Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και από εμένα σήμερα είχα κ εγώ γιατρό όλα καλά με το μωράκι μας είναι κ μεγάλο έχει φτάσει 2450 ..!!!! Κ το ντομπλερ ήταν μια χαρά ..!!! 

 

πρίν από 5 λεπτά , Again mama είπε:

Ρε κορίτσια συγνώμη αλλά ο υπέρηχος πχ βλάπτει ενώ το να βάζεις υπόθετο καθημερινά (utrogestan) δεν βλάπτει; 

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα από τα κορίτσια δεν είπαν ότι βλάπτει ο υπέρηχος .. αλλά η κολπική εξέταση που κάνει ο γυναικολόγος με το δάχτυλο του συνήθως τον 9 μήνα που "σκαλίζει " τον τράχηλο για να δει που βρίσκετε .. αυτή η εξέταση καμιά φορά ξεκινάει τον τοκετό ....!!γι'αυτό κ καποιοι γιατροί την κάνουν την τελευταία εβδομάδα κ κάποιοι καθόλου κιόλας ..

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκυούλες μας:

 

  1. nena111 :                 ΠΗΤ 5/5/2018      >  Κοριτσάκι
  2. Stella stellina :         ΠΗΤ 8/5/2018      >  Αγοράκι 
  3. xaroumenh mama: ΠΗΤ 9/5/2018      >  Αγοράκι   
  4. katrin* :                    ΠΗΤ  9/5/2018      >  Αγοράκι   
  5. Giouly_s  :                ΠΗΤ  10/5/2018    > Αγοράκι 
  6. again mama:         ΠΗΤ  11/5/2018    >  Κοριτσάκι
  7. Afrofiti85:              ΠΗΤ  12/5/2018    >  Κοριτσάκι
  8. Vasia21:                 ΠΗΤ  12/5/2018    >  Αγοράκι 
  9. Evangeliaa:             ΠΗΤ  13/5/2018    >  Αγοράκι 
  10. Katia86:                  ΠΗΤ  14/5/2018    >  Αγοράκι   
  11. Elina:                       ΠΗΤ 17/5/2018     >  Αγοράκι 
  12. agapi27:                 ΠΗΤ  21/5/2018    >  Αγοράκι 
  13. nineta :                   ΠΗΤ  22/5/2018     >  Κοριτσάκι
  14. Vana87:                  ΠΗΤ  27/5/2018    >  Κοριτσάκι
  15. Anastasakii :          ΠΗΤ   28/5/2017   >   Κοριτσάκι 
  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και εγώ πηγα στο γιατρό χθες!το μωράκι μας είναι περίπου 1950γρ!το ντομπλερ μια χαρά!το κεφαλάκι προς τα κάτω ευτυχώς γιατί την προηγούμενη φορά ήταν εγκαρσιο δηλαδή ξαπλωτο!αλλά είναι πολύ κινητική οποτε ελπίζω να μην ξαναγυρίσει!καναμε και καλλιέργεια κολπικου υγρου!και αφού καναμε καλλιέργεια μου έλεγξε και τον τράχηλο κολπικα και όλα καλά!τώρα θα παω πάλι την Μ.Τρίτη!  

Φιλάκια σε όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@nineta καλά κρατεί το κοριτσάκι σου!!πολύ ωραία...και εγώ έχω ακούσει ότι μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός με τον κολπικό έλεγχο που κάνουν οι γιατροί/μαιες για να δουν τον τράχηλο, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρο σου...

@xaroumenh mama μεγάλωσε το παιδάκι σου!μια χαρά! 

@Afroditi85 μια χαρά η ζουζούνα! ξεκίνησες ραντεβού κάθε 2 βδομάδες και θα πας πάλι μεγάλη τρίτη? Εγώ μετά το Πάσχα που θα μπω στο μήνα μου...

Καλημερες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, katrin* είπε:

@nineta καλά κρατεί το κοριτσάκι σου!!πολύ ωραία...και εγώ έχω ακούσει ότι μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός με τον κολπικό έλεγχο που κάνουν οι γιατροί/μαιες για να δουν τον τράχηλο, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρο σου...

