Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Στο δωματιο τι πηρες μαζι σου,πως ηταν η τριημερη διαμονη;τα ρουχα πεταχτηκαν;.Εγω εχω θηλωδες καρκινωμα.Δεν γνωριζω πολλα,προσπαθω να βρω ακρη.Δεν μενω στην Αθηνα και θα ηθελα να ξερω και ποια πραγματα μου, θα παρω στο δωματιο της απομονωσης.μετα απο ποσο καιρο ξεκινησες τ4 και ποτε ξαναπηγες για εξετασεις;τι ετρωγες στην διαιτα του ιωδιου;

Μην ανησυχείς για τίποτα! Δεν ήταν και ό,τι καλύτερο το δωμάτιο αλλα΄θα την παλέψεις!

Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα: Τ4 ξεκινάς με το που βγεις από το δωμάτιο, των 137 θα σου δώσουν λογικά και εσένα. Είμαστε κοντά στην ηλικία και αν είσαι κ γύρω στα 70 κιλά αυτό θα πάρεις.

Θα πάρεις μαζί σου: τσίχλες - καραμελες λεμονιού, λεμόνια κανονικά, μαχαίρι, πιρούνι, σαμπουάν, αφρόλουτρο κ ο,τι άλλο χρησιμοποιείς στο μπάνιο σου, πετσέτες μπόλικες, πιτζάμες και αλλαξιές πρόχειρων ρούχων. Σε άλλα νοσοκομεία σου λένε να πάρεις ο,τι παλιό για να το πετάξεις. Στον Ευαγγελισμό το θεωρούν τζάμπα όλο αυτό. Θα σου πουν ότι εάν πλυθούν δυο φορές τα ρούχα, μετά θα είναι οκ. Εγώ πριν τα πλύνω τα έβγαλα με τη σακκούλα στο μπαλκόνι για μια εβδομάδα, όπως μου πρότεινε η ενδοκρινολόγος μου, οι πυρηνικοί το θεωρούν γελοίο όλο αυτό. Πάρε οπωσδήποτε μαζί σου αν έχεις, λάπτοπ και βιβλία. Επειδή μπορεί να ενοχλείται η διπλανή σου καλό θα ήταν να πάρεις και ακουστικά.

Μετά από λίγες μέρες θα σου πουν να ξαναπάς για το προγραμματισμένο σπινθηρογράφημα (σε εμένα έτσι είχαν πει, στη διπλανή μου που ήταν από επαρχία και όχι ασθενής τους, της είπαν να το κάνει στην πόλη της, με τον γιατρό-νοσκομείο που την παρακολουθεί). Εάν θες να παραμείνεις Αθήνα για δικούς σου λόγους και θες να το κάνεις στον Ευαγγελισμό να ξεμπερδεύεις, πες τους ότι θα αργήσεις να επιστρέψεις στην πόλη σου και ότι θα ήθελες να το κάνεις εκεί.

