Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

      Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

      Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι άριστες κ  πολλές βλαστοκυστες κ σύντομα να επανέλθεις! Χρειάζεται ψυχραιμία η αλήθεια και πρώτα θετική σκέψη.. να σκεφτόμαστε τον στόχο γιατί το μυαλό μας κανει παντα τα χειροτερα σενάρια στο καθε σύμπτωμα! Ολα καλα θα πάνε οπως λες! Και εγώ μάλλον για Σάββατο το βλέπω για την ωοληψία... Θα δείξει!!! Με το καλο και η εμβρυομεταφορά σου!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΉΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΙΏΘΩ ΟΤΙ ΤΑ ΖΕΙ ΑΛΛΗ ΚΙ' ΟΧΙ ΕΓΩ. Διεγνωσθη με τοξικη οζωδη βρογχοκηλη (υπερθυρεοειδισμο), πηγα μετα 4μηνου σε αλλον ενδοκρινολο για 2η γνωμη κι' επειδη ειχα ακουσει πολλα καλα. Αποτελεσμα? Πολυοζωδης βρογχοκυλη με μεγαλους οζους 6εκ. και 4.5εκ αντίστοιχα απο την αλλη πλευρα. Με έστειλε για παρακεντηση η οποια εδειξε θηλωδες καρκινωμα αριστερα, τον επομενο μηνα παω σε εξιδικευμενο ακτινολογο για καλο υπερηχο σε ολο το λαιμο στη θεσσαλονικη και την ιδια μερα εχω συναντηση με τον Κ. Κουτελιδακη για προγραμματισμο του χειρουργειου. Η ψυχολογια μου ειναι στα ταρταρα εδω και 1 μηνα και πηγαινω λες κι' ειμαι εξω απο το σωμα μου και τα ζει αλλος οπως προειπα. Εχετε ακουσει κατι για τον κυριο κουτελιδακη καποια ή εχει χειρουργηθει καμια απο τον συγκεκριμένο γιατρός? Επισης ο ενδοκρινολογος μου ειπε μετα την αφαιρεση και το λεμφαδενικο καθαρισμο θα χρειαστει να παω στο Θεαγενειο 3 μηνες μετα να παρω ραδιενεργο ιωδιο. Θελω τα φωτα σας, συμβουλες ή οτιδηποτε. Φοβάμαι μη χασω τη φωνη μου καθοτι μικρη λογω (λαρυγγιτιδας-φαρυγγιτιδας την ειχα χασει 10 μερες κι' ηταν πολυ τραγικο για 6χρονο παιδακι). Τι πρεπει να προσεξω? Παρενεργειες ή οτι μπορειτε να μου πειτε δεκτο καθοτι εχω παγωσει απο το φοβο μου για ολα οσα μου συμβαινουν. Ευχαριστώ και αναμενω σύντομα καποια να με κατατοπισει (ηλικια 33, ανευ παιδιων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας! Είμαι νεο μέλος της παρέας σας. Με έχετε βοηθήσει όλοι σας πολύ διαβάζοντας τις ιστορίες σας και νιώθω ότι ήρθε η ώρα να σας πω και την δική μου. Όχι ακριβώς την δική μου αλλά της αδερφή μου (28 ετών) γιατί εκείνη αφορά η όλη περιπέτεια. Φέτος το καλοκαίρι στον καθιερωμένο υπέρηχο στο θυρεοειδή εντοπίστηκαν δύο ύποπτοι οζοι και πολλοί διογκωμενοι λεμφαδένες. Το αποτέλεσμα μετά από παρακεντηση ήταν θηλώδες καρκίνωμα. Έγινε άμεσα το χειρουργείο (τέλος Ιουλίου), ολική θυρεοειδεκτομη με πλάγιο λεμφαδενικό καθαρισμό. Η ιστολογικη έδειξε πέρα από τους 2 οζους, πολλούς ακόμα μικρότερους με διηθηση της καψας, εξωθυρεοειδικη επέκταση και μετάσταση σε 15 λεμφαδένες. Νομίζω έχει το ρεκόρ απο λεμφαδένες εδώ μέσα. Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ καλά όμως. Μετά το χειρουργείο μίλησε πεντακάθαρα με το που άνοιξε τα μάτια της, παρόλο που ήταν ένα πολύωρο και πολύ εκτεταμένο χειρουργείο. Η καθήλωση πριν την ληψη ιωδιου ήταν <1%. Πήρε ιώδιο το φθινόπωρο και μετά απο δύο μήνες οι ορμόνες είχαν έρθει ακριβώς στα επιθυμητά επίπεδα. Tsh 0,04 και tg 0,15. Είναι φυσικά ακόμα υπό παρακολούθηση. Ήταν δύσκολη περιπέτεια αλλά με τους σωστούς γιατρούς πλάι της κύλησαν όλα όσο πιο ομαλά μπορούσαν.

