Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ψάχνω χειρουργό δημόσια η ιδιωτικά!  Είμαι 38 ετών με δύο παιδακια. Πέρυσι μου βρήκανε έναν οζο 2.7 έκανα παρακέντηση βγήκε υπερπλαστικος καλοηθη, φέτος έκανα και πήγε 3.28 έκανα πάλι παρακεντηση και περιμένω αποτελέσματα αλλά μου ειπανε κ καλή να βγει θα πρέπει να τον βγάλω. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Αθήνα μένω! !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμαλιαελενη καλημέρα!! Εύχομαι ο οζος να είναι καλός, να κάνεις το χειρουργείο σου και να τελειώσεις.

Σχετικά με την επιλογή χειρουργού θεωρώ οτι πρέπει να το συζητήσεις με τον ενδοκρινολόγο σου. Παρόλα αυτά σου έχω στείλει σε προσωπικό μήνυμα κάποια ονόματα γιατρών που γνωρίζω.

Καλά αποτελέσματα στην παρακεντηση να έχεις! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 14/5/2018 at 9:17 ΠΜ, gengko651 είπε:

Ευχαριστω πολυ . Ευχομαι και στην αδερφη σου τα καλυτερα και συντομα να τα ξεχασουμε ολα αυτα που ζουμε τωρα,ολοι.

 

Καλημερα κοριτσια.Ειμαι ενα μηνα ακριβως μετα το ιωδιο ,σημερα πηρα την εξεταση TSH , 22,50 παρακαλω.το ασβεστιο 8,5 νομιζω ειναι καλο.παιρνω το Τ4 125mg.περα ομως απο τις κομαρες και ολα τα σχετικα, με ανησυχει που νιωθω πως κατι εχω στο λαιμο μου. Το εχετε νιωσει αλλοι αυτο?  ωρες ωρες μαλιστα ειναι σα να ειμαι  πρησμενη εσωτερικα

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 6:10 ΜΜ, gengko651 είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ειμαι ενα μηνα ακριβως μετα το ιωδιο ,σημερα πηρα την εξεταση TSH , 22,50 παρακαλω.το ασβεστιο 8,5 νομιζω ειναι καλο.παιρνω το Τ4 125mg.περα ομως απο τις κομαρες και ολα τα σχετικα, με ανησυχει που νιωθω πως κατι εχω στο λαιμο μου. Το εχετε νιωσει αλλοι αυτο?  ωρες ωρες μαλιστα ειναι σα να ειμαι  πρησμενη εσωτερικα

 

Πόσος καιρός έχει περάσει απο το χειρουργείο; (για να μην ψάχνω τα ποστ)

Πάντως είναι λογικό μετα το χειρουργείο να έχεις κάποια ενόχληση,ασε που μπορεί απλα να είναι κ η ιδεα σου λόγω της όλης ιστορίας.Για το tsh σίγουρα πρέπει να αλλάξεις το χάπι,το ασβέστιο είναι οριακό τουλάχιστον με τις μετρήσεις που έχω εγώ.Την αλβουμινη την ελέγχεις μαζί με το ασβέστιο;Ρωτάω γτ έχουν σχέση.Επιπλέον επειδή κάτι διάβασα για τον παραθυροειδη σου το ασβέστιο θα το ελέγχεις και σε βάση χρόνου γτ μπορεί να μην μπορεί να παραχθεί αρκετό για να σε καλύπτει και να χρειάζεσαι συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Πόσος καιρός έχει περάσει απο το χειρουργείο; (για να μην ψάχνω τα ποστ)

Πάντως είναι λογικό μετα το χειρουργείο να έχεις κάποια ενόχληση,ασε που μπορεί απλα να είναι κ η ιδεα σου λόγω της όλης ιστορίας.Για το tsh σίγουρα πρέπει να αλλάξεις το χάπι,το ασβέστιο είναι οριακό τουλάχιστον με τις μετρήσεις που έχω εγώ.Την αλβουμινη την ελέγχεις μαζί με το ασβέστιο;Ρωτάω γτ έχουν σχέση.Επιπλέον επειδή κάτι διάβασα για τον παραθυροειδη σου το ασβέστιο θα το ελέγχεις και σε βάση χρόνου γτ μπορεί να μην μπορεί να παραχθεί αρκετό για να σε καλύπτει και να χρειάζεσαι συμπλήρωμα.

