Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Ξέρετε πεθερά που δεν θέλει εγγόνι?


Ασία

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Το θέμα μου είναι το εξής: Προσπαθούμε 21 μήνες για μωρό και όπως φαίνεται έχουμε μερικά προβλήματα και ακόμη δεν έχει γίνει το θαύμα. Έχω λοιπόν τον πόνο μου με το πρόβλημα μας,έχω και την πεθερά η οποία όταν πριν από κανένα χρόνο της αναφέραμε με τρόπο πως μπορεί να αποκτήσει εγγόνι σύντομα (μεταξύ σοβαρού και αστείου της είχαμε πει πως μπορεί και να έρθει σε κανα χρόνο,δεν ξέρουμε..) μας ρώτησε με σοβαρό ύφος που έδειχνε ανησυχία "Γιατί το λέτε?Δεν προσέχετε?" Και απάντησε ο άντρας μου "όχι ρε μάνα,τι είναι αυτά που ρωτάς?" και τότε ξεκίνησε να λέει να μην σκεφτόμαστε χαζομάρες,είμαστε πολύ νέοι (εκείνη στην ηλικία μου είχε ήδη παιδί στο σχολείο) και έχουμε όλη την ζωή μπροστά μας για παιδιά και να κοιτάξουμε να περάσουμε καλά τώρα γιατί το παιδί θα μας φέρει πολλές οικονομικές υποχρεώσεις κτλ κτλ...Εγώ της είπα πως δεν προσπαθούμε κιόλας αλλά αν συμβεί θα είναι καλοδεχούμενο (γιατί όταν άκουσα την άποψη της δεν ήθελα να μάθει το πόσο μας καίει το θέμα).Από τότε δεν ξαναείπαμε φυσικά τίποτα κι εκείνη με κάθε ευκαιρία φροντίζει να μου τονίζει πως είναι νωρίς για εμάς να θέλουμε παιδί κυρίως για οικονομικούς λόγους (έχει και άποψη λες και μας συντηρεί αυτή).Μέχρι και την αδερφή της έβαλε τις προάλλες(αν την έβαλε αυτή και δεν πήρε μόνη της την πρωτοβουλία) να ανοίξει το θέμα για εγκυμοσύνες και να μου πει (ενώ εγώ η καημένη δεν ανέφερα ποτέ μπροστά της πως σκέφτομαι να κάνω παιδί άμεσα)  "σας εύχομαι όταν θα έρθει το παιδί να το έχετε λαχταρήσει πολύ,να το ποθήσετε και να αργήσει να έρθει,γιατί τότε θα είστε έτοιμοι πραγματικά να γίνετε γονείς,θα χρειαστεί να κάνετε θυσίες που τώρα δεν φαντάζεστε και αν αργήσει να έρθει θα είστε προετοιμασμένοι,σαν συμβουλή στο λέω και σαν ευχή από μένα που κάτι παραπάνω ξέρω!"(Η γυναίκα αυτή μετά από μια έκτρωση που είχε κάνει παιδευτηκε πολύ για να αποκτήσει παιδί με εξωσωματική,έπειτα από πολλές αποτυχημένες).Εγώ για να κόψω την κουβέντα είπα απλά "αυτά είναι του Θεού,εκείνος τα στέλνει,πιστεύω θα έρθει όταν είναι η ώρα να ρθει" . Δηλαδή τόλμησε να μου πει τέτοιες κουβέντες χωρίς να έχω μιλήσει ποτέ μπροστά της για το θέμα της εγκυμοσύνης. Σε ποιον? Σε μένα που προσπαθώ τόσους μήνες να μείνω έγκυος και ξέρω πως θα δυσκολευτω πολύ να τα καταφέρω και ίσως να μην τα καταφέρω και ποτέ!! Πώς σας ακούγονται όλα αυτά? Είμαι παράλογη που με πείραξαν? Η μάνα μου που γνωρίζει τις μισές δυσκολίες μας ως προς τη σύλληψη παρακαλά συνεχώς να μείνω έγκυος κι η πεθερά εύχεται το αντίθετο? Αν ήξερε το πόσο ζοριζόμαστε ή πόσο θα ζοριστούμε ακόμη,ήθελα να ήξερα αν θα έλεγε τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν κ αυτες οι περιπτωσεις

