Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σόνια μου, σ'ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!Όντως μου φυγε νταμάρι όχι απλά βάρος αλλά όπως ξαναπα θα αντιμετώπιζα ό,τι μου συνέβαινε όσο πιο ψύχραιμα μπορούσα.

Τα αποτελέσματά μου αργησαν πάρα πολύ ίσως λόγω Παναγίας ίσως λόγω έλλειψης προσωπικού, δε ξέρω..αυτό μου στοίχισε, η αναμονή είναι το χειρότερό μου καθώς είμαι ανυπόμονη εκ φύσεως!

Για το ράμμα έχεις δίκιο, κάτι τέτοιο πρέπει να είναι, θα ρωτήσω...

Μακάρι η κοπέλα που σας ανέφερα να εξαλείψει τον όζο, λέτε να είνα εφικτό; Δεν έκανα ούτε παρακέντηση ούτε σπινθηρογράφημα ούτε πήγα σε ενδοκρινολόγο. Απευθύνθηκα αμέσως στον χειρουργό κ ανένδοτος μου κλεισε χειρουργείο. Δεν ξέρω τα κίνητρά του πάντως νιώθω οτι ξεμπέρδεψα.Λυπάμαι πραγματικά που ταλαιπωρήθηκες ,Σόνια. Αλλά προφανώς έψαχνες τη κάθε σου κίνηση για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Katrin , σ'ευχαριστώ κ εσένα!!!!!!!!!Όπως τα λές , τέέέέέέέλεια!!!!!!!!!!!!Ηρέμησε το κεφάλι μου αλλά από δω κ πέρα θα περάσω από κόσκινο στα όρια του φυσιολογικού ελέγχου όλο το υπόλοιπο σώμα μου.

Έγινα πλέον κήρυκας αφύπνισης για τον έλεγχο του θυρεοειδούς. Εντάξει ακούστηκε εγωιστικο αυτό, όχι κήρυκας απλά ενημερώνω κ τα αγαπημένα μου πρόσωπα κ όποιον γνωρίζω για τη "2η καρδιά που έχουμε κ τον στρατηγικό αυτό αδένα του σώματός μας".

Link to comment
Share on other sites

Elli, συμβαινει σε ολους μας, εφοσον γνωρισαμε και ταλαιπωρηθηκαμε απο αυτον τον αδενα που οι περισσοτεροι δε γνωριζουν ισως την υπαρξη του και δυστυχως τη μεγαλη σημασια του στον οργανισμο μας.

Ολοι μας προσπαθουμε να αφυπνησουμε τους αλλους εστω και σε προληπτικο ελεγχο γιατι παντα η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια καθε παθησης.

Για το λογο αυτο, καναμε και τη σελιδα αυτη στον πολυ φιλοξενο χωρο που μας παραχωρει το parentscafe και που με την ευκαιρια θα ηθελα να ευχαριστησω (το εχω ξανακανει αλλα θα το κανω πολλες φορες ακομη) τους συντονιστες και οσους αλλους σχετιζονται με την ιστοσελιδα.:-P:razz::-P

Την αγαπη μου στους υπολοιπους της παρεας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Τί όμορφη και χαρούμενη συζήτηση, έχετε αρχίσει! :P

Να πω κι εγώ ένα γειά :tongue: και να πω πάλι ένα μπράβο σε όλους, φιλες και φίλους, για την χαρά και την αισιοδοξία που χαρίζετε!! :P:P.

Το καλύτερο για έναν συνάνθρωπό μας είναι να διαβάζει τις όποιες γνώμες και προτάσεις έχει ο καθένας μας να δώσει και.. χαμογελώντας... να προχωρά, να βρίσκει λύση!!!

και πάλι μπράβο όλα καλά Elli!! :P:P :p

Sonia μου, γειά σου, εσύ είσαι καλά?:D

Εγώ είμαι πολύ καλά, σε ευχαριστώ! Έχω ανακτήσει σχεδον πλήρως τις δυνάμεις μου . έφυγε το πρήξημο , παίρνω την θυρορμόνη και όλα είναι όπως πριν!!!!!!!!:D ή ανάρρωση ήταν γρήγορη!!

icon14.gif είπαμε.... το ποτήρι είναι μισογεμάτο....

