Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Λες να έχει γίνει ήδη κάτι κακό; Γιατί δεν μου είπε να τις κάνω από πριν αυτές τις εξετάσεις δεν καταλαβαίνω. Εγω επέμενα.. 

      Επειδή είναι ακριβές εξετάσεις δεν τις βάζουν προληπτικά . Συνήθως δεν επιρεαζει τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη . Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχει θρομβοφιλια πάντα επιρεαζει . Πολλές φορές δεν επιρεαζει . 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλημερα και απο εμενα!Πριν λιγο γυρισα απο νοσοκομειο οπου ειχα ραντεβου για nst...εκανα αρκετες συσπασεις(τις οποιες ουτε καν καταλαβα) αλλα ο τραχηλος κλειστος και μου ειπαν να ξαναπαω σε  3 μερες να με ξαναδουν αν μεχρι τοτε δεν προκυψει τιποτα! Αγχωθηκα λιγο γιατι συνειδητοποιησα οτι μαλλον πλησιαζει η ωρα! Μου εδωσαν και οδηγιες πως να ελεγχω τις συσπασεις αλλα αν ειναι χωρις πονο δεν ξερω πως να τις αντιληφθω!Αααα! και μου ειπαν να κανω προβα και τις αναπνοες που εμαθα στον ανωδυνο..για να δουμε θα προλαβω να φτασω 39εβδ. ή θα εχουμε εξελιξεις τις επομενες μερες? Παντως τις τελευταιες 2-3 μερες βγαζω και βλεννα στο σκουπισμα αρκετη και απο πονακια τιποτα.

Εε κανονισε εγω γενναω πρωτα μετα εσυ δν θα παμε καλα ...μην  μ κλεβεις την σειρα σ παρακαλω χαχχαχαχ α

13 μερες μονο......μου εμειναν ...αντε..ακομα λιγο ....ολα καλα σχετικα δν εχω καποιο θεμα ....εκτος απο το αχγος μ..και λιγο την ανυπομονισια ολα τα αλλα ειναι οκ...το μονο που δν εχω κανει ειναι να μετρησω και τις ωρες εκτος απο τις μερες χαχαχαχχααχ ....αλλα κατι περιεργο ο μικρος τωρα τελευετα θελει μονο αγκαλιτσα σημαινει κατι αυτο??? Γτ εγω ειμαι η κακια μες στο σπιτι που τον μαλωνο..που του δινω τα φαρμακα που του καθαριζω την μυτη και αλλα τετοια ..και εχει που με ειχε γραμενη ξαφνικα θελει μονο αγκαλιτσα να τον εχω ...τοσους μηνες με ειχε αφησει τωρα τον επιασε αυτο ...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ ψιλοδυσκολα περνάω. Το μωρό ακόμα δεν το έχω. Είναι ακόμα στη μονάδα. Από την άλλη έχω φρικάρει και με το θέμα του θηλασμού.  Αντλώ με θήλαστρο όμως εξακολουθώ να μη βγάζω τπτ και να πονάω πάρα πολύ. Μου λένε να βάζω ένα 2ωρες και να το κρατάω πολύ ώρα σε κάθε στήθος αλλά δεν έχω το κουράγιο. Με έχει επηρεάσει και αυτό με το μωρό. 

Από θέμα πόνου της τομης σήμερα ξύπνησα χειρότερα αλλά μου βάζουν  παυσίπονες και είμαι λίγο καλύτερα!

Έλα μανούλα, 

Μην αγχώνεσαι με τον θηλασμό.  Όπως μας είπαν και στον ανώδυνο αν δεν μπορέσεις τις πρώτες ώρες να το βάλεις το μωράκι πάνω σου φίλε skin To skin οσο περισσοτερο μπορείς όταν στο φέρουν. Κάνε μαλαξεις στο ντουζ με ζεστό νερό μην σου πετρωσει επειδή δεν στο θηλάζει κάνεις.  Αλήθεια δεν μπορείς να πάΣ στην μονάδα να θηλασεις άμα θες? 

