Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Τα επιδόματα βρε angot δεν τα δίνουν σε αυτούς που πληρώνουν φόρους . Τα επιδόματα τα δίνουν σε αυτούς που έχουν ανάγκη . Άμα ήταν έτσι Κ ο Βαρδινογιάννης είναι επιχειρηματίας 30 χρόνια Κ πληρώνει εργαζόμενους Κ φόρους κτλ δικαιουτε επίδομα γέννας η γυναίκα του... Δηλαδή μια καθαρίστρια που δουλεύει 15 χρόνια θα πάρει τα ίδια λεφτά με εσένα Κ εμένα  σαν επίδομα επειδή γέννησε . .  

      Μην μπερδεύεις τα εργασιακά δικαιώματα με τα επιδόματα. Την άδεια κ τον μισθό απτήν δουλειά σου όσο δεν δουλεύεις θα τα πάρεις. 

      Το τι κρατάνε στους ναυτικούς άσε το ξέρω από πρώτο χέρι. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την περιουσία του καθένα Κ το τι έχει να πληρώσει.

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για τις ευχεσ σας και μπορω να πω πως σας θαυμαζω που μπορεσατε και το ξεπερασατε και δινετε κουραγιο σε οσους αντιμετωπιζουν αντιστοιχο προβλημα.το μονο που δεν περιμενα ειναι να εχω θεμα με το θυροειδη... και ομως.

georgiamami το προβλημα θα υπηρχε και με την εγκυμοσυνη εγινε χειροτερο απ οτι μου ειπαν.γεννησα το μαιο 2010 και πρηστικα παρα πολυ, δεν ειχα διαθεση για τιποτα, κλπ κλασικη περιπτωση hashimoto .αρχεσ σεπτεμβρη 2010 πηγα σε ενδροκρινολογο και αυτο μου μασ την χαλασε ηταν οι 4 οζοι απ τουσ οποιους ο ενας γυρω στα 2εκ. πηρα αγωγη τ4 για κανα 2 μηνεσ μπασ και ηταν φλεγμονη και το παρακολουθουσα, συνεχισα μεχρι τα χριστουγεννα και αφου δεν μικρενανε επρεπε να κανω παρακεντηση. η πρωτη βιοψια εδειξε μια σποραδικη ατυπια και να γινει επαναλληψη, οπωσ και εκανα μετα απο 6 μηνες και οπωσ καταλαβαινεις και η δευτερη εδειξε παλι ατυπια μετρια αυτη τη φορα και η γιατροσ μου ειπε αμεσα χειρουργιο για να προλαβουμε τα χειροτερα.εχω ανχωθει λιγο αλλα προσπαθω να το ξεπερασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mariarjk, καλη επιτυχια στο αυριανο χειρουργειο σου. Μη φοβασαι τιποτα. Θα πανε ολα μια χαρα. Αλλωστε ...αποδειξη ειμαστε εμεις εδω που περασαμε αυτα τα σταδια.

Θα περιμενουμε τις εντυπωσεις σου απο την εμπειρια.

:-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!Dosoula χαρηκα πολυ για τα καλα αποτελεσματα που ειχες!!Mariark καλη επιτυχια για το αυριανο σου χειρουργειο!Ολα θα πανε καλα και δεν θα καταλαβεις τιποτα!!Την ατυπια δεν την εχω ξανακουσει.Σου ειπαν ακριβως τι εδειξε η βιοψια?Εγω π.χ. ειχα θηλωδες πολυεστιακο Ca και εκανα θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο.Εαν θελεις καποιες πληροφοριες στειλε μου αν θες προσωπικο μυνημα.Παντως δεν πρεπει να φοβασαι για τιποτα,ολες οι μορφες αντιμετωπιζονται πολυ καλα!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση.πιστευω να πανε ολα καλα.

sonia64 απο οτι εμαθα η ατυπια στα κυτταρα ειναι γενικως μια "γκριζα ζωνη", δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο αν ειναι καρκινικα η οχι.μπορει να ειναι σε φαση μεταλλαξης ακομα, αλλα μπορει να ειναι και καρκινικα,αυτο μονο η ιστολογικη μπορει να το δειξει.αλλα απ οτι εχω διαβασει και απο τα λεγομενα του χειρουργου τισ περισσοτερεσ φορεσ δεν ειναι καλο.γενικωσ ο καθενασ λεει τα δικα του οποτε προσ το παρον περιμενω την ιστολογικη και δεν ανχονομαι με ασχημεσ σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση.πιστευω να πανε ολα καλα.

