Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Διαιτα με μοναδες!!!


orianna

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν αρκετά χρόνια έφτασε στα χέρια μου,από μια πελάτισσα του μπαμπά μου,μια πολύ ενδιαφέρουσα δίαιτα.Ψάχνοντας στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι πρόκειται για μια παραλλαγή των weight wachers και Jigsaw unit diet Μετά από τα αποτελέσματα που είδα σε μένα αποφάσισα να την μοιραστώ με εσάς.Επίσης θα ήθελα να γνωρίζετε ότι είναι αποδεκτή και την χρησιμοποιούν πολλών ειδικοτήτων ιατροί.Πρόκειται για μια πολύ εύκολη δίαιτα-διατροφή που σου επιτρέπει να τρως μεγάλη ποικιλία φαγητών .Αυτό που «απαγορεύεται» στην δίαιτα μας είναι τα τυποποιημένα προϊόντα και τα φαγητά/γλυκά με πολλά συστατικά.

Στην δίαιτα των μονάδων λοιπόν όπως το λέει και η ίδια η λέξη μετράμε μονάδες.Ημερησίως οι γυναίκες πρέπει να καταναλώνουν 6 ή 7 μονάδες(για συνολική απώλεια μέχρι 12 κιλά 6,για περισσότερα κιλά 7 μονάδες) και οι άντρες 7 ή 8 (για συνολική απώλεια μέχρι 12 κιλά 7, για περισσότερα κιλά 8 μονάδες) .

Περισσότερα κιλά , περισσότερες μονάδες! Ο λόγος: Ένας οργανισμός με περισσότερα κιλά είναι συνηθισμένος σε περισσότερο φαγητό. Αν λοιπόν απότομα μειώσουμε την ποσότητα, ο οργανισμός μας άμεσα θα χάσει μεν, σύντομα όμως θα μπει σε άμυνα αποθηκεύοντας !

Αν κάποια στιγμή κολλήσει η ζυγαριά, αρχικά διαφοροποιούμε τη διατροφή μας και αν δεν κατεβαίνει τότε απλά μειώνουμε 1 μονάδα ημερησίως,αλλά ποτέ δεν πέφτουμε κάτω από τις 5! Μονάδα=υλικό στην δίαιτα μας. Μόνο που όλα τα τρόφιμα δεν έχουν μονάδες. Υπάρχουν και ελεύθερα που μπορούμε να τα καταναλώνουμε άφοβα μέσα στην μέρα ώστε να ξεγελάμε την πείνα μας. Τι κάνουμε λοιπόν; Τίποτα παραπάνω από το να μετράμε σωστά κάθε υλικό με μονάδα που βάζουμε στο φαγητό μας!

Βασικοί κανόνες δίαιτας

 

 

  • Ημερησίως οι γυναίκες πρέπει να καταναλώνουν 6-7 μονάδες (για συνολική απώλεια μέχρι 12 κιλά 6,για περισσότερα κιλά 7 μονάδες) και οι άντρες 7-8 (για συνολική απώλεια μέχρι 12 κιλά 7, για περισσότερα κιλά 8 μονάδες) .
  • Οι γυναίκες που θηλάζουν μπορούν να ακολουθήσουν την δίαιτα των μονάδων καταναλώνοντας ημερησίως 6-8 μονάδες ανάλογα τις ανάγκες(ηλικία μωρού και ανάγκη για γάλα).σημείωση:Πάντα μετά από συνεννόηση με τον γιατρό τους.
  • Η συντήρηση διαρκεί όσο χρόνο μας πήρε για να φτάσουμε στο επιθυμητό βάρος και με κατανάλωση 9 μονάδων ημερησίως (πχ 1 μήνας δίαιτας=1 μήνας συντήρηση).
  • Πίνουμε 6-8 ποτήρια νερό την μέρα.
  • Κάθε τρόφιμο/υλικό αντιστοιχεί σε 0 ή 1 μονάδα.Τις ελεύθερες τροφές (0 μονάδες) τις καταναλώνουμε οποιαδήποτε στιγμή της μέρας.
  • Στην δίαιτα των μονάδων δεν υπάρχει περιορισμός στην ποσότητα εκτός από ότι περιέχει αλεύρι και ζάχαρη.Πάντα όμως τρώμε με μέτρο.
  • Όλες τις τροφές με μονάδα θα πρέπει να τις καταναλώνουμε εντός 1 ώρας αλλιώς θα πρέπει να τις μετρήσουμε ξανά(πχ καφές με γάλα και γλυκαντικό=1 μονάδα.Αν καταναλωθεί μετά την 1 ώρα είναι 2 μονάδες).
  • Το λάδι μετριέται ανά είδος σε κάθε γεύμα. Ωμό=1 μονάδα,τηγανητό=1 μονάδα,ψητό=1 μονάδα κλπ(πχ φάμε πατάτες τηγανητές με σαλάτα θα μετρήσουμε 1 μονάδα για το λάδι που τηγανίσαμε τις πατάτες και άλλη 1 για το ωμό της σαλάτας).