Με αγάπη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα μια κοπέλα 25χρονών όπου ανακάλυψε πως έχει όζο 3 εκ. Έκανε σπινθηρογράφημα, παρακέντηση και η βιοψία της είναι καλή. Παίρνει θυρορμόνη κ της μειώθηκε κατα 0,5 εκ.

Με ρώτησε αν θα μαραθεί εντελώς κ αν τελικά θα καταφέρει να αποφύγει τη θυρεοειδεκτομή.

Δεν ήξερα να της απαντήσω, έχει μιλήσει με τους γιατρούς της κ της είπαν βλέποντας κ κάνοντας.

Εμένα γιατί μου είπαν αμέσως θυρεοειδεκτομή αν κ είχα 2,3 εκ; Επειδή είμαι σε ηλικία τεκνοποιίας για να ξεμπερδεύω; Υποθέτω οτι εξαρτάται από τη φιλοσοφία ή τη τακτική του κάθε γιατρού. Εσείς τι λέτε;

Καλή σου μέρα Έλλη!!!Χαρηκα πολύ με τα νέα σου όλα τελειωσαν ευχαριστα και η ζωή σου θα συνεχιστει κανονικότατα.Οι ορολογίες που χρησιμοποιουν οι γιατροι δεν χρειάζεται να σε φοβίζουν από την στιγμή που ενδοκρινολόγος και χειρουργος συμφώνησαν ότι όλα είναι καλα δεν χρειαζεται να ανυσηχεις.Στο forum αν ψαξεις θα δεις την δικια μου ιστορία.Εν ολίγης ειμαι 29 ετων και εκανα 3η φορα επέμβαση και όλα αυτα γιατί πριν 11 χρόνια που ανακάλυψα ότι είχα οζοδεις βροχοκοίλη με τον μεγαλύτερο οζο στα 10χιλ.(ηταν σταθερος δεν αλλαζε δηλ.μεγεθος με το Τ4).Ο όζος λοιπον αυτός από την στιγμη που εμενε σταθερος στη θεραπεια επρεπε να βγει για να μην καρκινωποιηθεί.Όμως ο γιατρός πότε δεν μου μιλησε για εγχειρηση με αποτέλεσμα 6 χρόνια μετα δηλ το 2006 να εμφανιστούν λεμφαδενες και από τοτε εχω κανει 3 επεμβάσεις με θυλωδες καρκίνωμα και σε 2 βδομάδες θα μπω για 3η φορα στο ιωδιο.Είσαι λοιπον τυχερη που σου ειπαν την επέμβαση αμεσως!!!όσο για την φίλη σου αφου εχει τόσο πολύ συρρικνωθεί με το Τ4 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξαφανιστει και τελείως!!!Μην φοβάσαι για τίποτα και ότι χρειαστείς εδω είμαι και με χαρά μου να σου δώσω ότι πληροφορίες χρεαστείς!Να είσαι πάντα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σου μέρα Έλλη!!!Χαρηκα πολύ με τα νέα σου όλα τελειωσαν ευχαριστα και η ζωή σου θα συνεχιστει κανονικότατα.Οι ορολογίες που χρησιμοποιουν οι γιατροι δεν χρειάζεται να σε φοβίζουν από την στιγμή που ενδοκρινολόγος και χειρουργος συμφώνησαν ότι όλα είναι καλα δεν χρειαζεται να ανυσηχεις.Στο forum αν ψαξεις θα δεις την δικια μου ιστορία.Εν ολίγης ειμαι 29 ετων και εκανα 3η φορα επέμβαση και όλα αυτα γιατί πριν 11 χρόνια που ανακάλυψα ότι είχα οζοδεις βροχοκοίλη με τον μεγαλύτερο οζο στα 10χιλ.(ηταν σταθερος δεν αλλαζε δηλ.μεγεθος με το Τ4).Ο όζος λοιπον αυτός από την στιγμη που εμενε σταθερος στη θεραπεια επρεπε να βγει για να μην καρκινωποιηθεί.Όμως ο γιατρός πότε δεν μου μιλησε για εγχειρηση με αποτέλεσμα 6 χρόνια μετα δηλ το 2006 να εμφανιστούν λεμφαδενες και από τοτε εχω κανει 3 επεμβάσεις με θυλωδες καρκίνωμα και σε 2 βδομάδες θα μπω για 3η φορα στο ιωδιο.Είσαι λοιπον τυχερη που σου ειπαν την επέμβαση αμεσως!!!όσο για την φίλη σου αφου εχει τόσο πολύ συρρικνωθεί με το Τ4 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξαφανιστει και τελείως!!!Μην φοβάσαι για τίποτα και ότι χρειαστείς εδω είμαι και με χαρά μου να σου δώσω ότι πληροφορίες χρεαστείς!Να είσαι πάντα καλα

