Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Aangelika8 είπε:

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

14 hours ago, alice.2 είπε:

minnie όλα καλά ευχομαι να πάνε.θα περάσουν γρήγορα οι μέρες στο νοσοκομείο να μην φοβάται.Να σε ρωτησω κάτι;Για πόσο καιρο του είπαν να ειναι σε απόσταση ή δεν έχει μιλήσει ακόμα με πυρινικο;Δημοσια θα το κάνει;

καλημέρα alice σε δημοσιο θα το κανει, εχει μιλησει με πυρινικο κ του ειπε ότι το περισσοτερο ποσοστο φευγει τις 2 πρωτεσ μερεσ μετα θα μπορει να είναι με τα παιδι σε αποσταση 2 μετρων κ κάθε εβδομαδα θα πηγαίνει για   μετρηση κα θα του δίνει νεες οδηγίες για την αποσταση,. να σε ρωτησω στην μετρηση που σου εκαναν πριν το ιωδιο για να δουν την δοση που θα παρεις, περα από το λαιμο σου μετρησαν κ κατι άλλο? π.χ ποδι?  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, minnie2 είπε:

καλημέρα alice σε δημοσιο θα το κανει, εχει μιλησει με πυρινικο κ του ειπε ότι το περισσοτερο ποσοστο φευγει τις 2 πρωτεσ μερεσ μετα θα μπορει να είναι με τα παιδι σε αποσταση 2 μετρων κ κάθε εβδομαδα θα πηγαίνει για   μετρηση κα θα του δίνει νεες οδηγίες για την αποσταση,. να σε ρωτησω στην μετρηση που σου εκαναν πριν το ιωδιο για να δουν την δοση που θα παρεις, περα από το λαιμο σου μετρησαν κ κατι άλλο? π.χ ποδι?  

Καλημέρα κορίτσι.Ναι το περισσότερο φευγει τις πρώτες μέρες.Εμενα δεν μου είπαν για μετρηση μετα την εξοδο.Μας συγκεντρωσαν ολους/όλες σε ενα δωμάτιο πριν πάρουμε το ιώδιο και μπούμε στους θαλάμους και μας έδωσαν οδηγιες τις οποίες μας έδωσαν και γραπτώς.Οταν έκανα τη μέτρηση για να καθορισουν τη δόση έκατσα σε μια καρέκλα και με ένα μηχάνημα μετρησαν λαιμο και πόδι το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο.βρεθηκε 0,4 υπόλειμα .Μια εβδομαδα επίσης μετα την εξοδο απ το θαλαμο ιωδίου πήγα πάλι στο νοσοκομειο για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα,το οποίο ειναι κάτι σαν αξονική θα έλεγα..σε μετράει ολοκληρο.Σε 1-2 μηνες θα κανω εξετασεις θυροειδη,υπέρυχο..Ειναι λιγο η διαδικάσια δυσκολη αλλά τι να κάνουμε υπομονή και όλα θα περάσουν!Οτι άλλο θελεις μπορεις να με ρωτησεις φιλια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

οπως κ εσεις, ετσι κ γω με την ιδια ιστορια...

αφαιρεσα προσφατα τον θυροειδη λογω κακοηθη οζου κ σε λιγο καιρο θα κανω τη θεραπεια με το ιωδιο.

θα ηθελα να ρωτησω...

Ποσο καιρο μεινατε μακρια απο τα παιδια σας?

μπορουσατε να κοιμαστε με τον συζυγο σας οταν επιστρεψατε?

μηδενιζεται εντελως η ακτινοβολια οταν επιστρεφετε σπιτι?

Μιας κ εχω 2 μικρα παιδια, κ δεν θα μπορω να τους πω να κρατανε αποστασεις 1-2 μετρα, ουτε φιλια, οποτε σκεφτηκα να μεινω 1 περισσοτερη βδομαδα απο οσο θα μου πουνε για να ειμαι σιγουρη...

