Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Kate76 και Georgia ευχαριστω για τις ευχες σας!!Κate76 δεν θελω να απογοητευεσαι!!Σιγουρα θα ξεμπερδεψεις απο αυτη την ιστορια!Ειναι καλο που φανηκε καθηλωση μονο σε αυτη την περιοχη και για τους επομενους 6 μηνες περιπου θα τρεφεται το Ι131 με αυτον τον ιστο ωστε να καθαρισει ολη η περιοχη!Οσο για το ψυχολογικο και εγω δεν ημουν και δεν ειμαι καλα,επειδη ο υπο-θ δημιουργει καταθλιψη(παροδικη).Αυτες τις μερες βλεπω μονο εφιαλτες(οπως ησουν εσυ) και κοιμαμαι επι 1 εβδομαδα 3-4 ωρες!Την προηγουμενη φορα,ακομα και εναμισυ μηνα μετα την θεραπεια ειχα φοβιες και κρισεις πανικου,οπως επισης δεν ηθελα να μενω μονη στο σπιτι!Εγω,που γενικα ειμαι ενα δυνατο και αισιοδοξο ατομο.Ολα λογω ορμονων!!Τουλαχιστον δεν κανουμε και χημειοθεραπειες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σας!!

sonia μου πάει και το ιώδιο! άντε υπομονή ως τη Δευτέρα. πάντως οι γιατροί τότε (άντρες) μου είχαν πεί να φάω ότι θέλω αμέσως. όσο για τους γιατρούς μου είχαν πει να προσέχω, δηλαδή όχι αγκαλιές με τα παιδιά μου (9 και 7 ετών) και όχι στον ίδιο χώρο για 1 βδομάδα και οι φυσικοί για 2 βδομάδες. για αυτο κι εγώ τη Δευτέρα μετα το σπινθηρ μετρήθηκα και μου είχαν πει μέχρι τέλος της βδομάδας μπορώ να είμαι μαζί τους όση ώρα θέλω σε απόσταση 1 μέτρου. τελικά τα είδα Τρίτη και τα πήρα μια αγκαλιά διστακτικά το Σ/Κ. όντως σα λεπροί είμαστε εκείνο το διάστημα! καλή υπομονή λοιπόν.

kate76, kerasw, και ΛΕΝΙΑ, εύχομαι γρήγορα με μωράκια στην αγκαλιά σας!! καλό Σ/Κ σε όλοους!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω επισης πολλα ευχαριστω για τις ευχες σου Kate75.Συγχωρα με εχω ζαλιστει σημερα!!Ευχομαι και σε εσενα καλα αποτελεσματα!Μου ειπαν σε 20 μερες περιπου θα ειναι ετοιμες οι αιματολογικες δηλ.1 Μαρτιου!

