλά έχεις τέτοιο γνωστό και δεν το χρησιμοποιείς; Σούπερ! Αν θες στείλε π.μ. με το όνομα του να σου πω αν έχω ακούσει κάτι...γιατί είδα αρκετούς από την ομάδα.

Υγ.: αν πας χωρίς γνωστό στον Ευαγγελισμό, σίγουρα θα χρειαστεί να περιμένεις αρκετά, διότι ο θυρεοειδής δεν θεωρείται επείγον περιστατικό. Όσο για την επάνοδό σου στη δουλειά, θα εξαρτηθεί από το πως νοιώθεις εσύ...καθώς η βιοψία θα αργήσει να βγει (20 μέρες περίπου) και μέχρι τότε θα σου χοηγήσουν Τ3 και όχι Τ4. Αν βγει η βιοψία και είναι όλα καλά θα ξεκινήσεις Τ4 αλλιώς θα σου κόψουν και το Τ3 για να κάνεις ιώδιο (εκεί σίγουρα δεν θα μπορείς να πας για δουλειά αφου θα είσαι εξαντλημένος). Φυσικά εύχομαι να μη χρειαστείς ιώδιο αλλά στα λέω για να ξέρεις πως πάει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα το χειρουργειο πηρα αμεσως Τ4. Προφανως γιατι φαινοταν οτι δεν υπηρχε κακοηθεια. Υποθετω πως κατι θα ηξεραν...... που δεν μου εδωσαν αρχικα Τ3.

Οσο για το στρωμα, μια χαρα ημουν και ξαπλα και μιλουσα.....ασταματητα.... χωρις να εχω κανενα προβλημα στις φωνητικες χορδες τοτε ή μετεπειτα. (αλιμονο σε εκεινους που ηταν κοντα μου....... με τοσο μπλα μπλα που ειχα)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα το χειρουργειο πηρα αμεσως Τ4. Προφανως γιατι φαινοταν οτι δεν υπηρχε κακοηθεια. Υποθετω πως κατι θα ηξεραν...... που δεν μου εδωσαν αρχικα Τ3.

Οσο για το στρωμα, μια χαρα ημουν και ξαπλα και μιλουσα.....ασταματητα.... χωρις να εχω κανενα προβλημα στις φωνητικες χορδες τοτε ή μετεπειτα. (αλιμονο σε εκεινους που ηταν κοντα μου....... με τοσο μπλα μπλα που ειχα)

Καλημέρα!

Φαινόταν εννοείς από τον υπέρηχο που είχες κάνει νωρίτερα; Είναι και θέμα νοσοκομείου αυτό....στον Ευαγγελισμό ας πούμε περιμένουν τη βιοψία για να σιγουρευτούν...γιατί εγώ για παράδειγμα παρότι είχα FNA που είχε επιβεβαιώσει την εικόνα του υπερήχου για καρκίνο, δεν με έβαλαν για ιώδιο, περίμεναν να το σιγουρέψουν με τη βιοψία και μέχρι τότε μου έδιωσαν Τ3. Πάντως υπήρχαν και περιπτώσεις γυναικών που γνώρισα μετά το χειρουργείο, που παρότι είχαν καρκίνο δεν πήραν ιώδιο και αυτό γιατί ήταν ένας όζος και αυτός κάτω από ένα εκατοστό και εμένα τελευταία ένας γιατρός μου είπε ότι αν δεν είχε γίνει διάσπαση της κάψας ούτε στη δική μου περίπτωση θα χορηγούσαν ιώδιο με τόσο μικρό μέγεθος όζων και θα ξεκινούσα κατευθείαν Τ4. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι είτε είναι κακοήθεια είτε όχι όλα είναι σχετικά, ανάλογα με το νοσοκομείο και την περίπτωση.

Για τα πήγματα που ανέφερα προειδοποιώ όλους, γιατί παρότι δεν συμβαίνει πάντα, καλό είναι να μην το ρισκάρουμε.

όσο για το μπλα μπλα καταλαβαίνω τι εννοείς γιατί κ εγώ όταν βγήκα όλο μπουρου-μπουρου ήμουν με λαλίστατη φωνή, με ξέχεσε ο γιατρός βέβαια αλλά το βράχνιασμα ήρθε τη δεύτερη μέρα γιατί ήμουν σε οριζόντια θέση συνεχώς και το αίμα στην πληγή έμενε στάσιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υποθετω οτι λιγο πολυ φαινεται αν υπαρχει καρκινακι, ειτε απο τις προεγχειρητικες εξετασεις ειτε απο την εικονα που βλεπει ο χειρουργος οταν μας ανοιγει. Αν υπαρχει ΥΠΟΨΙΑ, τοτε δινουν Τ3 ωστε να μη μπει ο ασθενης στη διαδικασια να διακοψει το Τ4 (διαδικασια που πρεπει να γινει πριν τη ληψη ιωδιου).

Και ναι, υπαρχουν περιπτωσεις που το καρκινακι ειναι τοσο μικρουλι που δε χρειαζεται ιωδιο. Παλι καλα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ε μάλλον στη δική σου περίπτωση ήταν απόλυτα βέβαιοι ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν και μου έχει τύχει να μου λένε άτομα ότι ενώ οι γιατροί τους ήταν 100% σίγουροι ότι δεν υπήρχε κακοήθεια, στην βιοψία αποδεικνυόταν το αντίθετο και από την άλλη μεριά βέβαια να τους βεβαιώνει ότι είναι σίγουρα κακρίνος και τελικά να αποδεικνύεται ότι ήταν απλώς όζοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,εχει παρει κανεις ιώδιο στον Ευαγγελισμο;θα ηθελα να λύσω καποιες απορειες που εχω.Εχω κανει ολικη θυρεοειδεκτομη,εκανα καθηλωση και τωρα ειμαι σε διαιτα πριν το ιωδιο.ειμαι 29 ετων και εχω 2 παιδια.ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,εχει παρει κανεις ιώδιο στον Ευαγγελισμο;θα ηθελα να λύσω καποιες απορειες που εχω.Εχω κανει ολικη θυρεοειδεκτομη,εκανα καθηλωση και τωρα ειμαι σε διαιτα πριν το ιωδιο.ειμαι 29 ετων και εχω 2 παιδια.ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλώς όρισες! Ναι, εγώ έχω πάρει ιώδιο στον Ευαγγελισμό, πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Στο δωματιο τι πηρες μαζι σου,πως ηταν η τριημερη διαμονη;τα ρουχα πεταχτηκαν;.Εγω εχω θηλωδες καρκινωμα.Δεν γνωριζω πολλα,προσπαθω να βρω ακρη.Δεν μενω στην Αθηνα και θα ηθελα να ξερω και ποια πραγματα μου, θα παρω στο δωματιο της απομονωσης.μετα απο ποσο καιρο ξεκινησες τ4 και ποτε ξαναπηγες για εξετασεις;τι ετρωγες στην διαιτα του ιωδιου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...