Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017


Ειρήνη

Recommended Posts

Ειρήνη μουυυυυυυυυυυυ!

Τι τέλειο και οικονομικό ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης;;;

Έχω ξετρελαθεί! 

EDIT: Στο site το έχει και κοστίζει 35.99 Μάλλον άλλη ταμπελίτσα είδες κοριτσάκι μου... Κλαψ... 

Δε πειράζει, αρκούν οι εικόνες που μας μετέφερες! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , ravT είπε:

Ειρήνη μουυυυυυυυυυυυ!

Τι τέλειο και οικονομικό ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης;;;

Έχω ξετρελαθεί! 

EDIT: Στο site το έχει και κοστίζει 35.99 Μάλλον άλλη ταμπελίτσα είδες κοριτσάκι μου... Κλαψ... 

Δε πειράζει, αρκούν οι εικόνες που μας μετέφερες! 

Ωχ, σοβαρά μιλάς, Ραβτάκι μου?! Η αλήθεια είναι, ότι μου φάνηκε πολύ οικονομικό {για το συγκεκριμένο μαγαζί} αλλά επειδή είδα και κάτι τέλεια, τσόχινα, διακοσμητικά, στην ίδια τιμή, μπορεί ή να μπερδευτηκα και να θυμάμαι εκείνα ή να είδα όντως λάθος ταμπελάκι. Αν και το 35,99 είναι πολύ "τσιμπημένο", για το δικό μου πορτοφόλι, είναι υπέροχο διακοσμητικό!

Συγγνώμη!

Εσένα είχα στο μυαλό μου, όταν το πόσταρα γιατί ξέρω πόσο τ αγαπάς!

Κορίτσια μου,

Για εσας, που αγαπάτε τους στολισμους, με διαφορετικά χρώματα και μοτίβα, δειτε μία ακόμα ιδέα, με "καλοκαιρινά" στοιχεία:

 

 

 

 

wcrYMW9.jpg`

Ονειρο και το δέντρο και τα συγκεκριμένα χρώματα!

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι συγνώμη; Που μας μάγεψες; Σώπα  βρε! 

Δείτε πως με το τίποτα, δημιουργείται μια ομορφιά!

32db19279f170997772d7f61ab6a9b57.jpg

 

Υπέροχες χαρτονένιες μπάλες, εύκολες για κρεμαστές διακοσμήσεις. Αν βρω όμορφο χαρτί, ταιριαστό με τον χώρο μου, ίσως δοκιμάσω να φτιάξω κάποιες.

d2e4a5536ed72acabe858874bd9ace9b.jpg

 

Υπέροχο έλκηθρο από γλωσσοπίεστρα! Θα έκανα ενα - δυο για το χριστουγεννιάτικο χωριό μου.

4233ff6dceb8e41537d9297f0b6edaba.jpg

 

Η παρακάτω κατασκευή είναι στα υπόψιν τουλάχιστον 3 χρόνια. Δεν την έφτιαχνα γιατί το γλυφιτζούρι candy cane είναι ακριβούτσικο. Βρήκα όμως πιο οικονομικά πλαστικά στολίδια candy canes και θα αγοράσω 4-6 για να τα ντύσω με κορδόνι λινάτσας και να προσθέσω καμιά τσαχπινιά!

425de62c9d7916b2a273d9ccf0825616.jpg

 

Αφροδίτη μου, τους κορμούς τους αγαπώ πολύ. Μπορείς μ αυτούς να φτιάξεις άπειρα πράγματα. Ακόμα το γυροφέρνω για το αν φέτος θα τους επιλέξω για τα γούρια μου. Είναι ιδέα από πέρυσι αλλά δεν ξέρω αν θα την επιλέξω τελικά αντί της φετινής μου ιδέας. Κάποιες απ τις σκέψεις μου για κορμούς (εκτός απ αυτές που σας έχω δείξει κατά καιρούς)...

fa9dda624a2478ebfa83a3198c060b7f.jpg

 