Και το έλεγες για την ταχυπνοια και την ενεση ρε γάμο,  το έλεγες. ....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Πρωτη μερα στο σπιτι χθες.....ψιλοπανικος!Ειδικα οταν πηγαμε να κανουμε μπανακι στο ποπακι μας που εχει συγκαμα με πληγουλα ηδη απο το μαιευτηριο.....

Φοβαμαι πολυ τις παλινδρομησεις. Τρωει πολυ λαιμαργα και καταπινει αερα σε καθε γουλια..

Απο πονο μια ποναω πολυ μια λιγοτερο και εχει πρηστει καπως η κοιλια μου. Θα παρω τον ντοκ να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο λογω της κουρασης.

Υπομονη φιλεναδα!σε λιγο θα τον εχεις αγκαλιτσα!!!

Φανή  μου θηλάζεις ή οχι;;

Κι αν ναι καταφερνεις αποκλειστικα;

Επίσης τουαλέτα κατάφερες να πας;; εγώ όχι ακόμα και αυτό μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία...

 

Κορίτσια μου τον έφεραν!!! 2 φορές όλα καλά!!! Το  θέμα τώρα είναι ο θηλασμός.  Από το θήλαστρο το αριστερό μου στήθος έχει γίνει χάλια.  Και πονάω πάρα πολύ. Λίγο έβαλα και το μωρό και έγινε χειρότερο. Εντωμεταξύ καίνε και τα δύο και γεμίζουν.  Καμία συμβουλή στα κορίτσια που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με το θηλασμό;;;; γιατί και στην κόρη μου σκούρα τα είχα βγει..

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Φανή  μου θηλάζεις ή οχι;;

Κι αν ναι καταφερνεις αποκλειστικα;

Επίσης τουαλέτα κατάφερες να πας;; εγώ όχι ακόμα και αυτό μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία...

 

Κορίτσια μου τον έφεραν!!! 2 φορές όλα καλά!!! Το  θέμα τώρα είναι ο θηλασμός.  Από το θήλαστρο το αριστερό μου στήθος έχει γίνει χάλια.  Και πονάω πάρα πολύ. Λίγο έβαλα και το μωρό και έγινε χειρότερο. Εντωμεταξύ καίνε και τα δύο και γεμίζουν.  Καμία συμβουλή στα κορίτσια που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με το θηλασμό;;;; γιατί και στην κόρη μου σκούρα τα είχα βγει..

τι εννοεις καινε τα στηθη κ γεμιζουν;πετρωματα;προσεχε μην παθεις μαστιτιδα

οσο πιο συχνα γινεται το μωρο στο στηθος.αν το εχεις μαζι σου μην βαζεις θηλαστρο.ζεστες κομπρεσες πριν το θηλασμο,μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζεις(κτ που εκανα μετα απο συμβουλη της μαιας τη δευτερη φορα,εβγαζα γαλα με το χερι ανα μια ωρα κ απο τα δυο,λιγο ισα να ενεργοποιειται)

μιλησε με συμβουλο θηλασμου

για τον πονο,βαζεις λιγο γαλα πανω στη θηλη μετα το θηλασμο,αφηνεις το στηθος να αεριζεται,δλδ γυμνη,οσο μπορεις περισσοτερο,απο κρεμα μπορεις λανολινη που δ θελει ξεβγαλμα,κ να προσεχεις το μωρο να πιανει σωστα,αφου ανοιξει το στομα καλα,ολη τη θηλαια αλω,το καφε,οχι μονο τη θηλη

απο το θηλαστρο μπορει να πονεσε αν οι χοανες ηταν λαθος μεγεθος

για να αδειαζει καλα το στηθος,εκτος απο μαλαξεις,βοηθαει να βαζεις κ το μωρο σε διαφορες στασεις θηλασμου

(κτ που χρειαζεται προσοχη,αν το μωρο δ πιανει σωστα η εχεις πληγες κ πονας,ειναι αν το μωρο εχει χαλινο)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Φανή  μου θηλάζεις ή οχι;;

Κι αν ναι καταφερνεις αποκλειστικα;

Επίσης τουαλέτα κατάφερες να πας;; εγώ όχι ακόμα και αυτό μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία...