Καλημερα σε ολους.Elfer ευχαριστω για την απαντηση σου. Να πω οτι το χειρουργειο εγινε στις 5 Φεβρουαριου, πριν 4 μηνες ακριβως δηλ. εχω σημερα ραντεβου με την ενδοκρινολογο.θα μου αλλαξει σιγουρα  τα χαπια.Για την αλβουμινη που λες τι ειναι? Πρωτη φορα την ακουω. Παντως την ενοχληση στο λαιμο την εχω .Ειδικα μετα που τρωω, και οταν κουραζομαι το νιωθω πρησμενο εσωτερικα

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , gengko651 είπε:

Καλημερα σε ολους.Elfer ευχαριστω για την απαντηση σου. Να πω οτι το χειρουργειο εγινε στις 5 Φεβρουαριου, πριν 4 μηνες ακριβως δηλ. εχω σημερα ραντεβου με την ενδοκρινολογο.θα μου αλλαξει σιγουρα  τα χαπια.Για την αλβουμινη που λες τι ειναι? Πρωτη φορα την ακουω. Παντως την ενοχληση στο λαιμο την εχω .Ειδικα μετα που τρωω, και οταν κουραζομαι το νιωθω πρησμενο εσωτερικα

 

Πάντως για να μην ανησυχείς και εγω για μεγάλο χρονικό διάστημα (για να μη σου πω καμιά φορά και τώρα που ειμαι στα 3 χρόνια)  ένοιωθα ότι κατι ειχα εκει.Σα να ήταν κάποιο γδαρσιμο κ με ενοχλούσε.Πάντως ο γιατρός με είχε καθησυχάσει ότι δεν είναι τπτ.Μπορεί να είναι κ η ιδεα μας πάντως..Για το χάπι σε βλέπω να πηγαίνεις στα 175 και επανέλεγχο σε 15 μέρες.

Για την αλβουμινη ρίξε μια ματιά και εδώ.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Υπασβεστιαιμία

Επειδή το ασβέστιο στο αίμα συνδέεται με πρωτεΐνες όπως πχ η αλβουμινη μπορεί να κάνεις έλεγχο ασβεστίου και να βγει ψευδώς χαμηλό αν είναι χαμηλή και η αλβουμινη..Το πιο πιθανό ειναι να μη χρειάζεσαι περαιτέρω έλεγχο και να είσαι οκ.Εμένα η ενδοκρινολογος τα ψάχνει λιγο παραπάνω λόγω αυτοανοσου και επειδή έχει αφαιρεθεί και ενας παραθυροειδης λόγω ανατομικής ανωμαλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 4/6/2018 at 11:10 ΠΜ, Elfer είπε:

Πάντως για να μην ανησυχείς και εγω για μεγάλο χρονικό διάστημα (για να μη σου πω καμιά φορά και τώρα που ειμαι στα 3 χρόνια)  ένοιωθα ότι κατι ειχα εκει.Σα να ήταν κάποιο γδαρσιμο κ με ενοχλούσε.Πάντως ο γιατρός με είχε καθησυχάσει ότι δεν είναι τπτ.Μπορεί να είναι κ η ιδεα μας πάντως..Για το χάπι σε βλέπω να πηγαίνεις στα 175 και επανέλεγχο σε 15 μέρες.