Όλα τα ελεύθερα φρούτα(χωρίς μονάδα) καταναλώνονται οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αρκεί να είναι ένα είδος την φορά αλλιώς θα χρεωθούμε από 1 μονάδα για κάθε φρούτο.Διαφορετικό φρούτο μπορούμε να φάμε αφού περάσουν 2 ώρες.(πχ 1 πορτοκάλι=0 μονάδες.1 πορτοκάλι+1 μήλο=2 μονάδες).  Τα ακόλουθα φρούτα είναι διαφορετικές ποικιλίες αλλά ανήκουν στην ίδια οικογένεια. Άρα δεν μετράνε ξεχωριστά:

1)Δαμάσκηνο-βανίλια
2)Ροδάκινο-γερμάς-νεκταρίνι
3)Κεράσι-βύσσινο

  • Όλα τα ελεύθερα λαχανικά(χωρίς μονάδες) καταναλώνονται και σε συνδυασμό μεταξύ τους χωρίς τον περιορισμό των φρούτων.
  • Τυποποιημένα προϊόντα που περιέχουν πολλά συστατικά ,δεν μπορούν να υπολογιστούν οπότε δεν τα καταναλώνουμε.
  • Φροντίζουμε να ακολουθούμε μια ισορροπημένη διατροφή τρώγοντας από όλες τις κατηγορίες τροφών.Όσπρια,λαδερά,πρωτεΐνη,λαχανικά,γαλακτοκομικά και φρούτα και δεν κρατάμε πολλές μονάδες για το βράδυ που το γεύμα μας θα πρέπει να είναι ελαφρύ
    Η δίαιτα των μονάδων επιτρέπει την κατανάλωση κάποιων «παχυντικών» φαγητών,σνακ και γλυκών,καλό όμως είναι να υπάρχει ένα μέτρο.
  • Περιορισμό στην ποσότητα έχουν : Ζάχαρη, Αλεύρι & Αλκοόλ

 

Ο μονάδες

  • Όλα τα φρούτα(εκτός πεπόνι,καρπούζι,μπανάνα,σταφύλι,σύκο,τροπικά φρούτα)
  • Όλα τα λαχανικά(εκτός πατάτα,παντζάρι,καλαμπόκι)
  • Καφές,κακάο,αφεψήματα
  • Ζαχαρίνη,φρουκτόζη,στέβια,σιρόπι αγάυης,σιρόπι σφενδάμου,ζάχαρη καρύδας
  • Μπαχαρικά-Μυρωδικά(ξερά και φρέσκα)
  • Λεμόνι-ξύδι
  • Αναψυκτικά χωρίς ζάχαρη
  • Μουστάρδα και κέτσαπ χωρίς ζάχαρη

1 μονάδα

 

 

  • Πεπόνι,καρπούζι,σύκο,σταφύλι,μπανάνα,τροπικά φρούτα
  • Καλαμπόκι, πατάτα, παντζάρι (βολβός)
  • Όλα τα κρέατα,πουλερικά,κυνήγι (ένα είδος τη φορά)
  • Όλα τα ψάρια,θαλασσινά (ένα είδος τη φορά)
  • Όσπρια (φασόλια,ρεβύθια,φακές,φάβα,αρακάς,κουκιά)
  • Ζυμαρικά ή Ρύζι
  • Γάλα ή γιαούρτι ή αυγά
  • Τυριά(ένα είδος τη φορά) (νηστίσιμα τυριά βάσει συστατικών)
  • Βούτυρο ή Λάδι
  • Ζάχαρη λευκή & καστανή(1 μονάδα ανα κουταλάκι)
  • Μέλι
  • Ταχίνι
  • Βρώμη (τύπου κουάκερ)
  • Ξηροί καρποί (ένα είδος τη φορά)
  • Ελιές
  • Αλκοόλ (1 μονάδα ανα ποτήρι- κάθε ποτό στο ποτήρι του)