επισης σκεφτομουνα κανω τις ενεσεις thyrogen αλλα μετα διαβασα κατι που ειχε γραψει η zazoul, κ καλα εκανε, κ μπηκα στην ιστοσλιδα της thyrogen της εταιριας κ πραγματι γραφει ξεκαθαρα πολλες σοβαροτατες παρενεργειες οποτε τελικα δεν θα τις βαλω.

αρχισα ηδη θυροξινη, 100.

ξερετε ποσο καιρο πριν σταματας τη θυροξινη?

οσοι απο εσας δεν βαλατε τις thyrogen τι δυσκολιες ειχατε? ηταν υποφερτες?

οσον αφορα την διαιτα με το ιωδιο, τελικα πρεπει να ειναι διαιτα χαμηλη σε ιωδιο ή διαιτα χωρις ιωδιο...?

εχετε καποια διατροφη ή λιστα με τροφες?

 

σας ευχαριστω κ οτι θελετε ειμαι προθυμη κ γω να βοηθησω!

χαρηκα που σας βρηκα!!!

Το πιο κατω το εκανα copy-paste απο την ιστοσελιδα της ιδιας της εταιρια της thyrogen

Thyrogen.com

Thyrogen® (thyrotropin alfa for injection) 0.9 mg/mL after reconstitution

IMPORTANT SAFETY INFORMATION

There have been reports of events that led to death in patients who not had surgery to have their thyroid gland removed, and in patients with thyroid cancer cells that have spread to other parts of the body. 

Patients over 65 years old with large amounts of leftover thyroid tissue after surgery, or with a history of heart disease, should discuss with their physicians the risks and benefits of Thyrogen.

Thyrogen can be administered in the hospital for patients at risk for complications from Thyrogen administration. 

Since Thyrogen was first approved for use, there have been reports of central nervous system problems such as stroke in young women who have a higher chance of having a stroke, and weakness on one side of the body.

Patients should remain hydrated prior to treatment with Thyrogen.

Leftover thyroid tissue after surgery and cancer cells that have spread to other parts of the body can quickly grow and become painful after Thyrogen administration.

Patients with cancer cells near their windpipe, in their central nervous system, or in their lungs may need treatment with a glucocorticoid (a medication to help prevent an increase in the size of the cancer cells before using Thyrogen.)

ADVERSE REACTIONS

In clinical studies, the most common side effects reported were nausea and headache

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Alice πολύ χαίρομαι που γύρισες και όλα πήγαν καλά.Βρηκες τελικά ενδοκρινολογο;Λοιπόν τα δικά μου νέα.Το δικόου αν θυμάστε ήταν θηλωδες αλλά μικρό χωρίς μεταστάσεις, οπότε μου είπαν ότι δε θα κάνω ιώδιο.Τομ περασμένο μήνα έκανα ένα μεγάλο υπέρηχο, ο οποίος έδειξε ότι δεν έχω υπόλειμμα.Οι ενδοκρινολόγοι όμως θέλουν να κάνω μέτρηση της θυρεοσφαιρινη με διακοπή χαπιού και ολόσωμα σπινθηρογράφημα.Θα τα κάνω τη μεγάλη εβδομάδα.Τωρα είμαι στη δεύτερη εβδομάδα που έκοψα το Τ4 και παίρνω το Τ3, και μία εβδομάδα που κάνω δίαιτα χωρίς ιώδιο,αλάτι και betadine.Επειδη η δόση του ιωδίου για το σπινθηρογράφημα είναι μικρή, δεν είναι πολύ αυστηρή με τα φαγητά, πχ μπορώ να φάω κοτόπουλο και αυγά.Απο τα παιδιά επειδή το ένα είναι 6,5 και το 1,5 μου είπαν 3 μέρες σε άλλο σπίτι.Και θα μείνω σε απομόνωση 3 μέρες (δε θα μείνω νοσοκομείο).Λέω τρεις μέρες είναι θα περάσουν.Εχω όμως πρόβλημα με το Τ3.δεν το αντέχω έχω συνεχώς ταχυπαλμιες,ένταση ,νεύρα και νοιωθω συνέχεια κουρασμένη.Το μόνο που σκέφτομαι είναι η ξεκούραση.Μερικες φορές με παίρνει από κάτω.Τελος πάντων, καλή δύναμη σε όλες και να τελειώσει σύντομα όλη αυτή η περιπέτεια.Οσον αφορά candy girl για τα παιδιά μετα το ιώδιο νομίζω ότι έχει να κάνει με τη δόση και την ηλικία τους.Οσες φίλες μου πάντως έκαναν όλες έφυγαν από το σπίτι για 15μερες.Καλυτερα όμως συνεννοησου με τους πυρηνικούς.αυτοι θα σε ενημερώσουν πιο σωστά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Candy Girl είπε:

Καλησπερα σε ολους!

οπως κ εσεις, ετσι κ γω με την ιδια ιστορια...

αφαιρεσα προσφατα τον θυροειδη λογω κακοηθη οζου κ σε λιγο καιρο θα κανω τη θεραπεια με το ιωδιο.

θα ηθελα να ρωτησω...

Ποσο καιρο μεινατε μακρια απο τα παιδια σας?

μπορουσατε να κοιμαστε με τον συζυγο σας οταν επιστρεψατε?

μηδενιζεται εντελως η ακτινοβολια οταν επιστρεφετε σπιτι?

Μιας κ εχω 2 μικρα παιδια, κ δεν θα μπορω να τους πω να κρατανε αποστασεις 1-2 μετρα, ουτε φιλια, οποτε σκεφτηκα να μεινω 1 περισσοτερη βδομαδα απο οσο θα μου πουνε για να ειμαι σιγουρη...

επισης σκεφτομουνα κανω τις ενεσεις thyrogen αλλα μετα διαβασα κατι που ειχε γραψει η zazoul, κ καλα εκανε, κ μπηκα στην ιστοσλιδα της thyrogen της εταιριας κ πραγματι γραφει ξεκαθαρα πολλες σοβαροτατες παρενεργειες οποτε τελικα δεν θα τις βαλω.

αρχισα ηδη θυροξινη, 100.

ξερετε ποσο καιρο πριν σταματας τη θυροξινη?

οσοι απο εσας δεν βαλατε τις thyrogen τι δυσκολιες ειχατε? ηταν υποφερτες?

οσον αφορα την διαιτα με το ιωδιο, τελικα πρεπει να ειναι διαιτα χαμηλη σε ιωδιο ή διαιτα χωρις ιωδιο...?

εχετε καποια διατροφη ή λιστα με τροφες?

 

σας ευχαριστω κ οτι θελετε ειμαι προθυμη κ γω να βοηθησω!

χαρηκα που σας βρηκα!!!

Το πιο κατω το εκανα copy-paste απο την ιστοσελιδα της ιδιας της εταιρια της thyrogen

Thyrogen.com

Thyrogen® (thyrotropin alfa for injection) 0.9 mg/mL after reconstitution

IMPORTANT SAFETY INFORMATION

There have been reports of events that led to death in patients who not had surgery to have their thyroid gland removed, and in patients with thyroid cancer cells that have spread to other parts of the body. 

Patients over 65 years old with large amounts of leftover thyroid tissue after surgery, or with a history of heart disease, should discuss with their physicians the risks and benefits of Thyrogen.

Thyrogen can be administered in the hospital for patients at risk for complications from Thyrogen administration. 

Since Thyrogen was first approved for use, there have been reports of central nervous system problems such as stroke in young women who have a higher chance of having a stroke, and weakness on one side of the body.

Patients should remain hydrated prior to treatment with Thyrogen.

Leftover thyroid tissue after surgery and cancer cells that have spread to other parts of the body can quickly grow and become painful after Thyrogen administration.