@xaroumenh mama μεγάλωσε το παιδάκι σου!μια χαρά! 

@Afroditi85 μια χαρά η ζουζούνα! ξεκίνησες ραντεβού κάθε 2 βδομάδες και θα πας πάλι μεγάλη τρίτη? Εγώ μετά το Πάσχα που θα μπω στο μήνα μου...

Καλημερες! 

Ναι κάθε 2 εβδομάδες και μετά που θα μπω στο μήνα μου κάθε εβδομάδα...αν και εχω προαίσθημα ότι δεν θα πάρω πολύ μήνα...θα δείξει...νοιώθω ότι βιάζεται να βγει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο μαιευτήριο αν πχ γεννησουμε γύρω στη πρωτομαγιά τι ρούχα πρέπει να έχουμε μαζί;καλοκαιρινα ή χειμερινά;

Ο άντρας μ λέει θα σκάσεις ότι μήνα κ αν γεννήσεις έτσι όπως φουλαρουν αιρ Κον.παρε μόνο καλοκαιρινές πυτζάμες μ λέει.εσεις τι λέτε;


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Again mama είπε:

Κορίτσια στο μαιευτήριο αν πχ γεννησουμε γύρω στη πρωτομαγιά τι ρούχα πρέπει να έχουμε μαζί;καλοκαιρινα ή χειμερινά;

Ο άντρας μ λέει θα σκάσεις ότι μήνα κ αν γεννήσεις έτσι όπως φουλαρουν αιρ Κον.παρε μόνο καλοκαιρινές πυτζάμες μ λέει.εσεις τι λέτε;

Καλημερα! Ναι και εγώ καλοκαιρινες πυτζάμες θα πάρω! στο μαιευτήριο όντως κάνει ζέστη!και εμάς εδώ καλόκαιρι θα είναι αν κρίνω από τώρα!και το μωρό δεν ξέρω αν θα προλάβει να βάλει τα φορμακια είναι πολλά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλοκαιρινές πυτζάμες εε?σαν να έχετε δίκιο...πρέπει και εγώ να πάω να πάρω αλλά θέλω να βολεύουν για το θηλασμό, να μν της πληρώσω όμως και χρυσάφι...έχετε δει σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα να προτείνετε τπτ? χθες ξεχώρισα τα φορμακια για το πρώτο διάστημα που θα μείνω Αθήνα να σαραντησω...και κοντομάνικα και μακρυμανικα μιας και δεν ξέρω τι θα χρειαστεί την εποχή που γενναμε...είναι και πάνω στην αλλαγή του καιρού...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , katrin* είπε:

Καλημέρα! Καλοκαιρινές πυτζάμες εε?σαν να έχετε δίκιο...πρέπει και εγώ να πάω να πάρω αλλά θέλω να βολεύουν για το θηλασμό, να μν της πληρώσω όμως και χρυσάφι...έχετε δει σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα να προτείνετε τπτ? χθες ξεχώρισα τα φορμακια για το πρώτο διάστημα που θα μείνω Αθήνα να σαραντησω...και κοντομάνικα και μακρυμανικα μιας και δεν ξέρω τι θα χρειαστεί την εποχή που γενναμε...είναι και πάνω στην αλλαγή του καιρού...