2 μονάδες

 

Αναψυκτικά κανονικά

Έτοιμο τσάι τύπου nestea

Ψωμιά-Ζύμες

  • Κουλούρι Θεσσαλονίκης με σουσάμι =2 μονάδες ανα τεμάχιο
  • Κουλούρι Θεσσαλονίκης χωρίς σουσάμι=1 μονάδα ανα τεμάχιο
  • 3 φρυγανιές κανονικού μεγέθους=1 μονάδα
  • 1 φέτα ψωμί(30γρ) =1 μονάδα
  • 1 παξιμάδι(70γρ)=1 μονάδα
  • Κρίσπις παξιμαδάκια=1 μονάδα τα 6 τεμάχια
  • Σουβλακόπιτα κανονικού μεγέθους=1 μονάδα ανα τεμάχιο
  • Σουβλακοπιτάκια μικρά=1 μονάδα τα 2 τεμάχια
  • Τορτίγια= 1 μονάδα ανα τεμάχιο
  • Κυπριακή πίτα= 1 μονάδα ανά τεμάχιο
  • Αραβική πίτα=1 μονάδα ανα τεμάχιο
  • Στις πίτες μετράμε 1 μονάδα για το φύλλο(ανεξάρτητα υλικών)για 3 κομμάτια σε μέγεθος τραπουλόχαρτου+κάθε υλικό της γέμισης
  • Στην πίτσα μετράμε 1 μονάδα για τη ζύμη (ανεξάρτητα υλικών)για 2 κομμάτια+κάθε υλικό που βάζουμε απο πάνω

Προσοχή!Οι λοιπές ζύμες τυποποιημένες και μη (κρουασάν,μπισκότα,κουλούρια,κέικ,κρέπες κλπ) μετριούνται με τα συστατικά τους.

Μέτρημα λαδιού

  • Τσιγαρίζουμε και συνεχίζουμε το μαγείρεμα χωρίς προσθήκη λαδιού=1 μονάδα
  • Τσιγαρίζουμε και συνεχίζουμε το μαγείρεμα προσθέτοντας λάδι=2 μονάδες
  • Τσιγαρίζουμε και συνεχίζουμε το μαγείρεμα στο φούρνο=2 μονάδες
  • Τηγάνισμα=1 μονάδα
  • Ωμό=1 μονάδα
  • Φούρνο μόνο=1 μονάδα

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Εγω κανω 4 μερες τη διαιτα. 

@orianna το κουλουρι θεσνικης ειναι 2 μον. 1μον. το κουλουρι και 1 το σουσαμι. Στο αλευρι υπαρχει περιορισμος αρα μονο ενα κουλουρι. 

Για τους χυμους που ρωτησατε φρεσκοστυμμενος απο εσας με 1 φρουτο μηδεν μοναδες. Αν βαλετε 2 φρουτα ολα τοτε μετρανε απο 1 μοναδα. Υπαρχουν καποιοι χυμοι στο εμποριο που επιτρεπονται. Πχ ο vitafit του lidl, ο life απο τα ψυγεια. Αλλα προσοχη, δεν ανακατευουμε φρουτα. Τα τροπικα φρουτα (πεπονι, καρπουζι, σταφυλια κτλ) και η μπανανα μετρουν για 1 μοναδα.

Ενδεικτικα θα σας πω ενα μενου για να καταλαβετε: Εγω ομως κανω των 8 μοναδων γτ θηλαζω. Εσεις αφαιρεστε 1ή 2μον. 

Πρωινο: 6 κρισπισ με μηδενικη μερεντα και καφες με ζαχαρη καρυδας ή στεβια (1μοναδα)

Δεκατιανο: 1 νεκταρινι

Μεσημεριανο: γεμιστα με ρυζι και κιμα και λαδι, αγγουροντοματα χωρις λαδι, φετα (4μοναδες)

Απογευματινο: μπανανα (1μοναδα)

Βραδυνο: αυγα με ντοματα και τυρι (2μοναδες) 

Συνολο: 8μοναδες. 

Θελει πολυ προσοχη το λαδι γτ σε καθε μορφη του μετραει μια μοναδα (ψητο, ωμο, τηγανητο). 

Καλη επιτυχια σε ολες μας!

