Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

antwnini. Γειά! Εγώ ακόμη δεν εχω κάνει καμια εξεταση μετά το χειρουργείο (2 μήνες ) και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εγώ θα σταματήσω 11/4 το τ3 και 25 /4 θα κανω αιματολογικες και 2/5 το ιωδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 hours ago, antwnini είπε:

Καλημέρα σας,

μετά το χειρουργείο πως είναι η Tsh σας? σε τι επίπεδα θέλει να την κρατήσει ο γιατρό σας?

Αν δεν κάνω λάθος για μία πενταετία μου είπε γύρω στο 0,3 με 0,6. Στο τρίμηνο μετά το χειρουργείο ήταν νομίζω 0,48 η δικιά μου.καλα τώρα που έκοψα το χάπι 29.33!!! Ξέχασα να το πω στο μικροβιολογικό εργαστήριο και έπαθαν σοκ!Μου τηλεφώνησαν πανικόβλητοι!!!Έτσι και λίγο να γελάσουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2017 at 0:57 AM, Tania8980 said:

Αν δεν κάνω λάθος για μία πενταετία μου είπε γύρω στο 0,3 με 0,6. Στο τρίμηνο μετά το χειρουργείο ήταν νομίζω 0,48 η δικιά μου.καλα τώρα που έκοψα το χάπι 29.33!!! Ξέχασα να το πω στο μικροβιολογικό εργαστήριο και έπαθαν σοκ!Μου τηλεφώνησαν πανικόβλητοι!!!Έτσι και λίγο να γελάσουμε!

κι εμένα τόσο χαμηλά θέλει αλλά δεν αντέχω μεγάλη δόση χαπιού και δεν έχω καταφέρει να την κατεβάσω τόσο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας, τι κανετε? πωσ τα περνατε? alice πουε εισαι κοριτσι μου ελπιζω όλα να είναι καλα ....antwnini  εμεισ ακομα δεν εχουμε κανει εξετασεισ μετα το ιωδιο, επομενοσ δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτό

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ είμαι και γω!!

Σε αναμονή για το ιώδιο!! Και από Τρίτη αρχίζω και γω διατροφή και κόβω και το Τ3. 

Τania  και γω την ίδια απορία έχω και πάνω στην συσκευασία δεν γράφει τίποτα, ένα άλλο βρήκα σε γνωστή αλυσίδα που λέει ότι είναι χωρίς ιώδιο δεν το πήρα ακόμη . Πως είσαι?

Με την διατροφή τελικά εμένα που ρώτησα την πυρηνικό μου είπε οτί τα περισσότερα είναι υπερβολές και να μην κόψω καμία τροφή αλλά να μην βάζω αλάτι. Συγκεκριμένα τη ρώτησα  για κοτόπουλο αυγά και πατάτες και μου είπε να τα τρώω χωρίς αλάτι, και μου είπε τα διάβασες και συ? Τι να πω πια!!! :confused:

Τι εξετάσεις κάνατε πριν το ιώδιο? εμένα μου είπαν να πάω να κάνω 25/4 αιματολογικές και 26 υπέρηχο και μετά το ιώδιο την 6 ημέρα σπινθυρογράφημα.:-(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariagb είπε:

Εδώ είμαι και γω!!

Σε αναμονή για το ιώδιο!! Και από Τρίτη αρχίζω και γω διατροφή και κόβω και το Τ3. 

Τania  και γω την ίδια απορία έχω και πάνω στην συσκευασία δεν γράφει τίποτα, ένα άλλο βρήκα σε γνωστή αλυσίδα που λέει ότι είναι χωρίς ιώδιο δεν το πήρα ακόμη . Πως είσαι?

Με την διατροφή τελικά εμένα που ρώτησα την πυρηνικό μου είπε οτί τα περισσότερα είναι υπερβολές και να μην κόψω καμία τροφή αλλά να μην βάζω αλάτι. Συγκεκριμένα τη ρώτησα  για κοτόπουλο αυγά και πατάτες και μου είπε να τα τρώω χωρίς αλάτι, και μου είπε τα διάβασες και συ? Τι να πω πια!!! :confused:

Τι εξετάσεις κάνατε πριν το ιώδιο? εμένα μου είπαν να πάω να κάνω 25/4 αιματολογικές και 26 υπέρηχο και μετά το ιώδιο την 6 ημέρα σπινθυρογράφημα.:-(