Νομιζω η θεια το ειπε απο την δικη της ιστορια,οχι οτι επρεπε να την παρεξηγησεις

Οσο για την πεθερα αν δ σας βοηθαει οικονομικα δ της πεφτει λογος

Βεβαια ισως να μην ειναι κ προθυμη για οποιαδηποτε βοηθεια,οχι οτι ειναι υποχρεωμενη,οποτε να το εχεις υποψιν κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Η θεία τόλμησε να μου ευχηθεί να αργήσει να έρθει! Είναι ευχή αυτή που δίνεις σε μια κοπέλα? Πώς να την πάρω αυτή την ευχή? Μου ευχήθηκε δηλαδή να περάσω όσα πέρασε αυτή? Να το λαχταρήσω πολύ μέχρι να έρθει? Ίσα ίσα πιστεύω πως αν σκεφτεί την δική της ιστορία θα έπρεπε να μας πει να βιαστούμε κιόλας,δεν είμαι και καμία παιδουλα,και να ευχηθεί να τα καταφέρουμε σύντομα! Μου έκανε εντύπωση η άποψη τους γιατί πρόκειται για δύο γυναίκες που προσπαθούσαν πάνω από 5 χρόνια να γίνουν μάνες,άρα φαντάζονται πως μπορεί να νιώθει μια γυναίκα που θέλει να αποκτήσει παιδί. Βέβαια δεν ξέρουν πόσο καιρό τώρα το προσπαθούμε,πόσο το θέλουμε και τι προβλήματα έχουμε και δεν θα μάθουν ποτέ...Αλλά από που κι ώσπου να έχουν άποψη για ένα τόσο προσωπικό μας θέμα και μάλιστα αρνητική άποψη? Δεν ξέρω πως τα έχουν τα πράγματα στο μυαλό τους και γιατί θεωρούν παράξενο να θέλουμε να κάνουμε παιδί όπως όλος ο κόσμος.Μας ρώτησαν τι όνειρα έχουμε ή σκέφτηκαν μόνο το πορτοφόλι του γιου/ανιψιού τους? Όσο για τη βοήθεια,η πεθερά φυσικά και μου έχει κάνει ξεκάθαρη την θέση της πως δεν πρόκειται να βοηθήσει αργότερα ως γιαγιά στο παραμικρό.Δεν περιμένω καμία βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

@Ασία κι εμενα η μαμα μου οταν παντρευτηκα μας ελεγε να μη βιαστουμε να κανουμε παιδι για να ζησουμε τη ζωη μας! Επισης ελεγε συνεχεια οτι το παιδι μπορει να χαλασει τη σχεση μας!!! Ο αντρας μου τα ειχε παρει και με το δικιο του!! Τελικα μας πηρε 1 χρονο να μεινω εγκυος αλλα και οταν αποφασισαμε να κανουμε 2ο παλι ειχε αντιρρηση, μου ελεγε οτι πρεπει να κοιταξω την καρριερα μου και να χασω πρωτα κιλα γιατι μου εμειναν απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη!!!! Αντε βγαλε ακρη.... τωρα φυσικα με την εγγονη της τρελενεται...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!! Πιστεύω πως υπάρχουν μερικοί γονείς που δίνουν τέτοιες συμβουλές σε ένα νέο ζευγάρι. Έχει σημασία όμως το ύφος τους,το πότε το κάνουν(εννοώ τις ηλικίες του ζευγαριού) και ο λόγος που το κάνουν. Η πεθερά πιστεύω πως δεν θέλει εγγόνι γιατί δεν θέλει να επιβαρυνθούμε με έξοδα ενός παιδιού ώστε να μπορεί ανενόχλητη να ζητάει λεφτά από τον γιο της όποτε θέλει...άσχημο αυτό που λέω αλλά δυστυχώς έτσι νομίζω πως είναι. Επίσης άλλο να πεις μια κουβέντα ως συμβουλή και άλλο ως ευχή,όπως έκανε η θεία! Γιατί ας μην ξεχνάμε πως μου ευχήθηκε να αργήσει να έρθει η εγκυμοσύνη...Χωρίς να σκεφτεί τον καημό μου τοσο καιρό που προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μεις ομως διαφορετικα θα το εκλαβουμε απο τη μαμα μας,διαφορετικα απο την πεθερα

