Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Kerasw,αυτο που μας ειπες με ανησυχησε πολυ!!Δεν θα μπορεσω να τους θηλασω????Τι θα κανουν τωρα???

OH!!! NO!!!!

Συγγνώμη Sonia μου, δεν ήξερα τι κακό θα σου προκαλούσαν τα λόγια μου...

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι...

Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα όσο φτάνει η ώρα... Διατροφή γιατί κάνετε? Για να απορροφηθεί το ιώδιο του σπινθηρογραφήματος καλύτερα?

Λένια μου μην στεναχωριέσαι... Κάθε εμπόδιο για καλό λένε...

Εύχομαι ολόψυχα οι τιμές να είναι φυσιολογικές στην επανεξέταση και να ξεκινήσεις σύντομα την νέα ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ αυτή την φορά προσπάθεια και του χρόνου τέτοια μέρα να κρατάς αγκαλιά το ή τα ζουζουνάκια σου...

Κι εγώ από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο ήθελα να ξεκινήσω να προσπαθώ (ευτυχώς που δεν ξεκίνησα τότε γιατί θα έπρεπε να το ρίξω το μωρό λόγω επιθετικότητας του καρκίνου - είπαν οι γιατροί) αλλά όλο τα σχέδια μου πάνε συνέχεια πίσω... κάθε φορά για λίγους μήνες αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλη η καθυστέρηση κι ας μην είναι... Τώρα μου είπαν από Απρίλιο - Μάιο... Λες να μείνουμε κοντά έγκυος και να μετακομίσουμε και στο site για τις μέλλουσες μανούλες??? χιχιχι, πλάκα θα έχει...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kerasw,το πηραν βαρια τα παλικαρια μου,αλλα θα το ξεπερασουν!!Πιστευω να βρουν καποια αλλη δυναμωτικη τροφη,γιατι η δικια μου θα τους πεσει λιγο βαρια!Οσο για τη χωρις ιωδιο διατροφη,ειναι για να "πεινασουν"τα θυρεοειδικα-καρκινικα κυτταρα οσο πιο πολυ γινεται για ραδιεν.ιωδιο και να απορροφησουν οσο περισσοτερο γινεται.Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος.Μην αγχωνεσαι για το θεμα της εγκυμοσυνης.Ολα θα γινουν στην ωρα τους και τοτε ολα θα ειναι περιφημα και για σενα και για την Λενια!!Σας το ευχομαι ολοψυχα!!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά sonia μου...

Νόμιζα πως σκοπός είναι να πεινάσουν όταν το ιώδιο είναι θεραπευτικό, ώστε να απορροφηθεί όσο πιο πολύ γίνεται και να γίνει έχει καλύτερα αποτελέσματα... Δεν ήξερα ότι ισχύει και για το διαγνωστικό ιώδιο... Λες γι' αυτό να μην άναψε εμένα!!!???!!! Ο γιατρός σου είπε για την διατροφή τώρα? Γιατί εμένα πραγματικά δεν το ανέφερε ούτε η πυρινικός ιατρός, ούτε κανένας από τους 2 ενδοκρινολόγους...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,απο οτι καταλαβα καθε νοσοκομειο εφαρμοζει την δικη του τακτικη.Εξαλλου σε εσενα οπως και σε πολλες -ους,εφαρμοζουν την μεθοδο με το Thyrogen και μη σου πω παγκοσμια.Εμενα και την Kate75 μας παιδευουν λιγο.Θα τους μιλησω και αυριο που θα παω,να χρησιμοποιησουν την ενεση την επομενη φορα,αλλα θα το πω και στην ενδοκρινολογο 30/3.Οι πυρηνικοι γιατροι μου ειπαν για την διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Μη σας περασει απο το μυαλο οτι θα .... γλιτωσετε απο μενα??????

Σονια, ευχομαι ολα να πανε κατ΄ευχην. Εμεις θα ειμαστε εδω και θα περιμενουμε τα νεα σου.

Κερασω, Κate 75 kai 76, Φολεγανδρε, Λενια και λοιπα ατομα που μας διαβαζετε αλλα δε γραφετε, ευχομαι για ολους τα καλυτερα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλους!

sonia ήρθε η μέρα του ιωδίου. εύχομαι να πάν όλα καλά.