Εγώ δε βρήκα κάποιο που να λέει χώρο; Ιώδιο αλλά βρήκα ένα που λέει ότι είναι ορυκτό οπότε που και που βάζω.ναι κι εμένα μου είπαν ότι τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.εγω είχα περιπέτειες αυτή την εβδομάδα, θυμάστε που σας έλεγα ότι μουδιάζει το πόδι και το χέρι μου;Έκανα μαγνητική και φάνηκε ότι έχω ένα μεγάλο οίδημα από τρεις κήλες στον αυχένα πιεστικές, και σήμερα πήγα σε νευροχειρουργό και μου είπε ότι έχω ήδη χάσει κίνηση από δεξιά και αίσθηση από αριστερά μετά από τεστ που μου εκανε! Κανονικά θα έπρεπε να χειρουργηθώ άμεσα αλλά η τομή γίνεται από μπροστά λίγο πάνω από την τομή του θυρεοειδούς, αλλά εγώ δεν είμαι ψυχολογικά έτοιμη και είπε ότι είναι ταλαιπωρημένος ο  οργανισμός μου και δεν είναι ότι καλύτερο και το τρεναρουμε λίγο, με ενδυνάμωση και ασκήσεις και φυσικοθεραπείες και βλέπουμε!!!!Μία τομή κάτω μία τομή πάνω!!!!Αχ!!!Όλα για μας είναι!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ Tania κουράγιο! Είναι καποιες φορές που γίνονται στη ζωή μας καποια πράγματα που μας κανουν να σκεφτόμαστε οτι καποιος μας δοκιμάζει. Με την υπομονή και τις αντοχές μας στο στόχαστρο θα πρέπει να βρίσκουμε κουράγιο να αντέχουμε και να συνεχίζουμε πάντα!! Όλοι οι άνθρωποι και ειδικά οι μαμάδες ακόμη περισσότερο.

Δύναμη σου εύχομαι και όλα θα πάνε καλα.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη δυναμη.

Οσον αφορα την διαιτα από το αλατι ,το αλατι ιμαλαιων είναι πραγματι ορυκτο και δεν περιεχει καθολου ιωδιο ,μπορειτε να το καταναλώνετε αφοβα ,εχω ρωτησει τον πυρινικο και τον ενδοκρινολογο μου και εβαζα σε όλα τα φαγητά , δεν εχει μεγαλη διαφορα από το πραγματικο αλατι .H tsh πρεπει να είναι σε χαμηλα επίπεδα αλλα λογω αυξομειώσεων του βαρους μας θα δειτε ότι δεν μπορει να παραμεινει απολυτα σταθερη .Στην αρχη δυσκολευόμαστε να προσαρμοστούμε σε τοσο χαμηλες τιμες ,(όταν ο οργανισμος μας εχει μαθει να εχει από 1 και πανω) ,με τον καιρο ομως θα δειτε ότι δεν θα καταλαβαίνετε καμια απολυτως διαφορα ,θα μαθετε να ζειτε φυσιολογικα με τοσο χαμηλη tsh ,τολμω να πω πως είμαι σε καλυτερη φυσικη και σωματικη κατασταση πριν την αφαιρεση του θυρεοειδή ,στο χερι μας ειναι ..

Καλο Πασχα σε ολες με υγεια πανω από όλα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα πηρα το ιώδιο μου, για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα μου.πηρα 5μc.Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο η ακτινοφυσικος δε μου έδωσε και πολύ σαφείς οδηγίες για το σπίτι, έχω μπερδευτεί λίγο.εχω μικρά παιδιά .Μου είπαν μία εβδομάδα μακριά από τα παιδιά και από τη δουλειά γιατί έρχομαι σε επαφή με παιδιά.Μετακόμισα για μία εβδομάδα στους γονείς μου και η μητέρα μου πηγαινοέρχεται στο σπίτι μου να φροντίζει τα παιδιά μου μαζί με τον άντρα Μου.Έχω μπερδευτεί λίγο στο αν πρέπει να είμαι για τις τρεις πρώτες μέρες συνέχεια κλεισμένη στο δωμάτιο μου ή αν μπορώ να βγαίνω να κάθομαι στο σαλόνι, να τρώω με τους γονείς μου.Με καταμπερδεψαν οπότε κι εγώ για αστεία κλειστηκα στο δωμάτιο μου, ανοίγω λίγο την πόρτα και μιλάμε από μακριά 2-3 μέτρα για 10-15 λεπτά και την ξαβακλεινω.Για γέλια είμαστε!Εν τω μεταξύ έχει επικρατήσει μεσα μου ή φοβισμένη μάνα και όχι η "επιστήμονας" και φοβάμαι μήπως μεταφέρουν κάτι οι γονείς μου στα παιδιά μου.ενταξει παραληρω και το καταλαβαίνω.Αχ !Έχω πρηστεί κι από την έλλειψη χαπιού και τώρα αρκετές μετά έχω τρομερή καούρα και λίγη ζάλη και υπνηλία.Ξερει καμία κοπέλα οδηγίες για αυτή την ποσότητα;Δε μου έδωσαν τίποτα γραπτό και μου είπαν ελάχιστα πράγματα όπως να πλένω τα ρούχα μου μόνα τους, και να αλλάζω πετσέτα και μαξιλαροθήκη κάθε μέρα..Τέλος πάντων αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι για τέτοια ποσότητα ας μου απαντήσει.Σας Ευχαριστώ πολύ!!!!!Κι Ευχαριστώ που με ακούσατε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια την καλησπέρα μου και απο μένα!Ελειψα λιγο καιρο και λόγω πασχα πηγαμε καμια εκδρομούλα να ξεχαστούμε λίγο.Εμενα μου εκλεισαν ραντεβου για υπέρυχο και εξετασεις θυροειδη τελη Ιουνη!!!Δεν έχω κάνει καθολου υπέρυχο μετα το χειορυργειο(Νοεμβριο).Τανια μου εγω πηρα 70mc και μου ειπαν στο νοσοκομειο 3 εβδομαδες σε αποσταση.Τα ρουχα μου μετα απο 5 μερες ξεχωριστα στο πληντηριο.Εγω εκατσα 25 μερες περιπου απομονωμενη λόγω φοβιας.mariagb υπομονη και εσυ κοριτσι μου.Αισθανεσαι κάπως με τη διακοπη χαπιου ειναι η αληθεια.Δυναμη και κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και σε όλες και χρόνια πολλά.