5d8f868969d5d5dc5b64f60fab3ffd20.jpg

99f6c3cdddae4dbe3a61d6e7fe23e0e1.jpg

29071ffb6fa86e030f03bd39750ec47a.jpg

f13f1334fca68c10d48263c9123787c9.jpg

577c583839a100fc176e6eeb64e6543e.jpg

 

Να αναφέρω στο στράτευμα των ξωτικών πως χθες έφτιαξα κεκάκια μηλο-πορτοκάλι. Το μέρος "πορτοκάλι" ήταν η συνταγή της Αφροδίτης μας και το μέρος "μήλο" ήταν απ την αγαπημένη μου ανάποδη μηλόπιτα. ΟΝΕΙΡΟ! 

 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ραβτάκι μου,

Το ελκηθρο, ειναι καταπληκτικό!

Στη Vicko, πριν μερικές μέρες, έβαλαν ένα διαθέσιμο γυάλινο, σαν αυτό που έχεις ποστάρει, που είναι όνειρο. Είναι γυάλινη καμπανούλα, με κόστος 10,90 ευρώ και μπορεί να στολιστεί ανάλογα.

Τα "κουτσουράκια" σου υπέροχα. Μάλιστα, τα είχα σώσει για να τα βάλω για σένα και την Αφροδιτούλα μας!

3 ώρες πρίν, ravT είπε:

Υπέροχο έλκηθρο από γλωσσοπίεστρα! Θα έκανα ενα - δυο για το χριστουγεννιάτικο χωριό μου.

5d8f868969d5d5dc5b64f60fab3ffd20.jpg

 

 

577c583839a100fc176e6eeb64e6543e.jpg

 

 

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά.

Σημερα είχα μία τόσο τρεχάτη μέρα.. που δεν είναι υπερβολή να σας πω, πως γύρισα τα μισα προάστια της Αθήνας!

Βρήκα όμως χρόνο γιατί πάντα έχουμε κέφι {μόνο η υγεία, μας "ρίχνει", κορίτσια μου!} και μπήκα σ ένα κατάστημα Flying Tiger και χάζεψα τα χριστουγεννιάτικα, που έκαναν την εμφάνισή τους!

Είχε τόσα πολλά πράγματα... και με τιμές, μέχρι 4 ευρώ
Υπέροχο διακοσμητικό. Δεντράκι, μέσα σε γυάλινη "καμπανούλα", με βάση κορμού:

JdT1zj3.jpg

Φτιάξε μόνος σου, ξωτικά, σε διάφορες εκδόσεις, υπέροχα τσοχάκια, με ξύλο, κρεμαστά για το δεντράκι μας ή όπου αλλού θέλουμε. 3 ευρώ

2Dz6Hcr.jpg

Επίσης, ημερολόγια αντίστροφης μέτρησης. Το συγκεκριμένο, 4 ευρώ.

Είχε όμως τόσα πολλά... σε χάρτινη μορφή, σε τσόχινη.. μεγάλα, μικρά.. θα ξαναπάω σύντομα και θα σας βάλω κι άλλες φωτογραφίες. Jn2KEdn.jpg

Είχε επίσης, σπιτάκι από gingerbread, το οποίο το έφτιαχνες εσύ και το μόνο που χρειαζοταν να κάνεις είναι να λιώσεις ζάχαρη ώστε να κολλήσουν οι τοίχου του. Κόστος 4 ευρώ και αυτό μάλλον θα το αγοράσω.

Αξίζει να κάνετε μία βόλτα.

Περιμένω τα νέα σας, γλυκά μου ξωτικά!!!

  • Μου αρέσει 3

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α νομιζω πως θα το επισκεφθω το καταστημα....μονο μια φορα εχω παει, αρκετα παλαιοτερα. Κι αυτο Σκανδιναβικο!

Ωραιες φωτογραφιες και πολυ καλη η σκεψη να μας ενημερωσεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Αναφέρω σε όλο το στράτευμα πως βρέθηκε το νούμερο 1 ξωτικό για φέτος!