  • Μου αρέσει 3

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marymarydrd είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Εγω κανω 4 μερες τη διαιτα. 

@orianna το κουλουρι θεσνικης ειναι 2 μον. 1μον. το κουλουρι και 1 το σουσαμι. Στο αλευρι υπαρχει περιορισμος αρα μονο ενα κουλουρι. 

Για τους χυμους που ρωτησατε φρεσκοστυμμενος απο εσας με 1 φρουτο μηδεν μοναδες. Αν βαλετε 2 φρουτα ολα τοτε μετρανε απο 1 μοναδα. Υπαρχουν καποιοι χυμοι στο εμποριο που επιτρεπονται. Πχ ο vitafit του lidl, ο life απο τα ψυγεια. Αλλα προσοχη, δεν ανακατευουμε φρουτα. Τα τροπικα φρουτα (πεπονι, καρπουζι, σταφυλια κτλ) και η μπανανα μετρουν για 1 μοναδα.

Ενδεικτικα θα σας πω ενα μενου για να καταλαβετε: Εγω ομως κανω των 8 μοναδων γτ θηλαζω. Εσεις αφαιρεστε 1ή 2μον. 

Πρωινο: 6 κρισπισ με μηδενικη μερεντα και καφες με ζαχαρη καρυδας ή στεβια (1μοναδα)

Δεκατιανο: 1 νεκταρινι

Μεσημεριανο: γεμιστα με ρυζι και κιμα και λαδι, αγγουροντοματα χωρις λαδι, φετα (4μοναδες)

Απογευματινο: μπανανα (1μοναδα)

Βραδυνο: αυγα με ντοματα και τυρι (2μοναδες) 

Συνολο: 8μοναδες. 

Θελει πολυ προσοχη το λαδι γτ σε καθε μορφη του μετραει μια μοναδα (ψητο, ωμο, τηγανητο). 

Καλη επιτυχια σε ολες μας!

ευχαριστουμε πολυ μαιρη...να χαιρεσαι το μωρακι σου...να μας πεις αποτελεσματα... στη βδομαδα μια διαφορα θα πρεπει να δεις στη ζυγαρια..αν φαμε και δυο ιδια φρουτα μεσα σε μια ωρα παλι μηδεν δεν ειναι?αρκει τα φρουτα να ειναι μηδενικα σωστα?


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, orianna είπε:

ευχαριστουμε πολυ μαιρη...να χαιρεσαι το μωρακι σου...να μας πεις αποτελεσματα... στη βδομαδα μια διαφορα θα πρεπει να δεις στη ζυγαρια..αν φαμε και δυο ιδια φρουτα μεσα σε μια ωρα παλι μηδεν δεν ειναι?αρκει τα φρουτα να ειναι μηδενικα σωστα?

Πρέπει να περάσουν 2 ώρες για να φας άλλο φρούτο

 

 

Όλα τα ελεύθερα φρούτα(χωρίς μονάδα) καταναλώνονται οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αρκεί να είναι ένα είδος την φορά αλλιώς θα χρεωθούμε από 1 μονάδα για κάθε φρούτο.Διαφορετικό φρούτο μπορούμε να φάμε αφού περάσουν 2 ώρες.(πχ 1 πορτοκάλι=0 μονάδες.1 πορτοκάλι+1 μήλο=2 μονάδες). 

Σήμερα Έχω πρωί γιαούρτι με ροδακινο(1μοναδα) μεσημέρι μπριαμ με φέτα( 3 μονάδες.1 το λάδι 1 η πατάτα 1 φετα) απόγευμα 1 μπανάνα(1 μοναδα) βράδυ θα δω


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δειξει!!! @orianna οπως τα λεει το Ζαχααρωτο. Δεν αξιζει να φαμε φρουτοσαλατα και να χρεωθουμε μοναδες.

Δοκιμαστε την μηδενικη μερεντα ειναι εξαιρετικη!!!! 5 κουτ. Φρουκτοζη, 5 κουτ. Κακαο, 1 βανιλια, λιγη ζαχαρη καρυδας και λιγο σιροπι αγαυης αν εχετε και νερο οσο παρει μεχρι να γινει πηχτος χυλος. Ψυγειο να κρυωσει καο ετοιμη η μερεντα με μηδεν μοναδες. Αν βαλετε ψιχα φουντουκιου ακομη νοστιμοτερη αλλα εχει 1 μοναδα λογω φουντουκιου. 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marymarydrd είπε:

Θα δειξει!!! @orianna οπως τα λεει το Ζαχααρωτο. Δεν αξιζει να φαμε φρουτοσαλατα και να χρεωθουμε μοναδες.

