Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Έντονη γραμμή στο πρώτο τεστ, αχνή στο δεύτερο


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ την απορία μου. Είμαστε και εμείς στις προσπάθειες να γίνουμε γονείς, μεθαύριο θεωρητικά αδιαθετώ. Χθες έκανα ένα τεστ και η γραμμή ήταν έντονη. Σήμερα έκανα ένα δεύτερο κι η γραμμή είναι αχνή. Υπάρχει περίπτωση να πέφτει η χοριακή ορμόνη και να γίνεται πιο αχνή η γραμμή στο τεστ; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Συγχαρητήρια για το θετικό τεστ. Από ότι ξέρω τα περισσότερα τεστ εγκυμοσύνης θεωρούνται θετικά και με άχνη γραμμή. Η ορμόνη δεν πέφτει, αλλά κάποια τεστ είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Επίσης αν έχεις πιει πολλά.υγρα μπορεί να είναι αραιωμένη η ορμόνη. Ήταν της ίδιας μάρκας και τα δυο; Τι ώρα τα έκανες; Ιδανικά θέλουν με τα πρώτα πρωινά ούρα. Ωστόσο, εγώ θα σου πρότεινα αύριο να πας να κάνεις μια χοριακη σε ένα μικροβιολογικό. Έτσι θα είσαι σίγουρη. Σου εύχομαι η χοριακή σου να επιβεβαιώσει τα τεστ. Θα περιμένω τα νέα σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2017 at 7:57 ΠΜ, alina80 είπε:

Καλημερα. Συγχαρητήρια για το θετικό τεστ. Από ότι ξέρω τα περισσότερα τεστ εγκυμοσύνης θεωρούνται θετικά και με άχνη γραμμή. Η ορμόνη δεν πέφτει, αλλά κάποια τεστ είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Επίσης αν έχεις πιει πολλά.υγρα μπορεί να είναι αραιωμένη η ορμόνη. Ήταν της ίδιας μάρκας και τα δυο; Τι ώρα τα έκανες; Ιδανικά θέλουν με τα πρώτα πρωινά ούρα. Ωστόσο, εγώ θα σου πρότεινα αύριο να πας να κάνεις μια χοριακη σε ένα μικροβιολογικό. Έτσι θα είσαι σίγουρη. Σου εύχομαι η χοριακή σου να επιβεβαιώσει τα τεστ. Θα περιμένω τα νέα σου. 

Μάλλον πάμε για βιοχημική 2η φορα... είχα αιμοραγία και βλέπω τωρα  αυξάνεται, μαζί και η αίσθηση περιόδου επίσης.. Εξανα χοριακή κ ηταν 2071. Την Δευτέρα θα κάνω κι αλλη χοριακή και θα δείξει. Ας είμαστε αισιόδοξοι όμως!! Αν δεν...πάμε με δύναμη για την επόμενη προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός τι σου είπε; Μήπως υπάρχει κάτι που μπορείς να πάρεις; Δεν ξέρω, δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος,  η αλλά μην απογοητευσαι ακόμα, εδώ μέσα έχουμε πολλά παραδείγματα με κοπέλες που είχαν αίμα και τελικά όλα πήγαν καλά.Δεν το λέω για να σε ξεσηκώσω. Προσπαθησε όσο γίνεται να ξεκουραστείς, αν μπορείς και ξαπλωμένη. Μίλα με το γιατρό -αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εύχομαι τη Δευτέρα μεγαλύτερη χοριακη. Αισιοδοξία και προσοχή! 

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν μου δίνει κάτι, παρά μόνο περιμένουμε να κάνω χοριακή την Δευτέρα να δουμε αν η ορμόνη ανεβαίνει ή πέφτει. Ξάπλα εδώ και 4 μέρες και ωσπου να πάρουμε τα αποτελέσματα της χοριακής. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη απλά.:) Σήμερα ούτε σταγόνα ως τώρα... τίποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, MaryMary1982 είπε:

Για την ώρα δεν μου δίνει κάτι, παρά μόνο περιμένουμε να κάνω χοριακή την Δευτέρα να δουμε αν η ορμόνη ανεβαίνει ή πέφτει. Ξάπλα εδώ και 4 μέρες και ωσπου να πάρουμε τα αποτελέσματα της χοριακής. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη απλά.:) Σήμερα ούτε σταγόνα ως τώρα... τίποτε

Πολύ καλο σημάδι αυτό. Μπράβο κοριτσάκι. Μείνε ξαπλωμένη όσο μπορείς και όσο πιο χαλαρή γίνεται. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις. Δύσκολο το ξέρω. Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Θα περιμένω μαζί σου τα ευχάριστα νέα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , alina80 είπε:

Πολύ καλο σημάδι αυτό. Μπράβο κοριτσάκι. Μείνε ξαπλωμένη όσο μπορείς και όσο πιο χαλαρή γίνεται. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις. Δύσκολο το ξέρω. Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Θα περιμένω μαζί σου τα ευχάριστα νέα. 

Δεν ξέρω αν είναι καλό σημάδι @alina80... δεν ξέρω τι να σκεφτώ μετά την χθεσινή αιμοραγία και τα πήγματα αίματος που είδα.. Φοβάμαι ότι χθες έγινε αυτό, απέβαλα και επειδή καθάρισε τελείως απλά σήμερα δεν έχω άλλο αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryMary1982 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι καλό σημάδι @alina80... δεν ξέρω τι να σκεφτώ μετά την χθεσινή αιμοραγία και τα πήγματα αίματος που είδα.. Φοβάμαι ότι χθες έγινε αυτό, απέβαλα και επειδή καθάρισε τελείως απλά σήμερα δεν έχω άλλο αίμα.