Link to comment
Share on other sites

Κate75 γραφαμε ταυτοχρονα!Εμενα γυναικα γιατρος ηταν σημερα και μου ειπε αυτα.Θα μετρηθω και εγω την Δευτερα αν και με ενδιαφερουν πιο πολυ τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ολες!Δεν μπορω να γραψω πολλα και αισιοδοξα πραγματα,γιατι ποναω πολυ και εχω εξαντληθει τελειως.Περιμενω την Τριτη που θα παρω επιτελους θυροξινη,για να αισθανθω πια σαν φυσιολογικος ανθρωπος.Περαστικα σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!!!:-D Είναι καιρός τώρα που διαβάζω το συγκεκριμένο group και αποφάσισα να γράψω και εγώ κάτι αφού πρώτα σας ευχηθώ όλα να σας πάνε όλα καλά και να έχετε ένα χαμόγελο στα χείλη!!!!:-D:grin::-D Ομοιοπαθούσα και εγώ!!! Ανακάλυψα εντελώς τυχαία τέλος Οκτωβρίου από μια επίσκεψη (εντελώς προληπτική) σε ενδοκρινολόγο ότι υπάρχει ένα θεματάκι εκεί χαμηλά στο λαιμό!!!Έτσι μετά την ψηλάφηση η ενδοκρινολόγος με έστειλε για μια ώραια φωτογραφία (υπέρηχο) που δεν έδειξε κάτι το πολύ ιδιαίτερο μόνο πολλαπλά οζίδια και ένα όζο μεγέθους 17 χιλιοστών (τίποτα δηλαδή), για εξετασούλες Tsh(3,06 μiU/ml), Tg(53 iu/ml) kai Anti-Tpo(4270 iu/ml)που έδειχναν μια απλή θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Άλλα από μια δεύτερη ψηλάφηση υπήρχε μια μικρή διόγκωση σε σχέση με την προηγούμενη φορά και με έστειλε εντελώς προληπτικά να κάνω μια παρακεντησούλα. Έτσι 10 Δεκεμβρίου βρέθηκα με υποψία Ca θηλώδες! Μετά από αυτό κύλησαν όλα προς μια κατεύθυνση και βρέθηκα 3 Ιανουαρίου να μπώ στο Ιπποκράτειο και 4 να χειρουργηθώ (ολική θυρεοειδεκτομή) από έναν εξαίρετο καθηγητή.Να μην το πολυ κουράζω αυτό το αθώο από την αρχή οζίδιο των 17 χιλιοστών είχε γίνει 20 χιλιοστά και ήταν τελικά θυλώδες καρκίνωμα!!! Τα πιάσαμε τα λεφτά λέω!!!Να παίξω λόττο!!:-D:grin: Τυχερή στην ατυχία μου!!! 'Ετσι βρήκα ραντεβού για ιώδιο 1 Απριλίου στο Αλεξάνδρα (σταυροκοπήθηκα όταν μου το είπε ο γιατρός γιατί στην αρχη μου μιλούσε για Σεπτέμβριο!!!) και βρίσκομαι στην κατάσταση της αναμονής!!!!:cool: Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και ελπίζω να μην σας κούρασα!!!(είμαι λίγο φλύαρη :oops:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω ολη τη παρεα φυσικα, και ιδιαιτερα το νεο μελος μας Petroulaki. Μακαρι η ευχη σου να εισακουστει για ολα τα ατομα που ταλαιπωρει αυτο το τοσο μικρουλι οργανο που μοιαζει με θηρεο!!!! Εμβλημα νικης!!!! Ομως θα το νικησουμε εμεις. Εμεις θα ειμαστε πιο δυνατοι απο αυτο!!!! Θα πορευτουμε μαζι τον δρομο σου Petroulaki, και ολα θα πανε πολυ καλα. Και..... επειδη εχεις χιουμορ...... και μου αρεσει που το αντιμετωπιζεις ετσι, παιξε κανενα λοττο, τζοκερ. Που ξερεις???? Ισως σου "φεξει"!!!! :tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας την ενημερωση, παραθετω ενα λινκ (οταν ειναι πολυ μεγαλα τα αρθρα, θα γραφω μονο το λινκ ενω οταν ειναι σχετικα μικρα, θα τα αντιγραφω και θα τα επικολλω)

http://www.chios-medical.gr/giassa.htm


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

10 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΡΟΕΙΔΙΤΙΔΑ HASHIMOTO (Ή ΑΥΤΟΑΝΟΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΤΙΔΑ)

1)Τι σημαίνει το οτι είναι αυτοάνοση νόσος;

Ανήκει στην κατηγορία των νοσημάτων(πρόκειται για μία μεγαλη ομαδα), όπου παράγονται απο τον οργανισμό ειδικές πρωτεϊνες, οι οποίες στρέφονται εναντίον ιστών ή οργάνων του ίδιου του οργανισμού,δηλαδή απλά ο οργανισμός «τα βάζει με τον εαυτό του».

2)Πονάει ο λαιμός,υπάρχει αίσθημα πνιξίματος οταν υπάρχει αυτή η νόσος;

Όχι, η νόσος είναι ασυμπτωματική,δηλαδή δεν υπάρχει πόνος,πυρετός,πρήξιμο η πνίξιμο.

3)Η θυρεοειδίτιδα ή τα αντισώματα που παράγονται βλάπτουν αλλα όργανα;

Όχι,παρά τις μακρές έρευνες και συζητήσεις δεν έχει αποδειχθεί ότι τα αντισώματα αυτά προξενούν βλάβες κάπου αλλού στον οργανισμό εκτός απο τον θυρεοειδή.

4)Η θυρεοειδίτιδα καταλήγει πάντα σε υποθυρεοειδισμό (υπολειτουργία του αδένα);

Όχι, παρά το ότι η συνηθέστερη εξέλιξη της θυρεοειδίτιδας είναι ο υποθυρεοειδισμός, υπάρχουν πιθανότητες να μην συμβεί, Δηλαδή να υπάρχει η ήσηπτη αυτή φλεγμονή αλλά να μην οδηγήσει τον αδένα σε διαταραχή της λειτουργίας.