Ασια δ αμφιβαλλω οτι υπαρχουν κ αυτοι οι γονεις που σκεφτονται πως θα εκμεταλλευτουν τα παιδια τους

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν Βίκυ μου και αυτά...Δεν πειράζει,τι να κάνουμε,δεν έχει σημασία ο λόγος που δεν θέλει να κάνουμε παιδί. Μπορεί να θεωρούν πως έχουμε χρόνια μπροστά μας και να το είπαν για να ζήσουμε λίγο ακόμα τη ζωή μας χωρίς έξτρα υποχρεώσεις. Στο παρελθόν έχει τύχει να κάνω κουβέντα με την πεθερά απ έξω απ έξω για τα γυναικολογικά μου θέματα,μιας και εκείνη αντιμετώπιζε θέματα όταν ήθελε να κάνει παιδί και ξέρει πως λογικά θα δυσκολευτω. Οπότε περίμενα να το χειριστεί όπως η μαμά μου το θέμα και να καταλάβει λίγο την αγωνία μου και όχι να μου λέει να μην προσπαθούμε για παιδί.Η μαμά μου όταν της είχα πει πως ξεκινήσαμε προσπάθειες,δεν είχαμε δώσει καν λόγο με τον άντρα μου τότε,μου είπε πως είναι νωρίς. Ήμουν και άνεργη τότε. Μου είπε να περιμένουμε πρώτα να σταθούμε καλά στα πόδια μας οικονομικά γιατί εγώ ήμουν στον αέρα και φυσικά είχε δίκιο.Όμως όταν της είπα πως θα δυσκολευτούμε λόγω της κατάστασης μου(ακόμη δεν ήξερα πως τα πιο σοβαρά εμπόδια θα είναι από την πλευρά του άντρα μου) μου είπε αμέσως πως καλά κάνουμε και ξεκινήσαμε γιατί μπορεί να μας πάρει και χρόνια να τα καταφέρουμε και όσο περνάνε τα χρόνια θα είναι πιο δύσκολο.Από τότε ελπίζει κάθε μήνα να της πω πως είμαι έγκυος και μου δίνει θάρρος συνεχώς όταν απογοητεύομαι. Αν ήξερα πως θα μας έρθει εύκολα η εγκυμοσύνη δεν νομίζω να με πείραζε που έχουν αυτή την άποψη πεθερά και θεία,ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αλλά τώρα που ξέρω πως τα πράγματα είναι δύσκολα για μας να πετύχουμε εγκυμοσύνη ένιωσα αρνητική ενέργεια από την πλευρά τους,κάτι που δεν μου χρειάζεται μιας και δεν είμαι στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση. Φαντάσου πως ο γιατρός μου δήλωσε πως μόνη μου με φυσικό τρόπο δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος(πριν ακόμη δει την εξέταση του σπέρματος) και όταν είδε την εξέταση του άντρα μου είπε πως πρέπει να βιαστούμε για εξωσωματική γιατί όσο περνάει ο καιρός μάλλον τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα...Εμείς ήδη σκεφτόμαστε την υιοθεσία...Εσύ έχεις παιδάκια?

Α τώρα πρόσεξα την υπογραφή σου! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να τα καμαρώνεις κάθε μέρα όπως επιθυμείς!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ασία είπε:

Δυστυχώς υπάρχουν Βίκυ μου και αυτά...Δεν πειράζει,τι να κάνουμε,δεν έχει σημασία ο λόγος που δεν θέλει να κάνουμε παιδί. Μπορεί να θεωρούν πως έχουμε χρόνια μπροστά μας και να το είπαν για να ζήσουμε λίγο ακόμα τη ζωή μας χωρίς έξτρα υποχρεώσεις. Στο παρελθόν έχει τύχει να κάνω κουβέντα με την πεθερά απ έξω απ έξω για τα γυναικολογικά μου θέματα,μιας και εκείνη αντιμετώπιζε θέματα όταν ήθελε να κάνει παιδί και ξέρει πως λογικά θα δυσκολευτω. Οπότε περίμενα να το χειριστεί όπως η μαμά μου το θέμα και να καταλάβει λίγο την αγωνία μου και όχι να μου λέει να μην προσπαθούμε για παιδί.Η μαμά μου όταν της είχα πει πως ξεκινήσαμε προσπάθειες,δεν είχαμε δώσει καν λόγο με τον άντρα μου τότε,μου είπε πως είναι νωρίς. Ήμουν και άνεργη τότε. Μου είπε να περιμένουμε πρώτα να σταθούμε καλά στα πόδια μας οικονομικά γιατί εγώ ήμουν στον αέρα και φυσικά είχε δίκιο.Όμως όταν της είπα πως θα δυσκολευτούμε λόγω της κατάστασης μου(ακόμη δεν ήξερα πως τα πιο σοβαρά εμπόδια θα είναι από την πλευρά του άντρα μου) μου είπε αμέσως πως καλά κάνουμε και ξεκινήσαμε γιατί μπορεί να μας πάρει και χρόνια να τα καταφέρουμε και όσο περνάνε τα χρόνια θα είναι πιο δύσκολο.Από τότε ελπίζει κάθε μήνα να της πω πως είμαι έγκυος και μου δίνει θάρρος συνεχώς όταν απογοητεύομαι. Αν ήξερα πως θα μας έρθει εύκολα η εγκυμοσύνη δεν νομίζω να με πείραζε που έχουν αυτή την άποψη πεθερά και θεία,ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αλλά τώρα που ξέρω πως τα πράγματα είναι δύσκολα για μας να πετύχουμε εγκυμοσύνη ένιωσα αρνητική ενέργεια από την πλευρά τους,κάτι που δεν μου χρειάζεται μιας και δεν είμαι στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση. Φαντάσου πως ο γιατρός μου δήλωσε πως μόνη μου με φυσικό τρόπο δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος(πριν ακόμη δει την εξέταση του σπέρματος) και όταν είδε την εξέταση του άντρα μου είπε πως πρέπει να βιαστούμε για εξωσωματική γιατί όσο περνάει ο καιρός μάλλον τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα...Εμείς ήδη σκεφτόμαστε την υιοθεσία...Εσύ έχεις παιδάκια?

Α τώρα πρόσεξα την υπογραφή σου! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να τα καμαρώνεις κάθε μέρα όπως επιθυμείς!!

Ασια μου καλησπερα και καλος ηρθες!!!

Διαβαζω το θεμα απο τη μερα που το ξεκινησες αλλα δεν σου απαντησα γτ εχω αγανακτησει λιγο με αυτες τις πεθερες!!!

Αλλα επιδη βλεπω οτι σε περνει απο κατω σκευτικα να σου πω τη γνωμη μου και εγω..

Εγω εχω μια καλη πεθερα παραπονο δεν εχω στη αρχη οταν τις ειπα απεξω απεξω για παιδια μπορω να πω πως δεν ενθουσιάστηκε κι ολας δεν με πηρε ομως απο κατω..τωρα σκεψου πριν μια βδομαδα περιπου ζητουσε μονη της εγγονι αχαχχα..φυσικα και εγωαν δεν.μπορω μέχρι στιγμης να.κανω μωρακι αγνωστη η αιτια γτ δεν εχω ψαχτει με εξετασεις οποτε οταν ζήτησε εγγονι αλλαξα θεμα..