Patients with cancer cells near their windpipe, in their central nervous system, or in their lungs may need treatment with a glucocorticoid (a medication to help prevent an increase in the size of the cancer cells before using Thyrogen.)

ADVERSE REACTIONS

In clinical studies, the most common side effects reported were nausea and headache

 

καλως ηρθες στην παρεα μας, εγω εχω τον αδερφο μου με την γνωστη ιστορια, του ειπαν ότι θα παρει μικρη δοση κ ότι το μεγαλύτερο ποσοστο φευγει στο νοσοκομειο, επισης του ειπαν ότι δεν χρειαζεται να μεινει αλλου απλα να κραταει αποστασεισ από τα παιδια κ κάθε  εβδομαδα που θα πηγαίνει για μετρηση θα του δίνουν νεεσ οδηγιεσ για την αποσταση , να μην κοιμαται μαζι με την γυναικα του. το Τ3 το εχει σταματησει εδώ κ 3 εβδομαδεσ,  τωρα για την διαιτα από ότι εχω καταλαβει να μη τρωει τιποτα από αυτά που εχουν ιωδιο π.χ ψαρια κονσέρβες, σαλτεσ, αλλαντικά, γαλακτοκομικά    

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες. Είχα μία ίωση τις προηγούμενες μέρες και τώρα είμαι καλύτερα.

Εγώ θα κάνω σε ιδιωτικό ιώδιο στην Θεσ/νίκη, και η πυρηνικός μου είπε για δύο εβδομάδες σε απόσταση από παιδί 7 ετών ενώ ο ενδοκρινολόγος 3 εβδομάδες και ότι θα με μετρήσουν .

Τania8980 σε καταλαβαίνω με το Τ3, έγω από την επέμβαση και μετά(1μήνα και 10 μέρες) μόνο Τ3 παίρνω δεν έχω πάρει καθόλου Τ4. Και στις 11/4 θα το κόψω και αυτό και μετά χωρίς τίποτα μέχρι αρχές Μαΐου. Το Πάσχα θα είμαι και σε δίαιτα για το ιώδιο!!!! Ωραία θα περάσω!! 

Χαίρομαι για το ότι δεν έχεις υπόλειμμα, αφού είχαμε τον ίδιο χειρούργο ελπίζω και γώ να έχω πολύ μικρό ή καθόλου!!  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Tania μου καιρο είχα ν ακούσω νέα σου!!χαιρομαι που δεν έχεις κανέναν υπόλειμα και δεν θα χρειαστείς να μπείς και στη διαδικασία του ιωδίου.οσο για το ολοσωμα σπιμθηρογράφημα η δοση ιωδίου είναι πολύ μικρή απλά όπως σου είπαν θελει λιγο προσοχή με μικρά παιδιά και εγγύους.Η διακοπή του χαπιού ειναι επώδυνη τουλάχιστον για μένα γιατι καθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά.Δεν έπαιρνα τίποτα για 2 εβδομαδες πριν το ιώδιο και θυμάμαι μερα με τη μέρα ημου και πιο χάλια.Κουραση,υπνηλία,και πρηξιμο σε προσωπο και σωμα.Υπομονη κοπέλα μου θα περάσει!

mariagb περαστικά σου!Οι δυο εβδομαδες σε αποσταση ειναι για ενηλικους και οι 3 εβδομαδες για παιδια και εγγυους.Ετσι τουλάχιστον εμενα μου είπε ο φυσικος στο νοσοκομειο.Εγω εμεινα σε άλλο σπιτι για 25 μερες.Ο γιος μου ειναι 8 ετων.Υπομονη και εσυ ρε κοριτσι αντε θα περασει και το τελευταιο κομμάτι του ιωδίου..Τωρα έκατσε και η διαιτα του ιωδιου μεσα στο πασχα..:-(

