Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι είναι αυτά τα cap cap. Για πείτε. Πάντως και εγώ δεν μπορώ γενικώς να περιμένω με τις ώρες για ένα καφέ και ας μοιράζει λεφτά, που λένε. rav πολύ καλά έκανες και την ΄"έκανες" για κεμπάπ!

Εγώ σήμερα έκανα κέικ κακάο, που κάλλιστα μπορεί να στολιστεί με άχνη ζάχαρη και χριστουγεννιάτικη διακόσμηση. Θέλετε συνταγή;

Ειρηνάκι για τα βάζα σκέφτομαι διαφορετικά δώρα για τον καθένα, αναλόγως τα γούστα του καθένα. Οπότε ξεκινάω να αποξηράνω φασκόμηλο από τον κήπο μου, για την κουμπάρα που της αρέσουν τα τύπου τσαγιού και θα της βάλω τα ανάλογα κουλουράκια, να το συνοδεύουν. Για την νύφη μου, που είναι πολύ κοκέτα, θα πάνε αυτά με τα μανό. Και βλέπουμε για τους υπόλοιπους.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ravt οπως προτεινε η Ειρηνη θα παω στο little cook καθημερινη και ισως οχι και Παρασκευη....

Nina tom το Cap cap ειναι καφε στο Αιγαλεω, με φρεσκα cup cakes και αλλα γλυκακια. Αλλαζει θεμα ανα διαστηματα, περυσι ηταν Πενταμορφη και το Τερας, παλαιοτερα Harry Potter και τα Χριστουγεννα & Halloween εχει πολυ ιδιαιτερο στολισμο καθε χρονο. Γενικα ειναι φισκα, εχω παει μονο καθημερινες και ωρες που οι περισσοτεροι εργαζονται.

Επισης, ναι συνταγη για κεηκ κακαο παρακαλω!

Λοιπον κοριτσια, οσες γνωριζομαστε χρονια, ξερετε πως φτιαχνω Βιεννεζικη Βασιλοπιτα τουλαχιστον τα τελευταια 9 χρονια. Φετος θα τολμησω να φτιαξω αυτο το κεηκ πορτοκαλιου.....το φαγαμε ολο και τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω αλλο για αυριο....Η συνταγη πανευκολη, μου πηρε μονο 5 λεπτα προετοιμασια.

Τωρα θα το εμπλουτισω με σταγονες σοκολατας μεσα και γενικα μεχρι τα Χριστουγεννα θα το φτιαξω και με αλλους αυτοσχεδιασμους σε ταψι Βασιλοπιτας, να δω πως θα βγει...

ΚΕΗΚ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ 

2 φλυτζανια φαριναπ

3 κ.γ. μπεικιν

1 φλυτζ. ηλιελαιο

1 φλυτζ. ζαχαρη

3 αυγα

1 βανιλια

χυμο και ξυσμα απο 1 μεγαλο πορτοκαλι

Η συνταγη λεει τα χτυπαμε ολα μαζι στο μπωλ με συρμα ισα για 2 λεπτα μεχρι να ανακατευτουν, οχι ζαχαρη με λαδι, αυγα χωριστα κλπ.

Ψησιμο στους 180, αναλογα τον φουρνο απο 50 λεπτα ως 1 ωρα. Η συνταγη ειναι για μακροστενη φορμα.

 

Εγω το φοβηθηκα και χτυπησα τα αυγα για λιγο μονα τους, μετα προσθεσα το λαδι και το χυμο πορτοκαλι και ολα μαζι μετα τα προσθεσα στο μπωλ που ειχα ηδη ανακατεψει αλευρι και ολα τα υπολοιπα στερεα. Θα το δοκιμασω ομως και ολα μαζι ετσι χυμα.

Βγηκε ονειρο! Σε φουρνο με αερα, σε 45 λεπτα ηταν ετοιμο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

ravt οπως προτεινε η Ειρηνη θα παω στο little cook καθημερινη και ισως οχι και Παρασκευη....