5)Η αντιμετώπιση της θυρεοειδίτιδας είναι φαρμακευτική ή χειρουργική;

Η αντιμετώπιση είναι σχεδόν πάντα φαρμακευτική. Η ανάγκη χειρουργικής αντιμετώπισης είναι εξαιρετικά σπάνια. Αρκετές φορές δεν υπάρχει ανάγκη αντιμετώπισης, περιοριζόμαστε μόνο στην παρακολούθηση.

6)Υπάρχει θεραπεία που μειώνει ή εξαφανίζει τα αντισώματα στην θυρεοειδίτιδα;

Όχι, δεν υπάρχει ειδική θεραπεία που χρησιμοποιείται για να μειώσει τα αντισώματα (αντιμικροσωμιακά και αντιθυρεοσφαιρινικά)

7)Είναι πάθηση κληρονομική;

Όχι, δεν είναι πάθηση κληρονομική με την κλασσική έννοια του όρου. Έχει οικογενή κατανομή, δηλαδή αρκετά μέλη της ίδιας οικογένειας προσβάλλονται απο το νόσημα.

:cool:Αν μια μητέρα πάσχει απο θυρεοειδίτιδα, πότε πρέπει να ελεγχθούν τα παιδιά της;

Ο πρώτος έλεγχος των παιδιών για το συγκεκριμένο νόσημα καλό είναι να γίνεται στην περίοδο της εφηβείας (12-15 ετών)

9)Τι περιλαμβάνει ο έλεγχος για τη θυρεοειδίτιδα;

Ο συνήθης έλεγχος είναι ο προσδιορισμός ορμονών του θυρεοειδούς και αντισωμάτων (αιματολογική εξέταση) και απεικόνιση του αδένα με υπερηχογράφημα.

10)Υπάρχει πρόβλημα αναπαραγωγής στις γυναίκες που πάσχουν απο θυρεοειδίτιδα;

Όχι, δεν έχει αποδειχθεί οτι γυναίκες που πάσχουν απο θυρεοειδίτιδα έχουν πρόβλημα στην αναπαραγωγή.

Πηγη : http://www.iator.gr/misixronis/hasimotohtml/


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σας ρωτησω ρε κοριτσια.εχω υποθυροειδη κ παιρνω θιροξιν των 50. επειδη εχω πανω απο 1 χρονο να κανω εξετασεις..μπορω να τις κανω τωρα η μηπως επειδη γεννησα πριν 3 μηνες οι ορμονες ακομα θα ειναι ανω κατω?ποτε μπορω να κανω αραγε???

Νομιζω οτι θα εκανες καποιες εξετασεις στι 10/2. Εχεις νεα?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Υποθυρεοειδισμός

Ένας από τους ενδοκρινείς αδένες του ανθρώπινου σώματος είναι ο θυρεοειδής αδένας. Λειτουργία του σημαντικού αυτού οργάνου, αποτελεί η παραγωγή θυρεοειδικών ορμονών οι οποίες είναι απαραίτητες για την φυσιολογική αύξηση, ανάπτυξη, τη ρύθμιση των μεταβολικών διεργασιών του οργανισμού για την εύρυθμη λειτουργία όλων των συστημάτων.

Η ανεπάρκεια των θυρεοειδικών ορμονών στο αίμα έχει σαν αποτέλεσμα την πρόκληση του κλινικού συνδρόμου που λέγεται υποθυρεοειδισμός. Η ανεπάρκεια αυτή στην ενδομήτρια ζωή και τη νεογνική ηλικία έχει δυσμενή επίπτωση στην ωρίμανση του εγκεφάλου και στη σωματική αύξηση και ανάπτυξη. Στην παιδική ηλικία παρατηρείται καθυστέρηση σωματικής αύξησης, ενώ στους ενήλικες εκδηλώνεται ως γενική επιβράδυνση των ζωτικών λειτουργιών.