candy girl καλοσώρισες στη παρέα μας!Εγω έμεινα με τους γονεις μου σε άλλο σπιτι 25 μέρες.Ο φυσικος μου ειπε 2 εβδομαδες σε αποσταση απο ενηλικες και 3 εβδομαδες για παιδια και εγγυους.Εγω έκατσα ομως και 4-5 μερες παραπάνω για περισσοτερη ασφαλεια.Στο νοσοκομειο έμεινα 3 μερες σε ειδικο θαλαμο.Οταν ο συζηγος ειναι πάνω απο 65 ετων μπορειτε να κοιμάστε μαζι.Αν οχι,το βραδυ θα κοιμαστε σε ξεχωριστο δωματιο μονος και το κρεβάτι θα πρέπει να έχει αποσταση τουλάχιστον 2 μέτρων απ το πλησιέστερο κρεβάτι.Απαγορευονται οι σεξουαλικές επαφές και τα φιλιά στο στόμα.Τα ρουχα πλένονται ξεχωριστα στο πλυντηριο μετα απο 3-4 μερες.Θα σου δώσουν και γραπτες οδηγιες απο το νοσοκομειο που θα κάνεις το ιώδιο.Απλα απ νοσοκομειο σε νοσοκομειο διαφερουν λιγο οι οδηγιες απ οτι έχω καταλάβει..Αλλοι ειναι πιο έλαστικοι και άλλοι πιο αυστηροι..οσον αφορα τη διαιτα με το ιωδιο (θα σου δωσουν έπισης και απ το νοσοκομειο λιστα με τροφες που αποφευγονται)μου ειχαν πει αποφυγη απο ψαρια,θαλλασινα,ιωδιουχο αλατι κατα κυριο λογο..και μετα κοτοπουλο,μελάσα,σοκολάτα,κροκο αυγου,προιοντα σογιας.τελος δεν θα κάνεις καθολου χρηση ιωδιου(betadine).Εγω οταν έκοψα το χαπι Τ3 25mg (αυτο έπαιρνα μονο μετα το χειορυργειο)2 εβδομαδες πριν νομιζω,αισθάνθηκα κοπωση,υπνηλια,πρηξιμο σε προσωπο σωμα,Μια ταση να ξεχνάω,μελαγχολια.Αλλά να ξέρεις οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και η συμπτωματολογια δεν ειναι πάντα η ιδια για όλους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2017 at 8:56 ΜΜ, mariagb είπε:

Κορίτσια γεια σας!Τι πράγμα είναι αυτό με το Τ3; Ταχυπαλμιες, ένταση, νεύρα και αμέσως μετά αλλάγη στη διάθεσή,με θλίψη απίστευτη.Οσο σκέφτομαι ότι από εβδομάδα κόβω και το Τ3 πανικοβάλλονται! Αλήθεια σας θαυμάζω όλες που το έχετε περάσει.Προσπαθω να βρω δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Tania Εγώ δεν έχω έντονες ταχυπαλμιες και αλλαγές διάθεσης, αλλά υπνηλία και ατονία φοβερή! ΣΕΡΝΟΜΑΙ κοινώς πάρα πολύ. Με το ζορι κανω τα απαραίτητα. Και γω το σκέφτομαι οταν δεν θα παιρνω τίποτα και τι θα γινει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην το σκεφτόμαστε και να εχουμε θετικες σκεψεις οτι θα έχουμε τα λιγότερα συμπτώματα. Που θα κανεις το σπινθηρογραφημα;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mariagb είπε:

Tania Εγώ δεν έχω έντονες ταχυπαλμιες και αλλαγές διάθεσης, αλλά υπνηλία και ατονία φοβερή! ΣΕΡΝΟΜΑΙ κοινώς πάρα πολύ. Με το ζορι κανω τα απαραίτητα. Και γω το σκέφτομαι οταν δεν θα παιρνω τίποτα και τι θα γινει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην το σκεφτόμαστε και να εχουμε θετικες σκεψεις οτι θα έχουμε τα λιγότερα συμπτώματα. Που θα κανεις το σπινθηρογραφημα;

 