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με τα υπόλοιπα που τα είχα ξαναγράψει στο φόρουμ για να μην τα γράφω 2 φορές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πω και εγω την δικια μου ιστορια,το 2012 και ενω ημουν εγκυος στο δευτερο παιδι μου η γυναικολογος με στελνει σε ειδικο παθολογο,ο λογος;απο Μαρτιο μεχρι ιουλιο ειχα μια ανεξηγητη βραχνα στην φωνη και ημουν σαν να ειχα συναχι.Οανθρωπος επαθε σοκ,κατα την ψιλαφηση μου λεει εχεις παει σε ολες τις ειδικοτητες ιατρων,ο θυρεοειδης την κανει την ζημια.κανω εξετασεις..και βρηκαν καλες...υπερηχο ομως δεν εκανα...8/8/2013 θυμαμαι για ελεγχο που μου ειχαν πει(ιατρο ενδοκρινολογο δεν εχουμε εδω...2ωρες ταξιδι).ο ενδοκρινολογος μου ειπε αμεσα χειρουργειο, πηγα και σε αλλους 2γνωστους γνωστων κτλ.και εκεινοι μου ειπαν το ιδιο.Δεν ηξερα γιατρο και βγηκα προσ αναζητηση σε χειρουργειμενους συγγενεις.Πηγα σε γενικο χειρουργο(εχει χειρουργεισε 4 συγγενης μου),η χαρη μου παει στης 10 Σεπτεμριου Αθηνα και 12 μπαινω για χειρουργειο.Ολα τελεια ουτε ασβεστιο τπτ δεν επεσε,ημουν οπως πριν.Γυρισα στα παιδια μου και νομιζα οτι ειχα τελειωσει.Μου εδωσε ο χειρουργοσ μου τ3 και μου ειπε θα τα λεμε τηλεφωνικα.δεχομαι μετα 20 μερες τηλ.του χειρουργου,εκει παγωσα μου ειπε ηταν καρκινωμα και οτι δεν τελειωσα...πρεπει να παρεις ιωδιο μου ειπε.Απο χθες εγινε κατι που με ανησυχησε,τα αποτελεσματα της καθηλωσης τα πηγε μια φιλη στον ενδοκρινολογο που με ανελαβε στον Ευαγγελισμο,ομως με πηραν τηλ.και μου ειπαν να κανω υπερηχο και να το στειλω ενω ειδη εχουν το σπινθιρογραφημα,μου περναει απο το μυαλο οτι αφησε πολυ υπολειμμα γιατι η διαστασεις του υπερηχου ειναι δεξια5,4*3,8*7,3μμ αριστερα5,5*2,8*6,8μμ.αν ξερει καποιος να με βοηθησει...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα προσωπικό μνμ με τις λεπτομέρειες! Δες εκεί...(στα μηνύματά σου!). Όσο για τον υπέρηχο, μπορείς να αναφέρεις με περισσότερες λεπτομέρειες τι γράφει, γιατί δεν κατάλαβα οι διαστάσεις που μας γράφεις τι αφορούν...η καθήλωση μετά το χειρουργείο τι έδειξε; Εκεί πρέπει να φάνηκε αν υπάρχει ευμεγεθες υπόλειμμα. Εάν σου είναι δύσκολο να γράφεις πες μου να βρούμε άλλο τρόπο επικοινωνίας 9τηλεφωνικό, skype κτλ.Περιμένω προσωπικό μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω παρει την καθηλωση στα χερια μου,εστειλα μια φιλη,εκεινη μου ειπε μονο οτι ολα ειναι οκ,δεν μου ειπε το ακριβες αποτελεσμα.Το διφυλλο οδηγιων μου το εδωσαν αλλα ειπα να δω στην πραξη τη συμβαινει,η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι,με παιρνει απο κατω,αλλα την ωρα που παω ανεξηγητα να δακρυσω,ακουω μια φωνουλα να λεει: σελω τωλα μπαλαρινι και σκαω στα γελια...τα μπαλαρινια (μανταρινια)επιτρεπονται ;γιατι μου αρεσουν και μενα πολυ,μαρμελαδα;θα μεινω Αθηνα γιατι το ταξιδι ειναι 5,30 ωρες περιπου απαγορευτικο δλδ αλλα και επειδη δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεινουν μακρυα τα παιδια μου,εαν ειμαι εκει..