Nina tom το Cap cap ειναι καφε στο Αιγαλεω, με φρεσκα cup cakes και αλλα γλυκακια. Αλλαζει θεμα ανα διαστηματα, περυσι ηταν Πενταμορφη και το Τερας, παλαιοτερα Harry Potter και τα Χριστουγεννα & Halloween εχει πολυ ιδιαιτερο στολισμο καθε χρονο. Γενικα ειναι φισκα, εχω παει μονο καθημερινες και ωρες που οι περισσοτεροι εργαζονται.

Επισης, ναι συνταγη για κεηκ κακαο παρακαλω!

Λοιπον κοριτσια, οσες γνωριζομαστε χρονια, ξερετε πως φτιαχνω Βιεννεζικη Βασιλοπιτα τουλαχιστον τα τελευταια 9 χρονια. Φετος θα τολμησω να φτιαξω αυτο το κεηκ πορτοκαλιου.....το φαγαμε ολο και τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω αλλο για αυριο....Η συνταγη πανευκολη, μου πηρε μονο 5 λεπτα προετοιμασια.

Τωρα θα το εμπλουτισω με σταγονες σοκολατας μεσα και γενικα μεχρι τα Χριστουγεννα θα το φτιαξω και με αλλους αυτοσχεδιασμους σε ταψι Βασιλοπιτας, να δω πως θα βγει...

ΚΕΗΚ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ 

2 φλυτζανια φαριναπ

3 κ.γ. μπεικιν

1 φλυτζ. ηλιελαιο

1 φλυτζ. ζαχαρη

3 αυγα

1 βανιλια

χυμο και ξυσμα απο 1 μεγαλο πορτοκαλι

Η συνταγη λεει τα χτυπαμε ολα μαζι στο μπωλ με συρμα ισα για 2 λεπτα μεχρι να ανακατευτουν, οχι ζαχαρη με λαδι, αυγα χωριστα κλπ.

Ψησιμο στους 180, αναλογα τον φουρνο απο 50 λεπτα ως 1 ωρα. Η συνταγη ειναι για μακροστενη φορμα.

 

Εγω το φοβηθηκα και χτυπησα τα αυγα για λιγο μονα τους, μετα προσθεσα το λαδι και το χυμο πορτοκαλι και ολα μαζι μετα τα προσθεσα στο μπωλ που ειχα ηδη ανακατεψει αλευρι και ολα τα υπολοιπα στερεα. Θα το δοκιμασω ομως και ολα μαζι ετσι χυμα.

Βγηκε ονειρο! Σε φουρνο με αερα, σε 45 λεπτα ηταν ετοιμο. 

Μια μικρη διορθωση....η συνταγη λεει ηλιελαιο η καλαμποκελαιο, αν το προτιματε.

Συγχωρεστε την ελλειψη τονων, γραφω απο κινητο.

Καλημερα σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

ravt οπως προτεινε η Ειρηνη θα παω στο little cook καθημερινη και ισως οχι και Παρασκευη....

Nina tom το Cap cap ειναι καφε στο Αιγαλεω, με φρεσκα cup cakes και αλλα γλυκακια. Αλλαζει θεμα ανα διαστηματα, περυσι ηταν Πενταμορφη και το Τερας, παλαιοτερα Harry Potter και τα Χριστουγεννα & Halloween εχει πολυ ιδιαιτερο στολισμο καθε χρονο. Γενικα ειναι φισκα, εχω παει μονο καθημερινες και ωρες που οι περισσοτεροι εργαζονται.

Επισης, ναι συνταγη για κεηκ κακαο παρακαλω!

Λοιπον κοριτσια, οσες γνωριζομαστε χρονια, ξερετε πως φτιαχνω Βιεννεζικη Βασιλοπιτα τουλαχιστον τα τελευταια 9 χρονια. Φετος θα τολμησω να φτιαξω αυτο το κεηκ πορτοκαλιου.....το φαγαμε ολο και τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω αλλο για αυριο....Η συνταγη πανευκολη, μου πηρε μονο 5 λεπτα προετοιμασια.