Και εγω το ίδιο κάνω θα τα πλύνω όλα και θα δω τι θα χρειαστώ!τα μακρυμανικα δεν νομίζω να προλάβει να τα βάλει όλα!ανάλογα και με τον καιρό!αλλά εμείς εδώ Κρήτη έχουμε από τώρα καλοκαίρι!πυτζάμες δεν εχω κοιτάξει ακόμα και εγώ οικονομικές θελω!θα ρίξω μια ματια στα oysho!θα πρέπει να είναι με κουμπάκια μπροστά για να βολεύει με το θηλασμό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω από τον προηγούμενο τοκετό μπιτζάμες με μακρύ παντελόνι και τα από πάνω κουμπώνουν με κουμπάκια,είναι δηλαδή κάπως σαν ζακετακια λεπτά...και από μέσα φορούσα φανελάκι θηλασμού  (όσες θέλετε να θηλασετε να πάρετε είναι πολύ πολύ βολικά)...και όποτε είχα κόσμο, (δηλαδή πάντα στο επισκεπτηριο) απλά κούμπωνα τις ζακετουλες...αλλά τότε ήταν και αρχές Απρίλη...τώρα που θα είναι αρχές Μάη πρώτα ο Θεός θα κάνει περισσότερο ζέστη οπότε δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα μακρυμανικα...αλήθεια εσείς στο επισκεπτηριο θέλετε κόσμο? Εγώ δεν είχα πρόβλημα την πρώτη φορά και ούτε τώρα πιστεύω...την πρώτη φορά βέβαια ήμουν σε δίκλινο και εκείνη η κοπέλα είχε πολύ κόσμο όπως και εγώ (εμένα σίγουρα είχαν έρθει γύρω στα 50 άτομα το 3 ήμερο που έκατσα),τώρα όμως σκέφτομαι αν είμαι σε τρικλινο μπορεί κάποια από τις άλλες δύο να ενοχλήσω...δεν έμπαιναν βέβαια όλοι μέσα,έβγαινα και εγώ στον προθάλαμο αλλά όσο να πεις ειδικά οι γυναίκες έμπαιναν...ο άντρας μου λέει να πάρουμε πάλι δίκλινο...θα δούμε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πρώτες μέρες θα φοράω καλοκαιρινό νυχτικακι κ μετά θα κτρατσω καλοκαιρινές πιτζάμες ....!!! Εδώ κ στον γιο μου τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη καλοκαιρινά φορούσα ..!! Στο μωρό το αποφάσισα μόνο καλοκαιρινά θα του φοράω εξαλιυ εδώ στη Κρήτη έχει τρομερή ζέστη έτσι κ αλλιώς οπότε χρειαζετε θα τον τυλιγω με την πάνα  κ έτσι πιστεύω θα είναι μια χαρά ...!!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Έχω από τον προηγούμενο τοκετό μπιτζάμες με μακρύ παντελόνι και τα από πάνω κουμπώνουν με κουμπάκια,είναι δηλαδή κάπως σαν ζακετακια λεπτά...και από μέσα φορούσα φανελάκι θηλασμού  (όσες θέλετε να θηλασετε να πάρετε είναι πολύ πολύ βολικά)...και όποτε είχα κόσμο, (δηλαδή πάντα στο επισκεπτηριο) απλά κούμπωνα τις ζακετουλες...αλλά τότε ήταν και αρχές Απρίλη...τώρα που θα είναι αρχές Μάη πρώτα ο Θεός θα κάνει περισσότερο ζέστη οπότε δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα μακρυμανικα...αλήθεια εσείς στο επισκεπτηριο θέλετε κόσμο? Εγώ δεν είχα πρόβλημα την πρώτη φορά και ούτε τώρα πιστεύω...την πρώτη φορά βέβαια ήμουν σε δίκλινο και εκείνη η κοπέλα είχε πολύ κόσμο όπως και εγώ (εμένα σίγουρα είχαν έρθει γύρω στα 50 άτομα το 3 ήμερο που έκατσα),τώρα όμως σκέφτομαι αν είμαι σε τρικλινο μπορεί κάποια από τις άλλες δύο να ενοχλήσω...δεν έμπαιναν βέβαια όλοι μέσα,έβγαινα και εγώ στον προθάλαμο αλλά όσο να πεις ειδικά οι γυναίκες έμπαιναν...ο άντρας μου λέει να πάρουμε πάλι δίκλινο...θα δούμε...