Επιδη σε καταλαβενω λοιπων τοτι μονο που εχω να σου πω ειναι πως μην ασχολείστε με πικροχολα σχολεια απο κανεναν απο τη στιγμη που παντρευτικατε φτιαξατε τη δικια σας οικογένεια...και θα κανεται οσα παιδακια θέλετε οι γονοις και τα.πεθερικα ας ασχολουντε με το νοικοκυριό τους!!!για μενα μην ξανα πεις για τις προσπαθειες σας τπτ και αν τυχων σε ρωτήσει η θεια αλλαξε θεμα να περνατε καλα και σου ευχωμαι συντομα  ενα.μωρακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις δίκιο,προσπαθώ να μην με παίρνει από κάτω. Στην τελική ας λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του! Στο σόι του άντρα μου δεν λέω ποτέ ότι κάνουμε προσπάθειες,δεν θέλω να ξέρουν,και όποτε τυχαίνει πάνω σε κουβέντα να αναφέρει κάποιος κάτι σχετικό,πχ "κάποια στιγμή θα κάνετε παιδί...","σε λίγα χρόνια που θα έχετε και άλλες υποχρεώσεις...",εγώ λέω πως έχουμε καιρό μπροστά μας,δεν βιαζόμαστε. Δεν θέλω να ξέρουν ότι ήδη προσπαθούμε τόσο καιρό και υπάρχει πρόβλημα,απ τη στιγμή μάλιστα που έχουν και αυτή την άποψη.Μόνο οι γονείς μου και οι θείες μου ξέρουν ότι δυσκολευόμαστε που το θέλουν και αυτοί πολύ. Έχω πει στον άντρα μου πως αν γίνει το θαύμα και μείνω έγκυος,στο σόι του θα το ανακοινώσουμε γύρω στον 5ο μήνα που θα αρχίσει να φαίνεται. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό να θέλω να το πω τότε στην μέλλουσα γιαγιά αλλά αυτή είναι ικανή να μου πει "ωχ,και τώρα τι θα κάνετε?θα το κρατήσετε?". Μιας και αυτή είχε κάνει έκτρωση στα νιάτα της επειδή δεν είχε παντρευτεί ακόμη με τον πατέρα του άντρα μου και μετά από αυτό έκανε να μείνει έγκυος 5 χρόνια. Όπως και η αδερφή της τα ίδια. Έκανε έκτρωση γιατί ήταν αρραβωνιασμενη και όχι παντρεμένη και μετά από αρκετά χρόνια και πολλές αποτυχημένες εξωσωματικες κατάφερε να γίνει μάνα. Δηλαδή και οι δύο έκαναν έκτρωση (το παιδί του ανθρώπου που είχαν επιλέξει να περάσουν όλη τους τη ζωή) επειδή ήταν μικρές σε ηλικία,όπως λένε,και δεν ήθελαν τέτοιες υποχρεώσεις,και μετά παιδευτηκαν για χρόνια ώστε να αποκτήσουν παιδί.

Εσείς προσπαθείτε καιρό?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ασία είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις δίκιο,προσπαθώ να μην με παίρνει από κάτω. Στην τελική ας λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του! Στο σόι του άντρα μου δεν λέω ποτέ ότι κάνουμε προσπάθειες,δεν θέλω να ξέρουν,και όποτε τυχαίνει πάνω σε κουβέντα να αναφέρει κάποιος κάτι σχετικό,πχ "κάποια στιγμή θα κάνετε παιδί...","σε λίγα χρόνια που θα έχετε και άλλες υποχρεώσεις...",εγώ λέω πως έχουμε καιρό μπροστά μας,δεν βιαζόμαστε. Δεν θέλω να ξέρουν ότι ήδη προσπαθούμε τόσο καιρό και υπάρχει πρόβλημα,απ τη στιγμή μάλιστα που έχουν και αυτή την άποψη.Μόνο οι γονείς μου και οι θείες μου ξέρουν ότι δυσκολευόμαστε που το θέλουν και αυτοί πολύ. Έχω πει στον άντρα μου πως αν γίνει το θαύμα και μείνω έγκυος,στο σόι του θα το ανακοινώσουμε γύρω στον 5ο μήνα που θα αρχίσει να φαίνεται. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό να θέλω να το πω τότε στην μέλλουσα γιαγιά αλλά αυτή είναι ικανή να μου πει "ωχ,και τώρα τι θα κάνετε?θα το κρατήσετε?". Μιας και αυτή είχε κάνει έκτρωση στα νιάτα της επειδή δεν είχε παντρευτεί ακόμη με τον πατέρα του άντρα μου και μετά από αυτό έκανε να μείνει έγκυος 5 χρόνια. Όπως και η αδερφή της τα ίδια. Έκανε έκτρωση γιατί ήταν αρραβωνιασμενη και όχι παντρεμένη και μετά από αρκετά χρόνια και πολλές αποτυχημένες εξωσωματικες κατάφερε να γίνει μάνα. Δηλαδή και οι δύο έκαναν έκτρωση (το παιδί του ανθρώπου που είχαν επιλέξει να περάσουν όλη τους τη ζωή) επειδή ήταν μικρές σε ηλικία,όπως λένε,και δεν ήθελαν τέτοιες υποχρεώσεις,και μετά παιδευτηκαν για χρόνια ώστε να αποκτήσουν παιδί.