Προχθές, επέστρεφα απο δουλειά και στην περιοχή Μανιάτικα, είδα λαμπάκια στολισμένα σε μπαλκονι! :lol:

Την ανακηρύσουμε, πανηγυρικά Νο. 1 ΞΩΤΙΚΟ για το 2017! :D

cNyU5EF.jpg

Σας φιλώ γλυκά και περιμένω τα νέα σας!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα ξωτικά!

Σήμερα θα προσπαθήσω να ποστάρω ξανά (χωρίς να ξεχάσω να σβήσω τον σύνδεσμο αυτή τη φορά...) οδηγίες για ζυμαροστολιδάκια. 

Οι χρήσεις τους, πολλές! Στολίζουμε το δέντρο μας, τις πιο απίθανες γωνιές του σπιτιού μας, τα χρησιμοποιούμε στο αμπαλάζ των δώρων μας, τα φτιάχνουμε για γούρια και - το σημαντικότερο- απασχολούμε τα παιδιά με ένα ζυμαράκι εύκολο, μη τοξικό, που δε λερώνει πολύ και έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει συνταγή αλατοζύμης η οποία ψήνεται. Με έβγαλε ασπροπρόσωπη καθώς λόγω του αλατιού τα στολιδάκια αντέχουν στον χρόνο και την -πολλή!- υγρασία. Το μειονέκτημα είναι ότι  φουσκώνουν, δε μένουν λευκά και χρειάζονται βάψιμο! Το θετικό είναι πως δεν σπάνε, δεν ραγίζουν, χρωματίζονται, δεν χρειάζεται να περιμένεις 2-3 ημέρες να στεγνώσουν και φυσικά η ζωγραφική κρατά περισσότερες ώρες απασχολημένα τα παιδιά! Θετικό και αρνητικό μαζί; Το peeling που κάνει το αλάτι στα χέρια μας!

Για τα στολίδια αλατοζύμης θα χρειαστείτε:

1/2 φλυτζάνι αλάτι
1,5 φλυτζάνι αλεύρι
1/2 φλυτζάνι νερό




Εκτέλεση:

 -Πλάθετε έως ότου η ζύμη μπορεί να δουλευτεί.
-Ανοίγετε σε φύλλο και κόβετε με τα αγαπημένα σας χριστουγεννιάτικα κουπ πατ.
-Ψήνετε  στους 150 βαθμούς μέχρι να στεγνώσουν.
-Μόλις κρυώσουν, ξεκινήστε το βάψιμο, με κοινούς μαρκαδόρους, τέμπερες, ακρυλικά χρώματα ή ότι άλλο επιθυμείτε. Εάν το επιθυμείτε,  με ένα πινέλο, περάστε ρευστή κόλλα χειροτεχνιών και έπειτα το γκλίτερ που επιθυμείτε.
 
Δέστε κορδελάκια και έτοιμα!

DSCN0012_640x480.JPG

DSCN0013_640x480.JPG

DSCN0015_640x480.JPG

 

DSCN0014_640x480.JPG

Η άλλη σας επιλογή, είναι η ζύμη που δε χρειάζεται ψήσιμο και αποτελείται από υλικά που επίσης έχετε στο ντουλάπι της κουζίνας σας.

Για τη ζύμη της Λαμπρούκας, θα χρειαστείτε:

 

1 κούπα μαγειρική σόδα
1/2 κούπα Corn Flower
3/4 κούπας νερό
 
Εκτέλεση:
 
-Τοποθετείτε τα υλικά σε μια αντικολλητική κατσαρόλα και ανοίξτε το μάτι σε μέτρια φωτιά (το δικό μου φτάνει στο "12" και το έβαλα στο "9"). 
CAM01921.jpg
-Ανακατεύετε με μια ξύλινη κουτάλα μέχρι να σχηματιστεί μια λευκή μπάλα.
 