Καλη μου Mariark, εκει που εισαι εσυ τωρα, πριν καποιο χρονικο διαστημα ηταν καποιοι απο εμας. Εδω βρηκαμε ΑΝΘΡΩΠΙΑ!!!! Εδω βρηκαμε φιλους την ωρα που τους χρειαζομασταν. Εδω βρηκαμε ολοι ...συμπαρασταση. Αυριο, που θα εχεις περασει κι εσυ στην αντιπερα οχθη της ιασης, θα δωσεις με τη σειρα σου στα νεα ατομα που θα ερθουν -οπως ηρθαμε ολοι- αυτα που εσυ τωρα λαμβανεις.

Μακαρι να μπορουσαμε να δώσουμε περισσότερα.

Ευχαριστω για αλλη μια φορα το Parentscafe για τη φιλοξενια!!!:P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariark πολυ καλα κανεις τοτε και δεν αγχωνεσαι!!Ας γινει με το καλο η εγχειρηση και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα!!Ειναι αληθεια οτι δεν μπορεις να ξερεις απο πριν τι θα δειξει η βιοψια!!Εχει τυχει να ακουσω περιπτωσεις σαν την δικη σου και μετα να ειναι αρνητικη η ιστολογικη!!!Ο,τι κι αν χρειαστεις θα ειμαστε διπλα σου!!Ολα καλα θα πανε!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

Επανήλθα χωρίς θυρεοειδή και χωρίς όζους αυτή τη φορά. Χειρουργήθηκα τη Δευτέρα και χθές βγήκα με ca: 9,1. Ολα πήγαν καλά, ο γιατρός πολύ καλός, παιδιά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Η τομή δεν πονάει, μόνο λιγάκι στην κατάποση. Το μόνο που με ταλαιπωρησε ήταν το κρεβάτι του Νοσοκομείου που ήταν σαν κουτσουρο :-P, και οι έμετοι 2 μέρες που δεν μπορουσα να φάω τίποτα... μάλλον με πήραξε η νάρκωση...

Τωρα είμαι σπιτάκι μου, με τη μπουμπού μου και τον αντρούλη μου και αναρρώνω, περιμένοντας τη συνέχεια για την οποία έχω αρκετές απορίες...

Μου έχουν δώσει αυτά ασβέστια να παίρνω

1χ1 ΟNE-ALPHA 100

1X2 MEGA-CALCIUM 20

Μου είπαν πως αύριο Παρασκευή θα πρέπει να πάω να μετρήσω το ασβέστιο και να πάω σε ενδοκρινολόγο να μου πει σε τι δώσει θα συνεχίσω και αν χρειάζεται.

Επίσης μου είπαν πως η βιοψία θα βγεί σε 15-20 μέρες.

Τα χάπια που έπαιρνα για τον έλεγχο των όζων προ-επέμβασης μου τα έκοψαν και μου είπαν πως πρέπει να μου πει ο ενδοκρινολόγος τι θα παίρνω από εδώ και στο εξής μέσα σε 10 μέρες από την επέμβαση.

Ερωτήσεις-Απορίες:

1. Ψάχνω ενδοκρινολόγο στην Πάτρα που να ειδικεύεται στο θυρεοειδή γιατί έτσι και αλλιώς θα πρέπει να τον έχω μόνιμο από εδώ και στο εξής.

Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε πριν είναι στο Ριο Καθηγήτρια και δεν μπορώ να κλείνω ραντεβού όποτε θέλω, παρά μόνο όποτε έχουν αυτοί κενό, και δεν έχουν απεργία κλ.π., αφού το σύστημα στα Νοσοκομειακά γιατρεία υπολειτουργεί... Γνωρίζεται κάποιον αξιοπιστο να μου προτείνετε;

Επείγει λίγο αυτό γιατί πρέπει να πάω αύριο...

2. Δεν μου έχουν πει κάτι για ιωδιο... αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση κακοήθειας; Αρα θα περιμένω τη βιοψία;

3. Ποια είναι η διαδικασία από εδώ και πέρα στη ζωη μου; Κάθε πότε θα πρέπει να κάνω επανέλχο; Ασβέστιο θα παίρνω μόνιμα;

Αυτά τα ολίγα για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Diara, καλη αναρρωση και με υπομονη καθως και συνεργασια με τους γιατρους σου, ολα θα πανε καλα. Δυστυχως για την περιοχη σου δεν εχω κατι να σου προτεινω εγω. Θα βρεις ομως και ολα θα παρουν το δρομο τους. Ηδη ξεκινησες. Θα ειμαστε εδω για οτι μποτουμε να σου φανουμε χρησιμοι.

Θα ενημερωσω και τα αλλα παιδια, ωστε να λαβεις συντομα απαντησεις στις απαντησεις σου.

Τα λεμε.....