Kate_pap Καταλαβαίνω την αγωνία και τον φόβο σου. Κανείς δεν μπορεί να σου πει μην αγχώνεσαι και πάρτο χαλαρά. Απλά κράτα γενικά την ψυχραιμία και την πίστη σου γιατί πραγματικά αυτή η ασθένεια είναι πλήρως ιάσιμη, όλα θα πάνε καλά και μετά από καιρό θα τα θυμάσαι όλα σαν ένα κακό όνειρο. Άσε που θα γίνεις πιο δυνατή από όλο αυτό! Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή του χειρουργού. Ακολούθησε το ένστικτο σου σε αυτό. Η απώλεια της φωνής είναι πλέον πολύ σπάνια παρενέργεια και στα χέρια έμπειρου γιατρό μηδενική. Καλή τύχη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι καινουργια στην παρεα σας και πριν 4 μερες η παρεκεντηση θυροειδη εδειξε στο δεξιο λοβο του θυλωδες καρκινωμα και πρεπει να αφαιρεθει.

Μετα το αρχικο σοκ ειμαι στην φαση που συγκεντρωνω πληροφοριες για τους χειρουργους.

Εχετε καποιον καλο να μου προτεινετε σε ιδιωτικο νοσοκομειο γιατι εχω ασφαλεια και θα την χρησιμοποιησω?

Σας ευχαριστω εκ' των προτερων καλο υπολοιπο Κυριακης!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marys65 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι καινουργια στην παρεα σας και πριν 4 μερες η παρεκεντηση θυροειδη εδειξε στο δεξιο λοβο του θυλωδες καρκινωμα και πρεπει να αφαιρεθει.

Μετα το αρχικο σοκ ειμαι στην φαση που συγκεντρωνω πληροφοριες για τους χειρουργους.

Εχετε καποιον καλο να μου προτεινετε σε ιδιωτικο νοσοκομειο γιατι εχω ασφαλεια και θα την χρησιμοποιησω?

Σας ευχαριστω εκ' των προτερων καλο υπολοιπο Κυριακης!

Καλησπέρα Marys65! Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα με γιατρούς που εχω υπόψη μου. Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή που σου ταιριάζει και να πάνε όλα εξαιρετικά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Marys65 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι καινουργια στην παρεα σας και πριν 4 μερες η παρεκεντηση θυροειδη εδειξε στο δεξιο λοβο του θυλωδες καρκινωμα και πρεπει να αφαιρεθει.

Μετα το αρχικο σοκ ειμαι στην φαση που συγκεντρωνω πληροφοριες για τους χειρουργους.

Εχετε καποιον καλο να μου προτεινετε σε ιδιωτικο νοσοκομειο γιατι εχω ασφαλεια και θα την χρησιμοποιησω?

Σας ευχαριστω εκ' των προτερων καλο υπολοιπο Κυριακης!

Καλημερα lia 87!

Να σε ευχαριστησω για την αμεση ανταποκριση σου στην ερωτηση μου!

Ηδη και σε συνεννοηση με τον ενδοκρινολογο μου θα παω να δω τον εναν απ' τους δυο.

Ευχομαι ο θεος να ειναι πλαι μου σε ολη αυτη την περιπετεια μου που μολις τωρα αρχισε.

Χαιρομαι πολυ για την αισια πορεια του χειρουργειου της αδελφουλας σου!

Καλο απογευμα.

Τα λεμε συντομα και με την υπολοιπη παρεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/11/2015 at 2:17 ΜΜ, elena v. είπε:

σε περιμένω!

Αν τυχόν δυσκολευτείς να βρεις την αίθουσα (το Σωτηρια είναι τεράστιο..) μην διστάσεις να με πάρεις τηλ. να σου δώσω οδηγίες (έστω κι αν είναι την ώρα της ομάδας) ή να έρθω να σε βρω σε κάποια είσοδο.

 

Επεξεργάστηκαν by Marys65
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2018 at 1:07 ΜΜ, Marys65 είπε:

Καλημερα lia 87!

Να σε ευχαριστησω για την αμεση ανταποκριση σου στην ερωτηση μου!

Ηδη και σε συνεννοηση με τον ενδοκρινολογο μου θα παω να δω τον εναν απ' τους δυο.

Ευχομαι ο θεος να ειναι πλαι μου σε ολη αυτη την περιπετεια μου που μολις τωρα αρχισε.

Χαιρομαι πολυ για την αισια πορεια του χειρουργειου της αδελφουλας σου!

Καλο απογευμα.

Τα λεμε συντομα και με την υπολοιπη παρεα!