Dosoula μου, σορυ που επεξεργασθηκα το ποστ σου, μα αυτο πρεπει να γινει μαθημα. Δυστυχως, πολλοι απο εμας, ταλαιπωρηθηκαμε και μερικοι συνεχιζουμε απο αμελεια ή παραλειψη ή λανθασμενη εκτιμηση ιατρου. Προσοχη!!!!!!!!!:!::!::!::!::!::!::!:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολες και όλους τους φίλους εδω μέσα...

να πω καλό χειμώνα;;οχι,χαχαχαχα

elli χάρηκα για τα νεα σου,τι να πω, πάλι για το γούρικο φόρουμ ,την ψυχή του την γεωργία,όλες εσάς που το κάνετε κάθε μέρα και καλύτερο;;

elli,οτι σου πει ο γιατρός απο εδω και πέρα,ενα να ξέρεις ομως ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ..

αλεξάνδρα,εχω μάθει νέα σου απο τη γεωργία.....ηταν ενθουσιασμένη...

Δροσουλα.....πρεπει να σου πω την δικη μου ιστορια για καταλαβεις ,οτι ημουν το πιο ανευθυνο ατομο ,στο θεμα του θυρεοειδη,ευτυχως δεν το πληρωσα ακριβα

(οπως δείχνουν οι εξετάσεις)γιαυτό κοίτα μπροστά ασε το παρελθόν,να δεις τι θα κάνεις απο εδω και πέρα...

ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολες και όλους τους φίλους εδω μέσα...

να πω καλό χειμώνα;;οχι,χαχαχαχα

elli χάρηκα για τα νεα σου,τι να πω, πάλι για το γούρικο φόρουμ ,την ψυχή του την γεωργία,όλες εσάς που το κάνετε κάθε μέρα και καλύτερο;;

elli,οτι σου πει ο γιατρός απο εδω και πέρα,ενα να ξέρεις ομως ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ..

αλεξάνδρα,εχω μάθει νέα σου απο τη γεωργία.....ηταν ενθουσιασμένη...

Δροσουλα.....πρεπει να σου πω την δικη μου ιστορια για καταλαβεις ,οτι ημουν το πιο ανευθυνο ατομο ,στο θεμα του θυρεοειδη,ευτυχως δεν το πληρωσα ακριβα

(οπως δείχνουν οι εξετάσεις)γιαυτό κοίτα μπροστά ασε το παρελθόν,να δεις τι θα κάνεις απο εδω και πέρα...

ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ...[/QUOT

Αγαπητε φιλε Νικο το παρελθον το'χω ξεχασει και κοιταω το μελλον γι αυτο μπαινοβγαινω στ νοσοκομεια και με πολυ στενη παρακολουθηση προλαβαινουυμε τις ανατροπές.Θελω πια να τελειωνει αυτη η ιστορια και θακανω οτι αλλο χρειαστει.Απλα καμια φορα θυμωνω που δεν ειχα υποψιαστει τιποτα και να απευθυνθω σε άλλο γιατρο,Ο συγκεκριμενος είχε σωσει την μανα μου δηλ πριν 16 χρονια της ειπε να κανει εγχειρηση ηταν καλοηθεια το προλαβε και τελειωσε. Δεν ναριεσαι το πεπρωμενο φυγειν αδυνατον.Θα χαρω να ακουσω την ιστορια σου!Καλά να ειστε όλοι και κάντε και καμια βουτια για μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες

Καλως ήρθες Νikos,:D αχ!! ας μην μιλήσουμε ακόμη για χειμώνα! ...να έρθει ο Νοέμβρης... και βλέπουμε!!!!:D

Διαβάζοντας τις ιστορίες σας, σκέπτομαι και την δική μου, βγαίνει το φοβερό συμπέρασμα οτι η επιλογή του < σωστου > και < ικανού> γιατρού είναι το Α και το Ω σε όλλες τις ασθένειες φυσικά, μα και στον θυροειδη με θυλώδες καρκίνωμα, που μας αφορά!!! Φοβερό, γιατι όλες σχεδόν οι περιπτώσεις θα είχαν άλλη έκβαση, αν ο γιατρός είχε την ..γνώση?.. την ικανότητα?... ..την...... !!, μα και εμείς όταν έχουμε την απόφαση να ελέγχουμε όταν και ΄οποτε πρέπει τον εαυτόν μας! Απλές εξετάσεις ρουτίνας είναι, μα προλάμβάνουμε τα χειρότερα!

Όλα καλά όμως για όλους μέχρι σήμερα που μιλάμε:)

Ας είμαστε προσεκτικοί και να κοιτάμε για το καλύτερο!!!!

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Χαιρομαι που ειστε ολοι και ολες καλα!!Elli μου, οχι μονο ταλαιπωρηθηκα,αλλα ηθελε ο γιατρος μου να συνεχισει την παρακολουθηση ,να με δει μετα απο ενα χρονο και οχι να με στειλει στο χειρουργειο!!Αν δεν επαιρνα την γνωμη δευτερου γιατρου,που με εστειλε αμεσως για εγχειριση,θα ηταν πολυ αργα για την ζωη μου(λεγομενα γιατρων),οταν θα πηγαινα μετα απο 1 χρονο για παρακολουθηση!!Dosoula λυπαμαι που ταλαιπωρεισαι ακομα απο εκεινη την ιατρικη αμελεια και ευχομαι να ειναι τελευταια ασχημη περιπετεια υγειας που περνας!!!Ολα θα πανε καλα!!Αλεξανδρα μου,χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!Η θυρορμονη ευτυχως κανει γρηγορα το θαυμα της και αποκταμε γρηγορα δυναμεις!!Καθε μερα και πιο καλα!!:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Να ευχηθώ σε όλους καλό χειμώνα, με υγεία και πάντα καλά αποτελέσματα!:-P

Επειδή έλλειψα για καιρό απ το forum καλωσορίζω τα καινούρια μέλη και πιστεύω απο δώ και πέρα να ακούγομαι πιο συχνα! ;)

Πολλά φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, φίλοι μου!!!!!!!Καλό χειμώνα στο φορουμ μας, ελπίζω όλοι να έχουν οπλιστεί με όρεξη για δημιουργική δουλειά και διάθεση για χειμερινές εκδρομές!!!!!Αυτός ο χειμώνας θα ναι καλύτερος από τον προηγούμενο, έτσι να σκεφτόμαστε.

Για μένα θα ναι υπέροχος γιατί κάποτε δεν έδινα σημασία στα μικρά πανέμορφα πράγματα που συνέβαιναν γύρω μου. Είχα αυτοματοποιήσει τον εαυτό μου να σκέφτεται μόνο τη δουλειά. Όχι πιααααα!

Περιμένω να δω τα κιτρινισμένα φύλλα να πέφτουν, να μυρίσω τις πρώτες ψιχάλες, να κατεβάσω με τη μητέρα μου τα χοντρά ζεστά μας πουλοβεράκια, να φτιάξω για τον μπαμπά μου τις σουπούλες μας, να φτιάξω στη κολλητή μου τη πρώτη ζεστή μας σοκολάτα. Εντάξει ακούγομαι μελό , το ξέρω, αλλά φταίει το τραγουδάκι της Γεωργίας από το Τρίφωνο για τα μικροπράγματα!