Kerasw να είσαι σίγουρη ότι με τις ενέσεις γλιρώνεις πολύ ταλαιπωρία. ο πατέρας μου με το ίδιο πρόβλημα στην Κρήτη μόνο μια φορά έκανε δίαιτα και τις υπόλοιπες με ενέσεις. από ότι μού λεγε καμια σύγκριση. η όλη του ταλαιπωρία ήταν ότι για μια βδομάδα έπρεπε να πηγαινοέρχεται στο νοσοκομείο αλλά δεν τον πείραζε καθόλου. τελικά κάθε νοσοκομείο έχει την τακτική του. όταν έκανα στην Αθήνα χειρουργείο έκατσα 2 μέρες μέσα. ενώ θεσ/νίκη που μίλησα με μια ασθενή μου είπε ότι έκατσε 6, 7 μέρες! α παρεπιτόντως εγώ άρχισα να ψάχνω τον θυροειδή επειδή ανακάλυψε στα 60 ο πατέρας μου ότι είχε πρόβλημα και τελικά η μοναδική απο τα τρία αδέλφια ήμουν εγώ με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον πατέρα μου χωρίς κανένα σύμπτωμα! εύχομαι όλοι μας να μαστε καλα και πανω απ όλα υγεία!

sonia περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Λοιπόν έχω μια αγωνία λες και κάνω εγώ σπινθηρογράφημα... Sonia μου ελπίζω τέτοια ώρα να έχεις ξεμπερδέψει και να απολαμβάνεις καφεδάκι και ότι τραβάει η ψυχή σου... Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά... Θα περιμένω νέα σου με αγωνία!!!

Kate75 έχεις δίκιο, κάθε νοσοκομείο διαφορετικά, ποιό να είναι το πιο σωστό όμως και να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα????

Ποπο, κι εμένα όταν το βρήκα μου είπαν να ψαχτούν όλοι οι συγγενείς 1ου και 2ου βαθμού και ευτυχώς κανένας δεν είχε τιποτα... Βέβαια από το άγχος μου έβαλα όλους μου τους γνωστούς και τους φίλους οι οποίοι για να με καθησυχάσουν το έκαναν και ευτυχώς όλοι καθαροί!!!!!! Σκέφτομαι ότι όταν κάνω μωράκια η πρώτη εξέταση που θα τους κάνω θα είναι υπέρηχος στον θυρεοειδή, χαχαχα... Πέρα από την πλάκα ξέρω ότι θα πρέπει να τα παρακολουθώ πάντα!

Αυτά!!!

Σας στέλνω την γλυκειά μου καλημέρα και φιλιά σε όλες και όλους!!!

Sonia μην μας ξεχάσεις!!! Καλή και γρήγορη επαναφορά (ή όπως λέγεται αυτό) με το χάπι... Και τέρμα η ταλαιπωρία, ε?!?!?!?!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Sonia μου μόλις θυμήθηκα ότι την Δευτέρα θα κάνεις το σπινθηρογράφημα...

Νόμιζα σήμερα και από εχθές έχω σφίξιμο στο στομάχι και υπερένταση...

Λοιπόν λίγες μερούλες υπομονή ακόμα και ο Βαλεντίνος θα τα κάνει να περάσουν όλα... Πες στον άντρα σου να μην σου φέρει λουλούδια και τέτοια χαζά αλλά σουβλάκια και goody's και τέτοια!!!!

Φιλιά πολλά και καλό Σ/Κ σε όλους!!!!!!!!!!!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες και ολους!Ηρθα πριν απο λιγο και εβαλα να βρασει μια αναλατη φακη,γιατι η πυρηνικος γιατρος μου ειπε σιγα-σιγα και σταδιακα το αλατι,οποτε ειπα να προσεξω λιγο ακομα.Δεν πειραζει,στην ουρα μειναμε!!Οι φυσικοι που μου εδωσαν την καψουλα μου ειπαν 2 εβδομαδες απομονωση(και να κανω ο,τι εκανα και με την θεραπεια)και αν θελω να πηγαινω για μετρηση.Την Δευτερα στις 8.30 π.μ.το ολοσωμο και θα μου πουν ο,τι αποτελεσμα βρεθει.Η θυρεοσφαιρινη ειναι πολυ σημαντικο απο 12,9 που ηταν στη προηγουμενη μετρηση ,να πεσει τουλαχιστον κατω απο 5,αλλιως και καθαρο να βγει το σπινθ.τοτε υπαρχει παλι προβλημα(θα βγει σε 20 μερες).Την ρωτησα, τι θα κανουν σε αυτη την περιπτωση και μου ειπε οτι δεν μπορει να μου πει.Την ρωτησα για το Thyrogen και μου ειπε οτι πιο σωστο αποτελεσμα βγαινει με την διαδικασια αυτη,παρα με την ενεση.Την χρησιμοποιουν σε περιπτωσεις ηλικιωμενων η αρρωστων που δεν αντεχουν τα οργανα τους τον βαρυ υπο-θ."Εσυ", μου ειπαν,"επειδη εισαι ακομα νεα και αντεχεις δεν θα την χρησιμοποιησουμε ακομα".Ετσι η ολη διαδικασια ερχεται σταδιακα,πιο ομαλα και με πιο σωστα αποτελεσματα.Ηταν και μια κυρια που ακολουθησε ακριβως τα ιδια με εμενα και ειχαμε τα ιδιες παρενεργειες απο τον υπο-θ(ημικρανιες,κοπωση,αυπνιες).Το μονο που εχω να πω ειναι ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ σε ολο τον κοσμο!Και να ξερετε οτι υπαρχουν χειροτερες και ανιατες ασθενειες!Εμεις και η οικογενεια μας πρεπει να οπλιστουμε με μεγαλη υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,σε ευχαριστω για την συμπαρασταση σου!!Δεν χρειαζεται να αγωνιας τοσο πολυ για μενα!!Κοιτα να περασεις ενα ευχαριστο Σ/Κ και οσο για την διατροφη της Δευτερας θα κανω τα παντα να την ευχαριστηθω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλά πόσα μιλικιουρί σου έδωσαν?