Καλησπέρα Marys65! Πολύ ευχάριστο το γεγονός οτι κανονισες το χειρουργείο σου. Πολύ λογικό να σκέφτεσαι όλα τα ενδεχόμενα και να φοβάσαι. Απλά σκέψου ότι έχεις επιλέξει έναν πολύ έμπειρο γιατρό, οπότε από την πλευρά σου έχεις κάνει ότι καλύτερο μπορούσες. (Το ίδιο θα ισχύε φυσικά και για την άλλη επιλογή που είχες) Τα υπόλοιπα έχουν μπει στον δρόμο τους.

Σχετικά με το υπόλειμμα, θεωρητικά ναι έχει σχέση με την υποτροπή. Αλλά παίζουν και άλλα ρόλο π.χ η θέση του καρκινικου οζου, το αν έχει υπάρξει εξωθυρεοειδικη επέκταση (δεν έχεις τέτοιο). Οι παραθυροειδεις πάντα πειραζονται λίγο στην επέμβαση αλλά κυρίως όταν γίνονται έντονοι χειρισμοί από την πλευρά του χειρουργού. Όταν υπάρχει έντονο πρόβλημα. Εσύ έχεις μόνο έναν οζο όμως ειναι πιο απλά τα πράγματα. Αλλά και να πειραχτουν λίγο, απλά θα χρειαστεί να πάρεις λίγο ασβέστιο μετα το χειρουργείο. Μετά επανέρχονται. Όλα αυτά όμως, τα έχει πρώτα στο μυαλό του ο χειρουργός και τα έχει αντιμετωπίσει άπειρες φορές. Γι' αυτό και για αυτες τις επεμβάσεις απευθυνόμαστε σε εξειδικευμένους χειρουργούς, για να μειώσουμε τις πιθανότητες υποτροπών. 

Σε λίγες μέρες θα μας περιγράφεις η ίδια την εμπειρία σου! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεο μελος, χαιρομαι που σας βρηκα. Εχω κανει αφαιρεση θυροειδους του φεβρουαριο με διαγνωση θηλωδη και θηλακιωδη  καρκινο. Πριν 10 μερες εκανα και το περιφημο ιωδιο.Για την ωρα ειμαι ακομα κλεισμενη στο σπιτι.Θα ηθελα να σας ρωτησω οσες κανατε ιωδιο σε ποσες μερες μετα  πηρατε Τ4?και επισης πως πατε απο κιλα και πρηξιμο? 

 

On 4/5/2017 at 12:42 ΠΜ, Tania8980 είπε:

Άσε!!!Πόση δόση είχε πάρει για το σπινθηρογράφημα;3 η 5;Γιατί κι αυτό παίζει ρόλο! γύρισα και δουλειά!!!!Ουφ πάει κι αυτό! τέλος καλό όλα καλά! Τώρα πρέπει να ρίξουμε την tsh, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω πρηστεί πάρα πολύ, και το πρόσωπο μου είναι πάρα πολύ πρησμένο ακόμα!

τι 3 και 5 λετε βρε κοριτσια? εγω για το σπινθηρογραφημα πριν το ιωδιο πηρα 100

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα gengko651! Άντε, πλησιάζει στο τέλος της, η όλη ταλαιπωρία. 

Σχετικά με το Τ4 η αδερφή μου το πήρε αμέσως μόλις έκανε το ολόσωμο σπινθηρογραφημα. Δηλαδή 3-4 μέρες από όταν βγήκε από τον θάλαμο ιωδιου. Θεωρητικά μπορείς να το ξεκινήσεις αμέσως μόλις βγεις από τον θάλαμο, αλλά ο γιατρός της για να είναι σίγουρος ότι θα δείξει σωστά το σπινθηρογραφημα της είπε να το αρχίσει μετά. Από πρήξιμο είχε πααααρα πολύ αλλά με το Τ4 στον μήνα πάνω είχε τεράστια βελτίωση.

Αυτό που λες για το σπινθηρογραφημα πριν το ιώδιο δεν το κατάλαβα. Μήπως εννοείς την καθήλωση πριν απο το ιώδιο ή ενα απλο σπινθηρογραφημα θυρεοειδή για να δουν τους οζους?? Και για τα δυο μεγάλη μου φαίνεται η δόση των 100. 

Το χειρουργείο που το έκανες? Σε ιδιωτικό ή δημόσιο? Έμεινες ευχαριστημένη? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, lia87 είπε:

Καλημέρα gengko651! Άντε, πλησιάζει στο τέλος της, η όλη ταλαιπωρία. 