Τωρα θα το εμπλουτισω με σταγονες σοκολατας μεσα και γενικα μεχρι τα Χριστουγεννα θα το φτιαξω και με αλλους αυτοσχεδιασμους σε ταψι Βασιλοπιτας, να δω πως θα βγει...

ΚΕΗΚ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ 

2 φλυτζανια φαριναπ

3 κ.γ. μπεικιν

1 φλυτζ. ηλιελαιο

1 φλυτζ. ζαχαρη

3 αυγα

1 βανιλια

χυμο και ξυσμα απο 1 μεγαλο πορτοκαλι

Η συνταγη λεει τα χτυπαμε ολα μαζι στο μπωλ με συρμα ισα για 2 λεπτα μεχρι να ανακατευτουν, οχι ζαχαρη με λαδι, αυγα χωριστα κλπ.

Ψησιμο στους 180, αναλογα τον φουρνο απο 50 λεπτα ως 1 ωρα. Η συνταγη ειναι για μακροστενη φορμα.

 

Εγω το φοβηθηκα και χτυπησα τα αυγα για λιγο μονα τους, μετα προσθεσα το λαδι και το χυμο πορτοκαλι και ολα μαζι μετα τα προσθεσα στο μπωλ που ειχα ηδη ανακατεψει αλευρι και ολα τα υπολοιπα στερεα. Θα το δοκιμασω ομως και ολα μαζι ετσι χυμα.

Βγηκε ονειρο! Σε φουρνο με αερα, σε 45 λεπτα ηταν ετοιμο. 

 

Βρε κι εγώ καθημερινή και μεσημέρι πήγα αλλά σου περιέγραψα τι γινόταν. Ήταν 2 ή 3 Ιανουαρίου. Όταν μάθεις ότι στόλισαν, να πας. Πριν τις γιορτές δηλαδή! 

Εγώ τη Βιεννέζικη δε την αλλάζω. Θα την φτιάξω για 11η χρονιά φέτος! Παρότι τα τελευταία χρόνια κάνουμε Πρωτοχρονιά στους γονείς μου, μόλις επιστρέφουμε σπίτι μας τη φτιάχνω για το καλό. Όμως το κεικ αυτό σε εμένα την πορτοκαλούλα μου φαντάζει πολύ δελεαστικό και σίγουρα θα το φτιάξω σύντομα! Στις συνταγές που γράφουν "λάδι" πάντα εννοούν τα λάδια χωρίς γεύση. Ηλιέλαιο- Αραβοσιτέλαιο. 

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες! Καλέ, φανερωθείτε και οι υπόλοιπες! Εδώ ο καιρός έχει κρυώσει πολύ οπότε ξεκινάω γενική και στρώσιμο. Θα χουχουλιάζουμε στα χαλιά περιμένοντας τα Χριστούγεννα! 

da494f42180f6e021268c644c0963ee7.jpg

 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα! Εγώ από την προηγούμενη Πέμπτη έχω άρρωστο τον 2ο γιο μου με πυρετό και, όπως καταλαβαίνετε, η διάθεσή μου έχει σκαμπανεβάσματα... το παλεύω όμως!

Αφροδιτάκι ωραία κλασική συνταγή κέικ και κυρίως με λίγα κατσαρολικά για πλύσιμο:-D

Η βιεννέζικη έχει ξηρούς καρπούς ή κάνω λάθος; Τα τελευταία χρόνια φτιάχνω για μένα και την πεθερά μου μια βασιλόπιτα της αργυρώς, απλή, πεντανόστιμη και σίγουρη. Βάζω και μια ωραία χριστουγεννιάτικη κορδέλα γύρω -γύρω και όλα καλά!α! στολίζω και με σχεδιάκια από άχνη και παθαίνουν πλάκα τα μικρά ...χαχαχα...νομίζουν ότι τα κάνω μόνη μου!

Νίνα εξυπακούεται ότι θέλουμε συνταγή για κέικ κακάο. Μου αρέσει τόσο πολύ το κακάο που το πίνω σκέτο χωρίς γάλα και ζάχαρη για να νιώθω πιο έντονα τη γεύση του.