 

Κορίτσια μου τον έφεραν!!! 2 φορές όλα καλά!!! Το  θέμα τώρα είναι ο θηλασμός.  Από το θήλαστρο το αριστερό μου στήθος έχει γίνει χάλια.  Και πονάω πάρα πολύ. Λίγο έβαλα και το μωρό και έγινε χειρότερο. Εντωμεταξύ καίνε και τα δύο και γεμίζουν.  Καμία συμβουλή στα κορίτσια που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με το θηλασμό;;;; γιατί και στην κόρη μου σκούρα τα είχα βγει..

Πρόσεχε φιλενάδα άμα καίει θα φορτώσει απότομα.  Εμένα είχε πετρωσει την τρίτη μέρα και πέθανα από τον πόνο.  Ζεστό ντους και μαλαξεις και οπως είπε και η φίλη συνέχεια το μωρό στο στήθος και θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, vikib είπε:

τι εννοεις καινε τα στηθη κ γεμιζουν;πετρωματα;προσεχε μην παθεις μαστιτιδα

οσο πιο συχνα γινεται το μωρο στο στηθος.αν το εχεις μαζι σου μην βαζεις θηλαστρο.ζεστες κομπρεσες πριν το θηλασμο,μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζεις(κτ που εκανα μετα απο συμβουλη της μαιας τη δευτερη φορα,εβγαζα γαλα με το χερι ανα μια ωρα κ απο τα δυο,λιγο ισα να ενεργοποιειται)

μιλησε με συμβουλο θηλασμου

για τον πονο,βαζεις λιγο γαλα πανω στη θηλη μετα το θηλασμο,αφηνεις το στηθος να αεριζεται,δλδ γυμνη,οσο μπορεις περισσοτερο,απο κρεμα μπορεις λανολινη που δ θελει ξεβγαλμα,κ να προσεχεις το μωρο να πιανει σωστα,αφου ανοιξει το στομα καλα,ολη τη θηλαια αλω,το καφε,οχι μονο τη θηλη

απο το θηλαστρο μπορει να πονεσε αν οι χοανες ηταν λαθος μεγεθος

για να αδειαζει καλα το στηθος,εκτος απο μαλαξεις,βοηθαει να βαζεις κ το μωρο σε διαφορες στασεις θηλασμου

(κτ που χρειαζεται προσοχη,αν το μωρο δ πιανει σωστα η εχεις πληγες κ πονας,ειναι αν το μωρο εχει χαλινο)

Σ'ευχαριστώ Πολύ για την απάντηση.  Μόνο το αριστερό με πονάει και αυτό γιατί έπαθα τη ζημιά από το θήλαστρο  (ήταν στην μενν ο μπέμπης 2μιση μερες) τον έβαλα χθες κι ας πονούσα αλλά έγινε ακόμα χειρότερα. Μετά χθες τον τάιζα όλη μέρα από το άλλο  (ξέρω λάθος μου) σήμερα έδωσα από το πονεμένο αλλά λίγο κανένα 10'. 

Βάζω λανολινη το αφήνω να αεριζεται.. 

Τώρα σήμερα αρχίζει να κατεβαίνει γάλα πολύ ίσως γι'αυτό καίνε  και τα δύο μου τα στήθη...

11 ώρες πρίν, katsif είπε:

Πρόσεχε φιλενάδα άμα καίει θα φορτώσει απότομα.  Εμένα είχε πετρωσει την τρίτη μέρα και πέθανα από τον πόνο.  Ζεστό ντους και μαλαξεις και οπως είπε και η φίλη συνέχεια το μωρό στο στήθος και θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!

Γιατί πετρωσαν; και με ζεστό νερό και μαλάξεις  μετά ήσουν οκ;  


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Με το καλο @Farmakotriftena στο σπιτακι σας τωρα που πηρες και αγκαλια το μπεμπακι σας και ολα θα τα βρεις με τον θηλασμο. Μην αγχωνεσαι! Θα κανεις ο,τι καλυτερο μπορεις. Υπαρχουν και οι συμβουλοι θηλασμου αν δεις οτι χρειαζεσαι μια βοηθεια ειδικου. Υπαρχουν στο facebook αρκετες ομαδες που σε καθοδουν.

