Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Goofel, συμφωνω απολυτα με τα κοριτσια παραπανω που δεν ειναι τοσο ενθουσιασμενα με την πιθανοτητα να προχωρησεις στην εξωσωματικη αν δε λυσεις το θεμα του θυρεοειδη. Εφοσον ηδη συμβουλευτηκες ενδοκρινολογο, και θα κανεις εξετασεις, θα ξερεις ακριβως τι συμβαινει και θα αποφασισεις πιο σωστα.

Παντως να ξερεις οτι η υπο ή υπερ λειτουργια του αδενα, δημιουργει προβληματα στην συλληψη, εγκυμοσυνη κλπ .

Να σε ρωτησω, σε παρακαλω, ο γυναικολογος σου σε παρεπεμψε ποτε να κανεις τις εξετασεις που αφορουν τον αδενα (TSH, T3, T4, FNA κλπ)????

Καλα αποτελεσματα λοιπον στις εξετασεις σου και φυσικα καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου για 2ο παιδακι.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα και απο μενα.ευτυχως το χειρουργειο περασε, ολα οκ. αυτο που με πειραξε πιο πολυ τελικα ηταν η αναισθησια παρα ο πονολαιμος.πολυ ζαλαδααα.εχουν περασει 6 μερες και μπορω να πω πως σημερα αισθανομαι πολυ καλα. Αυριο εχω ραντεβου με τον χειρουργο για να με δει και να μου πει και το αποτελεσμα της ιστολογικης, πιστευω να πανε ολα καλα.α και το "αστειο".. μεσα σε ολα αυτα ,την ημερα που βγηκα απο το νοσοκομειο με ενημερωσαν και για την απολυση μου......και πηγα σαν την καλη κυρια και την υπεγραψα την ιδια μερα ,μεσ στην ζαλαδα βεβεα, και να σας πω κατι, δεν με πειραξε καθολου γιατι τελικα μεσα απο ολο αυτο , ασχετωσ τι καταληξη θα εχει, καταλαβα οτι πρεπει να ασχοληθω με τον εαυτο μου και την οικογενεια μου.να χαρω το μωρακι μου.πιστευω να μην σας κουρασα, και παλι ευχαριστω για την συμπαρασταση και την υποστηρηξη.σας ευχομαι οτι καλυτερο και παντα δυνατες.τα λεμε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις. Σήμερα το πρωϊ ειδα κ τον ενδοκρινολόγο. Μου είπε οτι είναι απλά μια φλεγμονή η οποία δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα εξελιχθεί. μπορεί απλά να φύγει από μόνη της χωρίς να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ή μπορεί κ να γυρίσει σε υποθερεοειδισμό. ο ίδιος μου είπε ότι είναι εντάξει να προχωρήσω στην προσπάθια για εγκυμοσύνη αν τα αποτελέσματα από τις αναλύσεις (για τις οποίες μου έδωσε παραπεμπτικό) δεν δίξουν υπερθυρεοειδισμό. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο είναι καλύτερα να περιμένω να περάσει κ μετά να προσπαθήσω γ εγκυμοσύνη. Έτσι περιμένω τα αποτελέσματα. Αν είναι ΟΚ προχωράω. Αύριο κάνω την ωοληψία. Οπόταν έχω ακόμα 2-3 μέρες για να αποφασίσω . Εντομεταξύ θα έχω κ τα αποτελέσματα από τις αναλύσεις. Ευχαριστώ κορίτσια κ πάλι. Πάντως τον γυναικολόγο μου τον εμπιστεύομαι. Είναι πολύ καλός. Δεν πιστεύω ότι θα μου έλεγε κάτι που δεν πιστεύει. Γι αυτό κ με προβλημάτισε. Τα λέμε κορίτσιαα
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΣ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!ΦΙΛΙΑ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.ευτυχως το χειρουργειο περασε, ολα οκ. αυτο που με πειραξε πιο πολυ τελικα ηταν η αναισθησια παρα ο πονολαιμος.πολυ ζαλαδααα.

