Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καταρχην ελπιζω να ετυχε να πεσει ο πληθυντικος σε εμενα γιατι θα φουνταρω!!!!!

απο τον καιρο που χοντρυνα ολοι στον πληθυντικο μου μιλανε!:tongue:

Σε γενικες γραμμες το χαπι ειναι 1.7 ανα κιλο βαρους...απο εκει και περα τσεκαρουμε με τις εξετασεις και ρυθμιζουμε αναλογα.

Υπαρχουν περιπτωσεις που το Τ4 απορροφαται σουπερ και ολα καλα....

Υπαρχουν περιπτωσεις ομως που δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Όταν πχ εχεις χαμηλο tsh και επισης χαμηλες ft3 και ft4 (κλινικος υποθυρεοειδισμος,) ουτε να αυξησεις το χαπι μπορεις , ουτα να νιωσεις ευθυρεοειδικη....

Εγω ετσι ημουν στις εγκυμοσυνες μου.....δεν ηθελα να παρω παραπανω χαπι μην τυχον κανω κακο στο μωρο, αλλα εβαζα ενα καρο κιλα....

Και εγω παντως που ειμαι πανω κατω στα ιδια κιλα με εσενα 175 παιρνω!;)

Aleca, με εκανες και γελασα. Η αληθεια ειναι οτι ο πληθυντικος απευθυνοταν σε ολα τα μελη που ηρθαν στην παρεα μας. Ετυχε να το γραψω με αφορμη εσενα που λιγο πολυ σε εχω δει να τριγυρνας σε καποια θεματα.

Ομολογω πως τα αλλα κοριτσια τα "βλεπω" πρωτη φορα ...εδω. Εκτος την Μpap, που ειμαστε φιλαρακια απο ...αλλου!!!!

Αλλα, ο πληθυντικος αποπνεει και μια αισθηση σεβασμου εκτος απο την ενοια που σε ξενιζει και σιγουρα δεν τη θελω ουτε κι εγω. Στη δουλεια μου που εχω να κανω με πολυ κοσμο, καταργω αμεσα -οπου με παιρνει φυσικα- τον πληθυντικο και ολοι νιωθουν πολυ καλυτερα.

Ευχαριστω και για τις πληροφοριες. Εγω πλεον δεν εξεταζω την FT3. Με την αυξηση της δοσης απο 112 σε 125 mg, μεσα σε ενα μηνα η TSH κατεβηκε απο 4,8 σε 1,2. Θυμαμαι που οταν αδυνατιζα ειχα προτεινει στον γιατρο μου να την αφησουμε στο 0,01 που ηταν τοτε, ωστε να χασω ολα τα κιλα που ηθελα. Πραγμα φυσικα που απεκλεισε. Τωρα που ειναι κοντα στο 1 λετε επιτελους να αρχισω να χανω???? Και αν παρω μεγαλυτερη δοση (αναλογης των κιλων μου) μηπως κανω κακο??? Φυσικα αυτες ειναι σκεψεις που κανω και τις μοιραζομαι μαζι σας με σκοπο να αναφερετε την αποψη σας. Σε καμια περιπτωση δε θα κανω του κεφαλιου μου χωρις την γνωμη του γιατρου μου θετοντας σε κινδυνο την υγεια μου. Απλα..... "συζηταμε".


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kate 76,πως εισαι?Εκανες το σπινθηρογραφημα?

Βρε παιδια ή kate76, τι εγινε? Μηπως δεν εχει εγγραφει στο cafe?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia γεια σου!Αν θυμαμαι καλα η Kate πρεπει να ειναι απο 17-1 στο νοσοκομειο για θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο.Λογικα 5 μερες διαρκει ,οπως εγινε και με εμενα.Ελπιζω το σαββατοκυριακο να εχουμε καποια νεα της.Οσο για το προβλημα που εχεις με τον λαιμο σου μετα την επεμβαση ,δεν εχω αναλογη εμπειρια.Εγω δεν ειχα καμια παρενεργεια.Σημερα το απογευμα θα παω σε εναν Μαστολογο γιατι εχω ενα ιναδενωμα που απο 1,03 εκατ. που ηταν περσι,τωρα εδειξε η μαστογραφια οτι εγινε 1,09 εκατ.Αυτα συνηθως ειναι καλοηθη,αλλα αν μου πει ο γιατρος να το εγχειρησει θα τον ακουσω.Δεν αφηνω κανεναν ογκο πια πανω μου.Εχω ασχημες εμπειριες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Όταν είδα ότι άνοιξε συζήτηση για το θυροειδή "χαρηκα" (σε εισαγωγικά γιατί δεν ξερω πως να το πω) γιατί είχα ανάγκη να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου σε σχέση με το θέμα αυτό σαν "αρχάρια" ας το πούμε έτσι!!!