CAM01924.jpg
-Βάζετε το ζυμαράκι σε ένα πιάτο, σκεπάστε το με μια πετσέτα και αφήστε τουλάχιστον 2 ώρες να κρυώσει εντελώς
 
CAM01927.jpg
 
-Βάζετε το ζυμαράκι σας στον πάγκο εργασίας. Αν θέλετε να το χρωματίσετε ή να του βάλετε glitter σε σκόνη, τώρα είναι η ώρα. 
 
CAM01928.jpg
 
-Ανοίγετε σε φύλλο πάχους (ιδανικά) 3-4 χιλιοστά και κόβετε με τα αγαπημένα σας χριστουγεννιάτικα κουπ πατ.
 
CAM01929.jpg
 
-Παίρνετε το καλαμάκι (με το οποίο πίνουμε τα ροφήματα) και ανοίγετε μια τρυπούλα εκεί που θέλετε να περάσετε κορδέλα ή κορδόνι.
 
CAM01931.jpg
 
-Αραδιάζετε σε μια σχάρα για να στεγνώσουν σωστά. 
 
-Αναμένετε 1-3 ημέρες, ανάλογα με το πάχος. 
 
-Αφού στεγνώσουν μπορείτε να τα βουτήξετε στο glitter (αφού πρώτα έχετε περάσει κόλλα από πάνω τους), να κάνετε σχέδια με μαρκαδόρους ή κόλλες glitter, να κολλήσετε χάντρες, πούλιες και κάθε λογής διακοσμητικά. 
 
-Τέλος δέστε κορδελίτσες και διακοσμήστε τον χώρο σας. 
 

Στολιδάκια κανέλας με glitter

Έχουν μεγαλύτερη διαδικασία και η ποσότητα της κανέλας είναι μεγάλη. Θα συμβούλευα δηλαδή ο χώρος να αερίζεται καλά ή να φορέσετε μια μασκούλα κατά τη διάρκεια.


Οι συνταγές από σελίδες του εξωτερικού για αυτού του είδους τα στολίδια, ζητούν applesause. Θεωρητικά είναι μια μαρμελάδα μήλου. Βρήκα μια πολύ εύκολη συνταγή και την έφτιαξα μόνη μου ενώ μαγείρευα. Δεν ασχολήθηκα ιδιαιτέρως μαζί της και έκανε μια χαρά τη δουλειά της.

Για 1 κούπα applesauce θα χρειαστείτε:

2 μήλα τριμμένα στον τρίφτη
2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη κρυσταλλική
1 κουταλιά του γλυκού κανέλα
1/3 κούπας νερό

Εκτέλεση:

Τα βάζετε όλα μαζί σε ένα κατσαρολάκι, τοποθετείτε το μάτι σε μεσαία θερμοκρασία, ανακατέψτε και αφήστε το να πιει υγρά του.

IMG_20161127_123832.jpg

 

Όταν γίνει μια μαρμελαδίτσα, αποσύρετε απ τη φωτιά και αφήστε το να γίνει χλιαρό.
 

IMG_20161127_132022.jpg

 

Σε ένα μπολ τοποθετείτε 1 κούπα applesauce και 1 κούπα κανέλα.
 

IMG_20161127_134441.jpg

 

Ανακατέψτε αρχικά με ένα κουτάλι και έπειτα ζυμώστε με το χέρι. Αν το ζυμαράκι κολλάει αφού ενσωματωθεί καλά η κανέλα, προσθέστε λίγη ακόμα. Το ζυμάρι θα έχει σχετική υγρασία αλλά αν ακολουθήσετε τις συμβουλές μου δεν θα ταλαιπωρηθείτε.

IMG_20161127_134720.jpg

 

Σε αυτό το σημείο, αν το επιθυμείτε, προσθέστε χρυσόσκονη και ζυμώστε να ενσωματωθεί στο ζυμαράκι.


Πάρτε 2 φύλλα αντικολλητικού χαρτιού. Πασπαλίστε με κανέλα το 1ο φύλλο και βάλτε το ζυμαράκι επάνω απλώνοντάς το λίγο με το χέρι σας.