Εμείς στην οικογένεια, κορίτσια, τα τελευταία χρόνια έχουμε συμφωνήσει να μην κάνουμε δώρα μεταξύ μας οι μεγάλοι παρά μόνο στα παιδιά και φυσικά σε όσους γιορτάζουν εκείνες τις ημέρες. Παίρνω ιδέες όμως για τις κουμπάρες μου -που δεν είναι και λίγες εδώ που τα λέμε- οι οποίες ξέρω ότι θα ενθουσιαστούν με τέτοια δωράκια...!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... δυστυχώς, κάθε φορά που υπάρχει φωτογραφία, που την κάνουμε παράθεση, χρειάζεται έγκριση. Πολυ ταλαιπωρία. :?

On 7/10/2017 at 8:35 ΜΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Εχω ενα μικρο θεματακι φετος.....οι περισσοτερες αναρτησεις μου χρειαζονται εγκριση.:confused:

Πολυ ωραιες φωτογραφιες γενικα κοριτσια, μου αρεσει να βλεπω και να ταξιδευω. Μπραβο!

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Σε καμία περίπτωση, και εγώ, δεν θα περίμενα στην ουρά. Γι αυτό, σε περίπτωση που θέλετε να το επισκεφτείτε, πρωινές ώρες και καθημερινή. Αξίζει αλλά, για μένα, μέχρι εκεί.

22 ώρες πρίν, ravT είπε:

Καλημέρα σε όλες! Συνταγές θα βάλουμε πολλές, λίγη υπομονή...

Στο Cap cap δεν έχω πάει αλλά πέρυσι που ήμουν Αθήνα τα Χριστούγεννα και θέλαμε να πάμε με μια φίλη μου, μας πρότειναν το little cook ως καλύτερο. Πήγαμε... Όπως θα είδες Ειρήνη, είναι 2-3 τα κτήριά του. Κόσμος; Πορτιέρηδες; Ντάξει... Όσο και να ήθελα να το δω και εσωτερικά, ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να περιμένω σε αυτές τις ουρές 2 ώρες για να πιω έναν καφέ στριμωγμένη σα σαρδέλα σε κονσέρβα. Φύγαμε και πήγαμε να φάμε κεμπάπ. Καθόλου χριστουγεννιάτικο αλλά απείρως πιο ήρεμο αχαχαχαχαα!

Αφροδίτη, αυτό με τις εγκρίσεις είναι απαράδεκτο για τις παραθέσεις. Απλά μην κάνεις παράθεση κορίτσι μου... 

 

Καλημέρα γλυκά μου ξωτικά!

Επανέρχομαι!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά το σκέφτεσαι, καλό μου ξωτικό!

Και ότι χρειαστεις, εδώ είμαστε ν ανταλλάξουμε απόψεις και σκέψεις!

Υ.Γ. Μην ρωτάς για συνταγές! Πάντα να βάζεις, αν και όταν έχεις όρεξη! Τις αγαπάμε πάντα!

19 ώρες πρίν, Nina-Tom είπε:

Ειρηνάκι για τα βάζα σκέφτομαι διαφορετικά δώρα για τον καθένα, αναλόγως τα γούστα του καθένα. Οπότε ξεκινάω να αποξηράνω φασκόμηλο από τον κήπο μου, για την κουμπάρα που της αρέσουν τα τύπου τσαγιού και θα της βάλω τα ανάλογα κουλουράκια, να το συνοδεύουν. Για την νύφη μου, που είναι πολύ κοκέτα, θα πάνε αυτά με τα μανό. Και βλέπουμε για τους υπόλοιπους.

Αγαπημένο μου

Αυτό είναι το κέικ πορτοκαλιού, που κάνω και γω. Ειναι υπέροχο!