Δοκιμαστε την μηδενικη μερεντα ειναι εξαιρετικη!!!! 5 κουτ. Φρουκτοζη, 5 κουτ. Κακαο, 1 βανιλια, λιγη ζαχαρη καρυδας και λιγο σιροπι αγαυης αν εχετε και νερο οσο παρει μεχρι να γινει πηχτος χυλος. Ψυγειο να κρυωσει καο ετοιμη η μερεντα με μηδεν μοναδες. Αν βαλετε ψιχα φουντουκιου ακομη νοστιμοτερη αλλα εχει 1 μοναδα λογω φουντουκιου. 

Αχ Μαιρουλα μου να σαι καλά.θα την φτιάξω δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γλυκό. Ωραία ακούγεται. Ζάχαρη καρύδας που την βρίσκουμε;


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χιχι ουτε εγω! Εχει και κατι συνταγες με cookies με ραβανι ασε!!!! Χρονο να βρουμε απο τα μπεμπακια να τα φτιαξουμε!!! Ζαχαρη καρυδας στα σουπερ εκει στα προιοντα για διαβητικους. 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχχχχ Αυτή είναι δίαιτα με τα γλυκά της. Όχι σαν τις άλλες Για γλυκό έχει ζελέ ή φρούτο. Μου φαίνεται θα πάρω την μπέμπα και θα πάμε σούπερ να πάρουμε ότι χρειαζετε για την μερέντα. Δεν έχω θέμα την τρώω και με το κουτάλι.χαχαχα


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Την ξεκινησατε; πως σας φανηκε; 

Οσες την εκαναν μπορουν να μας πουν σε ποσο διαστημα εχασαν κιλα και ποσα;;;;

Ζαχαρωτο πως πηγε η πρωτη μερα χθες; σημερα τι εχει το μενου;

Εγω εφτιαξα χθες soft cookies με βρωμη και μπανανα 2 μοναδες. Πολυ νοστιμα, αλλα δε σε χορταινουν και τζαμπα οι 2 μοναδες. Ειναι καλη περιπτωση αν θελεις γλυκο ομως. 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε μαιρουλα η χτεσινή μέρα δύσκολη λόγω γλυκού.είμαι εξαρτημένη.χτες το βράδυ άνετα σκότωνα άνθρωπο. Μπήκε στο σάιτ και είδα κάτι φοβερά γλυκά με λίγες μονάδες μου έτρεχαν τα σάλια.σε τσακάλι ποτέ πρόλαβες με τον Μπεμπη και έφτιαξες τα μπισκότα; εγώ θέλω να φτιάξω τις τηγανίτες μπανάνας και τους λουκουμαδες

Σήμερα το πρωί έφτιαξα τοστ με μόνο τυρί και το μεσημέρι μακαρόνια με σάλτσα πιπεριές και μανιτάρια χωρίς λάδι.μια χαρά βγήκε.

Εσύ τι έφαγες;


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνταγη των 2 λεπτων. Και σε 10 λεπτα ψηνονται. Οποτε προλαβαινεις ανεταααα! Δοκιμασε τα να ξεγελαστεις για γλυκο. Απλως δε χορταινεις και φευγουν τζαμπα 2 μοναδες. Το τοστ ; 3μοναδες ;ε;

Εγω εφαγα πρωινο αυτα τα μπισκοτα (2μον), αραβικη πιτα με τυρι και ντοματα (2μον) και καφε. Μετα για μεσημερι ρεβυθια και αγγουροντοματα χωρις λαδι (2μον). Και τωρα για βραδυ εχω αλλες 2 μοναδες το σκεφτομαι ακομη πως θα τις αξιοποιησω. Φρουτα δεν προλαβα να φαω :( 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α μαιρουλα το μου κάνεις λατρεύω τα Ρεβίθια

Καταραμένο έντερο.

Χτες λοιπόν έφαγα 1 τοστμονο τυρί 3 μονάδες 

Μακαρόνια με σάλτσα με πιπεριες και λίγο φέτα. Χωρίς λάδι Όλα 2 μονάδες 

Και για βράδυ 1 μπανάνα.

Δεν καταφέρνω εδώ και 2 μέρες να φτάσω τις 8 μονάδες


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...