Η πλειοψηφία των περιπτώσεων υποθυρεοειδισμού οφείλεται στη χρόνια θυρεοειδίτιδα (Hashimoto) η οποία αποτελεί μια βραδέως εξελισσόμενη αυτοάνοση πάθηση του θυρεοειδούς. Στην πάθηση αυτή υπάρχει συνεχής αντικατάσταση του υγιούς παρεγχύματος από λεμφοκύτταρα και ινώδη ιστό. Περισσότεροι από 90% των ασθενών με χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα έχουν υψηλό τίτλο αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων. Μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλικία αλλά συχνότερα προσβάλλει γυναίκες μέσης ηλικίας. Οι ασθενείς πολύ πιθανόν να έχουν ατομικό ή οικογενειακό ιστορικό άλλων αυτοάνοσων νοσημάτων όπως λεύκη, αλωπεκία, σακχαρώδη διαβήτη, επινεφριδιακή ανεπάρκεια, υποπαραθυρεοειδισμό, μυασθένεια Gravis, κακοήθη αναιμία.

Η θυρεοειδίτιδα Hashimoto αρχικά συνήθως εμφανίζεται με διόγκωση του θυρεοειδή (βρογχοκήλη) ασυμπτωματική, χωρίς κλινική ή βιοχημική εικόνα υποθυρεοειδισμού ή με ήπιο υποθυρεοειδισμό.

Ασθενείς που υποβλήθηκαν σε ολική θυρεοειδεκτομή καταλήγουν σε υποθυρεοειδισμό δύο με τέσσερις βδομάδες μετά την επέμβαση. Μετά από υφολική θυρεοειδεκτομή σε ασθενείς με νόσο Graveʼs ή τη χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου ο χρόνος εγκατάστασης του υποθυρεοειδισμού ποικίλει. Σε ένα μεγάλο ποσοστό εκδηλώνεται στο πρώτο έτος μετά τη θεραπεία και το ποσοστό αυξάνεται βραδέως τα επόμενα χρόνια. Η ακτινοθεραπεία γιά κακοήθειες στην περιοχή του τραχήλου επίσης προκαλεί υποθυρεοειδισμό.

Πριν από τον εμπλουτισμό του αλατιού με ιώδιο, η ιωδοπενία αποτελούσε πολύ συχνό αίτιο υποθυρεοειδισμού. Αλλά και η υπερβολική λήψη ιωδίου παρεμποδίζει την σύνθεση των θυρεοειδικών ορμονών προκαλώντας υποθυρεοειδισμό όχι σε υγιείς ανθρώπους χωρίς θυρεοειδοπάθεια άλλα σε ασθενείς με κάποια παθολογία στον θυρεοειδή. Πηγή υπερβολικής λήψης ιωδίου μπορεί να είναι διάφορα συμπληρώματα διατροφής ,φαρμακευτικά σκευάσματα (Betadine), σκιαγραφικές ουσίες.

Υποθυρεοειδισμός μπορεί να εμφανισθεί λόγω χορήγησης αντιθυρεοειδικών φαρμάκων που χρησιμοποιούνται στη θεραπεία του υπέρθυρεοειδισμού. ʼΑλλα φάρμακα είναι το λίθιο, η αμιοδαρόνη, ιντερφερόνη-α. ʽΕλεγχος με μέτρηση της TSH κάθε 6 με 12 μήνες πρέπει να γίνεται σε ασθενείς που παίρνουν αυτά τα φάρμακα. Επίσης η ταυτόχρονη λήψη φαρμάκων που επηρεάζουν την απορρόφηση της θυροξίνης σε ασθενείς υπό θεραπεία με θυροξίνη μπορεί να οδηγήσει σε υποθυρεοειδισμό.

Παροδικός υποθυρεοειδισμός παρατηρείται κατά την εξέλιξη της υποξείας θυρεοειδίτιδας και της θυρεοειδίτιδας μετά τον τοκετό.

Πολύ πιο σπάνια αίτια υποθυρεοειδισμού αποτελούν υποφυσιακή ή υποθαλαμική ανεπάρκεια, γενετικές διαταραχές στη σύνθεση των θυρεοειδικών ορμονών, αντίσταση στη δράση των θυρεοειδικών ορμονών.

Η εγκατάσταση της κλινικής εικόνας είναι βραδεία και κατά κανόνα χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα προκειμένου να αναπτυχθεί όλο το κλινικό φάσμα. Στους ενήλικες αρχικά εκδηλώνεται με μη ειδικά συμπτώματα, όπως λήθαργο, κόπωση, οίδημα προσώπου. Με την πάροδο των μηνών, τα συμπτώματα επιτείνονται και ασθενής παραπονείται για βράγχος φωνής , ξηρότητα δέρματος, αίσθημα αδικαιολόγητου ψύχους, βαρηκοία, υπνηλία, δυσκοιλιότητα, μικρή αύξηση του σωματικού βάρους, διαταραχές του κύκλου, δυσχέρεια συγκέντρωσης. Η κατάσταση επιδεινώνεται συνεχώς χωρίς θεραπεία και εξελίσσεται μέχρι μυξοιδηματικού κώματος.