Γενναει καποια σημερα; Ποια ειναι η επομενη καλε; Ή δεν εχουμε κατι αλλο προγραμματισμενο για την ωρα; Νομιζω οτι τωρα χρειαζομαστε ενα πινακακι με τις γεννες :)

Εγω εκλεισα χθες ραντεβου με την γιατρο για αυριο το απογευμα. Μιλησα και μαζι της το βραδυ ... Εκεινη η βλεννα που σας ελεγα ... χαχα! .. ναι ναι εχει αρχισει η διαδικασια ειπε κατα λεξη! Συμφωνα με τις δικες της ημερομηνιες αυριο μπαινω στον μηνα μου οποτε κοβω μαχαιρι τα μαγνησια ... θυμιζω οτι παιρνω 4! Με βλεπω να γεννω Μαη μηνα! Τουλαχιστον εχω συμπληρωσει τις 36 εβδομαδες ... ακομη και με την ΤΕΡ! Διδυμακι ουτως ή αλλως η μπεμπα πια! 

Εβαλα χθες και το τελευταιο πλυντηριο ... Τα μισα τα στεγνωσα στο στεγνωτηριο και τα αλλα θα τα απλωσω τωρα ... Και αντε να δω που θα τα βαλω! χαχα! Φταει που μου εδωσαν ρουχα για τον ολο πρωτο χρονο ... κι εγω εκεινα τα αρχικα τα επλυνα και τα εβαλα στα συρταρια ... Αντε τωρα να τα βγαλω να τα βαλω σε κουτια ... Εχω και αρκετα μακρυμανικα και χειμωνιατικα που δε νομιζω οτι θα χρησιμοποιησω τελικα ... Καθολου οργανωμενη δεν με βλεπω ... Εσεις με τα 2α κτλ παιδια που τα εχετε βαλει τα ρουχα; Πως εχετε οργανωθει;

Ποια θα κανει το πινακακι; Θα μπορουσα κι εγω ... αλλα θα μου το κολλησει τωρα με την δημοσιευση μου αυτη ...

Γεννησαμε!

@fani_ 16/5/18

@Farmakotriftena 19/5/18 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σ'ευχαριστώ Πολύ για την απάντηση.  Μόνο το αριστερό με πονάει και αυτό γιατί έπαθα τη ζημιά από το θήλαστρο  (ήταν στην μενν ο μπέμπης 2μιση μερες) τον έβαλα χθες κι ας πονούσα αλλά έγινε ακόμα χειρότερα. Μετά χθες τον τάιζα όλη μέρα από το άλλο  (ξέρω λάθος μου) σήμερα έδωσα από το πονεμένο αλλά λίγο κανένα 10'. 

Βάζω λανολινη το αφήνω να αεριζεται.. 

Τώρα σήμερα αρχίζει να κατεβαίνει γάλα πολύ ίσως γι'αυτό καίνε  και τα δύο μου τα στήθη...

Γιατί πετρωσαν; και με ζεστό νερό και μαλάξεις  μετά ήσουν οκ;  

τωρα που κατεβαινει προσεχε να μην πετρωσει,να το αδειαζεις καλα,συχνα

εμενα με βοηθησε αυτο ανα ωρα,αυξανει κ την παραγωγη για να εχει το μωρο

αλλα θελει να βαζεις κ το μωρο

κ προσπαθησε κ απο το πονεμενο,για να εχει παραγωγη,εστω κ 1' να παιρνει το ερεθισμα

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Εε κανονισε εγω γενναω πρωτα μετα εσυ δν θα παμε καλα ...μην  μ κλεβεις την σειρα σ παρακαλω χαχχαχαχ α

13 μερες μονο......μου εμειναν ...αντε..ακομα λιγο ....ολα καλα σχετικα δν εχω καποιο θεμα ....εκτος απο το αχγος μ..και λιγο την ανυπομονισια ολα τα αλλα ειναι οκ...το μονο που δν εχω κανει ειναι να μετρησω και τις ωρες εκτος απο τις μερες χαχαχαχχααχ ....αλλα κατι περιεργο ο μικρος τωρα τελευετα θελει μονο αγκαλιτσα σημαινει κατι αυτο??? Γτ εγω ειμαι η κακια μες στο σπιτι που τον μαλωνο..που του δινω τα φαρμακα που του καθαριζω την μυτη και αλλα τετοια ..και εχει που με ειχε γραμενη ξαφνικα θελει μονο αγκαλιτσα να τον εχω ...τοσους μηνες με ειχε αφησει τωρα τον επιασε αυτο ...