Εσείς προσπαθείτε καιρό?

Ολα αυτα ειναι παραλογα εντελώς οτι θελουν ας λενε δεν.ειναι.παρατραβιγμενο οταν με.το καλο μηνεις εγκυος και περασουν λιγοι μηνες το ανακοινώνετε μεχρι τοτε μην πτόησε!!!

Και εμεις προσπαθουμε κοντα 2 Χρόνια τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτσι θα κάνω,οοοόταν με το καλό έρθει,αν έρθει... Άρα είμαστε πάνω κάτω στους ίδιους μήνες προσπάθειας. Εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα!!!!!! Πώς και δεν το έχετε ψάξει αν επιτρέπεται? Ρωτάω επειδή οι γυναικολόγοι λένε μετά τον χρόνο να ξεκινάμε σιγά σιγά  το ψαχτήρι...

Link to comment
Share on other sites

@Ασία και το θέμα της υιοθεσίας μην το απορρίπτεις. Προσωπικά είμαι πιο πολύ υπέρ της υιοθεσίας παρά της εξωσωματικής για πολλούς λόγους, κυρίως ιατρικούς. Να είσαι όμως προετοιμασμένη πως σε μία τέτοια περίπτωση θα ακούσεις πολλά σχόλια από το περιβάλλον σου. Κλείσε τα αυτιά σου σε όλους, αφοσιώσου στον άντρα σου και κάνε όμορφα σχέδια για το μέλλον!!! Η χαρά της μητρότητας δεν είναι η εγκυμοσύνη, είναι η καθημερινή συγκίνιση να πλάθεις τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου, να τον φροντίζεις και να τον εξελίσσεις!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Έτσι θα κάνω,οοοόταν με το καλό έρθει,αν έρθει... Άρα είμαστε πάνω κάτω στους ίδιους μήνες προσπάθειας. Εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα!!!!!! Πώς και δεν το έχετε ψάξει αν επιτρέπεται? Ρωτάω επειδή οι γυναικολόγοι λένε μετά τον χρόνο να ξεκινάμε σιγά σιγά  το ψαχτήρι...

Καλημερα κοριτσι μου να σου επιδη καθε.μηνα ηλπιζα ελεγα τωρα θα γινει τωρα θα γυνει το αφησα λιγο παρα πανω ο συζηγος εκανε σπερμοδιαγραμμα πριν κανα δυμηνο και ηταν μια χαρα και αυτο το μηνα ξεκιναω εγω το ψαξημο..

Εσεις εχεται κανει εξετασεις??

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 καλησπέρα!Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Εγώ από μικρή ήθελα να υιοθετήσω παιδί,σκεφτόμουν πως αφού κάνω το δικό μου θα ήθελα να υιοθετήσω κι ένα ακόμη κυρίως για να κάνω μια τόσο καλή πράξη,να προσφέρω οικογένεια σε ένα παιδί που δεν έχει..θαυμάζω τον κόσμο που έχει υιοθετήσει και ιδίως εκείνους που πρώτα έκαναν τα βιολογικά τους παιδιά και έπειτα υιοθέτησαν,γιατί δεν το έκαναν ως λύση ανάγκης.Δυστυχώς ο άντρας μου είναι κατά και χρησιμοποιεί την λέξη εξωσωματική λες και είναι καραμέλα. Εγώ να πω την αλήθεια μου μόνο εγωισμό βλέπω πίσω απο μιά τέτοια απόφαση...

@Ungry girl μου καλησπέρα! Είναι πολύ θετικό που η εξέταση του άντρα σου είναι καλή! Εύχομαι να μην προλάβεις να κάνεις καμία εξέταση εσύ,να σε προλάβει ένα θετικό τεστακι!!!