IMG_20161127_135001.jpg

 

Πασπαλίστε με λίγη έξτρα κανέλα και τοποθετήστε το 2ο φύλλο από πάνω. Με ένα πλάστη ανοίξτε το ζυμαράκι σε φύλλο. Όχι πολύ λεπτό, όχι πολύ χοντρό.

IMG_20161127_135220.jpg

 

Αφαιρέστε το επάνω φύλλο και κόψτε με κουπ πατ της αρεσκείας σας. Αφαιρέστε το περίσσιο ζυμαράκι και έπειτα κάντε τρυπούλα σε κάθε σχέδιο με τη βοήθεια ενός καλαμακίου.

 

IMG_20161127_140149.jpg

 

Με τη βοήθεια ενός μαχαιριού επάλειψης ή μιας μεταλλικής σπάτουλας, αφαιρέστε προσεκτικά τα στολίδια απ το χαρτί και τοποθετήστε τα σε σχάρα για να στεγνώσουν.

 

IMG_20161127_141508.jpg

 

Μετά από 3 ημέρες και ενώ βρίσκονταν σε μέρος χωρίς θέρμανση (αν ήταν εντός σπιτιού θα είχαν ήδη στεγνώσει αλλά η μυρωδιά είναι πολύ έντονη!) έχουν σφίξει αρκετά. Δεν δοκίμασα να τα ψήσω οπότε δε μπορώ να γνωρίζω εάν βγαίνουν στην κατάσταση που μπαίνουν στο φούρνο. Μπορείτε να δοκιμάσετε στους 120-150 βαθμούς στον αέρα για 2-3 ώρες.


Μόλις στεγνώσουν, περάστε κορδελίτσες και είτε φτιάξτε γιρλάντα με αυτά, είτε στολίστε το δέντρο σας ή τα δώρα για τους αγαπημένους σας!

IMG_20161129_112112.jpg

 

 

  • Μου αρέσει 4

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ραβτάκι μου,

Είσαι θεά, κοριτσάκι μου! Γεια, στα χρυσά σου, τα χεράκια και ευχαριστούμε πολύ, που έβαλες τόσες λεπτομέρειες ώστε να μπορούμε όλες να προσπαθήσουμε!

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Περνάω ζόρικες μέρες και έχω τόσο ανάγκη το θέμα μας... αχ, ελπίζω σε καλύτερες μέρες.

Για τις χρυσοχέρες μας, δείτε πως μπορούμε να προσφερουμε δωράκια, σε δικά μας άτομα:

WimvktI.jpg

  • Μου αρέσει 2

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη μου, αφιερωμένο μόνο σ εσένα που το χεις ανάγκη...

2ugcpbd.jpg

Μακάρι να ήσουν κοντά να ερχόσουν για καφεδάκι!

 

Εγώ, παρότι έχουμε 27 Οκτώβρη, σχεδόν κάθε μέρα φτιάχνω κι από κάτι για τα Χριστούγεννα. Σας είχα πει πως έφτιαξα τις μπάλες από σπάγγο οι οποίες ευτυχώς άξιζαν τον κόπο τους. Θα σας τις δείξω μόλις τις τοποθετήσω στα κλαριά. Κάποια κλαριά ίσως τα βάψω χρυσά. Θα δω, προτιμώ το γήινο. 

Είχα αγοράσει επίσης μπάλες από φελιζόλ. Τις 4 μεγαλύτερες τις έντυσα με κορδόνι λινάτσας (σπάγγο δηλαδή). Επίσης δύσκολο τελικά. Δε σας βάζω φωτογραφίες ακόμα διότι για την ώρα είναι άσχημες. Μόλις τις στολίσω, θα σας βάλω. Τις 4 μικρότερες τις έχω οριοθετήσει με σπάγγο και στα κενά θα τοποθετήσω ύφασμα ή χαρτί ταιριαστό με τα λοιπά χρώματα στο δέντρο μου. Έχω κάτι υπόψιν αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. 