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Daira καλη αναρρωση και καλα αποτελεσματα να χεις!!Στα μονα που μπορω να σου απαντησω ειναι,οτι ιωδιο θα παρεις μονο αν υπαρχει κακοηθεια,ασβεστιο θελει λιγες μερες μεχρι να αρχισουν να επαναλειτουργουν οι παραθυρεοειδεις αδενες,γι αυτο πρεπει να ελεγχεσαι τακτικα για να δουν τα επιπεδα ασβεστιου στο αιμα.Ρωτησες τον χειρουργο αν στους ξαναεβαλε μεσα?Γιατι οταν αφαιρειται ο Θυρεοειδης,οι περισσοτεροι χειρουργοι ξανατοποθετουν τους παραθυρεοειδεις στη περιοχη,για να μην χρειαστει να παιρνεις ασβεστιο για παντα.Οσο για την διαδικασια απο δω και περα ειναι να παιρνεις για παντα καθε πρωι θυροξινη.Θα σου πει ο γιατρος ποσο συχνα πρεπει να κανεις TSH,T4 και T3 για να δει αν ειναι καταλληλη η δοση της θυροξινης.Σε καμια περιπτωση δεν θελω να δωσω ιατρικες συμβουλες,αυτα που γραφω ειναι απο οσα γνωριζω η ιδια,γι αυτο καλυτερα ο,τι αποριες εχεις να ρωτησεις καποιον γιατρο!!Να σαι παντα καλα!!!Θα περιμενουμε νεα σου και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

Επανήλθα χωρίς θυρεοειδή και χωρίς όζους αυτή τη φορά. Χειρουργήθηκα τη Δευτέρα και χθές βγήκα με ca: 9,1. Ολα πήγαν καλά, ο γιατρός πολύ καλός, παιδιά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Η τομή δεν πονάει, μόνο λιγάκι στην κατάποση. Το μόνο που με ταλαιπωρησε ήταν το κρεβάτι του Νοσοκομείου που ήταν σαν κουτσουρο :-P, και οι έμετοι 2 μέρες που δεν μπορουσα να φάω τίποτα... μάλλον με πήραξε η νάρκωση...

Τωρα είμαι σπιτάκι μου, με τη μπουμπού μου και τον αντρούλη μου και αναρρώνω, περιμένοντας τη συνέχεια για την οποία έχω αρκετές απορίες...

Μου έχουν δώσει αυτά ασβέστια να παίρνω

1χ1 ΟNE-ALPHA 100

1X2 MEGA-CALCIUM 20

Μου είπαν πως αύριο Παρασκευή θα πρέπει να πάω να μετρήσω το ασβέστιο και να πάω σε ενδοκρινολόγο να μου πει σε τι δώσει θα συνεχίσω και αν χρειάζεται.

Επίσης μου είπαν πως η βιοψία θα βγεί σε 15-20 μέρες.

Τα χάπια που έπαιρνα για τον έλεγχο των όζων προ-επέμβασης μου τα έκοψαν και μου είπαν πως πρέπει να μου πει ο ενδοκρινολόγος τι θα παίρνω από εδώ και στο εξής μέσα σε 10 μέρες από την επέμβαση.

Ερωτήσεις-Απορίες:

1. Ψάχνω ενδοκρινολόγο στην Πάτρα που να ειδικεύεται στο θυρεοειδή γιατί έτσι και αλλιώς θα πρέπει να τον έχω μόνιμο από εδώ και στο εξής.

Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε πριν είναι στο Ριο Καθηγήτρια και δεν μπορώ να κλείνω ραντεβού όποτε θέλω, παρά μόνο όποτε έχουν αυτοί κενό, και δεν έχουν απεργία κλ.π., αφού το σύστημα στα Νοσοκομειακά γιατρεία υπολειτουργεί... Γνωρίζεται κάποιον αξιοπιστο να μου προτείνετε;

Επείγει λίγο αυτό γιατί πρέπει να πάω αύριο...

2. Δεν μου έχουν πει κάτι για ιωδιο... αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση κακοήθειας; Αρα θα περιμένω τη βιοψία;

3. Ποια είναι η διαδικασία από εδώ και πέρα στη ζωη μου; Κάθε πότε θα πρέπει να κάνω επανέλχο; Ασβέστιο θα παίρνω μόνιμα;

Αυτά τα ολίγα για την ώρα....

