Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , felix είπε:

Χαίρεται και από εμένα.

Καινούριο μέλος εδώ... έχω ήδη χειρουργηθεί και είμαι στην φάση της προετοιμασίας για το ραδιενεργό ιώδιο.

Έχω διακόψει 5 ημέρες τώρα το Τ3 χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Μάλιστα θα έλεγα ότι είμαι στα καλύτερα μου σωματικά....δεν έχω καμία ένδειξη υποθυρεοειδισμού.

Αναρωτιέμαι εάν είχε κάποιο μέλος αντίστοιχη εμπειρία. Φοβάμαι μήπως δεν έχω αυξημένη tsh (υπάρχει αποδεκτό όριο για την χορήγηση του ιωδίου;) στις υπόλοιπες 10 ημέρες που απομένουν... γιατί δεν θα ήθελα να παρεμποδιστεί με τίποτα η διαδικασία χορήγησης του ιωδίου.

Για πείτε μου παιδιά πριν την θεραπεία μετριέται η tsh; Πώς εξασφαλίζεται η αποτελεσματικότητα της θεραπείας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ναι μετράνε κανονικά την tsh οπότε κ έτσι διασφαλίζονται οι τιμες. Αν δεν ειναι αυτες που θέλει ο γιατρός σου κάνουν κάποιο ενέσιμο φάρμακο κ το φέρνουν εκεί που θελουν. Τουλάχιστον έτσι ηταν για t4-tsh ,οπότε δε νομίζω οτι θα υπάρχει διαφορά.. @stella maria δε γνωρίζω να σου απαντήσω για διακοπή t3,όμως εγώ που έκανα διακοπή του t4 είχα πρηστει. Δεν ειναι οτι πήρα κιλά,απλά φούσκωσα.. Μετά απο κάνα 3 μηνο επανήλθα. Τωρα δεν ξέρω στην περίπτωση σου αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις ξεκάθαρα με το γιατρό σου. Σε γενικές γραμμές απ'όσο γνωρίζω τα στρατιωτικά νοσοκομεία ειναι Καλά,αλλα και πάλι δεν εχω κατι συγκεκριμένο να σου πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , stella maria είπε:

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θέλει πολύ δύναμη και ψυχραιμία. Μακάρι να την βρούμε.

Εχεις εναν μεγαλο αγωνα μπροστά σου. Επικεντρώσου εκει και ασε ολα τα υπόλοιπα στην άκρη.. Καλη δύναμη και σύντομα σιδερένια!

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω εδώ και μία εβδομάδα. Είμαι στην αρχή της ανηφόρας. Και δυστυχώς δεν ξέρω πότε θα φτάσω στην κορυφή. Όλοι θεωρούν ότι είναι μια εύκολη ασθένεια. Αυτοί που δεν την έχουν. Όμως είναι πολύ δύσκολο. Εγώ μέχρι στιγμής έχω νεύρα πολλά νεύρα και θυμό. Δύναμη ακόμη δεν έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @Elfer! Να είσαι γερή να χαίρεσαι αυτούς που αγαπάς ❤️

Είχα τόση αγωνία τι θα γίνει εάν δεν είναι αυξημένη τόσο όσο θέλουν η tsh...

@stella maria καλή μας δύναμη. Είμαστε στην ίδια κατάσταση ❤️  (αν σε παρηγορεί αυτό και δεν είμαστε οι μόνες). Θα τα καταφέρουμε και εμείς όσες δυσκολίες και εάν συναντήσουμε.

Θα τα λέμε εδώ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα θα γινει 2ο χειρουργειο, η θυρεοσφαιρινη απο 0,01 πηγε στο 1,43 (χωρις διακοπη). Αυτο τι σημαινει? Οτι με διακοπη της θυροξινης να ειναι πολυ πιο πανω η τιμη της θυρεοσφαιρινης? Πως γινεται τον Ιουλιο να ηταν 0,01 και τωρα να ανεβηκε τοσο???