Η έλλειψη των θυρεοειδικών ορμονών μπορεί να εκδηλωθεί από τα επί μέρους συστήματα ως εξής:

  1. Δέρμα- Παρουσιάζεται κρύο, ωχρό, ξηρό και τραχύ με υπερκεράτωση. Οι τρίχες και τα νύχια είναι εύθρυπτα. Μειωμένη εφίδρωση
  2. Καρδιαγγειακό σύστημα- Βραδυκαρδία με μείωση της συσταλτικότητας της καρδιάς που επιβαρύνουν σημαντικά τυχόν συνυπάρχουσα καρδιοπάθεια.
  3. Αναπνευστικό- Επιπόλαιες και βραδείες αναπνοές.
  4. Γαστρεντερικό- Μειωμένη κινητικότητα του εντέρου με αποτέλεσμα τη δυσκοιλιότητα.
  5. Αίμα- Αναιμία.
  6. Κεντρικό νευρικό σύστημα- Βραδυψυχισμός, νωθρότητα αντιδράσεων, αδυναμία συγκέντρωσης, έλλειψη ψυχικής διάθεσης, υπνηλία, κατάθλιψη, ψυχωσικές αντιδράσεις.
  7. Μυικό- Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα που εκδηλώνεται με αιμωδίες και παραισθησίες στα άκρα χέρια. Βραδύτητα της σύσπασης και χάλασης των μυών. Ο ασθενής παραπονείται για διάχυτους πόνους, μυικές κράμπες.
  8. Αναπαραγωγικό- Ολιγομηνόρροια ή αμηνόρροια ή μηνορραγίες.

Για τη διάγνωση της νόσου πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι οι κλινικές εκδηλώσεις του υποθυρεοειδισμού διαφέρουν από ασθενή σε ασθενή και εξαρτώνται απο τρεις κυρίως παράγοντες:

  • την ηλικία του ατόμου
  • τη χρονική διάρκεια
  • τη βαρύτητα του υποθυρεοειδισμού τη στιγμή που θα διαγνωσθεί.

Η διάγνωση γίνεται με βάση τη μέτρηση των επιπέδων των θυρεοειδικών ορμονών και της θυρεοειδοτρόπου ορμόνης (TSH).Οι θυρεοειδικές ορμόνες είναι χαμηλές σε όλες τις μορφές του υποθυρεοειδισμού. Η TSH είναι αυξημένη στον πρωτοπαθή υποθυρεοειδισμό(παθολογία στον θυρεοειδή) και χαμηλή στο δευτεροπαθή και τριτοπαθή υποθυρεοειδισμό(υποφυσιακή ή υποθαλαμική νόσο αντίστοιχα).

Απαιτείται θεραπεία υποκτάστασης με θυροξίνη και στόχος είναι η αποκατάσταση και διατήρηση ευθυρεοειδισμού με τιμές FT4 και TSH στο ευθυρεοειδικό τους εύρος. Οι ασθενείς παρουσιάζουν κλινική βελτίωση δύο βδομάδες μετά την έναρξη της θεραπείας με πλήρη ανάρρωση σε λίγους μήνες. Επαναξιολόγηση του ασθενούς και μέτρηση της T4 και TSH πρέπει να γίνεται μετά από τρεις με έξι βδομάδες και αναλόγως ρύθμιση της δόσης.

Πηγή: ΓΝΑ Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, Τμήμα Ενδοκρινολογίας (iatronet.gr)http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1027


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καρκίνος του θυρεοειδή αδένα

http://www.sambalis.gr/thyroid-cancer.html

Παραθετω μονο ενα τμημα. Εσεις διαβαστε ολοκληρο το αρθρο.

Αν και η οζώδης θυρεοειδική νόσος είναι εξαιρετικά συχνή ο καρκίνος του θυρεοειδούς, που κλινικά αναγνωρίζεται σε ποσοστό λιγότερο του 1-2% των κακοηθών νοσημάτων, με την ετήσια επίπτωση να διαφέρει στις διάφορες γεωγραφικές περιοχές του κόσμου και να κυμαίνεται από 0.5 –10 ανά 100.000 κατοίκους.