Παντως απο χθες το βραδυ εχω και πονακια περιοδου χαμηλα ( ειχα 9 μηνες να τους νοιωσω και τους θυμηθηκα ξανα)...ηταν ηπιοι πονοι βεβαια δεν με με δυσκολεψανε στον υπνο..επειδη ειμαι και πρωταρα αυτοι οι πονοι θεωρουνται συσπασεις?(φοβαμαι θα ερθει η ωρα που θα πρεπει να παω στο νοσοκομειο να γεννησω και δεν θα το παρω χαμπαρι)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , aspa80 είπε:

Παντως απο χθες το βραδυ εχω και πονακια περιοδου χαμηλα ( ειχα 9 μηνες να τους νοιωσω και τους θυμηθηκα ξανα)...ηταν ηπιοι πονοι βεβαια δεν με με δυσκολεψανε στον υπνο..επειδη ειμαι και πρωταρα αυτοι οι πονοι θεωρουνται συσπασεις?(φοβαμαι θα ερθει η ωρα που θα πρεπει να παω στο νοσοκομειο να γεννησω και δεν θα το παρω χαμπαρι)

αχχχχχχ κι εγώ τον ίδιο φόβο έχω......!!!!!!  και την ίδια απορία....ας μας την λύσει κάποια!!!!

Καλημέρα κορίτσια.. έγω έχω απογοητευτεί λίγο.. διανύω την 39η εβδομάδα και ο μικρός δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα..επειδή είναι και μεγάλος (ήδη 3,5 κιλά) υπάρχει περίπτωση να μη χωράει και να χρειαστεί να πάω για καισαρική εάν δεν προχωρήσει προς τη λεκάνη...έχω ακόμα περίπου 2 εβδομάδες μέχρι την ΠΗΤ...και ο γιατρός μου είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού οπότε ξέρω πως αν προτείνει την καισαρική θα είναι όντως η μοναδική λύση..ήθελα να αποφύγω το χειρουργείο αν μπορούσα μιας και είναι και η πρώτη μου φορά..είχε καμια άλλη την ίδια εμπειρια με το πρώτο της να μην έχει μπει στη λεκάνη μέχρι τελευταία στιγμή;;

Έχω 2ο ραντεβού αυτή την εβδομάδα για να δούμε πως πάει..οι αντοχές μου έχουν πέσει..σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά και τώρα που πρέπει να περπατάω όσο περισσότερο γίνεται δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το κουράγιο ειδικά αν είμαι μόνη μου στο σπίτι και λείπει ο άντρας μου για να πάω να περπατήσω...τώρα δε και με την ψυχολογία στα τάρταρα και το άγχος αυτό δεν πήγα καν για περπάτημα σήμερα το πρωί..με το ζορι σέρνομαι να κάνω καμια δουλειά στο σπίτι...όρεξη 0....

Ήμουν τόσο σίγουρη οτι θα γεννήσω φυσιολογικά και κάπως κλονίστηκα με τα νέα παρόλο που είναι σχετικά νωρίς και δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα...ξέρω πως δεν εχει σημασία και πως όλες μαμάδες γινόμαστε, σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα παιδιά μας, απλά και με τα μαθήματα του ανώδυνου κάπως το χα πιστέψει...