Αυτο το θεμα με τις επισκεψεις οσο με εκνευριζει. Νευριαζα τοσο πολυ.. τωρα σκεφτομαι να πω οτι επισκεψεις θα δεχομαστε στο σπιτι. Δεν μπορουσα να θηλασω με την ησυχια μου, να χαρω το μωρο μου. Εκτος του οτι εμπαιναν συνεχεια οι μαιες καο με ρωτουσαν αν αεριστηκα. Πως να αεριστω με τοσο κοσμο συνεχεια ε;; τραγικο!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Έχω από τον προηγούμενο τοκετό μπιτζάμες με μακρύ παντελόνι και τα από πάνω κουμπώνουν με κουμπάκια,είναι δηλαδή κάπως σαν ζακετακια λεπτά...και από μέσα φορούσα φανελάκι θηλασμού  (όσες θέλετε να θηλασετε να πάρετε είναι πολύ πολύ βολικά)...και όποτε είχα κόσμο, (δηλαδή πάντα στο επισκεπτηριο) απλά κούμπωνα τις ζακετουλες...αλλά τότε ήταν και αρχές Απρίλη...τώρα που θα είναι αρχές Μάη πρώτα ο Θεός θα κάνει περισσότερο ζέστη οπότε δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα μακρυμανικα...αλήθεια εσείς στο επισκεπτηριο θέλετε κόσμο? Εγώ δεν είχα πρόβλημα την πρώτη φορά και ούτε τώρα πιστεύω...την πρώτη φορά βέβαια ήμουν σε δίκλινο και εκείνη η κοπέλα είχε πολύ κόσμο όπως και εγώ (εμένα σίγουρα είχαν έρθει γύρω στα 50 άτομα το 3 ήμερο που έκατσα),τώρα όμως σκέφτομαι αν είμαι σε τρικλινο μπορεί κάποια από τις άλλες δύο να ενοχλήσω...δεν έμπαιναν βέβαια όλοι μέσα,έβγαινα και εγώ στον προθάλαμο αλλά όσο να πεις ειδικά οι γυναίκες έμπαιναν...ο άντρας μου λέει να πάρουμε πάλι δίκλινο...θα δούμε...

Και εμείς θα έχουμε κόσμο...θα έρθουν οι συγγενείς από την μεριά του άντρα μου που είναι αρκετοί...οι δικοί μου είναι μακριά οποτε δεν έρχονται και οι φίλοι μας και κουμπάροι σίγουρα... εγώ θα παω οικονομική θέση που είναι τετρακλινο αλλά είναι σαν δύο δίκλινα...και εμάς δεν έμπαιναν όλοι μαζί και καθόντουσαν και έξω...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

Αυτο το θεμα με τις επισκεψεις οσο με εκνευριζει. Νευριαζα τοσο πολυ.. τωρα σκεφτομαι να πω οτι επισκεψεις θα δεχομαστε στο σπιτι. Δεν μπορουσα να θηλασω με την ησυχια μου, να χαρω το μωρο μου. Εκτος του οτι εμπαιναν συνεχεια οι μαιες καο με ρωτουσαν αν αεριστηκα. Πως να αεριστω με τοσο κοσμο συνεχεια ε;; τραγικο!

Χαχαχαχα! Βάνα επειδή ήσουν από καισαρική σε ρωτούσαν? Εμένα δεν θυμάμαι να με ρωτούσαν κάτι αντίστοιχο...εγώ πάλι ένιωθα καλά που είχα κόσμο,δν με ενοχλούσε...αλλά είχε κόσμο και η άλλη κοπέλα και ούτε εκείνη την ενοχλούσε...οι άντρες ήταν διακριτικοι ή τους έλεγε η μαμά μου και καθοντουσαν έξω και εβγαινα εγώ να τους δω όταν δεν θηλαζα...οι γυναίκες δεν με ενοχλούσαν ακόμα και στο θηλασμό να ήταν μπροστά...γενικά στους 14 μήνες που θηλασα ποτέ δεν ένιωσα ντροπή...κατανοώ όμως μια γυναίκα που θέλει την ησυχία της...αχ ελπίζω και αυτή τη φορά να τα καταφέρω με το θηλασμό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...