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπόν και τα μανταρίνια μια χαρα είναι...για τη μαρμελάδα δεν ξέρω (αν δεν έχει αλάτι κανένα πρόβλημα). Μη φοβάσαι βρε τα χειρότερα πέρασαν....πόσο καιρό έχεις ξεκινήσει την ειδική δίαιτα και πότε θα μπεις για ιώδιο;; Αν έχει περάσει το μεγαλύτερο διάστημα και κοντεύεις, τότε έχεις φάει τον γάϊδαρο. Αν διάβασες το π.μ. που σου έστειλα ίσως σου λύθηκαν κάποιες από τις απορίες. Τα λεμόνια είναι για να παράγεις σάλιο να μην ακτινοβοληθούν οι σιελογόνοι αδένες, αφού με το σάλιο θα αποβάλεις και ιώδιο και επειδή στον Ευαγγελισμό δεν σου φέρνουν με το φαγητό για αυτό σου είπα να πάρεις. Επίσης και μετά τον θάλαμο καλό θα είναι να ψιλοσυνεχίσεις το νερό (όχι τόσο όσο στον θάλαμο βέβαια) για να σε βοηθήσει να αποφύγεις την κατακράτηση υγρών και ως εκ τούτου και τα κιλά...επίσης θα πρότεινα και τις τσιχλίτσες λεμονιου. Γενικώς όχι μετά το θάλαμο λιπαρά, όχι πολύ αλάτι για κανα μήνα. Θα προσαρμοστείς πολύ εύκολότερα.

Ξέχασα να σου πω σεντόνια δεν αλλάζουν, ρούχα θα αλλάζεις κάθε φορά που θα κάνεις μπάνιο και νερά ναι αγοράζεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει την καθηλωση στα χερια μου,εστειλα μια φιλη,εκεινη μου ειπε μονο οτι ολα ειναι οκ,δεν μου ειπε το ακριβες αποτελεσμα.Το διφυλλο οδηγιων μου το εδωσαν αλλα ειπα να δω στην πραξη τη συμβαινει,η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι,με παιρνει απο κατω,αλλα την ωρα που παω ανεξηγητα να δακρυσω,ακουω μια φωνουλα να λεει: σελω τωλα μπαλαρινι και σκαω στα γελια...τα μπαλαρινια (μανταρινια)επιτρεπονται ;γιατι μου αρεσουν και μενα πολυ,μαρμελαδα;θα μεινω Αθηνα γιατι το ταξιδι ειναι 5,30 ωρες περιπου απαγορευτικο δλδ αλλα και επειδη δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεινουν μακρυα τα παιδια μου,εαν ειμαι εκει..

Μην ανησυχείς για το υπόλοιμα, το δικό μου ήταν 9%!(Φαντάσου πως με 15% ξαναμπαίνεις χειρουργείο).Με το ιώδιο καίγεται όσο κι αν είναι, μην ανησυχείς καθόλου!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ars το ειδα το μνμ σου και μου λυθηκαν αρκετες απορειες,ειναι οι πρωτες μερες της διαιτας και ειμαι καλα,στο προηγουμενο 15μερο μετα της πρωτες 5 μερες ΧΑΛΙΑ,εχω εντονες ψυχικες διακυμανσεις,κατα το τελος της διαιτας δεν κοιμωμουν σχεδον καθολου.Ενα πραγμα ομως καταλαβα,πρεπεινα ειμαστε θετικοι...:lol::lol::lol: με ρωτανε ολοι εχεις καταλαβει αραγε τη εχει συμβει...!!!πρεπεινα νιωθουμε ολοι τυχεροι...υπαρχουν και χειροτερα.Εχω καταλαβει τη μου εγινε..εγω απο το χειρουργειο εχω καλη αναμνηση,ηταν ολοι χαμογελαστοι κ πριν το χειρουργειο μου ειχαν δωσει τοσο κουραγιο που δεν καταλαβα ποτε βγηκα...κινητο επιτρεπεται στον θαλαμο;;; Thyrogen αυτες οι ενεσεις τι ειναι; και ποτε γινονται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fofigk,ευχομαι να ειναι ολα περαστικα!Ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις καθολου!!Κι εγω με θηλωδες πολυεστιακο,εχουν περασει 4 χρονια και ολα καλα.

Πιστευω να σου απαντηθηκαν οι ερωτησεις.Στο Θεαγενειο(Θεσ/κη) ειναι λιγο πιο διαφορετικα τα πραγματα απ`οτι στον Ευαγγελισμο,οποτε καλυτερα να ακουσεις την Ars.Οσο για τα συμπτωματα απο τον βαρυ υπο-θ ,ολοι μας ειχαμε τις διακυμανσεις μας,αλλα με λιγη υπομονη θα περασουν ολα οταν θα ξαναρχισεις Τ4.

Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Mary78 σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο,ελπιζω και σε σενα να ειναι ολα περαστικα ..

Ολα ειναι πολύ καλά!Και γω την προηγουμενη Δευτερα εκανα ολοσωμο (3 χρονια σχεδον μετα το ιώδιο) και ολα πήγαν καλά!

Χρειάζεται λίγο υπομονή γιατί η διαδικασια ειναι δύσκολη αλλά περνάει.Το βασικό ειναι να εισαι αισιοδοξη πρώτα για σενα και μετα για τα παιδακια σου τα οποιά χρειάζονται μια υγειή μανούλα!

Να ξέρεις πως σε καταλαβαίνουμε γιατι ολοι το εχουμε περάσει και σε οτι χρειαστεις ειμαστε εδω!;)

Link to comment
Share on other sites

Ars το ειδα το μνμ σου και μου λυθηκαν αρκετες απορειες,ειναι οι πρωτες μερες της διαιτας και ειμαι καλα,στο προηγουμενο 15μερο μετα της πρωτες 5 μερες ΧΑΛΙΑ,εχω εντονες ψυχικες διακυμανσεις,κατα το τελος της διαιτας δεν κοιμωμουν σχεδον καθολου.Ενα πραγμα ομως καταλαβα,πρεπεινα ειμαστε θετικοι...:lol::lol::lol: με ρωτανε ολοι εχεις καταλαβει αραγε τη εχει συμβει...!!!πρεπεινα νιωθουμε ολοι τυχεροι...υπαρχουν και χειροτερα.Εχω καταλαβει τη μου εγινε..εγω απο το χειρουργειο εχω καλη αναμνηση,ηταν ολοι χαμογελαστοι κ πριν το χειρουργειο μου ειχαν δωσει τοσο κουραγιο που δεν καταλαβα ποτε βγηκα...κινητο επιτρεπεται στον θαλαμο;;; Thyrogen αυτες οι ενεσεις τι ειναι; και ποτε γινονται;

Γεια σου και από μένα,

Στο θάλαμο επιτρέπονται όλα εκτός από απογοήτευση και bad mood!! Απλά ότι πάρεις μαζί σου θα το αφήσεις για κανένα μήνα μακριά από ύποπτα βλέμματα και σε μέρος ασφαλές όπου δεν θα μπορούν να πλησιάσουν άτομα που δεν πρέπει (παιδιά, έγκυες κτλ αλλά και κανένας άλλος!!). Δεν είναι τίποτα ο θάλαμος, λίγο αραλίκι και ξεκούραση. Πολλά ξινά και πράγματα που παράγουν σάλιο όπως καραμέλες, τσίχλες, χυμοί (μην πάρεις με ζάχαρη ή νέκταρ που περιέχει ζάχαρη γιατί θα βγεις διπλάσια), νερό άφθονο και μπάνια, πολλά μπάνια!!! Η αποβολή του ιωδίου γίνεται από τους πόρους μέσω των εκκρίσεων και από τις κενώσεις (κόπρανα και ούρα). Αν θέλεις στείλε pm να σδου στείλω τις οδηγίες του Ντυνάν (έχω κάνει 2 φορές θάλαμο με πολυεστιακό θυλώδες & θυλακιώδες). :lol::lol::lol::lol::lol: Επίσης δεν συνηθίζεται να μπαίνεις θαλαμο μετεγχειρητικά με thyrogen! Πρέπει να ''πέσεις'' σταδιακά - φυσιολογικά. ΑΠό την επόμενη όμως εξέταση (σε 1 χρόνο ή 9 μήνες από το θάλαμο) μπορείς να μπεις με Thyrogen. Ελπίζω να έχεις ταμείο γιατί κοστίζει περίπου 1.100 Ευρώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...