Για την αλβουμινη ρίξε μια ματιά και εδώ.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Υπασβεστιαιμία

Επειδή το ασβέστιο στο αίμα συνδέεται με πρωτεΐνες όπως πχ η αλβουμινη μπορεί να κάνεις έλεγχο ασβεστίου και να βγει ψευδώς χαμηλό αν είναι χαμηλή και η αλβουμινη..Το πιο πιθανό ειναι να μη χρειάζεσαι περαιτέρω έλεγχο και να είσαι οκ.Εμένα η ενδοκρινολογος τα ψάχνει λιγο παραπάνω λόγω αυτοανοσου και επειδή έχει αφαιρεθεί και ενας παραθυροειδης λόγω ανατομικής ανωμαλίας.

Καλησπερα σε ολες και ολους. Εχω μια ερωτηση.Οι χειρουργημενοι απο καρκινο θυροειδους υπαρχει περιπτωση να παιρνουν καποια αναπηρια η να δικαιουνται καποιο επιδομα η κατι τελος παντων?

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2011 at 9:58 ΜΜ, sonia64 είπε:

Λογω καρκινου βγαινεις με 67% αναπηρια και με αυτο εχεις παρα πολλα προνομια.Ειμαι καθηγητρια γερμανικων.

Καλησπερα . Ειναι βεβαια παλιο το ποστ σου αλλα αν το δεις απαντησε μου σε παρακαλω. Ειμαι ιδια περιπτωση με σενα και θαθελα να μου πεις για το θεμα με το 67% αναπηριας

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, ειμαι νέο μέλος στην ομάδα σας και εύχομαι σε όλους υγεία πάνω από όλα! Στις 25 Ιουνίου υποβλήθηκα σε  ολική θυρειδοκτομη με κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό μετά από δυο Fna (δεύτερη - Bethesda vi)

Η επέμβασή μου σύμφωνα με τον χειρουργό ήταν άκρως επιτυχημένη όπως και εγώ ένιωθα σαφώς καλύτερα καθώς είχα χρόνια θηροειδιτιδα hashimoto προφανώς μου κατέστρεφε τη ζωή σιγά σιγά 

επειτα από μια εβδομάδα περίπου βγήκε η ιστολογική , δεν υπήρχε διήθηση της θυρεοειδικης Κάψας,ωστόσο υπήρχε 1/14 επιχωριος λεμφαδενας μεταστατικό διηθημενος από το καρκίνωμα. Αυτή τη στιγμή είμαι 3η μερα υποθυροειδικος  και αρχίζουν α συμπτώματα να με καταβάλλουν 

δυστυχως εδώ και 15 έτη έχω σκλήρυνση κατά πλάκας και ακόμη και η επέμβαση ήταν μεγάλο ζήτημα , πλέον πηγαίνω για uptake σε λίγες μέρες και το Σεπτέμβριο για ραδιενεργό ιώδιο μάλλον με χορήγηση thyrogen για να μην μείνω δεύτερη φορά χωρίς υποκατάσταση 

εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία  με thyrogen και διηθημενο λεμφαδενα;

Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί παρά πολύ 

ευχαριστω πολύ 

ευχομαι ότι καλύτερο σε όλους 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Τheoz και καλη δύναμη σου εύχομαι. Την δική μου περίπτωση την έχω γράψει. Είχα και πλευρικους λεμφαδένες και κεντρικούς με μετασταση και τα αφαίρεσα όλα. Πριν 2 μήνες έκανα το ετήσιο σπινθηρογραφημα και ολα οκ. Μην φοβάσαι η θεραπεία με το ιώδιο καεί οτι τυχον απέμεινε. Εγώ δεν εκανα thyrogen αλλά διακοπή χαπιού για 1 μήνα. Δεν  μου άρεσε η σκέψη ότι με ενέσεις θα πάω ξαφνικά απο tsh 0.1 σε 50!! Αλλά κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα κανεις το ιώδιο τι θα παίρνεις; Εγώ έπαιρνα Τ3 και μετά το ιώδιο πηρα Τ4.