Καλή ανάρρωση και καλά αποτελέσματα! Και εγώ τα ίδια έπαθα μετά το χειρουργείο... Εμετους για 4 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!!Καλημερα,καλη αναρρωση και καλα αποτελεσματα να`χεις mariark!!Μην στεναχωριεσαι για την απολυση σου!!Κοιταξε πρωτιστως την υγεια σου και την οικογενεια σου και ολα θα βρουν τον δρομο τους!!Καλα τι ειδους ανθρωποι ειναι αυτοι που σε απελυσαν την στιγμη που χειρουργουσαν?Ουτε αναρρωτικη δεν προλαβες να παρεις?Παντως να σου πω,οτι εγω μεγαλωσα τα δυο παιδια μου χωρις να δουλευω(δουλευε ο συζυγος),αν και υπηρχαν δυσκολιες,αλλα χαρηκα τις στιγμες που αφιερωνα σε αυτα και δεν θα το αλλαζα με τιποτα αυτο!!Οσο για τα συμπτωματα που νοιωθεις,δεν πρεπει να ειναι απο το χειρουργειο,αλλα απο την ναρκωση.Αρκετοι το παθαινουν αυτο,υπομονη!!Περιμενουμε νεα σου απο την σημερινη σου επισκεψη στο γιατρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα. Συμφωνω με τη Σονια. Παρενεργειες εχεις απο τη ναρκωση και οχι απο την αφαιρεση του αδενα.

Οσο για την απολυση σου, το ξερεις οτι εχεις δικαιωμα να τους μυνησεις???? Εκτος φυσικα αν γνωριζες την πιθανοτητα και την περιμενες. Απαγορευεται δια νομου να απολυθει εργαζομενος τη στιγμη που ειναι ασθενης.

Mariark, για το θεμα των παιδιων, εγω δεν ημουν τοσο τυχερη σαν τη Σονια, δουλευω χρονια και παντα απογευματινη βαρδια, βλεποντας ελαχιστα, τα παιδια μου αλλα με τη βοηθεια της τεχνολογιας ημουν σχεδον παρουσα αν και ελειπα. Φυσικα δε συγκρινεται με τιποτα η παρουσια της μαμας στο σπιτι και στα παιδια. Απολαυσε λοιπον το σπιτακι σου και την οικογενεια σου και θα ζησετε και με λιγοτερα χρηματα. Καλη αναρωση!!!! :P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

γειά κι από μένα

συμφωνώ κι εγώ με όσα έχετε πει :D οι παρενέργειες της νάρκωσης είναι

περίεργες κάποιες φορές!!! αυτά τα συμτώματα είναι περαστικά και έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε. άρα απολαμβάνουμε ήρεμα την ανάρρωση με τους αγαπημένους μας και πού ξέρεις!!!!μπορεί αυτη η απόλυση να οδηγήσει σε κάτι καλύτερο!!!! το αύριο δεν το γνωρίζει κανείς..... σε καλούς καιρούς, `η και σε άσχημους καιρούς, όπως σήμερα :D

να είστε όλες καλά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.ευχαριστω πολυ ολεσ σας, για τισ ευχεσ και ναι επιτελουσ επιασαν. ουφ... τελος καλο, ολα καλα και για την δικη μου μικρη περιπετεια. η ιστολογικη βγηκε καθαρη. τη δευτερα εχω ραντεβου με την ενδοκρινολογο για να την δει και μαλλον να ορισει την δοσολογια του χαπιου. αληθεια τι γινετε απο δω και περα?ξερει καμια βρε κοριτσια. θα χρειαστει να κανω και αλλες εξετασεις?

tinkerbel μην στεναχωριεσαι, περιμενε τις εξετασεισ σου και απο κει και περα προχωρας βημα βημα, μην κανεις ασχημεσ σκεψεις. ετσι ειχα ξεκινησει και εγω στην αρχη και βρεθηκα στο νοσοκομειο απο την στεναχωρια να μου κανουν ηρεμιστικες, μετα ειπα οτι δεν θα με παρει απο κατω και αν διαβασες εκανα και το χειρουργειο και ολα πηγαν μια χαρα.σε εχουν συμβουλεψει και κοπελες με χειροτερο προβλημα απο το δικο μου και ειδεσ οτι ειναι μια χαρα.

daira σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Mariark πολυ χαιρομαι με τα αποτελεσματα σου!!!!Συνεχως εμπαινα για να δω αν εγραψες!!!Απο δω και περα θα παρεις την θυροξινη σου και τιποτα αλλο!!!Ισως μεχρι να ρυθμιστει η δοση σου να χρειαστει να κανεις TSΗ και T4.Αλλο τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.ευχαριστω πολυ ολεσ σας, για τισ ευχεσ και ναι επιτελουσ επιασαν. ουφ... τελος καλο, ολα καλα και για την δικη μου μικρη περιπετεια. η ιστολογικη βγηκε καθαρη. τη δευτερα εχω ραντεβου με την ενδοκρινολογο για να την δει και μαλλον να ορισει την δοσολογια του χαπιου. αληθεια τι γινετε απο δω και περα?ξερει καμια βρε κοριτσια. θα χρειαστει να κανω και αλλες εξετασεις?