Στο θεαγενειο! Προσπαθώ να έχω θετικές σκέψεις,με βοηθάει σε αυτό πολύ κι ο άντρας μου κι οι γονείς μου.Απο χθες είχα και μουδιάσματα στο πόδι και στο χέρι,και έκανα σήμερα εξετάσεις και έπεσε πάλι το ασβέστιο, οπότε το ξανάρχισα.Η δίαιτα εμένα δε με δυσκολεύει γιατί για την περίπτωση μου δεν είναι τόσο αυστηρή.Απο εβδομάδα κόβω και το Τ3.Θετικη σκέψη σε όλες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tania και maria σας καταλαβαίνω απόλυτα.Εγω έπαιρνα μονο Τ3.25mg μετα το χειρουργείο μεχρι να βγει η ιστολογική και να μπω για ιωδιο.Το Τ4 το ξεκινησα μετα την εξοδο απο το θαλαμο ιωδιου αφου πρώτα πηρα τ3 για 15 μερες.Παιρνω το 125mg.(πολύ δεν ειναι;;)Οταν λοιπον ειχα κοψει και γω το χαπι μερα με τη μερα ημουν ολο και πιο χάλια!Σερνομουν όπως ειπε και η Μαρια..Αφηστε που έπεσε και το ασβέστιο στα κατώτατα όρια και θυμαμαι μια μερα πριν μπω για ιώδιο δυσκολευομουν στο περπάτημα απο την κοπωση και απο την έλειψη ασβεστιου κατα πάσα πιθανοτητα!Αισοδοξια και μην το σκέφτεστε.Αμα υπάρχει και στηριξη απο συζηγο και περιβάλλον μην το συζητάτε!Το χειροτερο ειναι να σέρνεσαι, να μην μπορεις να κάνεις δουλειες, να θέλεις να ξαπλώνεις λογω της καταστασης και οι άλλοι να μην το καταλάβαινουν και να σε λένε και τεμπέλα!Αφηστε το σας λέω, ειναι σημαντικό αμα υπάρχει υποστήριξη και βοήθεια!! Θετική ενεργεια κοριτσια!!Φιλάκια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο πεφτει και λόγω έλλειψης των ορμονων που δεν παίρνουμε Ή αν ειχαμε θεμα από την επεμβαση; Γιατί εμενα μου ειπαν ότι το ασβέστιο ειναι οκ κα δεν θα έχω πρόβλημα. Ρωτησα τον ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να το ελεγξω ξανά. Επισης η πυρηνικός στις οδηγίες γράφει περιορισμένο αλάτι και δεν γραφει λεπτομέρειες. Θα την ξαναπάρω τηλ. 

Alice το ασβέστιο σε σενα ηταν απο την αρχή χαμηλό ; 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mariagb είπε:

Το ασβέστιο πεφτει και λόγω έλλειψης των ορμονων που δεν παίρνουμε Ή αν ειχαμε θεμα από την επεμβαση; Γιατί εμενα μου ειπαν ότι το ασβέστιο ειναι οκ κα δεν θα έχω πρόβλημα. Ρωτησα τον ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να το ελεγξω ξανά. Επισης η πυρηνικός στις οδηγίες γράφει περιορισμένο αλάτι και δεν γραφει λεπτομέρειες. Θα την ξαναπάρω τηλ. 

Alice το ασβέστιο σε σενα ηταν απο την αρχή χαμηλό ; 

Oχι μια χαρα ηταν δεν χρειαστηκε να πάρω καθολου.Οταν έκοψα το χάπι όμως 2 εβδομαδες πριν μπω για ιώδιο στο νοσοκομειο μου βρήκαν υποασβεσταιμια.Τωρα ξαναεκενα μετρηση μια χαρα ηταν.Μου εγραψαν και φωσφορο,αλβουμινη..ολες φυσιολογικες.Θα επεσε λογω διακοπης χαπιου μαλλον, μονο Τ3.25 mg έπαιρνα..αλλα και αυτο με κράταγε καλά. δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...