Δεν νομίζω Μαίρη. Δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω εμπειρία. Αλλά από όσα έχω διαβάσει συνήθως στις βιοχημικές έχεις αίμα κανονικά σαν περίοδο. Εδω μη γονιμοποιημένο ωάρροιο αποβάλλουμε κάθε μήνα και έχουμε τέσσερις και μέρες αίμα.Όχι μία μέρα. Η ξαδέρφη είχε αίμα που και που μέχρι και τον δεύτερο μήνα. Πριν λίγο καιρό γέννησε έναν παίδαρο. Εγώ νομίζω όσο δεν βλέπεις αίμα είναι σίγουρα καλό σημάδι. Να είσαι αισιόδοξη έστω και συγκρατημενα. Λίγη υπομονή, ούτε δύο μερουλες δεν έμειναν ακόμα. Καταλαβαίνω την αγωνία σου. Αλλά δεν μπορεις να κάνεις και τίποτα, τουλάχιστον μην επιβαρρυνεις την ψυχολογία σου όσο μπορείς. Επειδή είχες μια βιοχημική δεν σημαίνει ότι θα σου ξανασυμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Δεν νομίζω Μαίρη. Δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω εμπειρία. Αλλά από όσα έχω διαβάσει συνήθως στις βιοχημικές έχεις αίμα κανονικά σαν περίοδο. Εδω μη γονιμοποιημένο ωάρροιο αποβάλλουμε κάθε μήνα και έχουμε τέσσερις και μέρες αίμα.Όχι μία μέρα. Η ξαδέρφη είχε αίμα που και που μέχρι και τον δεύτερο μήνα. Πριν λίγο καιρό γέννησε έναν παίδαρο. Εγώ νομίζω όσο δεν βλέπεις αίμα είναι σίγουρα καλό σημάδι. Να είσαι αισιόδοξη έστω και συγκρατημενα. Λίγη υπομονή, ούτε δύο μερουλες δεν έμειναν ακόμα. Καταλαβαίνω την αγωνία σου. Αλλά δεν μπορεις να κάνεις και τίποτα, τουλάχιστον μην επιβαρρυνεις την ψυχολογία σου όσο μπορείς. Επειδή είχες μια βιοχημική δεν σημαίνει ότι θα σου ξανασυμβεί. 

Μακάριιι!!!! Ας μην σκέφτομαι αρνητικά λοιπόν!! Μακάρι να έχω την τύχη της ξαδέρφης σου!! :):) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , MaryMary1982 είπε:

Μακάριιι!!!! Ας μην σκέφτομαι αρνητικά λοιπόν!! Μακάρι να έχω την τύχη της ξαδέρφης σου!! :):) 

Όλα καλά θα πάνε. Ήδη σήμερα είναι καλύτερα από χτες. Δες το κι έτσι. Μία μέρα τη φορά. Τη χοριακή στις πόσες μέρες καθυστέρησης την έκανες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , alina80 είπε:

Όλα καλά θα πάνε. Ήδη σήμερα είναι καλύτερα από χτες. Δες το κι έτσι. Μία μέρα τη φορά. Τη χοριακή στις πόσες μέρες καθυστέρησης την έκανες; 

Την έκανα την 3η μερα καθυστέρησης και είχα 2071 χοριακή..

Link to comment
Share on other sites

Κ γω νομιζω αν ειχες αποβαλλει θα συνεχιζοταν η ροη.στη βιοχημικη εχεις.κανονικα περιοδο μετα

Απλα θα ρωτουσα το. Γιατρο για προγεστερονη.υπερηχο δ ειχες κανει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vikib είπε:

Κ γω νομιζω αν ειχες αποβαλλει θα συνεχιζοταν η ροη.στη βιοχημικη εχεις.κανονικα περιοδο μετα

Απλα θα ρωτουσα το. Γιατρο για προγεστερονη.υπερηχο δ ειχες κανει;

Μακάρι βρε κορίτσια! Μακάρι να είναι έτσι! Δυστυχώς ζουμε στο εξωτερικό και η λογική είναι λίγο διαφορετική. Υπέρηχοςθα γίνει στην 8η εβδομάδα ό,τι και να συμβαίνει. Όσο για την προγεστερόνη θα ρωτήσω τον γιατρό την Τετάρτη που θα πάω να συζητήσουμε τα αποτελέσματα της δευτερης χοριακής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τωρα εξηγειται

Παντως στη δευτερη εγκυμοσυνη που ηταν καλη κ ημουν χαλαρη μια χοριακη εκανα 5εβδ κ πρωτο υπερηχο στην 7η

Μεχρι να μιλησεις με το γιατρο ξαπλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MaryMary1982 είπε:

Μακάρι βρε κορίτσια! Μακάρι να είναι έτσι! Δυστυχώς ζουμε στο εξωτερικό και η λογική είναι λίγο διαφορετική. Υπέρηχοςθα γίνει στην 8η εβδομάδα ό,τι και να συμβαίνει. Όσο για την προγεστερόνη θα ρωτήσω τον γιατρό την Τετάρτη που θα πάω να συζητήσουμε τα αποτελέσματα της δευτερης χοριακής μου.

Είναι πολύ νωρίς για να δει οτιδήποτε στον υπέρηχο, για αυτό. Νομίζω ότι ο εμβρυακος σάκος φαινεται μετα την 6+ βδομάδα. Εσυ ξάπλα όσο μπορεις, διάβασε κάτι που αγαπάς, δες καμία κωμωδία και κρατά μακριά τις αρνητικές σκέψεις. Μια μέρα και δύο νύχτες έμειναν. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...