Έξω βέβαια είναι ακόμη καλοκαιράκι, συνεχίζουν τις διακοπούλες τους πολλοί αδειούχοι!!!!!!Αλλά αυτή η δροσούλα που μπαίνει στο δωμάτιο με βαλε σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, όντως εδώ είμαστε αναμεσα σε άλλα για να υπενθυμίζουμε τη σπουδαιότητα της σωτήριας πρόληψης! Ευχαριστώ και γω με τη σειρά μου τους συντονιστές του thread, πολύτιμη η συνδρομή τους!

Αλεξάνδρα, χαίρομαι που "όλα είναι όπως πριν" και χαμογελάς! Εγώ χαμογελάω πιο συχνά και γελάω πιο δυνατά.....με ακούτε;;;;"Πλακίζω" όπως λενε οι μαθητές μου!

Νίκο, καλωσόρισες, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! Το κατάλαβα από πρώτο χέρι οτι είστε γουρλήδες!!!!!Ναι ακούω τον γιατρό μου και με τη βοήθεια πολλών αγαπημένων προσώπων πάω από το καλό στο καλύτερο, όπως το είπες!

Σόνια, είχες φώτιση Θεού που πήρες τη γνώμη δεύτερου γιατρού!Συμφωνώ με την αλεξάνδρα οτι ο γιατρός είναι το Α και το Ω και μέχρι να βρούμε τον πιο υπεύθυνο,σοβαρό,καταρτισμένο,ειλικρινή,φιλικό γιατρό ειναι σκόπιμο να ψάξουμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μary, καλώς σε βρήκαμε!!!!Να χεις έναν απολαυστικό χειμώνα με υγεία και χαρά!

Dosoula, σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!!!!!!!!

Εσύ είσαι πολύ πιο δυνατή από μένα για να σου πω το οτιδήποτε!Θαυμάζω την ατσάλινη υπομονή και την επιμονή σου !!!!!!!Θα το πολεμήσεις και θα το παλέψεις και πάλι σε μια βδομαδούλα και όλα θα πάνε περίφημα!!!!Εγώ είμαι σίγουρη για τα καλά αποτελέσματα, είσαι αποφασισμένη και η ψυχολογία είναι καταλύτης σε τέτοια θέματα!

Έτσι ειχα πει και γω στον εαυτό μου, ό,τι χρειαστεί θα το κάνω και θα το νικήσω με κάθε δυνατό τρόπο, όπως λεει και η παροιμιώδης φράση της Αλεξάνδρας "δεν θα του περάσει"!!!!!!!!!!!!!!!

Περιμένω πως και πως,dosoula, να πας για το ιώδιο,να τελειώνεις και να γυρίσεις σπιτάκι σου για να απολαύσεις τον χειμώνα που μας έρχεται!!!!!!!Θα πάνε όλα μια χαρά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω πει ποσο γουσταρω αυτο το παρεακι???????? Και ξερετε γιατι????Γιατι με κανει να νιωθω ομορφα, χρησιμη, διασκεδαστικη μερικες φορες. Αυτο ομως που μου δινετε ολοι εσεις με τις διηγησεις των εμπειριων σας, ειναι κατι μεγαλειωδες. Ειναι το διδαγμα πως η ζωη ειναι ωραια και οποιο εμποδιο βρεθει στο δρομο μας πρεπει να το στειλουμε στον αγυριστο. Εμεις θα νικαμε οσο εχουμε την δυναμη της αποφασιστικοτητας. Δε θα του περασει!!!! Δε θα περασει ουτε σ' αυτον μα ουτε σε οτιδηποτε θελει να μας φρεναρει. Η ζωη μας, μας ανηκει!!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Σας ευχαριστω για οσα με διδασκετε. :-P:razz::-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...