Αγωνιώ για όλους μας... Επειδή το περνάω κι εγώ την ίδια περίοδο είναι σαν να πρόκειται για εμένα... Λίγο κουλό αλλά αφού έτσι μου βγαίνει......

Κι εμένα αν και το σπινθηρογράφημα βγαίνει καλό επειδή η TG είναι 9 σε βαρύ υποθυρεοειδισμό έχουν μπερδευτεί τόσο πολύ...

Άντε να ακούσουμε κανένα καλό νεό...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw μου εδωσαν 5 mCi.Η πυρηνικος γιατρος μου ειπε οτι η απομονωση θα πρεπει να ειναι για 1 εβδομαδα,ενω η φυσικος, που μου εδωσε πριν την καψουλα οδηγιες,μας ειπε (και στην κυρια)2 εβδομαδες!Πραγματικα στεναχωρεθηκα πολυ!Μας ειπε,αν θελουμε,να παμε για μετρηση ακτινοβολιας.Εγω θα παω την αλλη Παρασκευη,επειδη δεν το μπορω ολο αυτο!!Μου εχουν σπασει τα νευρα!!Σαν λεπρη νοιωθω!!Αυτο με την TG τους ανυσηχει λιγο!Θα δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι λογω ελλειψης ορμονων ή λογω χαρακτηρα αλλα εχω αρχισει να αγχωνομαι για τον επανελεγχο που θα γινει σε λιγους μηνες.Η επεμβαση μου εγινε 15-11-2010-η βιοψια εδειξε πολυεστιακο θηλωδες χωρις εξωθυρεοειδικη επεκταση-ιωδιο 100mCi 17-1-2011 με καθηλωση μονο στην περιοχη του θυρεοειδους.Στην φαση του υποθυρεοειδισμου περασα πολυ δυσκολα, κυριως ψυχολογικα(ακομα ειμαι ετσι) και σωματικα, με εντονη ατονια ,μυικους πονους μουδιασματα και δυσανεξια στο κρυο(τωρα εχουν αρχισει να βελτιωνονται τα πραγματα).Δεν εχω παιδακια ακομα και αναρρωτιεμαι αν θα ξεμπερδεψω ποτε με αυτην την ιστορια γιατι θα ηθελα ενα μωρακι στην αγκαλια μου.Αυτη ειναι η συντομη ιστορια μου-ελπιζω να μην σας κουρασα και χαιρομαι που βρηκα τοσο γλυκους ανθρωπους να μοιραζομαι τις ανησυχιες μου!

Περαστικα σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Σονια σε σκεφτομαι συνεχεια. Ολα θα πανε καλα.

Και τα υπολοιπα κοριτσια μα ειδικα αυτα που θελουν να κρατησουν μωρακι στην αγκαλια τους, ο Θεος θα εισακουσει τις επιθυμιες τους. Ειμαι πεπεισμενη γι αυτο.

Εχω πολη δουλεια τις τελευταιες μερες και γενικως ...τρεχω.

Να ειστε ολες πολυ καλα και ψηλα το ηθικο!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνω: Να ειστε ολες και ολοι πολυ καλα!!! (να μη ξεχναμε και τον αντρα της παρεας)!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...