Παρουσιάζεται με την ίδια συχνότητα με το πολλαπλούν μυέλωμα με διπλάσια του Hodgkin λεμφώματος και συγκρίσιμη συχνότητα με τον καρκίνο οισοφάγου, λάρυγγα, στόματος, τραχήλου της μήτρας.

Ο καρκίνος του θυρεοειδούς είναι ο συχνότερος καρκίνος των ενδοκρινών αδένων, αποτελεί το 90% αυτών και του αναλογεί το μεγαλύτερο ποσοστό θνητότητας (64%) απ΄ ότι οι άλλοι μαζί ενδοκρινικοί καρκίνοι.

Θεραπεύεται σε μεγάλο ποσοστό (στο 85% ασθενών 5ετής επιβίωσης) και γιʼ αυτό είναι πολύ σημαντική η πρώιμη διάγνωση.

Ο διαχωρισμός των κακοηθών από τους καλοήθεις όγκους του θυρεοειδούς είναι ένα πρόβλημα της καθημερινής ιατρικής πράξης διότι ενώ οι καλοήθεις όζοι είναι συχνοί (60% σε γυναίκες άνω των 60 ετών), το ποσοστό της κακοήθειας είναι περίπου 5%.

Από τα κακοήθη νεοπλάσματα του θυρεοειδούς το 60-80% θα είναι θηλώδη, 10-30% θυλακιώδη, μυελοειδή 5-10%, αναπλαστικοί 5%.

Κάθε τύπος διαφέρει στην εξελικτική του πορεία και την πιθανότητα υποτροπών και μεταστάσεων.

Τα μικροκαρκινώματα του θυρεοειδούς είναι λιγότερο από 1cm σε μέγεθος στην διάμετρο και είναι συχνότερα από τους κλινικούς καρκίνους του θυρεοειδούς.

Τυχαία ευρήματα σε βιοψίες θυρεοειδών είναι, συνήθως θηλώδης καρκίνοι ιστολογικά, δεν παρουσιάζουν διαφορά στην επίπτωση στα δύο φύλα ενώ αυξάνεται είτε οι ηλικιακές ομάδες μεγαλώνουν, είτε αναπτύσσονται σε νέα άτομα και υποστρέφουν ή δεν εξελίσσονται ποτέ σε κλινική νόσο. (Ebis A.J. Natural history of occult thyroid cancer. In: Radiation-Associated Thyroid Carcinoma. De Groot LJ ETA AL.1987, PP155-160.)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καρκίνος του θυρεοειδούς αδένα

|

Οι περισσότερες περιπτώσεις καρκίνου του θυρεοειδούς αδένα είναι ιάσιμες. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που έχουν τη δυνατότητα να εξελιχθούν και να προχωρήσουν γρήγορα γι' αυτό και η έγκαιρη ανίχνευση έχει καθοριστική σημασία.

Ο καρκίνος του θυρεοειδούς αδένα μπορεί να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Οι περισσότερες περιπτώσεις εκδηλώνονται μετά την ηλικία των 40 ετών.

Οι γυναίκες έχουν δύο με τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες να προσβληθούν από τη νόσο σε σύγκριση με τους άνδρες. Όταν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό καρκίνου του θυρεοειδούς, ο κίνδυνος εκδήλωσης της νόσου και σε άλλα μέλη της οικογένειας, είναι μεγαλύτερος.

Άτομα που εκτέθηκαν σε ακτινοβολία της περιοχής του λαιμού, έχουν σημαντικά μεγαλύτερο κίνδυνο για τη νόσο. Η ιονίζουσα ακτινοβολία είναι βασικός παράγοντας πρόκλησης καρκίνου του θυρεοειδούς.

Στην περίπτωση του πυρηνικού ατυχήματος στο Τσερνομπίλ, οι ραδιενεργές ουσίες που απελευθερώθηκαν στο περιβάλλον, ιδιαίτερα το ραδιενεργές ιώδιο, απορροφήθηκε από τον οργανισμό ατόμων της περιοχής που έγινε το ατύχημα.

Τα παιδιά απορρόφησαν πολύ περισσότερο ραδιενεργές ιώδιο λόγω της ανάπτυξης τους με αποτέλεσμα ο καρκίνος του θυρεοειδούς να αυξηθεί δραματικά σε παιδιά και έφηβους στις πληγείσες περιοχές μετά το ατύχημα.