Την Κυριακή ίσως πάμε μια βόλτα στο χωριό. Σε ένα μόνο προσβάσιμο σημείο υπάρχουν πεύκα οπότε θα κάνω μια προσπάθεια να βρω κουκουνάρια ώστε να τα αξιοποιήσω τόσο ως στολίδια όσο και ως γιρλάντα στο δέντρο μου. Θα κοιτάξω και για μικρά κλαράκια ώστε να κάνω το στολίδι -δεντράκι με τις κορδέλες που έχουμε δει στο παρελθόν. 

Έχω αποφασίσει πως θα είναι τα γούρια που θα χαρίσω φέτος, έχω εντοπίσει τα υλικά έπειτα από σκληρή έρευνα αγοράς και σήμερα θα τα παραγγείλω, αφενός γιατί θέλω να "σπάσω" τα έξοδα, αφετέρου γιατί όταν αποφασίζω ένα σχέδιο και βρεθώ αντιμέτωπη με έλλειψη υλικών, εκνευρίζομαι τρομερά. Οι παραλήπτες φέτος θα είναι περισσότεροι από ποτέ, θα ξεπεράσουν τους 30. 

Σοβαρό πρόβλημα αντιμετωπίζω φέτος με τα παιδάκια του περιβάλλοντός μας καθώς και έχω εξαντλήσει το ρεπερτόριο δώρων και μεγαλώνουν και από εκεί που κοίταζα κουκλίτσες, τώρα ψάχνω να τους πάρω θήκες κινητών! Μάλλον θα ψάξω για βιβλία...

Εξίσου μεγάλη δυσκολία αντιμετωπίζω και στα δώρα για τους νονούς των παιδιών μου μετά από τόσα χρόνια κοινής πορείας, τα χω πάρει όλα πια... Πρέπει να βάλω φαντασία! 

Κάνω μια ανασκαφή στο αρχείο των Χριστουγεννιάτικων αποθηκευμένων εικόνων και τις μοιράζομαι μαζί σας ευθύς αμέσως ελπίζοντας όλα τα ξωτικά που διαβάζουν να μοιραστούν μαζί μας ιδέες, συνταγές, τις οικογενειακές τους παραδόσεις και ότι άλλο ταιριάζει στο θέμα μας! 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Χριστουγεννιάτικα πιτσάκια

425cbea2b72486df65b3f12119e7a9c0.jpg

και Χριστουγεννιάτικο κοκτέιλ σαμπάνιας

4c07479bb9e9918b7b588a9a8bc72657.jpg

Και επειδή θέλω να το δοκιμάσω, δείτε κι εσείς τη συνταγή!

Υλικά:

1 κούπα νερό

1/2 κούπα ζάχαρη

3 στικς κανέλας

4 γαρύφαλλα

2 κούπες χυμό κράνμπερι

1/2 κούπα χυμό ανανά

1 μπουκάλι σαμπάνια

1 σφηνάκι Grand Marnier 
 

Εκτέλεση: 

Σ ένα κατσαρολάκι, τοποθετήστε το νερό, τη ζάχαρη, την κανέλα και το γαρύφαλλο και φέρτε τα σε σημείο βρασμού. Μόλις πάρουν βράση, μειώστε την ένταση της εστίας και ανακατέψτε για 5 λεπτά. Αφαιρέστε την κανέλα και το γαρύφαλλο και αφήστε να κρυώσει μέχρι να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.

Βάλτε το σε μια μεγάλη κανάτα, προσθέστε τους χυμούς κράνμπερι - ανανά και το λικέρ και αφού ανακατέψετε, τοποθετήστε στο ψυγείο. Όταν έρθει η ώρα να σερβίρετε, προσθέστε τη σαμπάνια επίσης παγωμένη.  

Το απαραίτητο γλυκάκι...

39f6e904429af1de0ea0a40cf2056958.jpg

 

Βάλτε λίιιιιιιιιιγη μαγεία...