Στα τάρταρα η ψυχολογία μου και όλοι μου λένε έχεις ακόμα δυο εβδομάδες...:/ 

Συγχαρητήρια και πάλι στις δύο νέες μανούλες και περιμένουμε τα νέα σας..!! @Farmakotriftena κι εμένα η μαία μου είχε πει πως αν αισθάνεσαι αυτό το ζέσταμα , κάνεις μαλάξεις και κομπρέσες στο στήθος και βάζεις το μωρό να θηλάσει ακόμα και αν πονάς για να "ξεμπουκώσει"..οι διάφορες στάσεις θηλασμού βοηθάνε και φρόντισε να τον βάζεις να θηλάζει σε στάση που η νοητή ευθεία από το πιγούνι του συναντάει το σημείο που πονάς ή αισθάνεσαι δυσφορία..! 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αληθεια κοριτσια εχει καμια σας θεμα με παναδες?Εβγαλα τις τελευταιες εβδομαδες (μαγουλα ,μετωπο και σαγονι) και ειναι φρικη...θα φυγουν?Ξερετε κανενα καλο γιατρικο ή να παω σε δερματολογο αφου γεννησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελες.

Να ρωτησω...

Εχει ή ειχε καμια πονο κατω, στο μπικινι στα κοκκαλα??? Εχει τωρα δυο μερες που ποναω εκει καθε φορα που περπαταω ή σηκώνομαι ή κανω το οτιδηποτε.

Ωστοσο, χτες μου κοψε ολα τα φαρμακα, ουτρο και μαγνησιο και ψιλοφοβαμαι...

 

πρίν από 11 λεπτά , aspa80 είπε:

Αληθεια κοριτσια εχει καμια σας θεμα με παναδες?Εβγαλα τις τελευταιες εβδομαδες (μαγουλα ,μετωπο και σαγονι) και ειναι φρικη...θα φυγουν?Ξερετε κανενα καλο γιατρικο ή να παω σε δερματολογο αφου γεννησω?

Εγω εβγαλα στην κοιλια!!!

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπερα κοπελες.

Να ρωτησω...

Εχει ή ειχε καμια πονο κατω, στο μπικινι στα κοκκαλα??? Εχει τωρα δυο μερες που ποναω εκει καθε φορα που περπαταω ή σηκώνομαι ή κανω το οτιδηποτε.

Ωστοσο, χτες μου κοψε ολα τα φαρμακα, ουτρο και μαγνησιο και ψιλοφοβαμαι...

 

Εγω εβγαλα στην κοιλια!!!

 

Στο προσωπο ειναι χαλια η κατασταση...φαινονται πολυ και ολοι το βλεπουν και μου το σχολιαζουν και τρελαινομαι.Και δυστυχως το make up δεν το βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , aspa80 είπε:

Στο προσωπο ειναι χαλια η κατασταση...φαινονται πολυ και ολοι το βλεπουν και μου το σχολιαζουν και τρελαινομαι.Και δυστυχως το make up δεν το βοηθαει...

Η κουμπαρα μου ειχε βγαλει σε ολο το προσωπο...

Με το που γεννησε εφυγαν μονες τους...τιποτα δεν εβαλε.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aspa80 είπε:

Παντως απο χθες το βραδυ εχω και πονακια περιοδου χαμηλα ( ειχα 9 μηνες να τους νοιωσω και τους θυμηθηκα ξανα)...ηταν ηπιοι πονοι βεβαια δεν με με δυσκολεψανε στον υπνο..επειδη ειμαι και πρωταρα αυτοι οι πονοι θεωρουνται συσπασεις?(φοβαμαι θα ερθει η ωρα που θα πρεπει να παω στο νοσοκομειο να γεννησω και δεν θα το παρω χαμπαρι)

Λογικοι ειναι αυτη η πονοι επειδη πλεισιαζεις μην σε αχγωνει αυτο ....μονο αμα γινουν εντονοι πολυ μιλα με τον γιατρο σ ...

πρίν από 49 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπερα κοπελες.

Να ρωτησω...

Εχει ή ειχε καμια πονο κατω, στο μπικινι στα κοκκαλα??? Εχει τωρα δυο μερες που ποναω εκει καθε φορα που περπαταω ή σηκώνομαι ή κανω το οτιδηποτε.