Εμείς έχουμε κάνει σπερμοδιάγραμμα που έδειξε πολύ χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων,τα υπόλοιπα σε γενικές γραμμές ήταν καλά και εγώ έχω ελέγξει ορμόνες,στην αρχή δεν ήταν τέλειες αλλά μετά από αρκετούς ελέγχουν φάνηκαν οκ. Έχω εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών(όχι το σύνδρομο) και έχω περίοδο κάθε 35-40-45-50 μέρες. Πολύ συχνά μου εμφανίζεται κύστη στις ωοθήκες με αποτέλεσμα να μην κάνω συχνά ωορρηξία και όποτε κάνω δεν ξέρω αν είναι καλής ποιότητας..Ο ένας ο γιατρός μου έλεγε ότι μια χαρά κάνω ωορρηξία και ο άλλος πως ίσως να μην κάνω ποτέ καλής ποιότητας..σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει ακόμη.Ο ένας μου έλεγε να κάνω και ο άλλος λέει πως αποκλείει να έχω πρόβλημα..Δεν βγάζεις άκρη.

Δηλαδή εμείς είμαστε πάρ τον έναν και χτυπά τον άλλον όπως κατάλαβες... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ασία είπε:

@CME2205 καλησπέρα!Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Εγώ από μικρή ήθελα να υιοθετήσω παιδί,σκεφτόμουν πως αφού κάνω το δικό μου θα ήθελα να υιοθετήσω κι ένα ακόμη κυρίως για να κάνω μια τόσο καλή πράξη,να προσφέρω οικογένεια σε ένα παιδί που δεν έχει..θαυμάζω τον κόσμο που έχει υιοθετήσει και ιδίως εκείνους που πρώτα έκαναν τα βιολογικά τους παιδιά και έπειτα υιοθέτησαν,γιατί δεν το έκαναν ως λύση ανάγκης.Δυστυχώς ο άντρας μου είναι κατά και χρησιμοποιεί την λέξη εξωσωματική λες και είναι καραμέλα. Εγώ να πω την αλήθεια μου μόνο εγωισμό βλέπω πίσω απο μιά τέτοια απόφαση...

@Ungry girl μου καλησπέρα! Είναι πολύ θετικό που η εξέταση του άντρα σου είναι καλή! Εύχομαι να μην προλάβεις να κάνεις καμία εξέταση εσύ,να σε προλάβει ένα θετικό τεστακι!!!

Εμείς έχουμε κάνει σπερμοδιάγραμμα που έδειξε πολύ χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων,τα υπόλοιπα σε γενικές γραμμές ήταν καλά και εγώ έχω ελέγξει ορμόνες,στην αρχή δεν ήταν τέλειες αλλά μετά από αρκετούς ελέγχουν φάνηκαν οκ. Έχω εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών(όχι το σύνδρομο) και έχω περίοδο κάθε 35-40-45-50 μέρες. Πολύ συχνά μου εμφανίζεται κύστη στις ωοθήκες με αποτέλεσμα να μην κάνω συχνά ωορρηξία και όποτε κάνω δεν ξέρω αν είναι καλής ποιότητας..Ο ένας ο γιατρός μου έλεγε ότι μια χαρά κάνω ωορρηξία και ο άλλος πως ίσως να μην κάνω ποτέ καλής ποιότητας..σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει ακόμη.Ο ένας μου έλεγε να κάνω και ο άλλος λέει πως αποκλείει να έχω πρόβλημα..Δεν βγάζεις άκρη.

Δηλαδή εμείς είμαστε πάρ τον έναν και χτυπά τον άλλον όπως κατάλαβες... 

Καλημερα κορίτσι..μη το λες αυτο νομιζω πως και το σπςρμοδιαγραμα φτιαχνει οπως και η ωορρηξία με.κατι φαρμακα φτιαχνει..το χειρότερο απο ολα ειναι οτι θελει πολυ δηναμη γιατι θελει τρέξιμο θεραπιουλες και τετοια..

Εγω να σου πω ναι ευχαριστημένη απο το σπερμα ειμαι.αλλα σε μια βδομαδα εχω ραντεβου στο γιατρο να ξεκινησω απο ορμονολογικες και βλεπουμε...εύχομαι πολυ γρηγορα ευχαριστα και στις 2 μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...