17 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Λοιπον κοριτσια, οσες γνωριζομαστε χρονια, ξερετε πως φτιαχνω Βιεννεζικη Βασιλοπιτα τουλαχιστον τα τελευταια 9 χρονια. Φετος θα τολμησω να φτιαξω αυτο το κεηκ πορτοκαλιου.....το φαγαμε ολο και τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω αλλο για αυριο....Η συνταγη πανευκολη, μου πηρε μονο 5 λεπτα προετοιμασια.

Τωρα θα το εμπλουτισω με σταγονες σοκολατας μεσα και γενικα μεχρι τα Χριστουγεννα θα το φτιαξω και με αλλους αυτοσχεδιασμους σε ταψι Βασιλοπιτας, να δω πως θα βγει...

ΚΕΗΚ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ 

2 φλυτζανια φαριναπ

3 κ.γ. μπεικιν

1 φλυτζ. ηλιελαιο

1 φλυτζ. ζαχαρη

3 αυγα

1 βανιλια

χυμο και ξυσμα απο 1 μεγαλο πορτοκαλι

Η συνταγη λεει τα χτυπαμε ολα μαζι στο μπωλ με συρμα ισα για 2 λεπτα μεχρι να ανακατευτουν, οχι ζαχαρη με λαδι, αυγα χωριστα κλπ.

Ψησιμο στους 180, αναλογα τον φουρνο απο 50 λεπτα ως 1 ωρα. Η συνταγη ειναι για μακροστενη φορμα.

Ραβτακι μου,
Οι εορταστικές μέρες, δεν είναι για να πλησιάζεις τέτοια μέρη. Από 20 Δεκεμβρίου έως και 5 Ιανουαρίου, γίνεται παντού χαμος.

Σκέφτομαι και γω φέτος για Βιεννέζικη!

Αχ, το καθιστικό που έβαλες!!!

1 ώρα πρίν, ravT είπε:

Βρε κι εγώ καθημερινή και μεσημέρι πήγα αλλά σου περιέγραψα τι γινόταν. Ήταν 2 ή 3 Ιανουαρίου. Όταν μάθεις ότι στόλισαν, να πας. Πριν τις γιορτές δηλαδή! 

Εγώ τη Βιεννέζικη δε την αλλάζω. Θα την φτιάξω για 11η χρονιά φέτος! Παρότι τα τελευταία χρόνια κάνουμε Πρωτοχρονιά στους γονείς μου, μόλις επιστρέφουμε σπίτι μας τη φτιάχνω για το καλό. Όμως το κεικ αυτό σε εμένα την πορτοκαλούλα μου φαντάζει πολύ δελεαστικό και σίγουρα θα το φτιάξω σύντομα! Στις συνταγές που γράφουν "λάδι" πάντα εννοούν τα λάδια χωρίς γεύση. Ηλιέλαιο- Αραβοσιτέλαιο.

Ωχ περαστικά σας κοριτσάκι μου! :?

Και γω έτσι κάνω! Φτιάχνω διάφορες εναλλαγές, κέικ, βασιλόπιτες απο διάφορες πηγές, τις στολίζω με μικρο-αντικείμενα χριστουγεννιάτικα ή άχνη, σοκολατάκια κτλ.

Γεια στα χεράκια μας!

1 ώρα πρίν, ARNIKOL είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα! Εγώ από την προηγούμενη Πέμπτη έχω άρρωστο τον 2ο γιο μου με πυρετό και, όπως καταλαβαίνετε, η διάθεσή μου έχει σκαμπανεβάσματα... το παλεύω όμως!

Αφροδιτάκι ωραία κλασική συνταγή κέικ και κυρίως με λίγα κατσαρολικά για πλύσιμο:-D

Η βιεννέζικη έχει ξηρούς καρπούς ή κάνω λάθος; Τα τελευταία χρόνια φτιάχνω για μένα και την πεθερά μου μια βασιλόπιτα της αργυρώς, απλή, πεντανόστιμη και σίγουρη. Βάζω και μια ωραία χριστουγεννιάτικη κορδέλα γύρω -γύρω και όλα καλά!α! στολίζω και με σχεδιάκια από άχνη και παθαίνουν πλάκα τα μικρά ...χαχαχα...νομίζουν ότι τα κάνω μόνη μου!