Ασθενείς που υποβλήθηκαν σε ακτινοθεραπεία λόγω καρκίνων της κεφαλής, του λαιμού ή του θώρακα, επειδή ο θυρεοειδής αδένα βρισκόταν στο πεδίο ακτινοβολίας, έχουν περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν τον εν λόγω καρκίνο. Για παράδειγμα οι ασθενείς με λέμφωμα τύπου Hodgkin's, συχνά υποβάλλονται σε ακτινοθεραπεία. Λόγω εμπλοκής του θυρεοειδούς, παρουσιάζουν υποθυρεοειδισμό και έχουν αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο του οργάνου αυτού.

Είναι σημαντικό ασθενείς που εκτέθηκαν για οποιαδήποτε λόγο σε ιονίζουσα ακτινοβολία ή που έλαβαν ακτινοθεραπεία που θα μπορούσε να επηρεάσει το θυρεοειδή τους αδένα, να γνωρίζουν ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες για καρκίνο του θυρεοειδούς ή και για υποθυρεοειδισμό. Έτσι μπορούν να απευθύνονται στο γιατρό τους, να τυγχάνουν τακτικής παρακολούθησης και κλινικής εξέτασης, να κάνουν τεστ αναγκαία για το θυρεοειδή όπως το υπερηχογράφημα και ορμονικές αναλύσεις με τρόπο τέτοιο που οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν προκύψει να αντιμετωπίζεται έγκαιρα.

Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που κατά τη διάρκεια μιας κλινικής εξέτασης ρουτίνας, όταν ο γιατρός εξετάζει το λαιμό, ανακαλύπτει μικρά οζίδια (μικρούς όγκους) στο θυρεοειδή ή την περιοχή του.

Βέβαια όταν κάποιος αντιληφθεί ότι έχει κάποιο μικρό ή μεγαλύτερο ογκίδιο στην περιοχή του λαιμού του, στη βάση του λαιμού μπροστά εκεί που βρίσκεται ο θυρεοειδής, εάν έχει δυσκολίες στην κατάποση ή στην αναπνοή, δεν πρέπει να αμελήσει να συμβουλευτεί άμεσα το γιατρό του.

Πρέπει να τονίσουμε ότι οι περισσότερες μάζες που εμφανίζονται στο θυρεοειδή αδένα, μέχρι και το 90%, είναι καλοήθεις. Επιπρόσθετα οι μάζες που αποδεικνύονται ότι είναι καρκίνοι, έχουν πολύ καλή πρόγνωση. Όμως οποιαδήποτε μάζα του θυρεοειδούς, μικρή ή μεγάλη, πρέπει να τυγχάνει πλήρους διερεύνησης.

Ο καρκίνος του θυρεοειδούς, συνήθως δεν προκαλεί πόνο. Εάν μια μάζα του θυρεοειδούς αφεθεί και μεγαλώσει, είναι δυνατόν να προκαλέσει προβλήματα στην κατάποση και στην αναπνοή όπως επίσης και βραχνάδα. Σε περιπτώσεις που δημιουργείται αιμορραγία εντός του όγκου, μπορεί να υπάρχει πόνος.

Η αρχική αξιολόγηση του ασθενούς περιλαμβάνει τη λήψη του ατομικού και οικογενειακού ιστορικού, τη λεπτομερή κλινική εξέταση με ιδιαίτερη έμφαση στην περιοχή του λαιμού. Σε περίπτωση που υπάρχει μάζα στο θυρεοειδή αδένα, το υπερηχογράφημα δίνει σημαντικές πληροφορίες.

Οι εξετάσεις αίματος με τις μετρήσεις ορμονών επιτρέπουν να αξιολογηθεί η λειτουργία του αδένα. Στους καρκίνους του θυρεοειδούς συνήθως δεν υπάρχουν ορμονικές ανωμαλίες. Όμως οι ορμονικές εξετάσεις επιτρέπουν να φανεί κατά πόσο υπάρχει υποθυρεοειδισμός ή υπερθυρεοειδισμός.

Με τον τρόπο αυτό μπορεί να αποδειχτεί κατά πόσο μια μάζα είναι βρογχοκήλη ή όχι. Το σπινθηρογράφημα του θυρεοειδούς συμβάλλει ουσιαστικά στη διάγνωση των διαφόρων ανωμαλιών που εκδηλώνονται στο όργανο αυτό.

Στο σπινθηρογράφημα ο καρκίνος φαίνεται σαν ψυχρός όζος. Δηλαδή δεν προσλαμβάνει το ραδιοϊσότοπο που χορηγείται για την εξέταση στον ίδιο βαθμό που το προσλαμβάνει ο υπόλοιπος υγιής θυρεοειδής ιστός.