Αγαπητη Daira καλως ορισες και περαστικα σου!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα και να τελειωσε εδω η ιστορια σου.Δυστυχως δεν ξερω καποιον ενδοκρινολογο στην Πατρα.Επίσης μην αγχωνεσαι αν η βιοψια ειναι καλη δεν χρειαζεται ιωδιο μονο σε κακοηθειες γινεται το ιωδιο οποτε μεχρι να παρεις την βιοψια στα χερια σου χρειαζεται υπομονη 15-20 μερες που σου ειπαν.Οσο για το ασβεστιο αν ο χειρουργος δεν σου εχει πειραξει τους παραθυρωειδεις ρυθμιζεται το ασβεστιο σε μικρο χρονικο διαστημα μετα την εγχειρηση με τα χαπια που σου εδωσαν και μετα δεν ξαναχρειαζεται να τα παρεις ασβεστιο.Ετσι τα επινα και εγω για 15 μερες και μετα ολα οκ.Η ζωη σου συνεχιζεται κανονικα και απλα θα παρακολουθεις τις ορμονες σου TSH ,TG οποτε σου πει ο γιατρος στην αρχη θα'ναι συχνο το διαστημα.Καλη αναρρωση και θετικη σκεψη!!!Φιλάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολους

ειμαι νεα στο φορυμ και το βρηκα πολυ ενδιαφερον

ας μπω στο θεμα ομως:)

πριν λιγες μερες εκανα παρακεντηση για οζο 4 χιλιοστων,τα αποτελεσματα βγηκαν σημερα και το χαρτι γραφει κατι περιεργα(δε το πηγα στον γιατρο μου γιατι ελειπε)με αποτελεσμα να εχω αγχωθει υπερβλολικα κ να φοβαμαι.επανω γραφει θυλακιώδης όζος και με το ψαξιμο που εχω ριξει ανησυχω.Το χαρτι δε γραφει επανω ομως αν ειναι καλοηθες η κακοηθες.

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο?με ενα αλλο ενδικρινολογο που μιλησα απο το τηλ μου ειπε πρεπει να κανουμε αμεσα χειρουργειο:(

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

ειμαι νεα στο φορυμ και το βρηκα πολυ ενδιαφερον

ας μπω στο θεμα ομως:)

πριν λιγες μερες εκανα παρακεντηση για οζο 4 χιλιοστων,τα αποτελεσματα βγηκαν σημερα και το χαρτι γραφει κατι περιεργα(δε το πηγα στον γιατρο μου γιατι ελειπε)με αποτελεσμα να εχω αγχωθει υπερβλολικα κ να φοβαμαι.επανω γραφει θυλακιώδης όζος και με το ψαξιμο που εχω ριξει ανησυχω.Το χαρτι δε γραφει επανω ομως αν ειναι καλοηθες η κακοηθες.

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο?με ενα αλλο ενδικρινολογο που μιλησα απο το τηλ μου ειπε πρεπει να κανουμε αμεσα χειρουργειο:(

ευχαριστω

tinkerbel, καλωσηρθες στην παρεα μας. Καταρχην να ηρεμησεις και να περιμενεις το γιατρο σου. Ο,τι και να σου πουμε εμεις απο εδω, εκεινος ειναι ο καταλληλος ανθρωπος για να εκτιμησει την κατασταση σου.

Αν σου ειπαν οτι πρεπει να κανεις χειρουργειο για την αφαιρεση του,θα το κανεις και ΟΚ. Ειναι μια συνηθισμενη επεμβαση (με το σωστο χειρουργο) με ταχεια αναρωση και χωρις ιδιαιτερο πονο. (εγω να φανταστεις στις 7 μερες ξαναπηγα στη δουλεια ενω ειχα αδεια για 20 μερες)

Οσο για τη συνεχεια και αν χρειαστει οτιδηποτε, επισης ο γιατρος σου θα την καθορισει αναλογα με την βιοψια και τα σχετικα.

Μεινε μαζι μας και θα δεις πως ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. :P:p:p

Αν θες βοηθεια σε κατι, δεν εχεις παρα να τη ζητησεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Tinkerbel καλως ηλθες στη παρεα μας!!Θα συμφωνησω απολυτα με την Georgiamami!!Για την εγχειρηση που και εγω αλλα και ολοι μας εδω αρχικα την φοβομασταν,ηταν κατα κοινη ομολογια ευκολη και χωρις πονο!!Κανεις μας δεν καταλαβε τιποτα και αναρρωσαμε αμεσως μετα την ναρκωση!!Εγω μιλησα αμεσως(λιγο βραχνα) και σηκωθηκα αμεσως!!Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να ψαξεις καλο χειρουργο!!Οποτε ολα θα πανε καλα!!!Οσο για την βιοψια θα περιμενεις να βγει πρωτα και μετα θα σου πει ο γιατρος αν και τι πρεπει να κανεις!!Δεν θα αγχωνεσαι απο τωρα!!Για ο,τι θελησεις θα ειμαστε κοντα σου!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση

αυτο ειναι επικινδυνο?μετα ζεις την ζωη σου κανονικα η με απλα λογια τα χρονια σου ειναι μετρημενα?

ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!!!!!ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΙΟΨΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙΑΝ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!!!!!!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ(ΠΙΣΤΑ ΟΜΩΣ)ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ!ΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ.ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...