Εγώ έκανα τις εξετάσεις στο τρίμηνο μετά την επέμβαση και την Τρίτη μπαίνω για ιώδιο.Από ότι μου είπαν οι εξετάσεις ήταν πάρα πολύ καλές αν και δεν τις είδα εγώ και μόνο για το υπόλειμμα που ρώτησα μου είπαν 0,2%.

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι οτι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εγώ δεν πήρα καθόλου Τ4, είμαι με Τ3 2,5 μήνες και το διέκοψα και αυτό και είμαι ένα ερείπιο με φωνή που θυμίζει  συγκεκριμένο λαϊκό τραγουδιστή.:cool:

Μόλις βγώ με το καλό θα σας πώ τα νέοτερα.

Tania επειδή και γω είχα γενικά απορίες με το ιώδιο και ρώτησα μου είπαν κατηγορηματικά ότι δεν ''μεταδίδεται'' αλλά αποβάλλεται από τον οργανισμό με τα ούρα και τους σιελογόνους .  

Άσε τι έχω ακούσει '' Η καρέκλα που θα καθίσεις μετά θα έχει κάτι τι θα την κάνουμε?

Θα την πέταξουμε λέω και επίσης θα γκρεμίσουμε και όποιο σπίτι μπω μέσα!!!:-P:-D

Μετά έπεσε πολύ γέλιο!!!! αφού κατάλαβαν την χαζή ερώτηση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2017 at 1:37 ΜΜ, mariagb είπε:

Γεια σε όλους και σε όλες και χρόνια πολλά.

Εγώ έκανα τις εξετάσεις στο τρίμηνο μετά την επέμβαση και την Τρίτη μπαίνω για ιώδιο.Από ότι μου είπαν οι εξετάσεις ήταν πάρα πολύ καλές αν και δεν τις είδα εγώ και μόνο για το υπόλειμμα που ρώτησα μου είπαν 0,2%.

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι οτι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εγώ δεν πήρα καθόλου Τ4, είμαι με Τ3 2,5 μήνες και το διέκοψα και αυτό και είμαι ένα ερείπιο με φωνή που θυμίζει  συγκεκριμένο λαϊκό τραγουδιστή.:cool:

Μόλις βγώ με το καλό θα σας πώ τα νέοτερα.

Tania επειδή και γω είχα γενικά απορίες με το ιώδιο και ρώτησα μου είπαν κατηγορηματικά ότι δεν ''μεταδίδεται'' αλλά αποβάλλεται από τον οργανισμό με τα ούρα και τους σιελογόνους .  

Άσε τι έχω ακούσει '' Η καρέκλα που θα καθίσεις μετά θα έχει κάτι τι θα την κάνουμε?

Θα την πέταξουμε λέω και επίσης θα γκρεμίσουμε και όποιο σπίτι μπω μέσα!!!:-P:-D

Μετά έπεσε πολύ γέλιο!!!! αφού κατάλαβαν την χαζή ερώτηση.