 

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Υπάρχουν κατηγορίες ξωτικών, που για φέτος ψάχνουν μία εναλλακτική, αντί στολισμου "κανονικού" δέντρου. Είτε γιατί τα παιδιά τους μεγάλωσαν και πλέον δεν... είτε γιατι βαριουνται... ειτε γιατί δεν "βγαίνουν" οικονομικά ν αγοράσουν και το παλιο τους έχει φθαρεί πολύ και είναι για πέταγμα.. για διάφορους λόγους.

Για όσες λοιπόν, δεν θέλουν φέτος να στολίσουν "κανονικό" δέντρο, δειτε μία επιλογή:

Ενα δέντρο, με κουκουνάρια και φωτάκια, στο οποίο μπορούμε να προσθέσουμε ένα αρκουδάκι, ένα ελαφάκι ή οτιδήποτε άλλο αγαπάμε.

64d5f8350a0cd12077c04ffba674fdb3.jpg

Σας φιλώ όλες γλυκά.

Υ.Γ. Δυστυχώς, μου "κόβει" τις φωτογραφίες. Θα κάνω αμέσως λογαριασμό μήπως και έτσι σταματήσει να τις κόβει. Αλλιως θ αλλάξω site

exoteriki_diakosmisi_xristougenna_3.jpg

Για όσα, ξωτικά, ψάχνουν απλές και εύκολες ιδέες διακόσμησης, να μια γωνιά, με απλές μπαλίτσες,, πρασινάδα και μερικά κουκουνάρια.

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξωτικά μου,

Προχωρώ, με αργούς ρυθμούς ώστε να μην ξεχάσω κάποιον, τις λίστες μου.

1) Για τις κάρτες μας

2) Για τα δώρα μας

Μέχρι στιγμής, έχω 3 κάρτες, που θέλω να στείλουμε και ακόμα ανοιχτά τα δώρα μας, αφου προσθέτω συνέχεια άτομα.

Οργανωθείτε!

Δείτε, μία οπτικοποιημένη ιδέα, που συζητούσαμε.

Εδω, είναι πανκέικς, σιρόπι και αναδευτήρας. Το έχει αμπαλαρει με τόσο όμορφο τρόπο, σε ένα απλό σακουλάκι, που θα το λάτρευα να το δεχτώ για δώρο! Μια κορδελίτσα, ένα μικρό διακοσμητικό και φυσικά οι απαραίτητες, προσωπικές ευχές! Ονειρο!

Με άπειρες εναλλαγές φυσικά, θα μπορούσε να είναι χίλια δύο πράγματα!

db998c17285a5ccfdb0c7981b1ee71e2--pancak

  • Μου αρέσει 3

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας

Κ μεις δουλειτσες.στρωσαμε ηδη χαλια γτ ο μικρος μπουσουλαει

Για καρτες εχω δει καποιες πολυ ωραιες,αν μπορεσω αργοτερα θα σας δειξω

Για βασιλοπιτα κανουμε η τσουρεκι η καποιο κεικ γιαουρτιου

Αφροδιτη πολυ ωραια κ ευκολη συνταγη,ως σοκολατομανης σιγουρα θα εκανα τον αγαπημενο συνδυασμο σοκολατα-πορτοκαλι

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ARNIKOL είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα! Εγώ από την προηγούμενη Πέμπτη έχω άρρωστο τον 2ο γιο μου με πυρετό και, όπως καταλαβαίνετε, η διάθεσή μου έχει σκαμπανεβάσματα... το παλεύω όμως!

Αφροδιτάκι ωραία κλασική συνταγή κέικ και κυρίως με λίγα κατσαρολικά για πλύσιμο:-D

Η βιεννέζικη έχει ξηρούς καρπούς ή κάνω λάθος; Τα τελευταία χρόνια φτιάχνω για μένα και την πεθερά μου μια βασιλόπιτα της αργυρώς, απλή, πεντανόστιμη και σίγουρη. Βάζω και μια ωραία χριστουγεννιάτικη κορδέλα γύρω -γύρω και όλα καλά!α! στολίζω και με σχεδιάκια από άχνη και παθαίνουν πλάκα τα μικρά ...χαχαχα...νομίζουν ότι τα κάνω μόνη μου!