840edcdd878c8d036e93e627916bbb2b.jpg

 

Και καλό βράδυ Παρασκευής! 

 

e5c175f3040e793be5a5219779c0c465.jpg

 

 

 

  • Μου αρέσει 5

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ραβτάκι μου,

Οι αληθινές σου φωτογραφίες, με μαγεύουν... πρώτα από τον εξωτερικό χώρο, με εκείνη την υπέροχη ομίχλη που είναι σπάνια για εμάς τους άτυχους που μένουμε στα μεγάλα αστικά κέντρα και τώρα αυτή... Ηρεμία, ματάκια μου.... ομορφιά, γούστο και ηρεμία...

Σ ευχαριστώ. Το είχα τόση ανάγκη, όσο δεν μπορώ να σου περιγράψω με λέξεις. Σ ευχαριστώ, μέσα από την καρδιά μου. Τον είχα πολύ ανάγκη, αυτόν τον ήρεμο καφέ...

Just now, ravT είπε:

Ειρήνη μου, αφιερωμένο μόνο σ εσένα που το χεις ανάγκη...

2ugcpbd.jpg

Μακάρι να ήσουν κοντά να ερχόσουν για καφεδάκι!

 

 

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ ravt τι ωραια φωτο με τον καφε και την φωτια! Αμεσως ενιωσα ζεστασια...

Οι οδηγιες για τα ζυμαροστολιδια προσεγμενες, με οδηγιες, με λεπτομερειες και φωτογραφιες! Αψογη! Ευχαριστουμε πολυ!

Και οι ταινιες, μια και μια! Ολες τους υπεροχες! 

Υ.Γ. Το It's a wonderful life το ειδα εχθες. ☺☺☺

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξωτικά! Χαίρομαι που σας άρεσε η φωτογραφία της στιγμής αλλά και οι οδηγίες μου για τα ζυμαροστολιδάκια. Εύχομαι να σας φανούν χρήσιμα! Αφροδίτη μου, έτσι, τέτοιες ταινίες να βλέπεις καλό μου! 

Ανοίγω ξανά το μπαούλο των αποθηκευμένων ιδεών και μοιράζομαι μαζί σας...

Για όσες έχουν πολλά παιδάκια ή για όσους έχουν πολλές χριστουγεννιάτικες κάλτσες, υπέροχη ιδέα!

01a8a459a8aab327679da39854f21c7b.jpg

 

Πως ένα στεφάνι που αγοράσαμε άσχετη στιγμή, με ενα κλαράκι και μια κορδέλα, γίνεται χριστουγεννιάτικο

c73aa49a4d35617c214d608e99fa930b.jpg

 

Σας αρέσουν τα ξύλινα γράμματα που δημιουργούν ευχές μα είναι πολύ ακριβά για εσας; Κόψτε γράμματα σε χοντρό χαρτόνι ή μακετόχαρτο, πάρτε γούνα ή ύφασμα με το μέτρο και λατρέψτε τη δημιουργία σας!

d09074914f93c050ecf4e79e73bf49a8.jpg

 

Δώρα μου μοσχοβολάνε φροντίδα! Δε συμφωνείτε;

2cfdfce68b5d2847e542d87de158b9c6.jpg

 

Ποιος είπε πως ένα απλό στεφάνι δε μπορεί να ναι όμορφο;

04396dc940dff44e8b958bdf1103350a.jpg

 

be1765b7071b5a35022e3930cc36c59c.jpg

 

Θα κρατήσω μια -δυο απ τις μπάλες που έφτιαξα με σπάγγο και θα προσθέσω υπέροχα αντικέ κουδουνάκια που παρήγγειλα για τα γούρια μου, ώστε να τις βάλω στο δέντρο μου και να μοιάζουν σαν αυτή

06e09098b32c77db74924752e2d90afe.jpg

 

Πόσο όμορφος στολισμός εσωτερικής σκάλας!

e15f47ba9ca0c3a7f6c23e52155dd06f.jpg

 

 

  • Μου αρέσει 4

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...