----------Θα με δεχτείτε στην παρέα σας???-------

Να σας γράψω εν ολίγης την ιστορία μου.....

Εγώ λοιπόν γνώρισα το θέμα ενδοκρινολόγος και θυρεοειδείς τον Ιούλιο μέχρι τότε δεν με είχε απασχολήσει ποτέ....

Επειδή όμως είχαμε καταλήξει με τον γυναικολόγο μου ότι θα έκανα εξωσωματική τον Σεπτέμβριο μου καρφώθηκε η ιδέα να πάω να κάνω ορμονικό έλεγχο μέσα στο καλοκαίρι αφού θα ντοπαριζόμουν στις ορμόνες τον Σεπτέμβριο.

Οι ορμονικές εξετάσεις μου λοιπόν ήταν μια χαρά όλα φυσιολογικά αλλά στον υπέρηχο διαγνώστηκε πολυοζώδεις βρογχοκήλη εκ των οποίων ένας όζος ήταν 2,58cm οπότε η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε να πάω να αφαιρέσω τον θυρεοειδή μου..... αφού το χρονικό διάστημα μέχρι να μείνω έγκυος θεωρητικά, ήταν κοντά και μία πιθανή εγκυμοσύνη μπορεί να διόγκωνε τον όζο και να είχα άλλα τρεχάματα.

Έγινε λοιπόν η αφαίρεση τον Σεπτέμβριο και όλα πήγαν καλά και στην συνέχεια ξεκίνησα το Eythirox των 125mg.

Τον Νοέμβριο έκανα τις πρώτες ορμονικές εξετάσεις μετά την εγχείρηση και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, (δεν θυμάμαι τιμές απ'έξω αλλά θα τα μάθω όπως φαίνεται και αυτά σιγά-σιγά ) μου έκανε εντύπωση μάλιστα που συγκρίνοντάς τις με τις προηγούμενες, πριν την αφαίρεση ήταν πάνω κάτω ίδιες οι τιμές.

Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα και είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσω εξωσωματική!

Με παρότρυνε μονάχα να χάσω τα επιπλέον κιλά που έχω (περίπου 10).

Το θέμα μου είναι ότι δυσκολεύομαι πάρα πολύ να τα χάσω σε σχέση με πριν την εγχείρηση και αντί αυτού το βάρος μου όλο και αυξάνεται με την πρώτη παρασπονδία...... Είπα στην γιατρό αν γίνεται να βοηθήσει τον οργανισμό μου κάποια αλλάγή στο φάρμακο και ήταν αρνητική αφού με καλύπτει απόλυτα δεν πρέπει να αλλάξουμε την ισορροπία....

Εσείς που έχετε πιο μεγάλη εμπειρία επί του θέματος πείτε μου σας παρακαλώ θα αλλάξει κάποια στιγμή ο οργανισμός μου και θα προσαρμοστεί με το χάπι ο μεταβολισμός μου ή πρέπει να προσέχω ακόμη περισσότερο?? Ακόμα με προβληματίζει και η ορμονική θεραπεία που θα κάνω για την εξωσωματική αν μου αλλάξει και αυτό την ισορροπία στον οργανισμό μου?? Είμαι και άσχέτη με όλα αυτά και όσο νά'ναι με προβληματίζουν....

Προς το παρών τα θεματάκια μου αυτά είναι ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω τίποτα επιπλοκές στο μέλλον και με άλλα θέματα υγείας..............

Υ.Γ.Συγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο μήνυμα μου..........!!!