Νίνα εξυπακούεται ότι θέλουμε συνταγή για κέικ κακάο. Μου αρέσει τόσο πολύ το κακάο που το πίνω σκέτο χωρίς γάλα και ζάχαρη για να νιώθω πιο έντονα τη γεύση του.

Ναι εχει πολλα υλικα, μεταξυ αυτων και ξηροκαρπια. Θα βαλουμε συνταγη, μεινε ησυχη.

Ειναι καταπληκτικη βασιλοπιτα, γεματη αρωματα.

Περαστικα....απο σημερα και η μικρη μου αρρωστουλα.

6 ώρες πρίν, vikib είπε:

Γεια σας

Κ μεις δουλειτσες.στρωσαμε ηδη χαλια γτ ο μικρος μπουσουλαει

Για καρτες εχω δει καποιες πολυ ωραιες,αν μπορεσω αργοτερα θα σας δειξω

Για βασιλοπιτα κανουμε η τσουρεκι η καποιο κεικ γιαουρτιου

Αφροδιτη πολυ ωραια κ ευκολη συνταγη,ως σοκολατομανης σιγουρα θα εκανα τον αγαπημενο συνδυασμο σοκολατα-πορτοκαλι

 

Ειναι το πιο ευκολο κεηκ που εχω φτιαξει οσα χρονια ασχολουμαι με την κουζινα. Ημουν λιγο επιφυλακτικη με το "ολα μαζι" αλλα το αποτελεσμα δικαιωσε την κυρια που μου εδωσε την συνταγη. Το ξαναεκανα με σταγονες σοκολατας μεσα και πανω πανω και βγηκε ονειρο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια σας διαβαζω απο την αρχη του θέματος και σημερα ειπα να γραψω κ γω.!!!Τα Χριστούγεννα ειναι η αγαπημενη μου γιορτη καθε χρονο τα περιμένω πως κ πως...Εμεις ειμαστε γερμανια(μονιμοι κατοικοι) και φετος οπως κ καθε χρονο τα μαγαζιά εχουν ηδη βγαλει ολα τα χριστουγεννιάτικα στολιδια..οποτε ειμαστε ηδη σε αυτο το γλυκο κλιμα απο τωρα...Ολες οι ιδεες που εχετε ανεβάσει ειναι τελειες!!!!!!Φιλακιαααα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι, αν έχει ξηρούς καρπούς είναι no-no για μας, γι'αυτό ρώτησα...

άννα καλ, καλωσήρθες, Αχ εσεις έχετε ένα ωραιότατο χριστ/κο κέικ, το στόλεν, που φτιάχνετε ε;Το θυμάμαι από φοιτήτρια:oops:

Σήμερα θα πάμε το μικρό μου άρρωστο για εξετάσεις αίματος και έχω άγχος... θα τα πούμε αργότερα. Καλημέρα σε όλες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARNIKOL είπε:

Αφροδιτάκι, αν έχει ξηρούς καρπούς είναι no-no για μας, γι'αυτό ρώτησα...

άννα καλ, καλωσήρθες, Αχ εσεις έχετε ένα ωραιότατο χριστ/κο κέικ, το στόλεν, που φτιάχνετε ε;Το θυμάμαι από φοιτήτρια:oops:

Σήμερα θα πάμε το μικρό μου άρρωστο για εξετάσεις αίματος και έχω άγχος... θα τα πούμε αργότερα. Καλημέρα σε όλες!

Καλως σας βρηκα!Ναι ακριβώς καλα το θυμασαι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε προτιμω τα παραδοσιακα ελληνικά μας:) καλα αποτελεσματα για τις εξετάσεις του μικρου σου!

Τις καλημερες μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...