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2018 at 6:25 ΜΜ, mariagb είπε:

Γειά σου Τheoz και καλη δύναμη σου εύχομαι. Την δική μου περίπτωση την έχω γράψει. Είχα και πλευρικους λεμφαδένες και κεντρικούς με μετασταση και τα αφαίρεσα όλα. Πριν 2 μήνες έκανα το ετήσιο σπινθηρογραφημα και ολα οκ. Μην φοβάσαι η θεραπεία με το ιώδιο καεί οτι τυχον απέμεινε. Εγώ δεν εκανα thyrogen αλλά διακοπή χαπιού για 1 μήνα. Δεν  μου άρεσε η σκέψη ότι με ενέσεις θα πάω ξαφνικά απο tsh 0.1 σε 50!! Αλλά κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα κανεις το ιώδιο τι θα παίρνεις; Εγώ έπαιρνα Τ3 και μετά το ιώδιο πηρα Τ4.

Καλησπέρα mariagb,

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις και τις χρήσιμες πληροφορίες που παραθέτεις. Έιμαι ήδη σε στάδιο υποθηροειδισμού για να κάνω στις 26/7 το uptake. Το Σεπτέμβρη θα κάνω το θεραπευτικό ιώδιο με το καλό. Ούτε σε εμένα μου ακούστηκε καθόλου καλά η ιδέα να κάνω ενέσεις με thyrogen και προσπαθώ να το αποφύγω φυσικά, προτιμώ να περάσω τις παρενέργειες που προκαλεί η μη ληψη αντικατάστασης, παρά να βρεθώ με νέες παρενέργειες απο τη χορήγηση κάποιου άλλου σκευάσματος. Απο την επόμενη ημέρα της  ολικής θυρειδοκτομης με κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό, ελάμβανα για λίγο χρονικό διάστημα (πριν τη διακοπή τους γα το απερχόμενο uptake) T-3 και θα το συνεχίσω έπειτα απο την εξέταση. Τέλος 15 μέρες πριν τη χορήγηση του ιωδίου, θα διακόψω εκ νέου το Τ-3 για να χορηγηθεί το θεραπευτικό ιώδιο και μετά Τ-4

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 7:08 ΜΜ, gengko651 είπε:

Καλησπερα σε ολες και ολους. Εχω μια ερωτηση.Οι χειρουργημενοι απο καρκινο θυροειδους υπαρχει περιπτωση να παιρνουν καποια αναπηρια η να δικαιουνται καποιο επιδομα η κατι τελος παντων?

 

Αν και το είδα καθυστερημένα...

Δίνουν ένα μικρό ποσοστό της τάξης του 20% για 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας παρακαλώ πάρα πολύ την βοήθεια σας. Η αδερφή μου είχε καρκίνο του θυρεοειδούς έκανε χειρουργείο και ιώδιο και μετά από ένα χρόνο το σπινθηρογράφημα που έδειξε ότι υπάρχει υπολείμμα. Σε έναν ακόμη υπέρηχο έδειξε ότι πρέπει να χειρουργηθεί ξανά για αφαίρεση λεμφαδένων. Γιατί δεν της το βρήκαν αυτό την πρώτη φορά?? Σας παρακαλώ ποιος είναι ο καλύτερος χειρουργός που ξέρετε?? Ας είναι όπου να ναι στην Ελλάδα θα μετακινηθούν Ε ακόμα και στο εξωτερικό!!! Γιατί το ιώδιο δεν θα κατέστρεψε αυτά την πρώτη φορά? Πόσο συχνά πρέπει να κάνει εξετάσεις?? Κινδυνεύουμε?? Σας παρακαλώ απαντήστε μου μας είπαν για Βαμβακιδη στην Αθήνα να πάμε την Δευτέρα είμαστε από επαρχία, υπάρχει κάτι καλύτερο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...