Σχετικά με το Τ4 η αδερφή μου το πήρε αμέσως μόλις έκανε το ολόσωμο σπινθηρογραφημα. Δηλαδή 3-4 μέρες από όταν βγήκε από τον θάλαμο ιωδιου. Θεωρητικά μπορείς να το ξεκινήσεις αμέσως μόλις βγεις από τον θάλαμο, αλλά ο γιατρός της για να είναι σίγουρος ότι θα δείξει σωστά το σπινθηρογραφημα της είπε να το αρχίσει μετά. Από πρήξιμο είχε πααααρα πολύ αλλά με το Τ4 στον μήνα πάνω είχε τεράστια βελτίωση.

Αυτό που λες για το σπινθηρογραφημα πριν το ιώδιο δεν το κατάλαβα. Μήπως εννοείς την καθήλωση πριν απο το ιώδιο ή ενα απλο σπινθηρογραφημα θυρεοειδή για να δουν τους οζους?? Και για τα δυο μεγάλη μου φαίνεται η δόση των 100. 

Το χειρουργείο που το έκανες? Σε ιδιωτικό ή δημόσιο? Έμεινες ευχαριστημένη? 

Καλησπερα lia87.Το χειρουργειο το εκανα σε κρατικο νοσοκομειο.Μπηκα για να χειρουργηθω για θυροειδη με εναν μεγαλο οζο .Δεν εκανα παρακεντηση δεν τη συστηνε ο χειρουργος μου με την εννοια οτι οπως και να ειχε επρεπε να βγει ο θυροειδης ασχετα αν υπηρχε κακοηθεια η οχι.μετα εγινε η βιοψια και βγηκε καρκινος.απο οτι ειπαν και οι πυρηνικοι γιατροι εγινε καλη δουλεια με το καθαρισμα  αλλα εγω γιατι νιωθω ακομα και τωρα , μετα το ιωδιο  οτι κατι εχω στο λαιμο? Να πω βεβαια πως πειραχτηκε ο ενας παραθυροειδης αλλα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να παρω ασβεστιο.Το ιωδιο το εκανα στο Θεαγενειο.ενταξει δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα ,ειχα βεβαια αυτες τις αναγουλες αλλα ηταν υποφερτο.για τη δοση του ιωδιου προβληματιζομαι με αυτα που διαβαζω απο εσας.οταν πηγα να παρω το χαπι 2 μερες πριν το σπινθηρογραφημα , η γιατρος που μου το εδωσε μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να προσεξω ιδιαιτερα μονο τις εγκυες και τα παιδια , γιατι η δοση ειναι πολυ μικρη, 100. ισως η διαφορα ειναι στη μοναδα μετρησης.Οταν κανω το ραντεβου με την ενδοκρινολογο θα λυσω ελπιζω ολες τις αποριες μου και θα ενημερωσω και τη σελιδα. Χαιρομαι πολυ που βρισκομαι μαζι σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να πήγα όλα πολύ καλά gengko651! Λογικό να έχεις ακόμα ενόχληση στον λαιμό. Σκέψου τι χειρισμούς θα έχει κάνει ο χειρουργός και μπορεί να έχουν γίνει και εσωτερικά ράμματα. Με τον καιρό θα περάσει τελείως. 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σπινθηρογραφημα ήταν αυτό. Μάλλον η καθήλωση θα ήταν για να δουν το υπόλειμμα. Πολύ πιθανό αυτό που λες, να ήταν άλλη μονάδα μέτρησης. Η αδερφή μου είχε πάρει 30. 

Αντε να ξεκινήσεις το Τ4 να μπεις στους κανονικούς ρυθμούς σου. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, lia87 είπε:

Φαίνεται να πήγα όλα πολύ καλά gengko651! Λογικό να έχεις ακόμα ενόχληση στον λαιμό. Σκέψου τι χειρισμούς θα έχει κάνει ο χειρουργός και μπορεί να έχουν γίνει και εσωτερικά ράμματα. Με τον καιρό θα περάσει τελείως. 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σπινθηρογραφημα ήταν αυτό. Μάλλον η καθήλωση θα ήταν για να δουν το υπόλειμμα. Πολύ πιθανό αυτό που λες, να ήταν άλλη μονάδα μέτρησης. Η αδερφή μου είχε πάρει 30. 

Αντε να ξεκινήσεις το Τ4 να μπεις στους κανονικούς ρυθμούς σου. 

Ευχαριστω πολυ . Ευχομαι και στην αδερφη σου τα καλυτερα και συντομα να τα ξεχασουμε ολα αυτα που ζουμε τωρα,ολοι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ! ! Μου βρήκανε κ εμένα έναν οζο κ έχω αγχωθει λιγάκι.  Ήθελα να ρωτήσω για γιάτρους ιδιωτικά έχει καμία σας προσώπικη εμπειρία? 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...