Η εξέταση των κυττάρων που αποτελούν ένα ογκίδιο του θυρεοειδούς, μετά από αναρρόφηση με λεπτή βελόνα, μπορεί να δώσει πληροφορίες κατά πόσο πρόκειται για καρκίνο ή όχι.

Υπάρχουν βασικά 4 μορφές καρκίνου του θυρεοειδούς:

  1. Θηλώδης τύπος: Αποτελεί το 80% των περιπτώσεων. Αναπτύσσεται στα κύτταρα που παράγουν τη θυροξίνη. Μπορεί να εμφανίζει συχνές υπότροπες. Στους ηλικιωμένους είναι σοβαρότερη η κατάσταση. Το ποσοστό ίασης ανέρχεται στο 90 έως 95%

  2. Θυλακιώδης τύπος: Αναπτύσσεται στα ίδια κύτταρα και έχει επίσης ψηλό ποσοστό ίασης που ανέρχεται στο 75% στα 5 χρόνια από τη διάγνωση. Είναι συχνότερο στις γυναίκες. Μπορεί να διηθήσει τους λεμφαδένες που γειτνιάζουν με το θυρεοειδή και έχει τη δυνατότητα να κάνει μεταστάσεις

  3. Μυελοειδής τύπος: Αποτελεί το 5%-10% των περιπτώσεων καρκίνων του θυρεοειδούς. Μπορεί να κάνει μεταστάσεις. Εκκρίνει την ορμόνη καλσιτονίνη. Μπορεί να συνυπάρχει και με άλλους καρκίνους του ενδοκρινολογικού συστήματος. Στα 5 χρόνια το ποσοστό επιβίωσης ανέρχεται στο 70%

  4. Αναπλαστικός τύπος: Εκδηλώνεται κυρίως σε άτομα άνω των 65 ετών. Είναι η σπανιότερη μορφή και η πλέον επικίνδυνη από τους καρκίνους του θυρεοειδούς. Εξελίσσεται πολύ γρήγορα, είναι ιδιαίτερα επιθετικός. Διηθεί γρήγορα τους τοπικούς ιστούς, τις δομές του λαιμού και προκαλεί αναπνευστικά προβλήματα

Η χειρουργική επέμβαση για αφαίρεση του καρκίνου του θυρεοειδούς, είναι η πρώτη θεραπευτική ενέργεια που γίνεται. Στη συνέχεια οι περισσότεροι ασθενείς, υποβάλλονται σε θεραπεία με ραδιενεργές ιώδιο. Το ραδιενεργές ιώδιο απορροφάται από το θυρεοειδή και καταστρέφει υπολειπόμενα καρκινικά κύτταρα.

Άλλα θεραπευτικά όπλα που δυνατόν να χρησιμοποιηθούν περιλαμβάνουν την ακτινοθεραπεία και ορμονοθεραπεία. Οι καρκίνοι του θυρεοειδούς δεν ανταποκρίνονται καλά στη χημειοθεραπεία. Παρά το γεγονός αυτό, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χορηγηθεί χημειοθεραπεία.

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1550


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! καλημέρα και στο καινούριο μέλος της παρέα petroulaki!η ιστορία μας μοιάζει. κι εγώ εντελώς τυχαία ανακάλυψα το πρόβλημά μου λόγω της εγχείρισης και του θηλώδους του πατέρα μου που χειρουργήθηκε στο ιπποκράτειο της Αθήνας από έναν εξαίρετο γιατρό απο την Κρήτη (συγχωριανός) ο οποίος συμβούλεψε να κοιταχτούμε τα παιδιά. πήγα, έιχα έναν όζο ψυχρο (ούτε που είχα καταλάβει), κάνω παρακέντηση Αθήνα που δείχνει υπόνοια θηλώδους και 1 χρόνο ακριβώς μετά το χειρουργείο του πατέρα μου χειρουργεί και εμένα.η βιοψία έδειξε θηλώδης διεστιακό 15-4-2010 έκανα κι εγώ ιώδιο και πριν απο΄1 μήνα το πρώτο σπινθηρογρ μετά απο διαιτα. περιμένω τα αποτελέσματα 1 Μαρτίου απο το Θεαγενειο (Θεσ/νικη). σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και καλό κουράγιο σε όλες μας!

sonia υπομονή ως την Τρίτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...