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, felix είπε:

Χαίρεται και από εμένα.

Καινούριο μέλος εδώ... έχω ήδη χειρουργηθεί και είμαι στην φάση της προετοιμασίας για το ραδιενεργό ιώδιο.

Έχω διακόψει 5 ημέρες τώρα το Τ3 χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Μάλιστα θα έλεγα ότι είμαι στα καλύτερα μου σωματικά....δεν έχω καμία ένδειξη υποθυρεοειδισμού.

Αναρωτιέμαι εάν είχε κάποιο μέλος αντίστοιχη εμπειρία. Φοβάμαι μήπως δεν έχω αυξημένη tsh (υπάρχει αποδεκτό όριο για την χορήγηση του ιωδίου;) στις υπόλοιπες 10 ημέρες που απομένουν... γιατί δεν θα ήθελα να παρεμποδιστεί με τίποτα η διαδικασία χορήγησης του ιωδίου.

Για πείτε μου παιδιά πριν την θεραπεία μετριέται η tsh; Πώς εξασφαλίζεται η αποτελεσματικότητα της θεραπείας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα,

Είμαι συνάδελφος εγώ θα διακόψω το Τ3 αύριο. Την δίαιτα την ξεκίνησες από την πρώτη ημέρα;

Διαβάζω με προσοχή και βλέπω με χαρά ότι μέχρι σήμερα δεν έχεις συμπτώματα. Μακάρι να βγει το δεκαήμερο όσο γίνεται πιο ανώδυνα. Σε πιο νοσοκομείο θα κάνεις το ιώδιο; 

Καταλαβαίνω την αγωνία που έχεις γιατί μας περιμένει το άγνωστο.

Πιο πολύ φοβάμαι το πρήξιμο.

Aλλά το μόνο που πρέπει να έχουμε είναι υπομονή και ελπίδα.

Σου εύχομαι καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, stella maria είπε:

Καλημέρα,

Είμαι συνάδελφος εγώ θα διακόψω το Τ3 αύριο. Την δίαιτα την ξεκίνησες από την πρώτη ημέρα;

Διαβάζω με προσοχή και βλέπω με χαρά ότι μέχρι σήμερα δεν έχεις συμπτώματα. Μακάρι να βγει το δεκαήμερο όσο γίνεται πιο ανώδυνα. Σε πιο νοσοκομείο θα κάνεις το ιώδιο; 

Καταλαβαίνω την αγωνία που έχεις γιατί μας περιμένει το άγνωστο.

Πιο πολύ φοβάμαι το πρήξιμο.

Aλλά το μόνο που πρέπει να έχουμε είναι υπομονή και ελπίδα.

Σου εύχομαι καλή δύναμη.

 

Link to comment
Share on other sites

elleg γειά σου. Η θυρεοσφαιρίνη (tg) είναι δείκτης καρκινικών κυττάρων από το λίγο που ξέρω, τα οποία η θυροξίνη τα κρατάει σε χαμηλά επίπεδα και γι'αυτό παίρνουμε προληπτικά μεγάλη δόση για να έχουμε και πολύ μικρή tsh. Οταν κάνεις διακοπή χαπιού (θυροξίνης) ουσιαστικά φαίνεται αν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα στον οργανισμό από την τιμη της tg. Αυτά όμως θα πρέπει να στα εξηγήση ο γιατρός σου.  Στο 1ο χειρουργείο τί έβγαλες? Μόνο το θυροειδή ή και λεμφαδένες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο να λέει γιατρός <<θα το παρακολουθούμε>>:shock: !! Και που θα ξέρεις αν δεν έχει πάει και σε διπλανούς και δεν φαίνονται σε υπερήχο?? Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά και γω αν διαβάσεις την περίπτωσή μου από άσχετους την πάτησα και γιαυτο σου απάντώ και σου λέω να πας να βρεις ένα πολύ καλό χειρούργο να σου καθαρίσει την περιοχή να ξεμπερδεύεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , mariagb είπε:

elleg γειά σου. Η θυρεοσφαιρίνη (tg) είναι δείκτης καρκινικών κυττάρων από το λίγο που ξέρω, τα οποία η θυροξίνη τα κρατάει σε χαμηλά επίπεδα και γι'αυτό παίρνουμε προληπτικά μεγάλη δόση για να έχουμε και πολύ μικρή tsh. Οταν κάνεις διακοπή χαπιού (θυροξίνης) ουσιαστικά φαίνεται αν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα στον οργανισμό από την τιμη της tg. Αυτά όμως θα πρέπει να στα εξηγήση ο γιατρός σου.  Στο 1ο χειρουργείο τί έβγαλες? Μόνο το θυροειδή ή και λεμφαδένες? Μου φαίνεται πολύ περίεργο να λέει γιατρός <<θα το παρακολουθούμε>>:shock: !! Και που θα ξέρεις αν δεν έχει πάει και σε διπλανούς και δεν φαίνονται σε υπερήχο?? Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά και γω αν διαβάσεις την περίπτωσή μου από άσχετους την πάτησα και γιαυτο σου απάντώ και σου λέω να πας να βρεις ένα πολύ καλό χειρούργο να σου καθαρίσει την περιοχή να ξεμπερδεύεις!!

Γεια σου mariagb απλα η θυρεοσφαιρινη τωρα πηγε στο 1,43 ενω δυο μηνες πριν ηταν στο 0,1. Στο 1ο χειρουργειο πηγα ετοιμη, με χαρτογραφηση λεμφαδενων και ξεραμε ακριβως που ηταν το προβλημα, αλλα δυστυχως ο χειρουργος δεν εκανε καλη δουλεια ! Αφαιρεθηκαν θυροειδης και καποιοι λεμφαδενες αλλα αφησε πισω και δεν καηκαν στο ιωδιο. Τωρα παλι απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Βρες τώρα καλό χειρούργο να το διορθώσεις και υπομονή! Έχει συμβεί σε αρκετούς αυτό και ξανακάνουν επέμβαση.Εύχομαι να πανε όλα καλά και μην το καθυστερεις!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariagb είπε:

Κατάλαβα! Βρες τώρα καλό χειρούργο να το διορθώσεις και υπομονή! Έχει συμβεί σε αρκετούς αυτό και ξανακάνουν επέμβαση.Εύχομαι να πανε όλα καλά και μην το καθυστερεις!!

Σε ευχαριστω πολυ, απλα εκει που λες ξεμπερδεψα τωρα παλι απο την αρχη, ειναι και το θεμα του χειρουργου που εδω στην Κυπρο στο δημοσιο δεν υπαρχει εμπειρος στο λεμφαδενικο καθαρισμο και πρεπει να παω ιδιωτικα και απο οτι ακουσα ειναι ακριβουτσικες κατι τετοιες επεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά σήμερα ο οργανισμός μάλλον μπαίνει σε ρυθμούς βαρύτατου υποθυρεοειδισμού! Ξεκίνησαν τα παρατράγουδα και μάλλον θα γλιτώσω τα ενέσιμα σκευάσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ @Potamaki για την απάντηση σου.

Αναφορικά με την τιμή της tsh για το ιώδιο ξέρω @stella maria ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερη του 30. Καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση θα βρεθεί ο οργανισμός... Την δίαιτα την ξεκίνησα ακριβώς όταν μου είπαν.. είναι πολύ σημαντικό κομμάτι και μην το αμελήσεις...

Πώς είσαι εσύ;

@elleg σου στέλνω απλά πολύ θετική ενέργεια. Καλή δύναμη και εύχομαι μόνο καλά νέα να μας λες από εδώ και έπειτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...