Αχ! πόσο δίκιο έχεις!εγώ θα επαιρνα 3mc και τέλος πάντων επειδή μια άλλη γιατρός από ένα πρόβλημα για τον αυχένα έγραψε μια βλακεία βρέθηκα να κάνω ολόσωμο σπινθηρογράφημα παίρνοντας 5mc.Γενικα μικρές ποσότητες!Αλλά και για αυτή την ποσότητα μου είπαν 8 μέρες!!!!! βέβαια μέσα στο σπίτι, με τους γονείς μου!Σήμερα γύρισα σπίτι, μετά από 8 μέρες αλλά τα παιδιά μου επειδή ειναι μικρά , ειδικά ο μικρός που είναι 16 μηνών πρέπει να τα έχω σε απόσταση 2 μέτρων!τη μεγάλη 6,5 χρόνων θα μπορώ να την αγκαλιάσω μετά τη δευτέρα, ενώ το μικρό μετά από μια εβδομαδα.Τελος πάντων , εμένα η "απομόνωση" δε με ενοχλησε απλά μου έλειπαν τα παιδιά μου και δεν ήμουν προετοιμασμένη σε σχέση με τη δουλειά μου κι αυτό μου έφερε άγχος.εγβ ήξερα για 4 μέρες και βρέθηκα με 8!Εδώ να μένει!Όλα τα άλλα ξεπερνιουνται!!!!Να είμαστε γερές!Εγώ πήρα σήμερα και τα αποτελέσματα και είναι όλα καθαρά!!!Το ίδιο εύχομαι σε όλες σας και σε όλο τον κόσμο!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2017 at 9:31 ΜΜ, Tania8980 είπε:

Αχ! πόσο δίκιο έχεις!εγώ θα επαιρνα 3mc και τέλος πάντων επειδή μια άλλη γιατρός από ένα πρόβλημα για τον αυχένα έγραψε μια βλακεία βρέθηκα να κάνω ολόσωμο σπινθηρογράφημα παίρνοντας 5mc.Γενικα μικρές ποσότητες!Αλλά και για αυτή την ποσότητα μου είπαν 8 μέρες!!!!! βέβαια μέσα στο σπίτι, με τους γονείς μου!Σήμερα γύρισα σπίτι, μετά από 8 μέρες αλλά τα παιδιά μου επειδή ειναι μικρά , ειδικά ο μικρός που είναι 16 μηνών πρέπει να τα έχω σε απόσταση 2 μέτρων!τη μεγάλη 6,5 χρόνων θα μπορώ να την αγκαλιάσω μετά τη δευτέρα, ενώ το μικρό μετά από μια εβδομαδα.Τελος πάντων , εμένα η "απομόνωση" δε με ενοχλησε απλά μου έλειπαν τα παιδιά μου και δεν ήμουν προετοιμασμένη σε σχέση με τη δουλειά μου κι αυτό μου έφερε άγχος.εγβ ήξερα για 4 μέρες και βρέθηκα με 8!Εδώ να μένει!Όλα τα άλλα ξεπερνιουνται!!!!Να είμαστε γερές!Εγώ πήρα σήμερα και τα αποτελέσματα και είναι όλα καθαρά!!!Το ίδιο εύχομαι σε όλες σας και σε όλο τον κόσμο!!!!!

κοριτσια μπράβο πολύ χαιρομαι που όλα πάνε καλά!τανια 8 μέρες για 5mc;;;;;;;;;Κοιτα που τελικα το καθε νοσοσκομειο εχει τη δικη του τακτικη.αλλά μιλαμε για ραδιενεργεια!Σε μια αλλη κοπέλα για σπινθηρογραφημα τις δωσανε 2 μερες!!!Καλα εκανα εγω λοιπον και έκατσα σχεδον 1 μηνα (για 70mc)!Φυλαγε τα ρουχα σου να έχεις τα μισα λέει μια παροιμία!!χαχα

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, alice.2 είπε:

κοριτσια μπράβο πολύ χαιρομαι που όλα πάνε καλά!τανια 8 μέρες για 5mc;;;;;;;;;Κοιτα που τελικα το καθε νοσοσκομειο εχει τη δικη του τακτικη.αλλά μιλαμε για ραδιενεργεια!Σε μια αλλη κοπέλα για σπινθηρογραφημα τις δωσανε 2 μερες!!!Καλα εκανα εγω λοιπον και έκατσα σχεδον 1 μηνα (για 70mc)!Φυλαγε τα ρουχα σου να έχεις τα μισα λέει μια παροιμία!!χαχα

 

Άσε!!!Πόση δόση είχε πάρει για το σπινθηρογράφημα;3 η 5;Γιατί κι αυτό παίζει ρόλο! γύρισα και δουλειά!!!!Ουφ πάει κι αυτό! τέλος καλό όλα καλά! Τώρα πρέπει να ρίξουμε την tsh, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω πρηστεί πάρα πολύ, και το πρόσωπο μου είναι πάρα πολύ πρησμένο ακόμα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...