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Koukou καλως ηλθες στην παρεα μας.Πιστευω οτι θα εχουμε πολλα να πουμε και επιτελους να βρουμε καποιες λυσεις στα προβληματα μας.Εγω εκτος απο το σοβαρο προβλημα του καρκινου του θυρεοειδους,εχω βαλει καποια κιλα ,παρολο που για 10 μηνες επρεπε λογω του προβληματος μου να ειμαι υπερθυρεοειδικη για να μην εχω καποια υποτροπη.Εχω απαγοητευτει με το θεμα της δοσης της θυροξινης(επαιρνα Τ4 των 150 και δυο φορες την εβδομαδα 162 μιλ.)Πιστευω οτι πρεπει να κανουμε διαιτα κανονικη απο διαιτολογο και οχι μια υγιεινη διατροφη.Δεν χανονται ετσι απλα τα κιλα!Αυτους τους δεκα μηνες που δεν εχασα γραμμαριο εκανα μια πολυ υγιεινη διατροφη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ...καταλαβα....αφου ολες εχουμε θεμα με κιλα ενω ολες προσπαθουμε, μαλλον θα μεινω χοντρη για παντα!!! κλαψ!!!!!

Η παραπανω δοση θυροξινης απαγορευεται γιατι δημιουργει ταχυπλαμιες και γενικοτερα προβλημα στην καρδια καθως επισης οστεοπορωση...

Εγω σημερα ξεκινησα διαιτα...αυστηρη..40 ημερων ειναι....Για να δουμε.....


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

Η παραπανω δοση θυροξινης απαγορευεται γιατι δημιουργει ταχυπλαμιες και γενικοτερα προβλημα στην καρδια καθως επισης οστεοπορωση...

για την δική μου δόση λές ή της Σόνιας??:roll:


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Koukou,πηγες σε διαιτολογο?

Σόνια μου δεν πήγα σε διαιτολόγο αλλά μου έδωσε η ενδοκρινολόγος μου ένα πρόγραμμα διατροφής και λέω να ξεκινήσω τώρα πιο αυστηρά να το ακολουθώ ζυγίζοντας και τα γραμμάρια που γράφει γιατί μέχρι τώρα το πήγαινα με το μάτι και αποτέλεσμα μηδέν...............:rolleyes:


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκίνησα διαιτα την προηγούμενη δευτέρα και έχασα προς το παρων 3 κιλα. ελπιζω να συνεχισω να χάνω γιατι δεν αντέχω άλλο!!!!

Βαρέθηκα να ειμαι χοντρή! Άλλα 10 έμειναν


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοukou ξεχασα να σου ευχηθω ολοψυχα να αποκτησεις πολυ συντομα το παιδακι που τοσο πολυ επιθυμεις!

Ευχαριστώ!!!:D:D:D


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Sorry!Aλεκα πηγες σε διαιτολογο?
σε αυτην την εγκυμοσυνη δνε εχω παει ακομη....λαθος μου...αλλα βαριεμαι :|
για την δική μου δόση λές ή της Σόνιας??:roll:

γενικα...επειδη με ρωτησε η Γεωργια αν θα παθαινε κατι σε περιπτωση που αυξανονταν η δοση.

Σόνια μου δεν πήγα σε διαιτολόγο αλλά μου έδωσε η ενδοκρινολόγος μου ένα πρόγραμμα διατροφής και λέω να ξεκινήσω τώρα πιο αυστηρά να το ακολουθώ ζυγίζοντας και τα γραμμάρια που γράφει γιατί μέχρι τώρα το πήγαινα με το μάτι και αποτέλεσμα μηδέν...............:rolleyes:

και εγω καπως ετσι....

εγω ξεκίνησα διαιτα την προηγούμενη δευτέρα και έχασα προς το παρων 3 κιλα. ελπιζω να συνεχισω να χάνω γιατι δεν αντέχω άλλο!!!!

Βαρέθηκα να ειμαι χοντρή! Άλλα 10 έμειναν

μπρααααβοοοοοο

Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκου, καλωσορισες στην παρεα μας.

Σου ευχομαι κι εγω με τη σειρα μου να πανε ολα κατ'ευχην και να αποκτησεις συντομα το μωρακι σου.

Εχουμε καταληξει στο χειρουργειο και οι δυο μας αποτην ιδια αιτια. Μονο που η δικη μου ηταν και τοξικη.

Οταν ανοιξα αυτη τη σελιδα, σκοιπος μου ηταν να καταγραφουμε τις εμπειριες μας και να προσπαθουμε να κατευθυνουμε την υγεια μας στο καλυτερο συμφωνα με τα οσα μπορει η μια να μαθει στην αλλη και στα ατομα που μπαινουν αναζητωντας πληροφοριες γενικοτερα. Κι εγω καπως ετσι βρηκα το παρεντς και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο.

Χαιρομαι που η σελιδα παει καλα και θα προσπαθησω για το καλυτερο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...