tinkerbel μην στεναχωριεσαι, περιμενε τις εξετασεισ σου και απο κει και περα προχωρας βημα βημα, μην κανεις ασχημεσ σκεψεις. ετσι ειχα ξεκινησει και εγω στην αρχη και βρεθηκα στο νοσοκομειο απο την στεναχωρια να μου κανουν ηρεμιστικες, μετα ειπα οτι δεν θα με παρει απο κατω και αν διαβασες εκανα και το χειρουργειο και ολα πηγαν μια χαρα.σε εχουν συμβουλεψει και κοπελες με χειροτερο προβλημα απο το δικο μου και ειδεσ οτι ειναι μια χαρα.

daira σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου καλα αποτελεσματα.

ΜΠΡΑΒΟ MARIARK!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΝΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΔΟΣΗΣ ΣΟΥ!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mariark, συγχαρητηρια για τα υπεροχα νεα. Καλη αναρρωση λοιπον και συντομα θα ρυθμιστει η δοση σου και η ζωη σου θα συνεχισει την κανονικη ροη της.

Μεινε μαζι μας, και ενημερωνε μας για την εξελιξη σου, ωστε αν εχεις αποριες να σου φανουμε χρησιμοι.

Να προσεχεις τη διατροφη σου, να φροντισεις αν περπατας ή ακομη καλυτερα να αθλεισαι καπως, και να ελεγχεις τακτικα το βαρος σου. Συνηθως τα ατομα που βρισκονται σε υποθυρεοειδισμο μετα απο επεμβαση αν δε λαβουν την σωστη δοση, δυστυχως, παιρνουν αδικιολογητο βαρος.

Πολλα φιλια και ευχομαι να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Mariark συγχαρητηρια!!!Μπραβο!Παει περασαν ολα, επιτελους θα ηρεμησεις και θα συνεχισεις την ζωη σου!

Tinkerbel μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα!Τα περασαμε ολοι μας...τιποτα δεν ειναι.Συντομα θα ησυχασεις και συ συντομα;)

Κουραγιο παιδια θα τον νικησουμε τον παλιοαδενα:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Aπο συνηθεια, θα ηθελα να βαλω LIKE!!!!!! σε ολα αυτα που γραφετε. Νομιζω οτι τα παμε ολοι πολυ καλα και η θετικη ενεργεια που εκπεμπουμε συναινει ωστε η αναρρωση ολων μας να γινεται ταχυτατα.

Την καλημερα μου και την αγαπη μου σε ολα τ αμελη καθως και τους αναγνωστες - επισκεπτες της σελιδας μας.:tongue::tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις ευχεσ σας και μπορω να πω πως σας θαυμαζω που μπορεσατε και το ξεπερασατε και δινετε κουραγιο σε οσους αντιμετωπιζουν αντιστοιχο προβλημα.το μονο που δεν περιμενα ειναι να εχω θεμα με το θυροειδη... και ομως.

georgiamami το προβλημα θα υπηρχε και με την εγκυμοσυνη εγινε χειροτερο απ οτι μου ειπαν.γεννησα το μαιο 2010 και πρηστικα παρα πολυ, δεν ειχα διαθεση για τιποτα, κλπ κλασικη περιπτωση hashimoto .αρχεσ σεπτεμβρη 2010 πηγα σε ενδροκρινολογο και αυτο μου μασ την χαλασε ηταν οι 4 οζοι απ τουσ οποιους ο ενας γυρω στα 2εκ. πηρα αγωγη τ4 για κανα 2 μηνεσ μπασ και ηταν φλεγμονη και το παρακολουθουσα, συνεχισα μεχρι τα χριστουγεννα και αφου δεν μικρενανε επρεπε να κανω παρακεντηση. η πρωτη βιοψια εδειξε μια σποραδικη ατυπια και να γινει επαναλληψη, οπωσ και εκανα μετα απο 6 μηνες και οπωσ καταλαβαινεις και η δευτερη εδειξε παλι ατυπια μετρια αυτη τη φορα και η γιατροσ μου ειπε αμεσα χειρουργιο για να προλαβουμε τα χειροτερα.εχω ανχωθει λιγο αλλα προσπαθω να το ξεπερασω.

αγαπητη μοου φιλη μην φοβασαι και μην αγχωνεσαι καλυτερα να αφαιρεθει οτι και αν ειναι αυτο για να ηρεμησεις μακαρι και εμενα να μου το ειχαν πει νωριτερα και να μην εχανα αδικα τοσα χρονια.Ευχομαι ολα να πανε καλα!@!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...