Ωστοσο, χτες μου κοψε ολα τα φαρμακα, ουτρο και μαγνησιο και ψιλοφοβαμαι...

 

Εγω εβγαλα στην κοιλια!!!

 

Ναι λογικο ειναι αυτοι η πονοι και εγω τους εχω ..μην σ απασχολουν ....εγω τα εχω μερες αρκετες και καθε φορα γινοντε πιο εντονοι...μην αχγωνεσε οταν ερθει η ωρα θα καταλαβεις οτι γεννας ...

1 hour ago, evaki_ είπε:

αχχχχχχ κι εγώ τον ίδιο φόβο έχω......!!!!!!  και την ίδια απορία....ας μας την λύσει κάποια!!!!

Καλημέρα κορίτσια.. έγω έχω απογοητευτεί λίγο.. διανύω την 39η εβδομάδα και ο μικρός δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα..επειδή είναι και μεγάλος (ήδη 3,5 κιλά) υπάρχει περίπτωση να μη χωράει και να χρειαστεί να πάω για καισαρική εάν δεν προχωρήσει προς τη λεκάνη...έχω ακόμα περίπου 2 εβδομάδες μέχρι την ΠΗΤ...και ο γιατρός μου είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού οπότε ξέρω πως αν προτείνει την καισαρική θα είναι όντως η μοναδική λύση..ήθελα να αποφύγω το χειρουργείο αν μπορούσα μιας και είναι και η πρώτη μου φορά..είχε καμια άλλη την ίδια εμπειρια με το πρώτο της να μην έχει μπει στη λεκάνη μέχρι τελευταία στιγμή;;

Έχω 2ο ραντεβού αυτή την εβδομάδα για να δούμε πως πάει..οι αντοχές μου έχουν πέσει..σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά και τώρα που πρέπει να περπατάω όσο περισσότερο γίνεται δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το κουράγιο ειδικά αν είμαι μόνη μου στο σπίτι και λείπει ο άντρας μου για να πάω να περπατήσω...τώρα δε και με την ψυχολογία στα τάρταρα και το άγχος αυτό δεν πήγα καν για περπάτημα σήμερα το πρωί..με το ζορι σέρνομαι να κάνω καμια δουλειά στο σπίτι...όρεξη 0....

Ήμουν τόσο σίγουρη οτι θα γεννήσω φυσιολογικά και κάπως κλονίστηκα με τα νέα παρόλο που είναι σχετικά νωρίς και δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα...ξέρω πως δεν εχει σημασία και πως όλες μαμάδες γινόμαστε, σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα παιδιά μας, απλά και με τα μαθήματα του ανώδυνου κάπως το χα πιστέψει...

Στα τάρταρα η ψυχολογία μου και όλοι μου λένε έχεις ακόμα δυο εβδομάδες...:/ 

Συγχαρητήρια και πάλι στις δύο νέες μανούλες και περιμένουμε τα νέα σας..!! @Farmakotriftena κι εμένα η μαία μου είχε πει πως αν αισθάνεσαι αυτό το ζέσταμα , κάνεις μαλάξεις και κομπρέσες στο στήθος και βάζεις το μωρό να θηλάσει ακόμα και αν πονάς για να "ξεμπουκώσει"..οι διάφορες στάσεις θηλασμού βοηθάνε και φρόντισε να τον βάζεις να θηλάζει σε στάση που η νοητή ευθεία από το πιγούνι του συναντάει το σημείο που πονάς ή αισθάνεσαι δυσφορία..! 

Μην αγχωνεσε βρε ....σε ειπε ο γιατρο σ οτι θα πας καισαρικη ??? Αφου ειναι ολα καλα πας για φυσιολογικο...εκεινη την στιγμη θα δει ο γιατρος σ...και θα κρινει εκει την στιγμη...γτ ετσι να σου πει απο τωρα ειναι παρολογο για  καισαρικη...απο την στιγμη που δν υπαρχει λογος σοβαρος...οσο για το μωρο ..μπορει να εμπεδωθει.και πιο μετα ....οσο για το περπατημα δν χρειαζετε να τρεχεις θελει σιγα σιγα με ρυθμο...

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...